Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Genetica vs educatia vs cultura

Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate
 Lipire XPS de hidroizolație ...

Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...
 Popcorn stradal

De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig
 Degresant auto eficient

Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...
 

exista tratament ptr englezita cronica?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#19
Wazot

Wazot

    Taxi Driver

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,031
  • Înscris: 10.05.2008
terrribil topic. Are dreptate initiatorul. Nu mai place limba romana. Daca nu e englezoida dinaia urata de 2 lei kilu amestecata cu cocalarie nasoala dinaia de zici ca e hepatita de nu e la moda. Moda asta a parvenitilor, hotilor, postatorilor pe feiscuc si a aasistatilor sociali de cand se nasc pana crapa care asteapta vesnic pomana de la altii crezand ca asa e normal.

#20
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 ion2013, on 20 octombrie 2013 - 11:06, said:

pe mine ma deranjeaza ca pe un forum de lb rom vin multi atinsi de englezita acuta la cap,in special din bucarest...
ce vor cu asta?sa epateze,sa-si arate (in)cultura,sa-i inchida gura interlocutorului,ca,chipurile,el e mai destept ca balmajeste 3 cuv engl?inclusiv moderatorii...
pe tine nu te deranjeaza?
tineti-va prostiile ptr voi mai bine si prezentati-va corect,nu ca niste cocalares ce sunteti...
ce tratament se recomanda ptr boala asta?
Ce să fie? Ficare epocă are faliții ei, tîmpiții ei, moftangii ei.Moftangii din trecut  erau atinși de vorbele franțuzești sau germane.Au fost în număr cu mult mai mare decît azi.Mărturie este Dex-ul, care conține o treime cuvinte venite din franceză sau prin franceză. Cele mai multe  nici nu sînt cunoscute marelui public.
Cînd eu eram în școala primară și în liceu nu înțelegeam de ce trebuie să studiem la școală limba rusă. Pe atunci rusa era obligatorie.Am cerut și părerea altora, oameni maturi.Ei socoteau că e foarte normal și că eu nu prea sînt normal la cap.
Eu nu pricepeam de ce trebuie latina. Aflasem că nici profesoara nu putea vorbi pe latinește.Păi, de ce dracu ne predă nouă o limbă pe care nici ea nu o știe?Știam de atunci că toți cei care avuseseră 2 ani de latină în fața unui text latinesc erau ca vițelul la poarta nouă.După 2 ani de italiană gîngurești bine de tot. După doi ani de franceză sau de spaniolă le vorbești bine. Chiar și după doi ani de rusă te descurci binișor.Ei bine, după doi ani de tatină tot murătură ești.Chiar dacă înveți ca papagalul niște chestii tot nu o poți vorbi iar un text pe care îl vezi prima oară ți se pare de neînțeles.Cu toate astea o grămadă de neaveniți susțineau și susțin că latina pt noi este  un obiect de studiu foarte important.
Moftangii loviți de englezită cronică sînt doar o parte din numărul uriaș de diverși alți moftangii.Sînt convins că dacă altă putere se ridică de ex China, o grămadă de idioți  or să folosească numeroase cuvinte și expresii chinezești și or să se credă mai dihai decît restul populației.

 Puferiu, on 20 octombrie 2013 - 11:35, said:

"inecesare" nu exista in limba romana. Cu riscul de a se uita Ion urat la mine: wtf ?
ha-haaa...unde ai găsit „inecesare”? E o exprimare de om ce vrea neapărat să pară distins și intelectual, dar de fapt este stîngaci și complexat.
wtf ăsta ce dracu înseamnă?Îl văd mereu pe aici.

#21
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,057
  • Înscris: 10.09.2005
wtf = what the fuck, deci tot englezism si limbaj de messenger. Na ca am comis-o si eu, mesager daca vreti, :)

#22
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Ion , keep calm .

#23
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
John, hi there.... :D!
Cind nu-ti place un channel la tv ce faci ?

#24
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 ion2013, on 20 octombrie 2013 - 11:06, said:

pe mine ma deranjeaza ca pe un forum de lb rom vin multi atinsi de englezita acuta la cap,in special din bucarest...
ce vor cu asta?sa epateze,sa-si arate (in)cultura,sa-i inchida gura interlocutorului,ca,chipurile,el e mai destept ca balmajeste 3 cuv engl?inclusiv moderatorii...
pe tine nu te deranjeaza?
tineti-va prostiile ptr voi mai bine si prezentati-va corect,nu ca niste cocalares ce sunteti...
ce tratament se recomanda ptr boala asta?

Attached Files



#25
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004

 ion2013, on 20 octombrie 2013 - 11:42, said:

``bucarest si cocalares``...
astea le-am pus special ptr d-astia ca tine...prostului trebuie sa-i dai ceva de care sa se lege,sa creada ca are tot el dreptate..Posted Image)

Clar, dacă te-ai băgat în căcat până la ochi și te sufoci, scoate-te amu și dă vina pe alții.

"Ăăă, așa vroiam să scriu de fapt, era intenționat."

Să fim serioși.

#26
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Nu-i zice ma cacat, ii zice sheet. Cacat ii zic cocalares.

#27
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 viotl, on 20 octombrie 2013 - 13:49, said:

Nu-i zice ma cacat, ii zice sheet. Cacat ii zic cocalares.
Sa inteleg ca "sheet" ii zic aia cu "englezita cronica"?

#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006
Sheet inseamna foaie, de la hartie, tabla, si pana la asternuturi, etc.

Shit este de fapt cuvantul cacacios....

Probabil multi stiu asta, dar aici vorbim de cei cu probleme mai speciale  :)

#29
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 loock, on 20 octombrie 2013 - 14:25, said:

Sheet inseamna foaie, de la hartie, tabla, si pana la asternuturi, etc.
Shit este de fapt cuvantul cacacios....
Probabil multi stiu asta, dar aici vorbim de cei cu probleme mai speciale  Posted Image
Daaaaaaaaa????????

#30
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013
``...nu mai vreti in romaneste/
zi othello : sacmaidic...``   (parazitii)

#31
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 19.07.2010

 ion2013, on 20 octombrie 2013 - 11:06, said:

pe mine ma deranjeaza ca pe un forum de lb rom vin multi atinsi de englezita acuta la cap,in special din bucarest...
ce vor cu asta?sa epateze,sa-si arate (in)cultura,sa-i inchida gura interlocutorului,ca,chipurile,el e mai destept ca balmajeste 3 cuv engl?inclusiv moderatorii...
pe tine nu te deranjeaza?
tineti-va prostiile ptr voi mai bine si prezentati-va corect,nu ca niste cocalares ce sunteti...
ce tratament se recomanda ptr boala asta?


romanita forte.
luata in capsule de cate 12 clase.

#32
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

 superior, on 20 octombrie 2013 - 17:42, said:


romanita forte.
luata in capsule de cate 12 clase.
slab,f slab...imitatia n-are valoare/...continuarea o stii(sau caut-o pe gahgah)...

Edited by ion2013, 20 October 2013 - 17:53.


#33
superior

superior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,051
  • Înscris: 19.07.2010
nu stiu ce vrei sa spui. pe cine am imitat ?

#34
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
1. Romanii vorbesc englezit pentru ca Limba Engleza este mai eficienta in comunicare decat Limba Romana (e continuu imbunatatita cu termeni pozitivi ce favorizeaza viteza si progresul in actiuni; are expresii si cuvinte mai scurte etc.). Nu e ca sa epateze! Majoritatea vorbesc Engleza deoarece consuma mai multe productii(filme, muzica, jocuri) Englezesti in comparatie cu productiile Romanesti. Si cand vezi ca ce fac aia e profesionist si bogat, iar ce fac ai tai e deprimant si sarac, parca iti vine sa imiti ce e superior nu ce e inferior, oricat de patriot ai fi;
2. Romanii nu sunt singurii Europeni care vorbesc limba nationala combinata cu Engleza. Dar cu ceilalti straini nu comunicati sa vedeti cum e la ei si de asta vi se pare ca doar in Romania se folosesc englezisme. In momentul asta o mare parte din tinerii planetei de toate nationalitatile... se exprima alternativ si in Engleza, deoarece asta este cel mai eficient mod de a face o limba sa fie internationala: sa o vorbeasca toata lumea;
3. Din ce stiu eu cei care nu suporta Engleza sunt rusii si comunistii. Cum altfel sa retii o limba internationala de mare uz, daca nu o exersezi si in timpul liber in discutii intamplatoare? Ce inveti la scoala daca nu practici continuu se uita;
4. Deci parerea mea e ca Limba Engleza nu ar trebui sa fie privita atat de ostil incat vorbirea ei sa fie asociata unei maladii, caci maladiile nu te ajuta, pe cand Engleza e MULT mai bine sa o stii decat sa nu o stii.

#35
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,683
  • Înscris: 29.03.2006
Orice limba in plus poate fi utila.
Engleza este internationala standard, si este penibil sa nu fie inteleasa.
Totusi franceza este mai buna pt. limbaj tehnic, deoarece cu f rare exceptii, este mai exacta, si nu amesteca metafore si alte figuri de stil in limbajul tehnic, asa cum se intampla in engleza.
Sunt si exceptii notabile, in care franceza are extrem de rar scapari de vorbire vaga ( ex. inox vs stainless) , si exemple in care figurile de stil englezesti, sunt mai potrivite in anumite cazuri f. particulare ( software si hardware vs logiciel, etc.)

Revenind la subiect, asa cum deja am mai precizat, nu trebuie abuzat de alta limba pe un site in romana, daca exista deja cuvinte romanesti bine potrivite pt nuanta dorita a fi transmisa.
Regulamentul forumui interzice de altfel scrierea in alte limbi, si moderatorii pot lua masuri cand este cazul.

Edited by loock, 20 October 2013 - 20:13.


#36
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Nimic nou sub soare. Citiți seria Chirițelor lui V. Alecsandri.  Sau citiți cărți mai vechi să vedeți ce multe cuvinte de origine greacă erau la vremea aceea. Ca să nu mai vorbim de scrierile cronicarilor care erau pline de slavisme. Acum e momentul-limba engleză. Peste cine știe cât timp va fi poate o altă limbă care va influența româna. A, uitasem, a fost o vreme când au fost introduse cuvinte germane o dată cu venirea regelui Carol I pe tronul țării. Erau  mai ales denumiri de scule sau mașinării ori operațiuni efectuate cu acele utilaje.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate