Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Pentru cei de peste 35 de ani care au prejudecati despre generatia tanara

- - - - -
  • Please log in to reply
368 replies to this topic

#19
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 River_Song, on 14 noiembrie 2013 - 19:35, said:

Iti luai ziarul de dimineata, Romania libera, si te puneai pe sunat si pe trimis faxuri.

In schimb, acum e super tare sa completezi 2 ore pe net si sa faci teste de personalitate si sa raspunzi la intrebari gen ce etnie ai si sa iti faci un CV, toate pentru un job la McDonalds. Ca sa primesti un mail cu ne multumim ca ati aplicat dar nu aveti destula experienta. Sau ca e exclus sa te duci si pur si simplu sa ceri sa vorbesti cu manager-ul, ca te trimit acasa sa completezi pe net.

Edited by Oscilatrix, 14 November 2013 - 19:38.


#20
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

 Prien, on 14 noiembrie 2013 - 19:31, said:

Nu am timp sa urmaresc videoclipul.
Dar tocmai am implinit 50 de ani. In iarna am rugat un tanar student la aceaisi facultate pe care am absolvit-o si eu, adica Electronica, sa imi faca niste montaje cu 3 (trei)  -piese- rezsistente legate cum vrea domnia sa.
Sa imi cum se cheama montajul respectiv si sa il calculeze, adica sa imi spuna ca R1 are valorea/volorie, tit ce imi trebuie sa trimit merceologul la magazin sa le cumpere..
In afara de mistouri..nici macar o idee, macar sa vad ca a plecat pe o pista falsa...
Acum nise ani m-am lovit de cativa alti studenti tot de la Electronica. le-am pus 100 lei pe monitor, ca sa ma invete sa lucrez cu un anumit program de simulare..
Nici macar nu lua piesele din libraria corecta..
Cad le-am zis ceva, s-au basicat.. Si vroiau macar 1000euro ca salariu de angajare..
Asa ca profesional, despre generatia asta tanara, mai bine nu mai comentez..A, i-am pussa imi verifice un soft, unde cred ca trebuie sters 60 si pus 50 OHA...
iar uman, se vede ca sunt PROst crescuti..

Imi pare rau daca deranjez dar vina pentru lipsa de cunostinte a generatiei actuale este in mare parte vina profesorilor. Si aici vorbesc doar despre facultate. La liceu/generala e alta poveste.

#21
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Deci tu n-ai fost în stare să faci o facultate, n-ai chef să-ți completezi un CV și te plângi că nu ai loc de muncă.

A, și consideri josnică munca la McDonalds.

Speri să dai de unul care să te întrețină...

#22
Oscilatrix

Oscilatrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,581
  • Înscris: 30.11.2009

 Clerik, on 14 noiembrie 2013 - 19:40, said:

Deci tu n-ai fost în stare să faci o facultate, n-ai chef să-ți completezi un CV și te plângi că nu ai loc de muncă.

A, și consideri josnică munca la McDonalds.

Speri să dai de unul care să te întrețină...

Da, ma plang ca nu am "loc de munca" , asta ai inteles? De fapt, asa e, pentru ca singurul lucru pe care-l poate face orice om de pe fata pamantului e asa: facultate, cv, job la patron, rate, mormant.

#23
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Puferiu, on 14 noiembrie 2013 - 19:17, said:

Macar sunt tate goale ?

Alea pline sint bune. Sint rotunde si ferme. Alea goale sint cazute si atarna.

#24
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013

 Oscilatrix, on 14 noiembrie 2013 - 19:43, said:


Da, ma plang ca nu am "loc de munca" , asta ai inteles? De fapt, asa e, pentru ca singurul lucru pe care-l poate face orice om de pe fata pamantului e asa: facultate, cv, job la patron, rate, mormant.

Gândești prost. Ordinea e următoarea muncă - bani - împliniri, muncă - bani - împliniri, muncă - bani - împliniri.

Am colegi pe salarii de 7000ron care au făcut facultatea după angajare doar ca să poată avea o funcție de management. Dar ăia au plecat de jos, ștergeau podele și s-au remarcat față de ceilalți. Și-au dat interesul, au pus întrebări, au fost curioși și nu le-a fost jenă sau lene să muncească.

Când o să te împaci cu ideea că munca la Mc nu e muncă umilioarea și ești dispusă să o faci, atunci vei avea o șansă să te realizezi.

#25
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 Oscilatrix, on 14 noiembrie 2013 - 19:43, said:


Da, ma plang ca nu am "loc de munca" , asta ai inteles? De fapt, asa e, pentru ca singurul lucru pe care-l poate face orice om de pe fata pamantului e asa: facultate, cv, job la patron, rate, mormant.


Nu, poti sa te duci la tara si sa muncesti pamantul dca nu vrei facultate, CV, job la patron si rate. Dar e infinit mai greu decat sa fii oraseanca.

#26
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007
Adevarul e ca piata fortei de munca se schimba, din ce in ce mai multe profesii care acum 20-30-40-50 ani iti asigurau joburi bune, nu mai sunt cerute.
Cel mai dificil e poate pt cei ce merg pe discipline umaniste (evident, exista si acolo exceptii)

Attached Files



#27
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

 andu2012, on 14 noiembrie 2013 - 19:39, said:

Imi pare rau daca deranjez dar vina pentru lipsa de cunostinte a generatiei actuale este in mare parte vina profesorilor. Si aici vorbesc doar despre facultate. La liceu/generala e alta poveste.
e d evina stilul prost de viata al familiilor si copiilor. Vi de la scoala si te bagi la mess si feibuc sau jocuri. Mai isi poate afara o ora sa te intalnesti cu careva si dupaia vi acasa si te culci ca a doua zi mergi iar la scoala. Nu mai citesti o carte, nu mai inveti cam nimic decat minim din ce te obliga profesorii.
oricum noi avem cunostinte foarte bune de matematica de exemplu fata de americani

Edited by adelina16, 14 November 2013 - 19:55.


#28
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Tine mult si de flexibilitatea persoanei. Cu exceptia celor care stiau ca vor sa intre in invatamant, toata lumea de la Litere (inclusiv eu) era foarte dezorientata dupa absolvire. Multi au incercat 2-3 chestii in diverse domenii pana si-au gasit o nisa.

#29
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

 River_Song, on 14 noiembrie 2013 - 19:50, said:

Nu, poti sa te duci la tara si sa muncesti pamantul
Sau, daca ai niste fonduri, eventual sustinere financiara din partea parintilor, poti sa-ti deschizi o mica afacere intr-un domeniu care te pasioneaza.

#30
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

 adelina16, on 14 noiembrie 2013 - 19:53, said:

oricum noi avem cunostinte foarte bune d ematematica de exemplu fata de americani
Sper .
La romana esti in cadere libera .

#31
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

 Clerik, on 14 noiembrie 2013 - 19:48, said:


Gândești prost. Ordinea e următoarea muncă - bani - împliniri, muncă - bani - împliniri, muncă - bani - împliniri.

Am colegi pe salarii de 7000ron care au făcut facultatea după angajare doar ca să poată avea o funcție de management. Dar ăia au plecat de jos, ștergeau podele și s-au remarcat față de ceilalți. Și-au dat interesul, au pus întrebări, au fost curioși și nu le-a fost jenă sau lene să muncească.

Când o să te împaci cu ideea că munca la Mc nu e muncă umilioarea și ești dispusă să o faci, atunci vei avea o șansă să te realizezi.

Munca daca ai unde. Sunt zone ale tarii unde nu gasesti nimic de munca. Munca la Mc nu e umilitaore. Dar nu te tin aia pana la 65 de ani. Du-te la un interviu si spune-le ca ai lucrat la Mc. Sa vezi ce fete fac aia. Si nu, nu am lucrat la Mac.

#32
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

 jeffy86able, on 14 noiembrie 2013 - 19:54, said:

Sper .
La romana esti in cadere libera .
asa e. Avem doar 2 ore, in rest 4 ore de maghiara si istorie a minoritatilor, engleza, franceza, matem, fiz, chim, bio, sport

#33
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 Karhu, on 14 noiembrie 2013 - 19:54, said:

Sau, daca ai niste fonduri, eventual sustinere financiara din partea parintilor, poti sa-ti deschizi o mica afacere intr-un domeniu care te pasioneaza.

Da, dar trebuie sa te pasioneze un domeniu, altfel se duce totul de rapa. Si, oricum, mi-e greu sa cred ca cineva care nu-si gaseste job singur sau nu e dispus sa traga tare ar avea "what it takes" sa aiba propria afacere.

#34
andu2012

andu2012

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 18.09.2012

 adelina16, on 14 noiembrie 2013 - 19:53, said:

e d evina stilul prost de viata al familiilor si copiilor. Vi de la scoala si te bagi la mess si feibuc sau jocuri. Mai isi poate afara o ora sa te intalnesti cu careva si dupaia vi acasa si te culci ca a doua zi mergi iar la scoala. Nu mai citesti o carte, nu mai inveti cam nimic decat minim din ce te obliga profesorii.
oricum noi avem cunostinte foarte bune de matematica de exemplu fata de americani
Adelina 16 vine de la varsta? Eu vorbesc de facultati unde trebuie sa inveti teorie aplicata. Unde profesorii trebuie sa stie sa te pregateasca pentru o arie mai complexa, nu sa iti ofere cunostinte de cultura generala.

#35
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009

 adelina16, on 14 noiembrie 2013 - 19:53, said:

oricum noi avem cunostinte foarte bune de matematica de exemplu fata de americani


Bine ca suntem mai buni la mate, ca-n rest sunt la ani lumina in fata noastra.

#36
adelina16

adelina16

    FOX

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,446
  • Înscris: 07.03.2013

 DjMx, on 14 noiembrie 2013 - 19:59, said:



Bine ca suntem mai buni la mate, ca-n rest sunt la ani lumina in fata noastra.
in rest la ce? la geografie?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate