Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Probleme fibra (internet ) rooter...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 

Sfat achizitie plug reversibil

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#73
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
am un 1056 xl

#74
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Poate cineva sa ma ajute cu niste informatii legate de achizitionarea unui plug reversibil cu doua trupite pentru U650?

1. E de preferat reversibil manual sau hidraulic?
2. Daca e hidraulic sa fie cu un furtun pe cilindru sau cu doua?
3. Am vazut la un vanzator un model semiautomat de reversare - avea un sistem care, cand ridicai plugul mecanismul ajunge in surubul tirant si declanseaza rotatia. Ce parere aveti?
4. Preferabil cu cioc sau fara?
5. Un top al marcilor dpdv al raportului pret calitate (SH) - sau o recomandare de la cei care folosesc?

Multumesc.

#75
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Reversibile am avut asa: Rabe cu 2 trupite mecanic, Un Lemken cu 2 mecanic.
Acuma am un Frost cu 3 mecanic si un Rabe cu 4 hidraulic.
Reversarea mecanica poate fi enervanta cand ai cabina si nu ajungi la maneta. La Frost am o sofara de care trag din cabina.
Daca pamantul este moale si se lipeste de trupite, plugul nu va reversa. Si daca esti cu tractorul inclinat ai aceiasi problema. Si trebuie sa te dai jos sa-l ajuti cu mana. E enervant. De aia nu recomand ala cu reversare mecanica automata. Ridici plugul si esti cu roata in brazda, deci inclinat - el nu reverseaza, trebuie sa te dai jos sa-l ajuti cu mana.
Ala cu un furtun s-ar putea sa-ti faca aceiasi figura daca ai pamant lipit pe el.
Cu doua furtune poti regla inclinatia plugului (la cel cu un furtun reglezi din limitatoarele de reversare). Si reverseaza in orice conditii, e cu dublu efect, ai forta pe ambele directii.
Eu nu folosesc dalti la brazdare. Am avut in 2011 unul cu dalti, un Kverneland, intra pe orice teren batatorit dar daca nu intra numai cu dalti, nu are sens sa ari. Rupi tractorul.
Eu recomand  pt 650 ceva cu cadru usor. Rabe, Lemken, Frost, modele mai vechi dar mai usoare.
Eu am asa ceva dar cu trei trupite si merge perfect pe MF3070 :
http://www.atc-trade...al47778_0x0.jpg

Edited by rand, 16 September 2014 - 15:53.


#76
midstar

midstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 235
  • Înscris: 30.05.2005
Multumesc mult pentru raspuns rand.
Reversarea cu sfoara nu ar fi o problema, am cabina model "ROCAR" si are in spate un parbriz mic oval care e spart si pe care am zis ca nu-l inlocuiesc tocmai pentru aceasta sfoara, dar daca spui ca in teren greu (lutos) nu reverseaza bine, ma orientez pe unul hidraulic.
Am vazut sambata la un vanzator de utilaje SH un plug RABE similar celui indicat de tine numai ca era cu un furtun, si cerea 950 EURO pe el - brazdare destul de bune pe el. Gasesc pe piata cilindru cu doua furtune ca sa-l inlocuiesc pe cel cu un furtun si daca da cam in ce zona de pret se gasesc?
Multumesc.

#77
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
eu zic sa fie neaparat cu dalti ca si daca nu ii terenul tare ii destul sa fie cat de cat batatorit pe la cate un capat si esti terminat fara dalti

#78
ioansuciu82

ioansuciu82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 473
  • Înscris: 15.09.2013
si eu ma gindeam la un plug rev mecanic dar mati cam speriat cu intoarcerea plugului , pt ca eu am terenul cam in panta, adica inclinat o parte din el..

#79
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
si eu il am pe panta mare. Si ma descurc  bine si cu cel mecanic., Trebuie doar sa te obisnuiesti cu el.

#80
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
Am scimbat cilindrul cu un furtun cu unul cu doua furtunuri=580 ron.

#81
Adi112

Adi112

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 03.12.2012
Depinde ce fel de sistem are pentru intoarcere/ uzura, eu am un Krone si nu sa intamplat o data sa nu invarta si stau in zona de deal 90%.  chiar credeti ca ingineri cand le,au proectat nu au luat anumite situatii in calcul.. fiti seriosi.

#82
B0B1B2B3

B0B1B2B3

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.02.2009
ce parere aveti despre acest plug reversibil.  vreau sa-l folosesc dupa un utb 445 . precizez ca nu are roti de copiere.

http://www.tocmai.ro...l-14840145.html

#83
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Ce plug reversibil cu 2 brazde recomandati pt u 650. Vreau sa schimb vechiul plug cu unul reversibil.

#84
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Plug reversibil pentru u445 ce recomandati,hidraulic mecanic.Si inca o problema sa iau cu roti de adancime sau fara roti de adancime iar la plug sa fie trupitele apropiate intre ele ele sau distantate.

#85
bot1111

bot1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.10.2011
După u445 am avut eberhardt tiger 501 cu 2 brazde si cilindru cu un furtun.
Cumpăra-l cu roata de copiere
Pe u650 un vecin are gasnner cu 3 brazde tot hidraulic, model mai vechi cu cadru suptire

Edited by bot1111, 04 June 2015 - 21:04.


#86
TudorCJ

TudorCJ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,079
  • Înscris: 31.03.2011
Am inteles dar la cele fara roata de copiere cum faci reglajul de adancime din cilindru la tractor sau au ele ceva sistem.Am vazut trei pluguri toate fara roata si in fata aveau reglaje nustiu pentru ce.

#87
bot1111

bot1111

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 06.10.2011
Din tiranți. Posibil aveau reglaje pentru lățimea de lucru

#88
special_murinio

special_murinio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 07.04.2011
Piese pt pluguri străine de unde putem cumpăra? Mă interesează dălți pt un plug souchu pinet. Ele s.ar putea face la fierărie dar pot fi mai ieftine noi. Va multumesc

#89
claudel1979

claudel1979

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 31.05.2013
buna, ma puteti ajuta cu un sfat,ce parere aveti despre acest plug,l-am gasit in germania cu 200 e si transport 150e.am un tractor ford fordson de 54 cai

Attached Files


Edited by claudel1979, 08 September 2015 - 12:21.


#90
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
O prima parere e ca nu-i reversibil Posted Image O alta ar fi ca e riscant sa cumperi asa din doua poze, ar trebui vazut la fata locului, de ex. marimea cormanei, lungimea cutitului, latimea de taiere nu poti sa vezi din poze , de fapt poti si sa-l vezi pe viu si sa nu stii daca nu ai mai avut plug.

Altele: daca cadrul nu a fost indoit (putin probabil la o scula nemteasca) nu poate merge decat bine

Ar trebui sa taie in jur de 30 cm pe fiecare brazda sa-l poata duce tractorul in orice teren.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate