Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sfat achizitie plug reversibil

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#37
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
da

#38
Nikixx

Nikixx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2014
mersi

#39
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
Imi poate spune cineva de unde as putea cumpara un cilindru SH cu doua furtune pt un plug Rabewerk cu trei trupite?

#40
gabi_0183

gabi_0183

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 19.01.2014
salut mi-am luat de curand un lamborghini 674- 70 de 70 cp 4x4 ce plug si ce firma mi-ati recomanda , avand in vedere ca la mine am aproape toate felurile de sol MS.

#41
riderinblack_tm

riderinblack_tm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 22.02.2010
La 70 de cai merge unul cu 3 trupite dar de preferinta "de dincolo".

//later - acum am vazut ca vrei unul reversibil......

Edited by riderinblack_tm, 22 May 2014 - 21:49.


#42
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010

View Postc_dragos54, on 25 aprilie 2014 - 15:17, said:

Imi poate spune cineva de unde as putea cumpara un cilindru SH cu doua furtune pt un plug Rabewerk cu trei trupite?
Nu gasesti second hand.Se aduc noi pe producator si costa in jur de 250 Euro.Si eu am aceeasi problema,plug Rabe care nu se reverseaza cum trebuie.Pana in toamna imi cumpar un nou cilindru.

View Postgabi_0183, on 22 mai 2014 - 11:16, said:

salut mi-am luat de curand un lamborghini 674- 70 de 70 cp 4x4 ce plug si ce firma mi-ati recomanda , avand in vedere ca la mine am aproape toate felurile de sol MS.
La fiecare trupita trebuie cate 30CP.Eu ti-as recomanda un 2+1 ca sa poti ara si sol greu la adancime mai mare(cu 2 trupite) si araturi superficiale cu 3 trupite.Ca firme,cele mai bune pluguri sunt produse in ordine de:Kneverland,Lemken si Rabewerk.

Edited by allumave, 23 May 2014 - 19:17.


#43
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

View Postc_dragos54, on 25 aprilie 2014 - 15:17, said:

Imi poate spune cineva de unde as putea cumpara un cilindru SH cu doua furtune pt un plug Rabewerk cu trei trupite?

Incearca la una din fostele uzine comuniste  din apropiere (poate Piatra Neamt), exista posibilitatea sa iti faca la comanda un cilindru daca il duci pe cel vechi sau ai cateva informatii.

Edited by xtrix, 24 May 2014 - 07:28.


#44
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
Multumesc, xtrix !

#45
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010
Du-te sigur la Piatra Neamt ca te astepta cu bratele deschise!Hai sa fim seriosi!Daca eu care am acelasi plug ca si tine,cu aceeasi problema ti-am dat o solutie viabila tu crezi un user din Bihor ca iti face cilindru la comanda.Hai sa-ti spun eu cum sta treaba:Mecanica Ceahlau nu produce cilindri hidraulici.De exemplu cilindrul folosit la semanatori pentru marcatoare cu dublu efect se produce la Fepa Barlad.Am vrut sa cumpar unul pentru o masina de plantat cartofi si ghici ce?Nu avem.nu stim cand aducem,bla,bla,bla.L-am procurat din alta parte la pretul de 550 ron,care la randul lor l-au cumparat de la Piatra Neamt.Am transformat o semanatoare SUP 21 in distribuitor de ingrasaminte si am avut nevoie sa inlocuiesc distribuitorii de seminte de cereale cu distribuitori de ingrasaminte(Mecanica Ceahlau produce semanatori cu fertilizare si produceau distribuitori pentru ingrasaminte).Ce sa vezi:nu avem pe stoc,nu stim cand mai facem,bla,bla,bla.Deci cand oferiti o informatie,verificati-o mai intai.Eu iti pot da un numar de telefon sau adresa de mail de la cineva care de vreo 15 ani aduce utilaje second din Germania,de cand a inceput sa nu mai mearga afacerea cu utilaje a inceput sa aduca piese de schimb din Germania insa nu originale ca nu ar cumpara nimeni ci de producator.Am intrebat si eu de un cilindru second,care nu se gaseste(majoritatea plugurilor Rabe mai vechi fiind dotate cu cilindri cu arc) si m-a intrebat de ce nu vreau nou.Apropo a mai adus.Trebuie sa stii dimensiunile cilindrului(cursa,dimensiuni la bolturi) si se aduce.Insa eu iti recomand sa te duci la Piatra Neamt!

P.S.La Piatra Neamt sa te duci in vacanta nu la Mecanica!

#46
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

View Postallumave, on 24 mai 2014 - 17:35, said:

...De exemplu cilindrul folosit la semanatori pentru marcatoare cu dublu efect se produce la Fepa Barlad.....Deci cand oferiti o informatie,verificati-o mai intai.
Nu cred ca trebuia sa sari asa ... de sus....(poate te ranestiPosted Image )
Era o idee nu o informatie (daca ai fi fost atent ai fi observat ca exemplul era intr-o paranteza). Totodata, tu insa i-ai dat o informatie, Fepa Barlad, deci tie trebuie sa iti multumeasca. Ceea ce am vrut eu sa spun (asta si datorita faptului ca la noi in zona exista o fosta uzina de genul respectiv care este bucuroasa cand mai prinde o comanda de genul respectiv) este ca se poate incerca rezolvarea in tara a problemei. Nu garantez insa ca nu il va costa mai mult decat unul adus din afara.
Ideea mea pleaca de fapt de la o alta parere: anume ne tot plangem ca s-a distrus industria, insa noi cei care avem nevoie de ea optam sa cumparam produse SH din afara, ceea ce eu consider ca este o mare prostie pt. tzara, si cred ca sunt situatii in care am putea sa apelam la producatori interni. Stiu ca de cele mai multe ori cele din tara sunt mai scumpe decat cele aduse de afara, dar ganditi-va ca produsul este nou, ai sursa exacta a provenientei (teoretic poti sa faci reparatii oricand) si, cel mai important, banii ramana in tara. Stiu ca asta este o idee pentru prosti sau mase, dar asta inseamna popor.

View Postallumave, on 24 mai 2014 - 17:35, said:

P.S.La Piatra Neamt sa te duci in vacanta nu la Mecanica!

De acord! Concediu placut.

#47
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Are cineva sau  a vazut la lucru un plug reversibil marca LANSBERG? Banuiesc ca sunt germane, mai exista firma asta sau a fost cumparata de alta? Orice sfat este bine venit.

#48
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010
Pottinger a cumparat brandul.Sunt austriece.

#49
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Deci teoretic nu se mai gasesc piese de schimb. Oare fac treaba buna pe un sol semigreu, sunt rezistente ca si constructie?

#50
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010
nu stiu cat sunt  de bune,insa piese de schimb am vazut ca se gasesc.
http://www.defendagr.../pottinger.html

Edited by allumave, 11 July 2014 - 13:19.


#51
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Multumesc mult de sfat, observ ca au preturi cam mari la piese. Cred ca o sa merg pe Lemken, Rabe, Kverneland care se gasesc destul de usor, iar pretul pieselor este mai accesibil. Doar ca n-am prea vazut Rabe cu cilindru la cele cu 2 brazde.

#52
allumave

allumave

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 23.12.2010
de ce nu cumperi un plug 2+1 si folosesti 2 brazde

#53
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
As putea sa fac asta doar ca cele cu 3 sunt putin mai scumpe si nu stiu daca o sa mai mearga bine daca dau jos un brazdar. Am un plug cu trei brazdare mici(Romanesc) si intr-o situatie am fost nevoit din cauza terenului tare sa dau o brazda jos, rezultatul a fost dezastros, in sensul ca imi tragea tractorul de fata spre dreapta(cand intra pe aratura trebuia sa opresc si sa dau inapoi sa indrept) si nu reuseam sa mentin roata dreapta fata in sant. Banuiesc ca daca asa sunt construite, asa trebuie sa mearga fiind calculate asa.

#54
c_dragos54

c_dragos54

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 16.01.2012
Eu am Rabe cu 2+1,cu un singur furtun si cu 3 brazde merge foarte bine,dar cand ii dau una jos nu mai rastoarna.I-am luat cilindru cu 2 furtune,dar inca nu l-am montat.Cand o sa-i fac proba ,o sa revin.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate