Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.
 Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche
 RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez
 Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online
 

exista tratament ptr englezita cronica?

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#37
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View Post-incoerent-, on 20 octombrie 2013 - 18:38, said:

1. Romanii vorbesc englezit pentru ca Limba Engleza este mai eficienta in comunicare decat Limba Romana (e continuu imbunatatita cu termeni pozitivi ce favorizeaza viteza si progresul in actiuni; are expresii si cuvinte mai scurte etc.). Nu e ca sa epateze! Majoritatea vorbesc Engleza deoarece consuma mai multe productii(filme, muzica, jocuri) Englezesti in comparatie cu productiile Romanesti. Si cand vezi ca ce fac aia e profesionist si bogat, iar ce fac ai tai e deprimant si sarac, parca iti vine sa imiti ce e superior nu ce e inferior, oricat de patriot ai fi;
2. Romanii nu sunt singurii Europeni care vorbesc limba nationala combinata cu Engleza. Dar cu ceilalti straini nu comunicati sa vedeti cum e la ei si de asta vi se pare ca doar in Romania se folosesc englezisme. In momentul asta o mare parte din tinerii planetei de toate nationalitatile... se exprima alternativ si in Engleza, deoarece asta este cel mai eficient mod de a face o limba sa fie internationala: sa o vorbeasca toata lumea;
3. Din ce stiu eu cei care nu suporta Engleza sunt rusii si comunistii. Cum altfel sa retii o limba internationala de mare uz, daca nu o exersezi si in timpul liber in discutii intamplatoare? Ce inveti la scoala daca nu practici continuu se uita;
4. Deci parerea mea e ca Limba Engleza nu ar trebui sa fie privita atat de ostil incat vorbirea ei sa fie asociata unei maladii, caci maladiile nu te ajuta, pe cand Engleza e MULT mai bine sa o stii decat sa nu o stii.
amestec incoerent de gogomanii scrise pe rubrici numerotate...Posted Image
...scrii cu majuscule chiar cand nu trebuie,probabil te si inchini la cuvinte...
aici e vorba despre romani care vorbesc cu alti romani,nu cu unii care nu stiu limba si in comunicare te ajuta si o engl stricata...
1.engl nu are cum sa fie ``mai eficienta``in vorbirea curenta fata de limba materna decat poate ptr tine,care ti-ai facut educatia la tv....faptul ca un traducator de 2 bani nu traduce un cuvant ca nu il stie nu inseamna decat ptr tine ca acel cuv nu exista deja in romaneste(ex.reducere-discaunt,serial-sezon)
``cand vezi ca ce fac aia e profesionist si bogat, iar ce fac ai tai e deprimant si sarac, parca iti vine sa imiti ce e superior nu ce e inferior, oricat de patriot ai fi;``asa,cred ca tu mananci imitatii de mancaruri bogate si scrii pe sticlele de apa ``whiskey``cum ai vazut la tv...nevasta o bati ca nu arata ca pamela anderson si copiii ca nu vb engl mai multa...cu parintii de la tara nu mai vb demult,ca nu au invatat engl...Posted Image)
``2.Romanii nu sunt singurii Europeni care vorbesc limba nationala combinata cu Engleza``-asta ai vazut poate la ``national``tv i(alta denumire ridicola) in serialele cu indienii...nu exista asa ceva in europa si nicaieri,decat atunci cand se vb cu straini...
aici nu e un sit de exercitii ptr scoala,sunt altele specializate...
3,``rusii si comunistii `` mi-au devenit simpatici din acest pct de vedere...Posted Image)
4.eu daca as fi in locul tau mi-as spune parerea engl si americanilor,poate pica si ei cu ceva...

View Postloock, on 20 octombrie 2013 - 20:08, said:

Orice limba in plus poate fi utila.
Engleza este internationala standard, si este penibil sa nu fie inteleasa.
Totusi franceza este mai buna pt. limbaj tehnic, deoarece cu f rare exceptii, este mai exacta, si nu amesteca metafore si alte figuri de stil in limbajul tehnic, asa cum se intampla in engleza.
Sunt si exceptii notabile, in care franceza are extrem de rar scapari de vorbire vaga ( ex. inox vs stainless) , si exemple in care figurile de stil englezesti, sunt mai potrivite in anumite cazuri f. particulare ( software si hardware vs logiciel, etc.)

Revenind la subiect, asa cum deja am mai precizat, nu trebuie abuzat de alta limba pe un site in romana, daca exista deja cuvinte romanesti bine potrivite pt nuanta dorita a fi transmisa.
Regulamentul forumui interzice de altfel scrierea in alte limbi, si moderatorii pot lua masuri cand este cazul.
``Totusi franceza este mai buna pt. limbaj tehnic``-se vede ca nu ai nici o legatura cu tehnica...

Edited by ion2013, 21 October 2013 - 09:24.


#38
florincroitoru

florincroitoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,809
  • Înscris: 05.02.2008

View PostAlexIP, on 20 octombrie 2013 - 13:06, said:

Clar, dacă te-ai băgat în căcat până la ochi și te sufoci, scoate-te amu și dă vina pe alții.

"Ăăă, așa vroiam să scriu de fapt, era intenționat."

Să fim serioși.
El s-a bagat in cacat? Cred ca doar tu ai remarcat acest lucru.Vad ca tu te bagi sa scrii dar nu prea reusesti sa scrii ceva coerent.Scrii in dodii.Ma indoiesc ca a priceput cineva ce vrei tu sa spui.

View Postgumball3000, on 20 octombrie 2013 - 13:51, said:

Sa inteleg ca "sheet" ii zic aia cu "englezita cronica"?
Da....da....idioţii ăia.

View Post-incoerent-, on 20 octombrie 2013 - 18:38, said:

1. Romanii vorbesc englezit pentru ca Limba Engleza este mai eficienta in comunicare decat Limba Romana (e continuu imbunatatita cu termeni pozitivi ce favorizeaza viteza si progresul in actiuni; are expresii si cuvinte mai scurte etc.). Nu e ca sa epateze! Majoritatea vorbesc Engleza deoarece consuma mai multe productii(filme, muzica, jocuri) Englezesti in comparatie cu productiile Romanesti. Si cand vezi ca ce fac aia e profesionist si bogat, iar ce fac ai tai e deprimant si sarac, parca iti vine sa imiti ce e superior nu ce e inferior, oricat de patriot ai fi;
2. Romanii nu sunt singurii Europeni care vorbesc limba nationala combinata cu Engleza. Dar cu ceilalti straini nu comunicati sa vedeti cum e la ei si de asta vi se pare ca doar in Romania se folosesc englezisme. In momentul asta o mare parte din tinerii planetei de toate nationalitatile... se exprima alternativ si in Engleza, deoarece asta este cel mai eficient mod de a face o limba sa fie internationala: sa o vorbeasca toata lumea;
3. Din ce stiu eu cei care nu suporta Engleza sunt rusii si comunistii. Cum altfel sa retii o limba internationala de mare uz, daca nu o exersezi si in timpul liber in discutii intamplatoare? Ce inveti la scoala daca nu practici continuu se uita;
4. Deci parerea mea e ca Limba Engleza nu ar trebui sa fie privita atat de ostil incat vorbirea ei sa fie asociata unei maladii, caci maladiile nu te ajuta, pe cand Engleza e MULT mai bine sa o stii decat sa nu o stii.
Domnule , expresii ca „limba română”, „limba engleză”, nu se scriu cu majusculă.Vad ca tu ai dificultati mari cu scrierea si cu exprimarea in limba romana. În afară de asta văd că nici nu pricepi bine despre ce e vorba. mai şi enunţi nişte enormităţi!
1.Limba engleză nu e mai eficientă în comunicare decît sînt romîna, germana, maghiara,franceya sau altă limbă europeană.Nu vreu să discut şi de alte familii de limbi. Ideea că trebuie să imiţi vorbirea englezească pt că produsele lor ar fi netsuperioare calitativ mi se pare de un infantilism cuceritor.Eu zic să începem  în sfîfrşit cu japoneza pt că produsele japoneze sînt de regulă superioare calitativ celor americane.Posted Image
2. Nu românii vorbesc romgleză ci o subspecie de moftangii fără minte.Sînt nişte inculţi, unii dintre ei  cu diplome de absolvire a unei facultăţi. Nici nu e adevărat ce spui. Eu locuiesc în Germania de peste 20 de ani şi aici se vorbeşte germana. Nu discutăm dacă e sau nu bine ca engleza să fie internaţională sau planetară.Ai încurcat borcanele.
3. Ştii prost!!Engleza e mai detestata de francezi decit de rusi.
4. Nu e vorba despre cum privim limba engleza! Eşti complet alăturea cu drumul.Nu ştiu de ce te tot bagi în discuţii care evident te depăşesc pt că nu eşti în stare să pricepi miezul unei probleme.Mai citeşte prima postare.

View PostFreddy12, on 20 octombrie 2013 - 22:56, said:

Nimic nou sub soare. Citiți seria Chirițelor lui V. Alecsandri.  Sau citiți cărți mai vechi să vedeți ce multe cuvinte de origine greacă erau la vremea aceea. Ca să nu mai vorbim de scrierile cronicarilor care erau pline de slavisme. Acum e momentul-limba engleză. Peste cine știe cât timp va fi poate o altă limbă care va influența româna. A, uitasem, a fost o vreme când au fost introduse cuvinte germane o dată cu venirea regelui Carol I pe tronul țării. Erau  mai ales denumiri de scule sau mașinării ori operațiuni efectuate cu acele utilaje.
Aşa....şi? Trebuie să ne resemnăm şi să şi să tratăm cu duioşie, răbdare şi înţelegere pe actualii moftangii pt că au precursori?

View Post-incoerent-, on 20 octombrie 2013 - 18:38, said:

3. Din ce stiu eu cei care nu suporta Engleza sunt rusii si comunistii.
Eşti un monument de naivitate şi complet prost informat.Engleza a fost introdusă ca obiect de studiu în şcolile primare româneşti, în licee, în universităţi, încă de pe vremea lui Gheorghe Gherghiu Dej!! Eu de ex am avut engleză începînd cu clasa a 6-a, iar asta a fost în anul 1962!!! Aşa că ai dovada aici că nu erau comuniştii împotriva limbii engleze.

Edited by florincroitoru, 21 October 2013 - 11:52.


#39
-incoerent-

-incoerent-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 372
  • Înscris: 30.09.2013
@ion2013:
"amestec incoerent de gogomanii scrise pe rubrici numerotate..." - rubrici numerotate inseamna implicatie politica. Ma asteptam sa te inseli de tot si in privinta asta. Nu am legatura politica dar observ dezechilibre de postari predominant anti USL si pro Basescu si simt nevoia sa egalez balantza, ca in orice domeniu sau dezbatere unde nu e cantitate egala de opinii din partea ambelor tabere, adevarul va sta ascuns dupa cum doreste partea cu mai multi reprezentanti. Daca nu te duce capul sa intelegi principiul asta poti sa te relaxezi poate revii mai luminat.
- Nu banuaiam ca o sa te deranjeze atat de mult niste nume de limbi scrise cu majuscule. Am scris gresit limbile pentru ca uneori imi place sa evidentiez mai bine termenii centrali ai discutiei. Avand in vedere analfabetismele scrise de altii pe alte topicuri, greseala mea e parfum. Nu ar trebui sa deranjeze mai mult decat lipsa cratimei, lipsa pauzelor intre cuvinte si semne de punctuatie cand e cazul, sau cuvintele ce se scriu corect legat sa fie scrise dezlegat. Nu te-am vazut sa faci observatii in toate cazurile alea. Tocmai la mine. ASTA CAND TU scrii profund incorect chiar in topicul ala. Exemple? La fiecare singura fraza: incepi cu puncte de suspensie si termini cu pct. de suspensie cand nu esti tocmai un poet, folosesti repetat apostrof in loc de glilimele, nu pastrezi spatii, scrii aproape ca pe Messenger.
- Zici ca ma inchin la Engleza. Si vezi tu vreo eroare adevarata daca eu simpatizez Limba Engleza si transpare asta din comentariul meu? E opinia mea exact cum e si opinia ta. E un forum liber.
- Engleza este mai eficienta de folosit pt un om decat Romana deoarece are expresii cu un singur inteles si mai scurte. Deasemenea este pro-eficienta deoarece spre deosebire de limba romana unde apar termeni mai mult eronatzi si imprumutati, in engleza se tot inventeaza noi termeni pentru fiecare domeniu in care se face mai mult progres decat la noi. Intreaba un profesor de engleza daca nu-ti vine sa ma crezi.
- "``cand vezi ca ce fac aia e profesionist si bogat, iar ce fac ai tai e deprimant si sarac, parca iti vine sa imiti ce e superior nu ce e inferior, oricat de patriot ai fi;``asa,cred ca tu mananci imitatii de mancaruri bogate si scrii pe sticlele de apa ``whiskey``cum ai vazut la tv...nevasta o bati ca nu arata ca pamela anderson si copiii ca nu vb engl mai multa...cu parintii de la tara nu mai vb demult,ca nu au invatat engl...Posted Image)" - ce am spus eu e natura umana, nu ce prefer eu sa fac. Oamenii de obicei se solidarizeaza cu ce e mai performant. Sunt impotriva parvenitismului deci nu consum chestii false decat daca nu mi se da de ales si sunt impotriva violentei deci nu mi-as putea lovi sotia sau parasi parintii din motive taranesti ca alea pe care le-ai spus tu.
- "``2.Romanii nu sunt singurii Europeni care vorbesc limba nationala combinata cu Engleza``-asta ai vazut poate la ``national``tv i(alta denumire ridicola) in serialele cu indienii...nu exista asa ceva in europa si nicaieri,decat atunci cand se vb cu straini...
aici nu e un sit de exercitii ptr scoala,sunt altele specializate..." - pur si simplu te inseli. Daca in alte tari procentul celor care vorbesc lb nationala amestecata cu engleza e mai mic decat in Romania asta nuinseamna ca nu se intampla. Ca sa iti faci o idee intreaba-te cate tari au cetateni care vorbesc si Engleza, ne amestecata cu limba nationala dar o vorbesc. Pt asta cauta pe Google "List of countryes by english speaking population". Apoi da-ti seama ca aia au copii iar copiii stalcesc limbile si amesteca termeni. Nu e o speculatie fara baza, ci un adevar inca ne calculat suficient.
- "3,``rusii si comunistii `` mi-au devenit simpatici din acest pct de vedere...Posted Image)" - in cazul tau nu ma surprinde deloc. Cei care ti-au nenorocit tara primesc simpatia ta pentru ca tie nu-ti place o limba vorbita de ceilalti. Are logica o gramada...
- "4.eu daca as fi in locul tau mi-as spune parerea engl si americanilor,poate pica si ei cu ceva..." - la asa sfat de calitate un raspuns logic din partea mea ar strica decorul. Posted Image)

@florincroitoru:
- imi faci observatie ca scriu numele limbilor cu majuscula, atat de grava ti se pare greseala aia? La ce rau poate conduce?
- Limba Engleza e superioara, nu mai simpla ori mai frumoasa, ci superioara multor alte limbi. Inclusiv Limbii Romane(scriu mare pt ca am stima si pt. limba mea materna). De aceea se si intampla ca engleza sa fie prima limba internationala din toate. Nu ma refeream la produsele lor electrocasnice. Ci orice limba a unui popor ce evolueaza cu viteza crescuta primeste si termeni/concepte care sa stimuleze progresul rapid. E un adevar.
- Daca niste moftangii si inculti cum le spui tu sunt tineretul romanesc, ce vrei sa facem cu ei sa-i omoram? Ai uitat ca au ajuns in halul asta nu din cauzele lor, ci din distrugerea completa de catre lideri a sistemului nostru de invatamant? Vrei sa blamezi omul pentru ce a patit in loc sa-l ajuti? KGB?
- Liderii rusi, spre deosebire de cei francezi, sunt incomodati de faptul ca Engleza prinde radacini puternice in estul Europei, stii si tu asta. Pe orice filiera posibila, pentru a pastra influenta in est, e nevoie ca engleza sa fie folosita cat mai putin posibil, deoarece odata cu limba vin si obiceiurile specifice. La asta ma refeream.
- La fel ca tine ma bag in discutiile publice de aici. Nu inteleg motivul pentru care esti atat de deranjat de simpla mea opinie. Topicul dupa opinia mea reprezinta un pericol la adresa folosirii limbii engleza, deoarece inca nu a fost reglementat in cantitate de expresii folosite per propozitie ce inseamna (cronica), astfel publicului mai usor i se insufla o pondere negativa asociata limbii engleze, decat o pondere pozitiva. Asta doream eu sa schimb prin postul meu. Se pare ca tu esti cel care nu a inteles bine.

Edited by -incoerent-, 21 October 2013 - 13:12.


#40
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View Post-incoerent-, on 21 octombrie 2013 - 12:45, said:

@ion2013:
"amestec incoerent de gogomanii scrise pe rubrici numerotate..." - rubrici numerotate inseamna implicatie politica. Ma asteptam sa te inseli de tot si in privinta asta. Nu am legatura politica dar observ dezechilibre de postari predominant anti USL si pro Basescu si simt nevoia sa egalez balantza, ca in orice domeniu sau dezbatere unde nu e cantitate egala de opinii din partea ambelor tabere, adevarul va sta ascuns dupa cum doreste partea cu mai multi reprezentanti. Daca nu te duce capul sa intelegi principiul asta poti sa te relaxezi poate revii mai luminat.
- Nu banuaiam ca o sa te deranjeze atat de mult niste nume de limbi scrise cu majuscule. Am scris gresit limbile pentru ca uneori imi place sa evidentiez mai bine termenii centrali ai discutiei. Avand in vedere analfabetismele scrise de altii pe alte topicuri, greseala mea e parfum. Nu ar trebui sa deranjeze mai mult decat lipsa cratimei, lipsa pauzelor intre cuvinte si semne de punctuatie cand e cazul, sau cuvintele ce se scriu corect legat sa fie scrise dezlegat. Nu te-am vazut sa faci observatii in toate cazurile alea. Tocmai la mine. ASTA CAND TU scrii profund incorect chiar in topicul ala. Exemple? La fiecare singura fraza: incepi cu puncte de suspensie si termini cu pct. de suspensie cand nu esti tocmai un poet, folosesti repetat apostrof in loc de glilimele, nu pastrezi spatii, scrii aproape ca pe Messenger.
- Zici ca ma inchin la Engleza. Si vezi tu vreo eroare adevarata daca eu simpatizez Limba Engleza si transpare asta din comentariul meu? E opinia mea exact cum e si opinia ta. E un forum liber.
- Engleza este mai eficienta de folosit pt un om decat Romana deoarece are expresii cu un singur inteles si mai scurte. Deasemenea este pro-eficienta deoarece spre deosebire de limba romana unde apar termeni mai mult eronatzi si imprumutati, in engleza se tot inventeaza noi termeni pentru fiecare domeniu in care se face mai mult progres decat la noi. Intreaba un profesor de engleza daca nu-ti vine sa ma crezi.
- "``cand vezi ca ce fac aia e profesionist si bogat, iar ce fac ai tai e deprimant si sarac, parca iti vine sa imiti ce e superior nu ce e inferior, oricat de patriot ai fi;``asa,cred ca tu mananci imitatii de mancaruri bogate si scrii pe sticlele de apa ``whiskey``cum ai vazut la tv...nevasta o bati ca nu arata ca pamela anderson si copiii ca nu vb engl mai multa...cu parintii de la tara nu mai vb demult,ca nu au invatat engl...Posted Image)" - ce am spus eu e natura umana, nu ce prefer eu sa fac. Oamenii de obicei se solidarizeaza cu ce e mai performant. Sunt impotriva parvenitismului deci nu consum chestii false decat daca nu mi se da de ales si sunt impotriva violentei deci nu mi-as putea lovi sotia sau parasi parintii din motive taranesti ca alea pe care le-ai spus tu.
- "``2.Romanii nu sunt singurii Europeni care vorbesc limba nationala combinata cu Engleza``-asta ai vazut poate la ``national``tv i(alta denumire ridicola) in serialele cu indienii...nu exista asa ceva in europa si nicaieri,decat atunci cand se vb cu straini...
aici nu e un sit de exercitii ptr scoala,sunt altele specializate..." - pur si simplu te inseli. Daca in alte tari procentul celor care vorbesc lb nationala amestecata cu engleza e mai mic decat in Romania asta nuinseamna ca nu se intampla. Ca sa iti faci o idee intreaba-te cate tari au cetateni care vorbesc si Engleza, ne amestecata cu limba nationala dar o vorbesc. Pt asta cauta pe Google "List of countryes by english speaking population". Apoi da-ti seama ca aia au copii iar copiii stalcesc limbile si amesteca termeni. Nu e o speculatie fara baza, ci un adevar inca ne calculat suficient.
- "3,``rusii si comunistii `` mi-au devenit simpatici din acest pct de vedere...Posted Image)" - in cazul tau nu ma surprinde deloc. Cei care ti-au nenorocit tara primesc simpatia ta pentru ca tie nu-ti place o limba vorbita de ceilalti. Are logica o gramada...
- "4.eu daca as fi in locul tau mi-as spune parerea engl si americanilor,poate pica si ei cu ceva..." - la asa sfat de calitate un raspuns logic din partea mea ar strica decorul. Posted Image)

@florincroitoru:
- imi faci observatie ca scriu numele limbilor cu majuscula, atat de grava ti se pare greseala aia? La ce rau poate conduce?
- Limba Engleza e superioara, nu mai simpla ori mai frumoasa, ci superioara multor alte limbi. Inclusiv Limbii Romane(scriu mare pt ca am stima pt. limba mea materna). De aceea se si intampla ca engleza sa fie prima limba internationala din toate. Nu ma refeream la produsele lor electrocasnice. Ci orice limba a unui popor ce evolueaza cu viteza crescuta primeste si termeni/concepte care sa stimuleze progresul rapid. Sincer te inseli.
- Daca niste moftangii si inculti cum le spui tu sunt tineretul romanesc, ce vrei sa facem cu ei sa-i omoram? Ai uitat ca au ajuns in halul asta nu din cauzele lor, ci din distrugerea completa de catre lideri a sistemului nostru de invatamant? Vrei sa blamezi omul pentru ce a patit in loc sa-l ajuti? KGB...
- Liderii rusi, spre deosebire de cei francezi, sunt incomodati de faptul ca Engleza prinde radacini puternice in estul Europei, stii si tu asta. Pe orice filiera posibila, pentru a pastra influenta in est, e nevoie ca engleza sa fie folosita cat mai putin posibil, deoarece odata cu limba vin si obiceiurile specifice. La asta ma refeream.
- La fel ca tine ma bag in discutiile publice de aici. Nu inteleg motivul pentru care esti atat de deranjat de simpla mea opinie. Topicul dupa opinia mea reprezinta un pericol la adresa folosirii limbii engleza, deoarece inca nu a fost reglementat in cantitate de expresii folosite per propozitie ce inseamna (cronica), astfel publicului mai usor i se insufla o pondere negativa asociata limbii engleze, decat o pondere pozitica. Asta doream eu sa schimb prin postul meu. Se pare ca tu esti cel care nu a inteles bine.
in afara de a imita ce am zis mai sus si de a da sfaturi necerute,de care nimeni nu are nevoie nu vad nimic aici...

#41
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 15.09.2010
Nu cu duioșie ci cu ironie ar trebui să-i tratăm de aceste "coane Chirițe" de modă nouă. E o modă și atât. Cum zicea Eminescu în Glossa
Vreme trece, vreme vine
Toate-s vechi și nouă toate
Ce e rău și ce e bine
Tu te-ntreabă și socoate
Nu spera și nu ai teamă
Ce e val ca valul trece
Va trece și moda cu englezismele. Am mai mare îngrijorare pentru mulțimea de cuvinte țigănești din vorbirea curentă dar acesta e alt subie

Edited by Freddy12, 21 October 2013 - 13:07.


#42
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013

View Postflorincroitoru, on 21 octombrie 2013 - 11:51, said:

El s-a bagat in cacat? Cred ca doar tu ai remarcat acest lucru.Vad ca tu te bagi sa scrii dar nu prea reusesti sa scrii ceva coerent.Scrii in dodii.Ma indoiesc ca a priceput cineva ce vrei tu sa spui.
Da....da....idioţii ăia.
Domnule , expresii ca „limba română”, „limba engleză”, nu se scriu cu majusculă.Vad ca tu ai dificultati mari cu scrierea si cu exprimarea in limba romana. În afară de asta văd că nici nu pricepi bine despre ce e vorba. mai şi enunţi nişte enormităţi!
1.Limba engleză nu e mai eficientă în comunicare decît sînt romîna, germana, maghiara,franceya sau altă limbă europeană.Nu vreu să discut şi de alte familii de limbi. Ideea că trebuie să imiţi vorbirea englezească pt că produsele lor ar fi netsuperioare calitativ mi se pare de un infantilism cuceritor.Eu zic să începem  în sfîfrşit cu japoneza pt că produsele japoneze sînt de regulă superioare calitativ celor americane.Posted Image
2. Nu românii vorbesc romgleză ci o subspecie de moftangii fără minte.Sînt nişte inculţi, unii dintre ei  cu diplome de absolvire a unei facultăţi. Nici nu e adevărat ce spui. Eu locuiesc în Germania de peste 20 de ani şi aici se vorbeşte germana. Nu discutăm dacă e sau nu bine ca engleza să fie internaţională sau planetară.Ai încurcat borcanele.
3. Ştii prost!!Engleza e mai detestata de francezi decit de rusi.
4. Nu e vorba despre cum privim limba engleza! Eşti complet alăturea cu drumul.Nu ştiu de ce te tot bagi în discuţii care evident te depăşesc pt că nu eşti în stare să pricepi miezul unei probleme.Mai citeşte prima postare.

Aşa....şi? Trebuie să ne resemnăm şi să şi să tratăm cu duioşie, răbdare şi înţelegere pe actualii moftangii pt că au precursori?


Eşti un monument de naivitate şi complet prost informat.Engleza a fost introdusă ca obiect de studiu în şcolile primare româneşti, în licee, în universităţi, încă de pe vremea lui Gheorghe Gherghiu Dej!! Eu de ex am avut engleză începînd cu clasa a 6-a, iar asta a fost în anul 1962!!! Aşa că ai dovada aici că nu erau comuniştii împotriva limbii engleze.

Hai buna ziua herr Florin.
Uite aici o parere de 2 centi de la un incult/golan/rebel care traieste in Romania de ceva vreme si care probabil va ramine aici pentru tot restul vietii, cit o fi sa fie.
Dumneata nu ai inteles sensul lucrurilor ce se intimpla aici.
Ce ai acum in fata, citind, a fost creat exact de acest tip de oameni care posteaza acum impotriva lui Ion. Nu ca n-ar avea Ion dreptate... asta stim cu totii. Ci din fronda. Pentru ca nu le place atitudinea. Nu-ti place ce facem noi aici? Ia-ti nene tastatura si vezi-ti de treaba in alta parte.

-in limba romana, dupa punct se incepe cu majuscula.... Posted Image!
-limba engleza este mai eficienta in comunicare decit engleza. Nu comenta ca te faci de ris.
-produsele japoneze superioare celor americane? Ti-a spus tie cineva?
-cine imita vorbirea pt ca produsele sint superioare? Schimba dioptriile. Sau da un google translate (traducere google. Nu stiu cum se zice google in romaneste-guugăl?)
-infantilism cuceritor? Si care-i problema? Ne place sa ne prostim. Posted Image. Daca in parc, in autobuz sau la teatru nu ne poti evita, aici poti.
-romgleza este vorbita cu o majoritate covirsitoare de niste "moftangii" cu oarecare educatie si bun simt. Educatie si bun simt peste medie.
-locuiesti in Germania de 20 de ani. Sa-ti fie de bine. Eu ma bucur. Ai facut un bine Romaniei.
-in Germania se vorbeste si romanes, si ce ma bucur.
-engleza nu e detestata de francezi. Englezii sint. Ai incercat? Ori ti-a zis tie cineva?
-se baga in discutii care il depasesc pentru ca asta e cheia progresului. Dar te unde stii? Ti-a zis tie cineva?
-resemnare? Duiosie? Arata nepotilor tai postul tau. Mai discutam dupa!!!!!!
-engleza introdusa in 62? Sa-i coaca nasul mincinosului? Poate...reintrodusa?
-comunistii n-au fost impotriva limbii engleze, cum nici Mao n-a fost impotriva intelectualilor. Aaaa, ai nostri? Alta mincare de peste.
-nu ne trebuie dovezile tale.

Hai sa-ti mai zic o treaba. In toate porturile si aeroporturile din lumea asta se vorbeste limba engleza. E cerinta. Acceptata de toate statele lumii.

Hai sa-ti mai zic una. Prin '92-'93 CEO de la Nintendo a dat un interviu.... In PLAYBOY (Nu stiu cum se traduce in romaneste... doar presupun. Dar inteleg ce vrea sa zica, numele revistei). Avea 80% din piata pe vremea aia, Nintendo era ca adidas, delco, xerox. Si acest CEO a pus o intrebare: de ce placa de skateboard (cum naiba s-o traduce si asta in romaneste, ptiu!) a fost inventata in America, dar cele mai bune si cele mai mari vinzari de asemenea produse sint ale unor firme japoneze? Reporterul n-a stiut sa raspunda. Tot CEO a dat raspunsul. Pentru ca America e cea mai libera tara, omul e lasat sa se dezvolte, spiritul si creativitatea se pot manifesta in toata plenitudinea. Dar japonezii au cel mai bun management de pe planeta. Ei, am fost in Japonia si am vazut cum traiesc. E curat, organizat.... Prefer Romanica mea inculta si murdara.

Uuuups! (in romaneste: hooopaa!-....imi place mai mult in engleza, e mai haios!) Am pierdut cam mult timp, trebuie sa mai si muncesc ceva pentru patronul meu. Deci ma opresc deocamdata. Nu inainte de a te intreba ceva:
-Daca tot esti in Germania.... Cum a pacalit Doppler pe politaiul care a vrut sa-l amendeze pentru ca a trecut pe rosu la semafor?
-Cum se numeste cel mai celebru palat/castel din Germania! (gotcha!-intraductibil)

Ceea ce faci tu se numeste troll si este detestat. Atacul la persoana este interzis pe forumuri. De asemeni este detestat.
Ion a bagat mina in cutia cu vipere. Ce te asteptai sa se intimple?

Iubesc limba romana si o respect cu sfintenie. Cea dinainte de '89. Chiar daca a fost impusa de comunisti. Detest schimbarile "libere" facute de academicieni dupa '89. Respect pentru valoarea si experienta lor, dar acest lucru a fost gresit. A fost doar o demonstratie de "furculision".

Mie imi place de "incoerentu'" asta. Hai sa traiesti, pal!   




Si nu uita, Florin: for english...press 2!

Auf Wiedersehen!

-shi kiar krezi ca o sa itzi tzina cineva partea aici? ma rog, in afara de cei citziva frustratzi asemeni tzie?

Edited by viotl, 21 October 2013 - 14:09.


#43
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 15.09.2010
@viotl : nu știu în '62 dar în '63 sigur se făcea engleza în școli. Cred că a început de prin '61 de când s-a renunțat la învățământul de 11 clase și s-a trecut la 12 clase.

#44
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013
Freddy, stiu. Nu stiam exact. La citiva ani dupa data asta am facut eu, din clasa a 2-a, intr-un satuc amarit, iar din a 5-a am facut si franceza tot acolo.
Ideea era alta. Scrie acolo - "re-introdusa" in 62. Se facuse engleza in scolile romanesti cu mult inainte. Evident, nu la scara din 62.

#45
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View Postviotl, on 21 octombrie 2013 - 13:56, said:

Hai buna ziua herr Florin.
Uite aici o parere de 2 centi de la un incult/golan/rebel care traieste in Romania de ceva vreme si care probabil va ramine aici pentru tot restul vietii, cit o fi sa fie
Mie imi place de "incoerentu'" asta. Hai sa traiesti, pal!   
Si nu uita, Florin: for english...press 2!
Auf Wiedersehen!
-shi kiar krezi ca o sa itzi tzina cineva partea aici? ma rog, in afara de cei citziva frustratzi asemeni tzie?
un conglomerat de tampenii,negatii inutile si afirmatii gratuite...
dl din germ are dreptate,aici nu e aeroport si revista playboy,aici e un sit de lb romana...ce e asa greu de inteles?
crezi ca intereseaza pe cineva ca tie iti place nu stiu ce?
glumele in engl nu sunt ``haioase``,sunt insipide si nu constituie o acoperire erudita ptr niste tampenii...
poti sa te duci sa le faci pe un sit de engl,si asa zici ca-ti place cum suna...
sau poti sa vb cu prietenii pe mess cu dap si cu k,noi nu suntem prietenii tai...

Edited by ion2013, 21 October 2013 - 15:50.


#46
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,660
  • Înscris: 24.09.2006
Data viitoare da quote la tot forumul daca poti. Posted Image

#47
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View Postgumball3000, on 21 octombrie 2013 - 15:46, said:

Data viitoare da quote la tot forumul daca poti. Posted Image
scuze,ce era sa fac? Posted Image
am mai sters...

Edited by ion2013, 21 October 2013 - 15:51.


#48
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 03.04.2013
Domnule Ion,
Imi cer scuze.
Mi-am pierdut cumpatul ca mai intotdeauna cind apar pareri bune si sint prezentate distructiv. Mai sint citeva lucruri bune in tara asta. Hai sa le facem praf. Asa inteleg eu postul dumneavoastra. V-as reaminti celebra spusa: cel fara de pacat sa dea primul cu piatra.
Va doresc o zi si o Romanie mai bune.

PS: Nu folosesc limbaj de mess decit din fronda.

Edited by viotl, 21 October 2013 - 16:06.


#49
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 12.02.2012

View Postcspot, on 20 octombrie 2013 - 11:19, said:

Stai calm !
   Eu am intalnit din astia in viata reala. Din dorinta de a arata cat de "elevati" sunt, folosesc englezisme din astea. Invoice in loc de factura, margin in loc de adaos comercial, etc.
  Farfurition si furculition, cum bine a zis Caragiale.

Astea le zicea Gulita al Coanei Chirita dintr-o piesa de Alecsandri.

Edited by SineNomine, 21 October 2013 - 16:19.


#50
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Da vorbeste dom'le romaneste, tu esti responsabil pt actiunile tale nu pentru actiunile altora, baga bine la cap ca sa nu faci infarct devreme. Iar romaneasca de-o vorbesti azi e atat de diferita de a stramosilor incat n-o sa-ti vina sa crezi, o limba se schimba continuu si fara sa-ti dai seama, in ziua de azi, vorbesti o buna parte turceste, verifica daca nu crezi.
Asa cum englezii se chinuie sa-l citeasca pe Shakespeare in original, ia si clateste-ti ochii nitel cu letopisetul batranesc

"Dabijea-vodă, aice în ţară domnindu cu pace şi cu domnie aşedzată, cu ţară întemeiată, era omu bun şi blîndu, fără nice o răutate. Şi neplinindu biné 4 ani a domneii lui, fiindu şi om bătrîn, au plătit şi el datorie ce de opştie, de-au murit. Şi l-au dus cu to⟨a⟩tă boierimea, cu maré cinsté, de l-au îngropat în mănăstirea lui, în Bîrnova, carii ĭaste de dînsulu isprăvită, iară din temeiul eii au fost-o început-o Barnovischie-vodă şi n-au apucat s-o isprăvască, c-au perit la Po⟨a⟩rtă, cum să poméneşté mai sus"

De cate ori trebuie sa treci peste text ca sa te prinzi? Aproape ca o limba straina. Urmasii tai NU vor vorbi ceea ce vorbesti tu acuma, tine minte.

Edited by DKN1, 21 October 2013 - 16:14.


#51
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013

View Postviotl, on 21 octombrie 2013 - 16:04, said:

Domnule Ion,
Imi cer scuze.
Mi-am pierdut cumpatul ca mai intotdeauna cind apar pareri bune si sint prezentate distructiv. Mai sint citeva lucruri bune in tara asta. Hai sa le facem praf. Asa inteleg eu postul dumneavoastra. V-as reaminti celebra spusa: cel fara de pacat sa dea primul cu piatra.
Va doresc o zi si o Romanie mai bune.

PS: Nu folosesc limbaj de mess decit din fronda.
nu trebuie scuze,aici fiecare isi spune parerea,nu conteaza persoana...
nu am nimic contra lb straine,dar aici nu cred ca sunt necesare;
este adevarat ca acum toate filmele,cartile si educatia sunt pe baze comerciale,din pacate copii nu mai au de unde invata,au acces mai usor la un film tv de o calitate indoielnica decat la o carte buna...
ce facem in conditiile astea?ne predam?

Edited by ion2013, 21 October 2013 - 16:23.


#52
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 12.02.2012

View PostDKN1, on 21 octombrie 2013 - 16:14, said:


De cate ori trebuie sa treci peste text ca sa te prinzi? Aproape ca o limba straina. Urmasii tai NU vor vorbi ceea ce vorbesti tu acuma, remenber.

Am modificat pe varianta de care zice ion2013.
Ti se pare ca suna mai bine?

#53
ion2013

ion2013

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 147
  • Înscris: 08.10.2013
culitza(de la nicolae-niculita-culita)nu gulitza...

#54
SineNomine

SineNomine

    Artisan Distiller

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,464
  • Înscris: 12.02.2012

View Postion2013, on 21 octombrie 2013 - 16:27, said:

culitza(de la nicolae-niculita-culita)nu gulitza...

Cred ca mie imi spuneai asta...
GULITA este copilul Chiritei si al lui Grigori Barzoi.
Poti sa citesti piesele lui Alecsandri sau te poti uita la un film american. E alegerea ta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate