Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Creionam impreuna planurile unei mici colectivitati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#1
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Pentru ca se apropie vremea povestilor la gura sobei, cum ar fi sa creionam inceputurile crearii unei mici comunitati aici la noi ? Posted Image

Nu am nimic concret in minte, nu am facut inca niciun plan de bataie dar cum locatia in care am construit casa nu ne permite sa locuim singuri, cum impreuna e mai usor decat singur...si pentru multe alte motive pe care le vom dezbate de-a lungul subiectului...ne-a incoltit ideea asta.  Nu stiu de unde sa incep in momentul asta, asa ca va invit sa ma ajutati sa dezbatem ideea. Cu ce sa incep?

Edited by cristinaptudor, 12 October 2013 - 11:56.


#2
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Ca un fel de CAP sau cum?

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Aici pe site, sau aici la tara ?!

#4
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008
"... aici la noi?" - unde (zona cu aproximatie)?
"... locatia in care am construit casa nu ne permite sa locuim singuri, ..." - casa e prea mare pentru o familie sau terenul?

#5
HighClass

HighClass

    . Impresar .

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,298
  • Înscris: 31.05.2013
Hai cu detaliile ca doritori sunt .

#6
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Ok, incepem cu inceputul. Suntem o familie formata din 3 membrii, eu, sotul si baiatul nostru de 16 ani jumatate mutati de 2 ani din Bucuresti undeva in jud. Bacau (cred ca e suficient pentru moment) . Fata nu o pun la socoteala pt.ca e in Bucuresti :). In cei doi ani petrecuti aici cred ca ne-am lovit de aproape toate problemele inerente mutarii unor oraseni la tara (cine doreste mai multe detalii poate citi pe cele 2 subiecte "M-am mutat la tara...."), nu o sa le reiau aici.

Locatia: un teren de 14ha deasupra unui sat, inconjurati numai de padure. Avem apa trasa de la 4km de la un izvor din padure, e pe cadere, cu bazin, curent tras, toate facilitatile [ http://1.1.1.2/bmi/forum.softpedia.com/public/style_emoticons/default/roll2.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu casa e mare, ca nu invit pe nimeni sa vina sa locuiasca cu mine, ci terenul :). Si posibilitatile... in cazul in care nu suntem singuri ci mai multi. Nu fac CAP, nu fac adapost pentru saraci, gandesc ca daca sunt si altii care au aceasta idee de a se muta la tara si de a-si schimba complet modul de viata ne "adunam" la povesti si cu ce avem noi, cu ce au ei... reusim ca noi sa rezolvam mai usor gestionarea a tot ceea ce este aici (mai sunt cateva hectare si in sat, de-a lungul unui rau) iar cei doritori gasesc o modalitate mai usoara sau convenabila de a-si realiza visul :)

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Vrei sa mai vinzi din teren, asta zici ?

#8
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Mie imi pare rau ca sunt relativ departe, in Ialomita, dar putem fi pe viitor comunitati infratite ! :)

Si eu incerc (mai mult prin cunostinte, prieteni si rude) sa fac cam acelasi lucru la noi (Ialomita), si iti spun din experient ca este foarte foarte greu.
Pur si simplu, omul (romanul) concepe greu o schimbare radicala a vietii lui, fie ea si in bine. Suntem foarte foarte conservatori (cel putin in privinta asta), inclusiv eu dealtfel, lucru cu care ma lupt.
Multi cred ca un trai la tara, in rural, te vitregeste automat si ireversibil de anumite facilitati, utilitati, comunitati, educatii, servicii etc. Astfel nu se mai vad partile bune, si incet incet aceste parti bune ale unei vieti in rural se uita de tot, practic dispar din mintea omului, desi ele sunt acolo in continuare, si al naibii de importante.

#9
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View Postcrisstonne, on 12 octombrie 2013 - 13:16, said:

Vrei sa mai vinzi din teren, asta zici ?
Nu, nu asta zic. Pentru asta e suficient sa dau un anunt in ziar. Spun ca s-ar putea sa existe si stiu ca exista oameni care iau in calcul sa faca acest pas, de a se muta la tara. Nu vreau sa vand din teren si sa ma inconjor aici de oameni cu care n-am nimic in comun. Ideea ar fi sa functionam intr-o oarecare masura ca o comunitate, deciziile in ceea ce priveste viata noastra aici si ceea ce facem le luam in comun. Nu formam o secta, nu ne punem toti banii in aceiasi traista dar tot ceea ce ar urma sa facem aici e decizia majoritatii. Cum se poate realiza asta dpdv juridic, sa lucreze in "asezarea" aceasta comuna (trebuie sa schimb titlul cu comunitatea :) ) suntem departe de a discuta. Eu nu vreau sa conving pe nimeni sa faca pasul acesta @tavktm. Catre aceasta idee ar trebui sa vina persoane care iau deja in calcul aceasta varianta, persoane pentru care distanta fata de locatia actuala nu reprezinta o problema, persoane pe care varianta aceasta a mea le-ar ajuta. O sa fac o comparatie cu ceea ce inseamna sa formezi de la 0 o comunitate si despre ce ar fi vorba aici. Terenul este si nu trebuie cumparat (nu vreau sa intram in detaliul acesta acum), utilitati exista deja,mai exista avantajul faptului ca noi suntem deja aici, experienta avuta de noi pana acum cu siguranta ajuta si ea (atat dpdv a ceea ce am facut noi cat si din perspectiva realitatii din zona, deci nu discutam utopii). Eu vad ceva lax, fara constrangeri foarte multe dar cu reguli stabilite foarte clar pentru toti cei prezenti in zona nou creata :) in asa fel incat sa muncim, gandim, cream, ceva placut, un alt mod de viata. E exagerata comparatia, dar ca un fel de societate pe actiuni :)

#10
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Pai daca este gratis, vreau si eu o parcela...

Dar nu exista ocol silvic, primar, nu zice nimeni nimic ca te asezi acolo ?!

Ca doar nu mai sintem in timpul comunei primitive... statul este proprietar pe ce nu are un stapan privat, eu asa stiu.

#11
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Nimic nu e gratis pe lumea asta. Eu vin cu ceva, altul vine cu altceva, ne completam reciproc. Nu are nimic de zis primaria sau oricine altcineva pentru ca este terenul meu. PUZ facut, intabulare...orice e necesar dpdv legal

#12
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Pai si daca nu putem sa ne mutam in casa ta, unde o sa locuim atunci? In corturi si rulote pe terenul tau sau cum?

#13
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 15:45, said:

Eu vad ceva lax, fara constrangeri foarte multe dar cu reguli stabilite foarte clar pentru toti cei prezenti in zona nou creata Posted Image in asa fel incat sa muncim, gandim, cream, ceva placut, un alt mod de viata.
Vrei ceva precum comunitatile alea inchise din SUA?

Edited by Mocebon, 12 October 2013 - 15:58.


#14
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

View PostGonthar, on 12 octombrie 2013 - 15:55, said:

Pai si daca nu putem sa ne mutam in casa ta, unde o sa locuim atunci? In corturi si rulote pe terenul tau sau cum?
Terenul e al meu acum. Pe viitor ca sa isi construiasca cineva aici o casa vedem, discutam. In principiu eu nu vreau sa vand. Oricum, vorbim de o asezare cu mai multe case. Cum sa stai in casa mea? Iti construiesti bine merci casa daca te stabilesti aici... Daca asta ajuta, avem si banzic, avem si lemn, deci costurile pot fi din start mult mai mici.

View PostMocebon, on 12 octombrie 2013 - 15:57, said:

Vrei ceva precum comunitatile alea inchise din SUA?
Nu stiu exact la ce te referi. Am spus lax...nimic inchis...din contra cred :)

#15
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
LOL! Cum sa ma apuc sa construiesc o casa pe un teren care nu e al meu si nu am niciun drept? Iti dai seama ca imediat dupa ce o termin, pot fi evacuat de pe teren si pierd casa la care am muncit din greu....
Ceva e putred aici....

#16
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Am spus in principiu "nu vreau sa vand". Nu inseamna ca asta se va intampla. Exista si concesiune pe shpe ani, sunt multe forme de cedare a dreptului de folosinta sau proprietate...de aceea am deschis subiectul, sa se discute :)

#17
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Plantezi pe el: meri,peri,gutui....cartofi...sere
Iti scoti aviz/certificat de producator si incepi sa faci bani :P

#18
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 16:19, said:

Am spus in principiu "nu vreau sa vand". Nu inseamna ca asta se va intampla. Exista si concesiune pe shpe ani, sunt multe forme de cedare a dreptului de folosinta sau proprietate...de aceea am deschis subiectul, sa se discute Posted Image

Romanii sunt cam suspiciosi cand vine vorba de chestii din astea.....Nu stiu cati o sa se incumete sa isi construiasca o casa pe terenul altucuiva, cu riscul de a lua apoi teapa....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate