Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

Creionam impreuna planurile unei mici colectivitati

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
323 replies to this topic

#37
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 19:11, said:


Nu, din pacate pentru tine ( pt ca inca nu stii ce pierzi [ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com/public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] ). Trebuie sa traim toti aici altfel fac bungalow-urile si primesc turisti. Dar nu asta e ideea. Traim aici, punem toti "osul" la treaba aici. Dar cum asta nu se naste peste noapte, mai ai timp sa reflectezi [ http://1.1.1.4/bmi/forum.softpedia.com/public/style_emoticons/default/smile.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Nasol, ce sa zic, dar cred totusi ca nu vei gasi pe nimeni care sa-si lase totul ca sa vina acolo, sa puna "osul" la treaba. Mai ales ca fiecare produce prin munca lui diferita de ce nevoi sunt acolo.
Este greu sa intelegem ce vrei tu, poate daca dai un exemplu concret.

#38
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Nu e nicio diferenta intre ceea ce vreau eu in momentul de fata si ceea ce incearca sa faca (daca nu a facut deja @flavian). Nu doream sa fac referire la acel proiect dar alt exemplu nu am la indemana. Din punctul meu de vedere si la ei se vor schimba multe pe masura ce proiectul inainteaza pentru ca imi face impresia ca nu sunt persoane foarte multe care sa se fi lovit de realitatile vietii la tara. Dar poate ma insel si e numai pentru mine o utopie... Chiar nu vreau sa fac astfel de judecati. Aici as vedea totul mult mai lejer ca acolo, fiecare ar avea propriul stil de viata cu mentiunea ca anumite investitii se fac in comun si la fel si anumite munci.

#39
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
,,... sincer, nu prea mă regăsesc.''

Of, ce frumos ai spus, aproape depresiv, dar şi realist !

Nu am spus-o eu ca să nu par defetist, dar poporul acesta aşa este.

Sînt puţini ,,nebuni frumoşi '' ca voi.

Aşa că, realist vorbind, vă asiguraţi o zonă de confort de jur împrejur, vindeţi ce nu puteţi susţine financiar şi aţi rezolvat problema.

Acolo încropiţi eventual o mică pensiune, grajduri, zonă de echitaţie, sau ce vedeţi că are potenţial.

#40
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
"Aşa că, realist vorbind, vă asiguraţi o zonă de confort de jur împrejur, vindeţi ce nu puteţi susţine financiar şi aţi rezolvat problema"...Nu vand pentru ca asa cum am spus nu mai controlez nimic din ceea ce se intampla in jurul meu. As avea vecini si atat. Pot alege sa las totul in paragina, asa cum incet incet incepe sa se degradeze de acum...dar crede-ma ca e mare pacat
.

#41
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 22:46, said:

pai daca fac ceea ce ai spus tu mai devreme e acelasi lucru pentru ca totul este in jurul casei mele. Singura diferenta ar fi ca m-as trezi in situatia descrisa de @dorel

Majoritatea oamenilor au vecini...Tu acum ai vecini foarte departe, ai o zona de confort asigurata prin spatiul mare care te inconjoara...dar nu esti multumita, pentru ca de fapt tu ai nevoie de contactul cu oamenii, esti obisnuita sa traiesti intre oameni, sa socializezi si acel spatiu mare care te inconjoara si-ti asigura linistea tu de fapt l-ai vrea doar din cand in cand, cand vrei tu sa stai linistita. Ei bine, si daca tu ramai cu casa in mijlocul acelui teren de 5000 mp, vei avea in mod sigur asigurata linistea. Ca vecini vor fi cretini sau hoti...asta e, n-ai ce face, daca e sa te calce hotii te calca si acum, pe cele 14 ha.
Eu cred ca problema ta sta in ruptura de viata cu care ai fost obisnuita, pe de o parte apreciezi linistea de acolo pe de alta parte...nu prea, sau nu intotdeauna. Eu cred ca asta trebuie sa afli tu, daca chiar te satisface o viata traita acolo, in acel loc, sau de fapt tanjesti dupa mai multa actiune...de alt fel.

#42
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 22:59, said:

Nu e nicio diferenta intre ceea ce vreau eu in momentul de fata si ceea ce incearca sa faca (daca nu a facut deja @flavian). Nu doream sa fac referire la acel proiect dar alt exemplu nu am la indemana. Din punctul meu de vedere si la ei se vor schimba multe pe masura ce proiectul inainteaza pentru ca imi face impresia ca nu sunt persoane foarte multe care sa se fi lovit de realitatile vietii la tara. Dar poate ma insel si e numai pentru mine o utopie... Chiar nu vreau sa fac astfel de judecati. Aici as vedea totul mult mai lejer ca acolo, fiecare ar avea propriul stil de viata cu mentiunea ca anumite investitii se fac in comun si la fel si anumite munci.

Pai tocmai ca lejer este acolo, nu aici !
Acolo iti poti construi ce vrei, cand vrei, poti investi cat vrei cum vrei, si poti munci la fel cand te taie capul !
Investitia "obligatorie" este doar cea initiala, plus eventuale chestii de ordin administrativ, cheltuieli comune etc.

#43
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Nu-i asa deloc. Nu faci nimic cum vrei ci in concordanta cu ceilalti, Citeste pe blogul lui sau unde descrie proiectul pe larg

#44
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Cineva te-a descusut și ți-a ajuns la inimă, de obicei eu reușesc asta, acum...

Bagă autocontrolul, ești acolo și nu ai ce face.

Urmarește șoimul în zbor, privește natura curată, gângăniile, florile de câmp, fânul cosit, adulmecă liniștea, respiră aerul curat, ușor ușor vei scăpa de disconfort, sper...

Bucură-te că ești în secolul XXI și ai internet și mai vorbești cu noi.

Solitudinea nu este pentru oricine.

Edited by crisstonne, 12 October 2013 - 23:43.


#45
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 23:38, said:

Nu-i asa deloc. Nu faci nimic cum vrei ci in concordanta cu ceilalti, Citeste pe blogul lui sau unde descrie proiectul pe larg

Ce spui tu se bate cap in cap cu insasi idee de viata libera !
A face in concordanta cu ceilalti (mai mult decat te obliga statul de drept) este ilogic si de neacceptat.
Ca te inhami la unumite proiecte punctual ca om e alta treaba, insa poti renunta oricand !  

Nu cred ca stii clar ce vrei, si sincer nici nu cred ca vei gasi prea usor persoane in asentiment astfel.

revin...

Edited by tavktm, 12 October 2013 - 23:51.


#46
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 22:46, said:

Noi am avut serviciu si unul foarte bine platit chiar, dar asta nu inseamna ca se rezuma totul la asta si nu iti poti dori si altceva.
Stii tu, vezi ce-ti doresti, ca poate se indeplineste! Tu nu poti compara situatia ta cu a unuia care vine acolo!

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 22:46, said:

De ce sa muncesti ca in lagar? Unde-s multi puterea creste Posted Image
Pai trebuie sa munceasca si pt voi si pt ei! Ca voi, cu munca, mai usor..

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 22:46, said:

Cine a spus sa nu aibe casa?
Pai daca are casa si cheag, iti trebuie ceva nebunie sa faci asa un pas! Nu prea esti motivat sa rupi tot si sa incepi ceva nou, complet diferit! Eu am vrut sa fac asa ceva cu ani uirma, noroc ca D-zeu a stiut mai bine ca mine si m-a blocat!

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 22:46, said:

Cum sa nu aiba obligatii? La ce te referi?
Pai daca are nevasta casnica si 2 copii de 6 ani e exact ce ii trebuie, nu crezi?

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 22:46, said:

In definitiv si la urma urmei profilul celui interesat trebuie sa-mi corespunda intr-o oarecare masura mie si sotului meu. Si sincer, nu ma prea regasesc Posted Image
Nu e asta profilul tau! Tu ai mostenit zeci de ha de padure si teren, aveai cheag si case sufuciente sa-ti asigure autonomia, copii relativ mari! E o mare diferenta!

#47
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postcristinaptudor, on 12 octombrie 2013 - 23:38, said:

Nu-i asa deloc. Nu faci nimic cum vrei ci in concordanta cu ceilalti, Citeste pe blogul lui sau unde descrie proiectul pe larg

Cred ca te referi la http://armoniabrassovia.ro/. Utilizatorul se numeste flaviand pt cine vrea sa il caute pe aici, iar urmatoare intalnire e pe 19 luna aceasta.
Aproximativ totul se face la liber, acolo. Singurele restrictii clare de care imi amintesc eu sunt astea: nu folosesti chimicale, OMG uri si alte nebunii din acestea, lotul fiecaruia e de cca 1 ha, se va cotiza si pentru spatii comune 20 ha - ateliere, scoala, parc, s.a. In rest, se "merge" pe idea de permacultura, dependenta redusa pana inspre zero de sistem, mai ales de cel energetic, case de pamant / lemn, comunitate (adica si ceva munca la comun, si joaca, si spirit). In rest esti liber.

#48
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
nu intru prea tare in amanunte (in primul rand pt.ca scriu greu intrucat m-am ranit ieri la mana pe plantatie), dar...

Cristina, tu acum simti nevoia de ajutor pe de o parte si de apropiere sociala cu cineva pe de alta parte.

ajutorul asta cel mai cinstit se face pe schimb reciproc avantajos: cineva te ajuta si tu platesti, iar apropierea sociala...stii cum e: ce e mult strica :)

daca vine cineva si isi construieste o casa acolo, cu anii se va simti independent...se va ajunge la discutia: da' de ce sa iti fac eu treaba ta? daca nu isi contruieste nimic si va sta intr-o casa a ta sentimentul de apartenenta il va ocoli...

cu apropierea sociala...e "grele" in ziua de azi. gandeste-te ca fac chestii socante oameni apropiati/rude...e mai greu sa inghiti o astfel de "galusa" de la cineva care nu face parte din familie.

sigur ca se poate sa iasa si bine...

#49
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
E un forum, discutam...poate gasim si solutii...Nu intotdeauna problemele ce pot aparea au solutii clasice

Stiu ca e dificil sa intelegi situatia altcuiva atata timp cat n-ai fost in acea postura. Nu lipsa de socializare e problema principala ci izolarea. Da, e adevarat ca ai lua cu tine o parte in ce ai avut si alta de aici si poate ai reusi sa ai locul ideal.  Dar sunt la fel de constienta ca ceea ce e aici e mult mai mult decat ce as lua de dincolo. Sunt o persoana activa dar eu pentru ca am multe inca de administrat in Bucuresti sunt destul de mobila asa incat nu asta e problema. Problema e ca daca un membru al familiei pleaca de acasa ceilalti devin prizonieri aici. Degeaba ai sistem de alarma ca nu aude nimeni goarna si daca se mai intampla sa fii si in padure si exact atunci sa te lase bateria la telefon...ce faci? Sau ce faci daca vin cand e baiatul singur acasa? Urla, striga, cine-l aude? Stiu ca astea sunt lucruri la care trebuia gandit inainte dar asa cum facem de obicei, cautam solutii clasice. Alarme, caini de paza...si uite ca nu intotdeauna sunt si cele mai bune. Nu o sa discut ce inseamna sa intre cineva in casa ta, in lucrurile tale, ce trauma dincolo de orice imaginatie poate deveni asta, trauma pe care nu o intelege poate nimeni care nu a trecut prin asa ceva. Nu discut de ceea ce-ti ia ci de ceea ce lasa dupa...

Ajungi sa fii prizonier in propria casa ...

Astfel incat stim ca trebuie sa fim mai multi aici. Angajati care sa stea in permanenta cu noi ne-am lamurit ca nu exista si mai ai nevoie si de minimum minimorum  2000 lei pentru ei de care sa te poti dispensa. Nu ca nu ar face nimic de banii astia dar stim foarte bine ca la tara ca sa scoti banii astia lunar dintr-o activitate pe care ei o presteaza e aproape imposibil. Sa vand terenul unor persoane cu care n-as avea nimic in comun inseamna alte probleme. Dar cum asta nu se poate evita am gandit ca facand o astfel de "asociere" e bine pentru ambele parti.
Nevoile mele sunt urmatoarele: sa-mi asigur un spatiu in care sa nu-mi fie frica sa plec de acasa chiar si numai pentru a ma duce sa iau o paine si sa gasesc persoane cu care sa am cat mai multe lucruri in comun. Nimeni nu e perfect compatibil cu altcineva dar daca am gandi de la inceput ca nu va merge nici macar nu ar mai exista cupluri care se casatoresc. Pentru cineva care vrea sa abandoneze viata de la oras si sa traiasca altfel, in plus fata de ceea ce am cautat si noi mai trebuie sa aiba urmatoarele: bani sa-si construiasca o casa si sa traiasca in conditii decente, bani pentru utilitati, bani chiar si pentru a-si construi un mic adapost pentru gaini (nu vb de alte animale) bani pentru orice vrea sa faca. Ideea este ca in afara costurilor aferente constructiei casei restul sunt aici. Mai mult de atat, nu pleaca singuri in aceasta "aventura" care stim si noi ca nu e usoara. Nu gandeam sa vina cineva si sa lucreze in locul meu. Dar daca eu am grajdurile, terenul, apa si restul altul poate vine cu tractorul cu priceperea, cu "carca" cu orice e util si in completare. Cum realizam acest "troc" acest "in comun" se poate discuta, nimic nu e de nerezolvat. Am plecat la drum cu convingerea ca oameni care vor sa munceasca si care prefera sa o faca in conditii de viata decente e imposibil sa nu se gaseasca si ne-am inselat. Uite ca nu sunt. Parca e mai usor sa cred ca voi gasi persoane inteligente care sa vada potentialul unei astfel de oferte si sa "impartim" intr-un fel sau altul beneficiile acestui loc. Nu ma gandesc sa fim mai mult de 3-4 familii aici si chiar cred ca discutand despre aceasta necesitate si nu despre nevoia noastra de socializare mai mare sau mai mica o sa gasim si o solutie

#50
Mocebon

Mocebon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,625
  • Înscris: 06.10.2006

View Postcristinaptudor, on 13 octombrie 2013 - 12:00, said:

Pentru cineva care vrea sa abandoneze viata de la oras si sa traiasca altfel, in plus fata de ceea ce am cautat si noi mai trebuie sa aiba urmatoarele: bani sa-si construiasca o casa si sa traiasca in conditii decente, bani pentru utilitati, bani chiar si pentru a-si construi un mic adapost pentru gaini (nu vb de alte animale) bani pentru orice vrea sa faca. Ideea este ca in afara costurilor aferente constructiei casei restul sunt aici.
Daca am inteles eu bine: cei care ar veni in "comunitate" ar trebui sa-si faca o casa pe pamantul tau cu banii lor.
Tu ai construi pe terenul altcuiva, sa fii la cheremul proprietarului care iti poate darama sandramaua cand are el chef?
Stiu c-o sa spui ca "va intelegeti" voi, dar cate situatii din astea n-au ajuns sa se incheie in scandaluri mari... oriunde se merge la mica intelegere, mai devreme sau mai tarziu vor aparea tensiuni, asta e 100% sigur.

#51
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Am spus ca daca alta solutie nu este pot si vinde. Sau poate ajunge la concluzia ca vrea sa "economiseasca" banii respectivi si facem o concesiune si luam altceva util in comun. discutand se pot gasi solutii

#52
george90

george90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,013
  • Înscris: 19.08.2006

View Postcristinaptudor, on 13 octombrie 2013 - 12:00, said:

Nu ma gandesc sa fim mai mult de 3-4 familii aici si chiar cred ca discutand despre aceasta necesitate si nu despre nevoia noastra de socializare mai mare sau mai mica o sa gasim si o solutie

pai atunci nu ati invatat nimic. Nici prin ruptul capului nu mi'ar trece sa ma apuc singur de treaba asta. Desi urmaresc scena comunitatilor din Romania de vreo 2-3 ani. Cum concepe cineva atata egoism incat sa se mute de unul singur pe aiurea ?

#53
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,300
  • Înscris: 13.01.2011
Asociati nu cred că ai să găsești, până la urmă este vorba de investiții, iar investițiile nu merg în perioada asta.

Plus că cei puțini care își permit să investească, nu vor constrângeri de locație, regulamente, altele.

Cred că vouă, vă este mai de folos un administrator destoinic, descurcăreț și cu conexiuni în zonă.

Dar trebuie plătit bine, ca să își dea interesul, să aveți confortul psihic știind că cineva vă ocrotește bunurile și mai face și ceva treabă.

Mai repede mergeți pe varianta asta.

Edited by crisstonne, 13 October 2013 - 14:04.


#54
RodicaBc

RodicaBc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 588
  • Înscris: 31.12.2012
Cred ca ideea ta se pliaza pe persoanele care au deja un venit stabil si care sunt retrasase din activitate. Aici ma refer la pensionarii care sunt suficient de ...aventurieri (ca sa nu spun altfel) si care-si doresc un trai linistit in mijlocul naturii, cu niste pasari in curte si gradinita de legume.Dar acestia nu indeplinesc decat una din dorintele tale... aceea de a nu mai fi singuri.
Cel care are deja niste bani, se va gandi doar la un loc in care sa-si petreaca week-endurile.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate