Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

exista tratament ptr englezita cronica?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008

 SineNomine, on 21 octombrie 2013 - 16:22, said:

Am modificat pe varianta de care zice ion2013.
Ti se pare ca suna mai bine?

Heh, este gresit, mai incearca. Intr-o lume globalizata necunoaterea unei limbi de circulatie internationala te cam limiteaza, pe langa faptul ca in scoala se fac 2 limbi straine si una din ele este engleza, daca nu aveti scoala facuta in deceniile de comunism nu aveti nici o scuza pentru a nu cunoaste o materie prin care ati trecut in ani de zile. Asta pentru cei care au impresia ca sunt 100% de vina profesorii ca nu invata copiii contemporani.

Edited by DKN1, 21 October 2013 - 16:36.


#56
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

 SineNomine, on 21 octombrie 2013 - 16:31, said:


Cred ca mie imi spuneai asta...
GULITA este copilul Chiritei si al lui Grigori Barzoi.
Poti sa citesti piesele lui Alecsandri sau te poti uita la un film american. E alegerea ta.
``GULITA este copilul Chiritei si al lui Grigori Barzoi`` este corect,GULITA,cer scuze...

#57
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013

 viotl, on 21 octombrie 2013 - 13:56, said:

Hai buna ziua herr Florin.
Uite aici o parere de 2 centi de la un incult/golan/rebel care traieste in Romania de ceva vreme si care probabil va ramine aici pentru tot restul vietii, cit o fi sa fie.
Dumneata nu ai inteles sensul lucrurilor ce se intimpla aici.
Ce ai acum in fata, citind, a fost creat exact de acest tip de oameni care posteaza acum impotriva lui Ion. Nu ca n-ar avea Ion dreptate... asta stim cu totii. Ci din fronda. Pentru ca nu le place atitudinea. Nu-ti place ce facem noi aici? Ia-ti nene tastatura si vezi-ti de treaba in alta parte.

-in limba romana, dupa punct se incepe cu majuscula.... Posted Image!
-limba engleza este mai eficienta in comunicare decit engleza. Nu comenta ca te faci de ris.
-produsele japoneze superioare celor americane? Ti-a spus tie cineva?
-cine imita vorbirea pt ca produsele sint superioare? Schimba dioptriile. Sau da un google translate (traducere google. Nu stiu cum se zice google in romaneste-guugăl?)
-infantilism cuceritor? Si care-i problema? Ne place sa ne prostim. Posted Image. Daca in parc, in autobuz sau la teatru nu ne poti evita, aici poti.
-romgleza este vorbita cu o majoritate covirsitoare de niste "moftangii" cu oarecare educatie si bun simt. Educatie si bun simt peste medie.
-locuiesti in Germania de 20 de ani. Sa-ti fie de bine. Eu ma bucur. Ai facut un bine Romaniei.
-in Germania se vorbeste si romanes, si ce ma bucur.
-engleza nu e detestata de francezi. Englezii sint. Ai incercat? Ori ti-a zis tie cineva?
-se baga in discutii care il depasesc pentru ca asta e cheia progresului. Dar te unde stii? Ti-a zis tie cineva?
-resemnare? Duiosie? Arata nepotilor tai postul tau. Mai discutam dupa!!!!!!
-engleza introdusa in 62? Sa-i coaca nasul mincinosului? Poate...reintrodusa?
-comunistii n-au fost impotriva limbii engleze, cum nici Mao n-a fost impotriva intelectualilor. Aaaa, ai nostri? Alta mincare de peste.
-nu ne trebuie dovezile tale.

Hai sa-ti mai zic o treaba. In toate porturile si aeroporturile din lumea asta se vorbeste limba engleza. E cerinta. Acceptata de toate statele lumii.

Hai sa-ti mai zic una. Prin '92-'93 CEO de la Nintendo a dat un interviu.... In PLAYBOY (Nu stiu cum se traduce in romaneste... doar presupun. Dar inteleg ce vrea sa zica, numele revistei). Avea 80% din piata pe vremea aia, Nintendo era ca adidas, delco, xerox. Si acest CEO a pus o intrebare: de ce placa de skateboard (cum naiba s-o traduce si asta in romaneste, ptiu!) a fost inventata in America, dar cele mai bune si cele mai mari vinzari de asemenea produse sint ale unor firme japoneze? Reporterul n-a stiut sa raspunda. Tot CEO a dat raspunsul. Pentru ca America e cea mai libera tara, omul e lasat sa se dezvolte, spiritul si creativitatea se pot manifesta in toata plenitudinea. Dar japonezii au cel mai bun management de pe planeta. Ei, am fost in Japonia si am vazut cum traiesc. E curat, organizat.... Prefer Romanica mea inculta si murdara.

Uuuups! (in romaneste: hooopaa!-....imi place mai mult in engleza, e mai haios!) Am pierdut cam mult timp, trebuie sa mai si muncesc ceva pentru patronul meu. Deci ma opresc deocamdata. Nu inainte de a te intreba ceva:
-Daca tot esti in Germania.... Cum a pacalit Doppler pe politaiul care a vrut sa-l amendeze pentru ca a trecut pe rosu la semafor?
-Cum se numeste cel mai celebru palat/castel din Germania! (gotcha!-intraductibil)

Ceea ce faci tu se numeste troll si este detestat. Atacul la persoana este interzis pe forumuri. De asemeni este detestat.
Ion a bagat mina in cutia cu vipere. Ce te asteptai sa se intimple?

Iubesc limba romana si o respect cu sfintenie. Cea dinainte de '89. Chiar daca a fost impusa de comunisti. Detest schimbarile "libere" facute de academicieni dupa '89. Respect pentru valoarea si experienta lor, dar acest lucru a fost gresit. A fost doar o demonstratie de "furculision".

Mie imi place de "incoerentu'" asta. Hai sa traiesti, pal!   




Si nu uita, Florin: for english...press 2!

Auf Wiedersehen!

-shi kiar krezi ca o sa itzi tzina cineva partea aici? ma rog, in afara de cei citziva frustratzi asemeni tzie?

Hehe, misto sa vad si oameni cu argumente relevante care nu-s hateri. Noroc! Posted Image

Edited by -incoerent-, 21 October 2013 - 18:04.


#58
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 12.02.2012

 DKN1, on 21 octombrie 2013 - 16:35, said:

Heh, este gresit, mai incearca. Intr-o lume globalizata necunoaterea unei limbi de circulatie internationala te cam limiteaza, pe langa faptul ca in scoala se fac 2 limbi straine si una din ele este engleza, daca nu aveti scoala facuta in deceniile de comunism nu aveti nici o scuza pentru a nu cunoaste o materie prin care ati trecut in ani de zile. Asta pentru cei care au impresia ca sunt 100% de vina profesorii ca nu invata copiii contemporani.

Asa este, necunoasterea unei limbi de circulatie internationala te limiteaza.
Folosirea in exprimare a cuvintelor din doua limbi (excludem citatele) sau chiar adaptarea gramaticii romanesti cuvintelor din engleza tine de prostie.
Un fel de "...cum se zice laaaaa... groapa cu apa? ....aaa, piscina...". Asta o spunea acum ceva timp un mare om al Romaniei de profesie fotbalist.

 -incoerent-, on 21 octombrie 2013 - 18:02, said:

Hehe, misto sa vad si oameni cu argumente relevante care nu-s hateri. Noroc! Posted Image

Ai putea, te rog, sa subliniezi acele argumente? Mie imi scapa.

P.S. "Hateri" in ce limba este si ce inseamna?

#59
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 ion2013, on 20 octombrie 2013 - 11:06, said:

pe mine ma deranjeaza ca pe un forum de lb rom vin multi atinsi de englezita acuta la cap,in special din bucarest...
ce vor cu asta?sa epateze,sa-si arate (in)cultura,sa-i inchida gura interlocutorului,ca,chipurile,el e mai destept ca balmajeste 3 cuv engl?inclusiv moderatorii...
pe tine nu te deranjeaza?
tineti-va prostiile ptr voi mai bine si prezentati-va corect,nu ca niste cocalares ce sunteti...
ce tratament se recomanda ptr boala asta?

Rade ciob ...

Daca fac o aroganta si-ti las numai cuvintele mostenite in mesaj, se-ntelege de nu se mai poate.

Sa scoatem si frantuzismele si italienismele si cuvintele slave, eu asta propun. De ce sunt ele mai cu mot decat englezismele?

Edited by River_Song, 22 October 2013 - 07:23.


#60
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,734
  • Înscris: 24.10.2005
Mai bine ca in Romania se sufera de englezita cronica, oricine vine de afara o sa gaseasca pe cineva cu care sa se inteleaga. Prin alta tari din Europe o sa aveti mari surprize cati de putin vorbitori de engleza o sa gasiti.

#61
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,461
  • Înscris: 12.02.2012

 chaosss, on 22 octombrie 2013 - 07:13, said:

Mai bine ca in Romania se sufera de englezita cronica, oricine vine de afara o sa gaseasca pe cineva cu care sa se inteleaga. Prin alta tari din Europe o sa aveti mari surprize cati de putin vorbitori de engleza o sa gasiti.

Crezi ca un englez stie ce inseamna "hateri"?

Am observat ca majoritatea celor care folosesc romgleza nu stiu nici macar propria limba. Incearca sa corectezi partea ingrosata!

#62
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

 River_Song, on 22 octombrie 2013 - 07:11, said:

Rade ciob ...

Daca fac o aroganta si-ti las numai cuvintele mostenite in mesaj, se-ntelege de nu se mai poate.

Sa scoatem si frantuzismele si italienismele si cuvintele slave, eu asta propun. De ce sunt ele mai cu mot decat englezismele?
``fa o aroganta``...ce-o mai fi si aia...
nu-ti place ``sa epateze`` ca e frantuzism?se foloseste de mult in romana;
nu e vorba de cuv mostenite sau de etimologie,e vorba despre cuvinte actuale...orice cuvant provine de undeva si poti sa scoti ce vrei din partea mea

 chaosss, on 22 octombrie 2013 - 07:13, said:

Mai bine ca in Romania se sufera de englezita cronica, oricine vine de afara o sa gaseasca pe cineva cu care sa se inteleaga. Prin alta tari din Europe o sa aveti mari surprize cati de putin vorbitori de engleza o sa gasiti.
de-aia s-a umplut tara de ``investitori straini``fara un leu in buzunar care au ajuns bogati...

#63
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

 -incoerent-, on 21 octombrie 2013 - 12:45, said:

@florincroitoru:
- imi faci observatie ca scriu numele limbilor cu majuscula, atat de grava ti se pare greseala aia? La ce rau poate conduce?
- Limba Engleza e superioara, nu mai simpla ori mai frumoasa, ci superioara multor alte limbi. Inclusiv Limbii Romane(scriu mare pt ca am stima si pt. limba mea materna). De aceea se si intampla ca engleza sa fie prima limba internationala din toate. Nu ma refeream la produsele lor electrocasnice. Ci orice limba a unui popor ce evolueaza cu viteza crescuta primeste si termeni/concepte care sa stimuleze progresul rapid. E un adevar.
- Daca niste moftangii si inculti cum le spui tu sunt tineretul romanesc, ce vrei sa facem cu ei sa-i omoram? Ai uitat ca au ajuns in halul asta nu din cauzele lor, ci din distrugerea completa de catre lideri a sistemului nostru de invatamant? Vrei sa blamezi omul pentru ce a patit in loc sa-l ajuti? KGB?
- Liderii rusi, spre deosebire de cei francezi, sunt incomodati de faptul ca Engleza prinde radacini puternice in estul Europei, stii si tu asta. Pe orice filiera posibila, pentru a pastra influenta in est, e nevoie ca engleza sa fie folosita cat mai putin posibil, deoarece odata cu limba vin si obiceiurile specifice. La asta ma refeream.
- La fel ca tine ma bag in discutiile publice de aici. Nu inteleg motivul pentru care esti atat de deranjat de simpla mea opinie. Topicul dupa opinia mea reprezinta un pericol la adresa folosirii limbii engleza, deoarece inca nu a fost reglementat in cantitate de expresii folosite per propozitie ce inseamna (cronica), astfel publicului mai usor i se insufla o pondere negativa asociata limbii engleze, decat o pondere pozitiva. Asta doream eu sa schimb prin postul meu. Se pare ca tu esti cel care nu a inteles bine.
Măi, moftangiule, poți să mori de dragoste pt limba engleză, franceză, persană, sanscrită etc.Dar nu mai crede prostește că vreuna dintre acestea ar fi superioare limbii romîne.În limba maghiară de ex se poate exprima azi orice: concepții științifice, filozofice, se poate scrie poezie de înalt nivel.....Putem spune clar că engleza sau oricare altă limbă nu îi este superioară maghiarei.Judecata e valabilă pt romînă, rusă, albaneză etc.Așa că afirmația ta că engleza ar fi superioară romînei nu e decît una greșită.
Scrie cum trebuie și nu mai face pe nebunu cu stima ta grozavă pt limba romînă.
Hai , lasă nu mai da vina pe alții pt că tu ești rău pregătit,incult, nu știi bine să scrii și folosești termeni englezești uneori deși avem termeni romînești.Vii cu justificări copilărești  pt cei ce tot scriu pe aici și aiurea: Ths, OK, good job, wtf,suker, fuck, plus alte zeci de astfel de tîmpenii.
Vezi că o pondere  nu poate fi insuflată. Mai bine învață românește, că de asta ai nevoie în primul rînd, nu să împestrițezi romîna cu vorbe străine.

 Freddy12, on 21 octombrie 2013 - 13:06, said:

Nu cu duioșie ci cu ironie ar trebui să-i tratăm de aceste "coane Chirițe" de modă nouă. E o modă și atât.
Așa este! Ăștia nu pricep nici atît; că nu e decît o modă și ca mai toate modele una prostească.

 DKN1, on 21 octombrie 2013 - 16:14, said:

Da vorbeste dom'le romaneste, tu esti responsabil pt actiunile tale nu pentru actiunile altora, baga bine la cap ca sa nu faci infarct devreme. Iar romaneasca de-o vorbesti azi e atat de diferita de a stramosilor incat n-o sa-ti vina sa crezi, o limba se schimba continuu si fara sa-ti dai seama, in ziua de azi, vorbesti o buna parte turceste, verifica daca nu crezi.
Asa cum englezii se chinuie sa-l citeasca pe Shakespeare in original, ia si clateste-ti ochii nitel cu letopisetul batranesc

"Dabijea-vodă, aice în țară domnindu cu pace și cu domnie aședzată, cu țară întemeiată, era omu bun și blîndu, fără nice o răutate. Și neplinindu biné 4 ani a domneii lui, fiindu și om bătrîn, au plătit și el datorie ce de opștie, de-au murit. Și l-au dus cu to⟨a⟩tă boierimea, cu maré cinsté, de l-au îngropat în mănăstirea lui, în Bîrnova, carii ĭaste de dînsulu isprăvită, iară din temeiul eii au fost-o început-o Barnovischie-vodă și n-au apucat s-o isprăvască, c-au perit la Po⟨a⟩rtă, cum să poméneșté mai sus"

De cate ori trebuie sa treci peste text ca sa te prinzi? Aproape ca o limba straina. Urmasii tai NU vor vorbi ceea ce vorbesti tu acuma, tine minte.
Mai pui și exemplu ca să ilustreze exact că nu ai dreptate.Pariez că nici nu știi să citești corect acel text.„"Dabijea-vodă, aici în țară domnind cu pace și cu domnie așezată, cu țară întemeiată, era om bun și blînd, fără nici o răutate. Și neplinind bine 4 ani a domneii lui, fiind și om bătrîn, au plătit și el datorie ce de opștie, de-au murit.”
Textul se citea atunci așa cum îl vezi scris aci de mine, adică acele u nu erau scrise spre a fi și spuse.Ar fi cazul să înveți ceva despre istoria scrisului în limba română.
Comparația cu engleza e doar una aiurită, de om nepriceput care a fost puțin informat.

 River_Song, on 22 octombrie 2013 - 07:11, said:

Rade ciob ...

Daca fac o aroganta si-ti las numai cuvintele mostenite in mesaj, se-ntelege de nu se mai poate.

Sa scoatem si frantuzismele si italienismele si cuvintele slave, eu asta propun. De ce sunt ele mai cu mot decat englezismele?
Nenică, sînteți mulți inculți pe aici. Sînteți vai de capul vostru!
Dacă fac o aroganță....” Unde ai învățat, taică, românește? „Dacă sînt arogant”, se spune!
Dar nu constituie aroganță un exercițiu de limbă ce constă în înlocuirea unor cuvinte într-un text dat.Păi, de aia nici nu pricepeți voi bine ceva , pt că nu pricepeți corect vorbele.Văd că în accepțiunea ta franțuzisme, italienisme sînt cuvinte de origine franceză sau italiană NUUUU!!!! Franțuzism înseamnă cuvinte ca bonjur, vizavi, soaree, pardon, bref, sejur. Nu înseamnă miile de cuvinte intrate în românește din sau prin franceză!
Mai vezi în Dex on line dacă nu mă crezi pe mine.

#64
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Cu "fac o aroganta" au inceput moderatorii de la Radio ZU. Nici nu stiu la ce categorie se incadreaza. Jargon ?

#65
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Nu am probleme cu "copilasii" de pe net care strecoară câte un cuvânt prin frazele lor neinteresante.
În schimb,  înnebunesc când aud la tv, pe un post romanesc,  cuvinte ca JOB sau REFund sau...
Parcă îmi imaginez Cum se uită țăranul la tv și nu înțelege despre ce este vorba. ... Pentru că el nu știe că "JOBURI" (o altă bășină puturoasă sunt cuvintele englezești puse la plural ... În română.  Un fel de struto-cămila) înseamnă "slujba"/"servici" și astfel nu i se aprinse "beculetul" ... și tot așa.

Edited by Lolopoco, 22 October 2013 - 10:50.


#66
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 Puferiu, on 22 octombrie 2013 - 10:35, said:

Cu "fac o aroganta" au inceput moderatorii de la Radio ZU. Nici nu stiu la ce categorie se incadreaza. Jargon ?

Citat din jiji.

 florincroitoru, on 22 octombrie 2013 - 10:31, said:

Dar nu constituie aroganţă un exerciţiu de limbă ce constă în înlocuirea unor cuvinte într-un text dat.Păi, de aia nici nu pricepeţi voi bine ceva , pt că nu pricepeţi corect vorbele.Văd că în accepţiunea ta franţuzisme, italienisme sînt cuvinte de origine franceză sau italiană NUUUU!!!! Franţuzism înseamnă cuvinte ca bonjur, vizavi, soaree, pardon, bref, sejur. Nu înseamnă miile de cuvinte intrate în româneşte din sau prin franceză!
Mai vezi în Dex on line dacă nu mă crezi pe mine.

Diferenta dintre cuvintele citate de tine si cele intrate in romaneste din franceza e ca primele nu au rezistat, iar celelalte s-au integrat. ATAT.

 ion2013, on 22 octombrie 2013 - 08:30, said:

``fa o aroganta``...ce-o mai fi si aia...
nu-ti place ``sa epateze`` ca e frantuzism?se foloseste de mult in romana;
nu e vorba de cuv mostenite sau de etimologie,e vorba despre cuvinte actuale...orice cuvant provine de undeva si poti sa scoti ce vrei din partea mea

Toate cuvintele actuale imprumutate au trecut prin acelasi proces prin care trec acum cuvintele din engleza. Unele se vor pastra, altele nu. Si tot asa, existau pe vremea aia, oameni ingusti la minte care bolboroseau impotriva tineretului venit de la Paris care strica limba pentru ca foloseseau frantuzismul ,,cravata" in locul romanismului ,,gatlegau".

#67
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013
``toate cuvintele actuale imprumutate au trecut prin acelasi proces prin care trec acum cuvintele din engleza. Unele se vor pastra, altele nu. Si tot asa, existau pe vremea aia, oameni ingusti la minte care bolboroseau impotriva tineretului venit de la Paris care strica limba pentru ca foloseseau frantuzismul ,,cravata" in locul romanismului ,,gatlegau".``
toate afirmatiile sunt eronate,dl ``ingust la minte``;
e mai bine daca nu stii sa nu te bagi:franzuzismele nu sunt cuvinte``actuale imprumutate``si comparatia cu cuv din engleza e falsa...
``gatlegau``nu e romanism,e vb despre altceva,asa ca las-o balta...

#68
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012

 ion2013, on 22 octombrie 2013 - 17:12, said:

``toate cuvintele actuale imprumutate au trecut prin acelasi proces prin care trec acum cuvintele din engleza. Unele se vor pastra, altele nu. Si tot asa, existau pe vremea aia, oameni ingusti la minte care bolboroseau impotriva tineretului venit de la Paris care strica limba pentru ca foloseseau frantuzismul ,,cravata" in locul romanismului ,,gatlegau".``
toate afirmatiile sunt eronate,dl ``ingust la minte``;
e mai bine daca nu stii sa nu te bagi:franzuzismele nu sunt cuvinte``actuale imprumutate``si comparatia cu cuv din engleza e falsa...
``gatlegau``nu e romanism,e vb despre altceva,asa ca las-o balta...

Bine ca am aflat si eu. In ce fel sunt eronate, explica. Cum e diferita situatia cuvantului ,,cravata" din secolul al XIX-lea de cea a termenului ,,show" din zilele noastre?

#69
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013
``Bine ca am aflat si eu. In ce fel sunt eronate, explica. Cum e diferita situatia cuvantului ,,cravata" din secolul al XIX-lea de cea a termenului ,,show" din zilele noastre?``
eu cand vad ideu` unui ``jmecher``cam stiu ce-i poate capu``...

#70
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Aha, deci nema contra-argumente.

Ati publicat ceva in domeniul lingvisticii, aveti macar o facultate de Litere la baza (ca sa nu zic masterat, doctorat sau post-doc)?

#71
chaosss

chaosss

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,734
  • Înscris: 24.10.2005

 SineNomine, on 22 octombrie 2013 - 07:54, said:

Crezi ca un englez stie ce inseamna "hateri"?

Am observat ca majoritatea celor care folosesc romgleza nu stiu nici macar propria limba. Incearca sa corectezi partea ingrosata!

Inca un profesor de limba romana. Tu diferentiezi cand un om face greseli din necunostinta ori din graba, somnolenta, neatentie etc?

La mine era ora 7 dimineata, la tine aproape 9. De 5 ani de zile folosesc 8 ore zilnic doar limba engleza, de aceea mai scriu si pe forum, pentru nu uita complet limba materna. Dar nu stiu de ce stau sa te lamuresc. Macar de un lucru suntem siguri, la aruncat cu rahat se pricepe tot romanul. Posted Image

Edited by chaosss, 22 October 2013 - 18:54.


#72
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008
Lăsaţi-l în pace pe dl River=Song. Văd că nici nu pricepe ce i se spune.Din răspunsul lui deduc că nu a priceput ce am spus eu, aşa că vă obosiţi degeaba pt că individul are pata pusă.El vrea cît mai multe cuvinte englezeşti în limba română. Văd că e cam nervos cîncd postează. Se consideră un neînţeles. Ca să ne lămurească eu zic să posteze cît mai multe cuvinte englezeşti.

 ion2013, on 22 octombrie 2013 - 17:12, said:

``toate cuvintele actuale imprumutate au trecut prin acelasi proces prin care trec acum cuvintele din engleza. Unele se vor pastra, altele nu. Si tot asa, existau pe vremea aia, oameni ingusti la minte care bolboroseau impotriva tineretului venit de la Paris care strica limba pentru ca foloseseau frantuzismul ,,cravata" in locul romanismului ,,gatlegau".``
toate afirmatiile sunt eronate,dl ``ingust la minte``;
e mai bine daca nu stii sa nu te bagi:franzuzismele nu sunt cuvinte``actuale imprumutate``si comparatia cu cuv din engleza e falsa...
``gatlegau``nu e romanism,e vb despre altceva,asa ca las-o balta...
Știu că se zicea legătoare înainte de cravată, nu gâtlegău.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate