Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Creionam impreuna planurile unei mici colectivitati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#289
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View PostDDuras, on 28 noiembrie 2013 - 16:41, said:

taranul roman e mort si ingropat.
Se metamorfozează și el, în funcție de vremuri. Dar oameni gospodari mai sunt, n-au pierit toți.

#290
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
la noi se ia 100 lei/zi de munca, fara mancare sau bautura sau tigari, daca nu stai langa ei e pe juma'de zi de munca :)

acuma...6 luni x macar 2.000 lei si mai ai o nevasta acasa si creste un porc, o gaina si o rosie sa ai cat de cat mancarea asigurata...eu cred ca e un venit decent si cu toate astea dai cu tunul si nu gasesti oameni la munca...in schimb ii gasesti in birturile din sat si la coada la ajutoare sociale.

#291
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postcflorin32, on 28 noiembrie 2013 - 17:28, said:

Se metamorfozează și el, în funcție de vremuri. Dar oameni gospodari mai sunt, n-au pierit toți.

Nu are ce sa se metamorfozeze. Asta nu tine de a fi gospodar.
Taranul presupune un fel de a fi, un mod de a gandi, un mod de a vedea lumea si viata.
Comunismul are marele "merit" sa fi adus taranul in stare de coma, iar regimurile postdecembriste l-au deconectat de la aparate.

#292
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
lasã cã ºi la oraº e la fel

#293
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
da, numai ca orasenii nu sunt si n-au fost un element de referinta ...

#294
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la încãlzirea în sistem centralizat se subvenþioneaza la grãmadã gigacaloria da voi îi vedeþi pe sãteni când iau ajutoare .  .

#295
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
in Ploiesti nu se mai subventioneaza la gramada gigacaloria. si ...io as taia toate ajutoarele sociale date la oameni care-s buni de munca :)

#296
cflorin32

cflorin32

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 18.11.2011

View PostDDuras, on 28 noiembrie 2013 - 19:26, said:

Nu are ce sa se metamorfozeze. Asta nu tine de a fi gospodar.
Taranul presupune un fel de a fi, un mod de a gandi, un mod de a vedea lumea si viata.
Comunismul are marele "merit" sa fi adus taranul in stare de coma, iar regimurile postdecembriste l-au deconectat de la aparate.
Dar parcă țăranii (și oamenii în general) de acum sunt mai în comă decât în '89.
Zilele trecute stăteam de vorbă cu o bătrână și-mi zicea că în tinerețea ei nu erau așa de mulți hoți și nici evenimente negative ce vede acum la tv nu prea erau.

Edited by cflorin32, 28 November 2013 - 20:57.


#297
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View PostNewFolder, on 26 noiembrie 2013 - 22:34, said:


Asadar ajutoare: 2 ani ai avut ajutoare insa la prima ocazie de a pleca de la tine au plecat; probabil ca te-au "vorbit" asa ca in aceleasi conditii nu vei mai gasi ajutoare. Ori le dai mai multi bani/conditii mai bune ori nu iti vine nimeni sa te ajute.

Daca varianta cu angajati nu a mers (ca trebuie platiti ticalosii) .


In privinta angajatului si a respectului fata de om in general si munca sa...chiar nu ai cum sa-ti dai cu parerea. In primul rand pentru ca nu ne cunosti, nu stii despre ce e vorba aici si cum se desfasurau lucrurile. In al doilea rand nu ai cunoscut angajatii. Poti sa dai exemple din experienta proprie asa cum a facut @radar dar a judeca situatia de aici e cam mult.

View PostNewFolder, on 26 noiembrie 2013 - 22:34, said:

Nevoile tale! in pielea potentialului cumparator/concesionar te-ai pus? Tu ai terenul, grajdurile, apa; vecinul trebuie sa vina cu banii si cu tractorul sau carca; vrei sa ai vecini dar sa fie in fundul curtii sa nu-i auzi cand se cearta dar sa sara noaptea pe la 2 cand te pisca purecii.

Nu corespunzi profilului persoanei pe care as alege-o ca vecin, no offense. Deocamdata observ ca eu sunt cea care ofera, indiferent ca vb de vanzare/ concesionare/ cedare, utilitati, preturi preferentiale la lemn si multe altele, lucruri pentru care altii platesc o groaza de bani. Si ne mai plangem ca lucrurile merg cum merg in tara asta… daca dai nu dai destul, daca ceri ai pretentii…

View Postsilesax, on 27 noiembrie 2013 - 08:05, said:

Si eu consider ca aveti nevoie de o familie de angajati .....dar care sa aiba si ei un pic de independenta. nu sa fie obligati sa nu paraseasca proprietatea nicicum.
izolarea este o mare problema de adaptare.
Imi pare rau daca asa am lasat sa se inteleaga, dar cei care stateau aici aveau zile libere, puteau pleca in oras atata timp cat nu erau in orele sau in zilele de program. Aveau cca 1 luna de zile libere de sarbatoare si cca 3 -4 saptamani concediu pe an cand alegeau sa plece acasa, normal.

#298
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
Nu sunt mai in coma ca in 89. Sunt morti de-a dreptul.

#299
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View PostDDuras, on 27 noiembrie 2013 - 15:51, said:

Mai voi sunteti culmea cu vecinii. Inclusiv Cristina. Daca voi chiar aveti impresia ca nu va calca hotii daca aveti vecini, sunteti intr-o maaare eroare. Si stiu ce vorbesc.
Incep sa-ti dau dreptate ...Si nu numai in privinta hotilor :)

View PostMocebon, on 27 noiembrie 2013 - 16:31, said:

E gresita ideea asta. Ca proprietar nu trebuie sa dovedesc nimic: platesc, terenul devine al meu, fac ce vreau cu el.
Iar colaborarea nu o poate impune nimeni, ea se naste doar din "bunavointa" partilor, fara constrangeri.
In cazul de fata era vorba de un improprietarit...in urma bunavointei proprietarului initial...deci cam altele devin datele problemei

View PostMocebon, on 27 noiembrie 2013 - 17:37, said:

Pai asta e partea cea mai usoara, daca vreau neaparat terenul Cristinei, ii spun ce vrea sa auda... Posted Image

Par asa inocenta?

View PostMocebon, on 27 noiembrie 2013 - 17:37, said:

Asta e, de fapt, riscul major si nu neaparat raportandu-ne la ce am zis anterior, ci la faptul ca si un cumparator de buna credinta, care adera cu entuziasm la planurile initiale ale comunitatii, isi poate schimba prioritatile in timp. Si atunci ce poti face?
Pentru asta exista intelegeri, IN SCRIS...pentru ambele parti

#300
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006
Stii bine ca ma refeream la situatii generice si la asa-zisele probleme ce pot fi evitate foarte simplu de un eventual cumparator.
Concluzia e ca nu poti avea absolut nicio garantie ca o asociere poate rezista in timp, chiar daca a fost realizata cu buna credinta din partea tuturor partilor.

View Postcristinaptudor, on 28 noiembrie 2013 - 22:44, said:

Pentru asta exista intelegeri, IN SCRIS...pentru ambele parti
Poti avea orice contract, daca omul vrea sa-ti faca mizerii o sa-ti faca.
Ce mijloace de constrangere ai, in caz ca incalca termenii contractului? Instantele romanesti? Mult noroc!

View Postanknic, on 28 noiembrie 2013 - 20:28, said:

io as taia toate ajutoarele sociale date la oameni care-s buni de munca Posted Image
Si cum mai castigi alegerile pe urma? :)

Edited by Mocebon, 28 November 2013 - 22:57.


#301
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View PostNewFolder, on 27 noiembrie 2013 - 19:42, said:


@radar5: In aceste conditii (ai bani, bani, bani, bani, ai tractor, pricepere, muncesti cu carca si in completare ai orice e util) nu e mai bine sa iti cumperi o gospodarie a ta? Unde sa te ingrijesti de nevoile tale nu de "Nevoile mele"?

@Cristina: tu pe cine vezi ca vecin? Te-ai pus in locul lui? Tu ai accepta atatea conditii?
De bani, bani, bani ai nevoie oricum, orice ai vrea sa faci in viata asta.Celor care stateau si munceau la noi le-am spus sa puna bani deoparte si in fiecare luna le dau si eu in plus cat reusesc ei sa economiseasca. Aveau 7 mil bani de buzunar. Cati oameni de conditia lor isi permiteau asta? Totusi, nu au pus decat o luna sau doua parca. Sa nu faci niciun efort si sa astepti tot timpul sa ti se dea...nu merge la infinit.
Dar tu cum vezi lucrurile? Eu iti dau terenul, iti construiesti si casa cu lemn de la mine, apa e moca pt ca na....nu ma costa nimic, acum daca am platit si am facut lucrarea si am tras-o pana aici,.. lemnul e pe marginea padurii...si pe ala sa-l dau tot de pomana, nu? Ca doar se chinuie sa-l ia...face eforturi...gaterul...si pe ala eventual il folosim si poate daca suntem draguti platim curentul...grajdurile sunt si ele facute, de ce sa stea goale...deci tot gratis...si  pamantul l-am primit mostenire...nu l-am cumparat, asa ca ce vreau acum, sa mai fac si afaceri cu ceva primit de pomana? Pana la urma sa impartim totul ...ca prea am avut eu mult noroc :)

#302
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postcristinaptudor, on 28 noiembrie 2013 - 23:06, said:

Eu iti dau terenul, iti construiesti si casa cu lemn de la mine, apa e moca ..
Si cand te superi ma trimiti la plimbare... cu tot cu contractul ala beton.  :)

Ai gasit pana acum pe cineva care sa fie de acord cu conditiile tale?

#303
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View PostMocebon, on 28 noiembrie 2013 - 14:07, said:

Pai tocmai la asta ma refeream: daca majoritatea celor care ii cheama la munca ar specifica clar conditiile, zilierii nu ar avea ce face si s-ar adapta. Dar daca tu ii faci o "oferta" precum cea de mai sus, o refuza si fuge la unul care ii da 20 de lei, o sticla de vin si 5 tigari... treaba o face de mantuiala (considera ca nu e platit), se lungeste ca sa profite cat mai mult, pleaca cand gaseste ceva mai bun, etc...
Tocmeala pentru zilieri, in opinia mea, trebuie sa fie scurta si la obiect, am specificat mai sus ce si cum. Altfel se transforma in tiganeala...
La tine functioneaza asa? Hai sa fim seriosi...si cu bani si fara bani tot nu vor sa munceasca. Cel putin pe aici prin zona. Toata lumea care are cat de cat o gospodarie se plange de asta...S-a mai discutat subiectul asta. Atata timp cat au ce fura. Si se fura unul pe altul...

View PostMocebon, on 28 noiembrie 2013 - 22:46, said:

Poti avea orice contract, daca omul vrea sa-ti faca mizerii o sa-ti faca.
Ce mijloace de constrangere ai, in caz ca incalca termenii contractului? Instantele romanesti? Mult noroc!
O sa te surprind dar cred ca trebuie spus ca sa confirmam ca exceptia intareste regula :)
Nu spun ca imi doresc sa ajung la judecata cu cineva, am evitat pe cat posibil lucrul acesta dar am avut cateva procese si am castigat tot. Ca unele au durat 3 ani si altele 7, e alta poveste din alt film. Mi-am recuperat banii pentru cheltuielile de judecata de la prefectura chiar daca a trebuit cu sentinta in mana sa intru in alt proces care a durat 2 ani, dar n-am renuntat. Nu spun ca e usor sau placut dar daca ai determinare (si recunosc ca si timp) sa inveti ceea ce te intereseaza mai bine decat avocatul tau, sa stai in spatele lui astfel incat sa nu si bata joc de tine luandu-ti doar banii...cateodata se mai poate

View PostMocebon, on 28 noiembrie 2013 - 23:11, said:

Si cand te superi ma trimiti la plimbare... cu tot cu contractul ala beton.  Posted Image

Ai gasit pana acum pe cineva care sa fie de acord cu conditiile tale?
Am spus ca se faceau intelegeri, contracte in scris. Nu, n-am gasit (dar nici n-am mai cautat sau facut ceva in acest sens) pentru ca pe zi ce trece realizez ce idee proasta ar putea fi :)

#304
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postcristinaptudor, on 25 noiembrie 2013 - 23:41, said:

Adica @flaviand are parte de atata atentie si la mine doar asa niste generalitati ?

Pardon! Flavian chiar face ceva bun in urma caruia nu se va plange pe forumuri ca nu are vecini. Asemanarile dintre tine si el se opresc din pacate la dorinta de a trai in afara orasului.

View Postdorel232004, on 27 noiembrie 2013 - 10:44, said:

Pai daca acolo a avut pamantul, ce era sa faca? Sa mai cumpere alt teren in sat doar de frica hotilor? Terenul mare, peisajul frumos si linistea de acolo au determinat-o sa faca pasul cu mutatul! Ca nu stia cum e cu hotii si cu forta de munca, asta e altceva!

Circumstante atenuante.. terenul era deja acolo si era in posesia lui. Insa hai, ce mama necuratului, nu ne'am nascut ieri! Nici eu, nici tu, nici initiatorul.

View Postradar5, on 27 noiembrie 2013 - 14:33, said:

[...] care a adus o familie saraca, de prin nordul tarii. Au venit de acolo cu caruta  [...]

Asta e conditia nr 1. Sa fii sarac lipit. Dar initiatorul doreste pe cineva "cu cheag". Sesizezi contradictia ?
Apoi, oameni precum cei din povestirea ta cred ca sunt o familie per 1 milion de locuitori in tara asta. Iar una deja s'a "ocupat".

#305
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postgeorge90, on 29 noiembrie 2013 - 01:31, said:

Pardon! Flavian chiar face ceva bun in urma caruia nu se va plange pe forumuri ca nu are vecini. Asemanarile dintre tine si el se opresc din pacate la dorinta de a trai in afara orasului.
Te certi cu cine nu trebuie. Ma incanta proiectul lui si sper sa si reuseasca. Iar daca nu stii sa sesizezi o gluma, asta e o alta problema. A ta, nu a mea

View Postgeorge90, on 29 noiembrie 2013 - 01:31, said:

Pardon! Flavian chiar face ceva bun in urma caruia nu se va plange pe forumuri ca nu are vecini. Asemanarile dintre tine si el se opresc din pacate la dorinta de a trai in afara orasului.
Asta e conditia nr 1. Sa fii sarac lipit. Dar initiatorul doreste pe cineva "cu cheag". Sesizezi contradictia ?
Imboldita de iminenta unui pericol evident si in urma unor intamplari nu tocmai placute am deschis acest subiect convinsa fiind in acel moment ca poate voi gasi niste raspunsuri... Cu siguranta faptul ca nu aveam o idee clara in minte, nu a a ajutat...Continuam, dar cum risc sa intru in polemici pe care nu mi le mai doresc de mult timp si risc sa incep sa am o atitudine care nu ma caracterizeaza rog moderatorul sa inchida acest subiect.
Iar ceea ce face @flaviand bun (nu ce spune ca-si doreste) te rugam sa ne spui si noua in topicul initiatorului. Si crede-ma, nu-mi doresc sa ma aseman nimanui

#306
RegeleCocalarilor

RegeleCocalarilor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 15.10.2010
Ai putea cere cateva minute pt o prezentare la festivalul acela daca vii sambata sau duminica in Brasov.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate