Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achizitie plug reversibil

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#19
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Nu stiu daca un tractor de 45 de cai poate duce un plug cu 2 brazde reversibil care sa ia 60 cm.Sunt pluguri cu 2 brazde care iau mai putin,sunt mai mici,ele sunt potrivite pentru 45 de cai,insa ca idee e nevoie pentru fiecare centimetru macar un CP,asta ca sa merga totul fara probleme,sa faca lucru de calitate si sa nu chinuim tractorul.Deci un plug care sa fie reglat in asa fel incat sa ia undeva la 45 de cm ar fi potrivit,parerea mea.

#20
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011

View Postpaullosso, on 19 ianuarie 2014 - 11:11, said:

Eu zic ca întâi sa căutați si cat costa piesele de schimb pentru fiecare plug. De exemplu la Rabe ii dublu prețul unui cuțit decât de pilda la un Kverneland, si asta contează destul de mult. Te bucuri ca dai puțin pe plug si ca este de firma, dar când ai de schimbat fiarele te ia durerea de cap.
cred ca glumesti... La Rabe sunt printre cele mai ieftine. Lemken,Kuhn  si Kverneland sunt cele mai scumpe la consumabile.
Am avut si Kverneland, si Lemken, acuma am un Frost cu 3 reversibil si un Rabe cu 4 tot reversibil. Toate luate vechi, deci nevoie de piese si la ele.
La un Kverneland Agrator de 12" un brazdar este 62EUR. O cormana este 216EUR.
La Rabe Star 14" un brazdar este 45 EUR si cormana 150 EUR.

Edited by rand, 19 January 2014 - 13:55.


#21
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005

View Postrand, on 19 ianuarie 2014 - 10:16, said:


Pare ca arata bine si sunt folosite, adica sunt utilizabile. DAR CE II CU PRETURILE ALEA???Posted Image Posted Image

#22
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
rand   eu nu vorbesc din povesti, recunosc nu dețin un plug reversibil de firma dar conform unelor site-uri cum ar fi Agroauto.ro situația sta asa: brazdar Kverneland dreapta 165 ron, brazdar Rabewerk dreapta 310 ron. Crezi ca am motiv sa inventez. Asta ii situația in țara, tu poate aduci piesele de dincolo dar nu toți avem pe cineva dincolo, ca sa mergi numai pentru niște brazdare nu are rost.
gigi  eu dețin un plug care are lățimea de excavatie 0.6 m după 445 si merge fără probleme înafară celor amintite in posturile anterioare.

#23
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Sunt zeci de modele de pluguri facute de Kverneland si zeci de modele facute de Rabe. Nu stiu la ce modele sunt preturile alea. La modele aprox. echivalente consumabilele de la Rabe sunt mai ieftine.
Poti linistit sa cumperi Rabe din motivul acesta.
Kverneland sunt pluguri foarte bune, probabil cele mai bune ( Kuhn/Huard si Lemken sunt acolo si ei), dar sunt scumpe.

#24
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
ma gandesc ca la preturile astea nu sunt originale.

#25
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Ii prea mic prețul de crezi ca nu sunt originale?

#26
raul_16nic

raul_16nic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 19.03.2009
sigur nu sunt originale.

#27
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Uimeste-ma cat zici tu ca ar trebui sa fie unul original. Tu preferi sa scrie pe el original si sa aibe ștampila, sa dai pe un amărât de fier de plug(trecut pe lista de consumabile) care oricum se uzează si dacă mergi direct la fabrica si-l iei, 500 ron de exemplu sau cat mai mult numai sa scrie original Rabewerk, Made in Germany. Eu as prefera sa il fac in România după original si tratat termic, sa fie mai ieftin, susțin si economia si cat ma tine ma tine, dar nu dau o grămadă de bani aiurea. Părerea mea.

#28
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Eu le fac la 150RON bucata. Am intr-un sat vecin un tigan care le forjeaza din foaie de arc de locomotiva. Duc fierul original pentru model. Sunt multumit de ce face.

Edited by rand, 23 January 2014 - 01:09.


#29
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,595
  • Înscris: 01.12.2007
Au invatat sa demonteaza si locomotive? Parca stiam ca numai in sine si cabluri sunt specializati.

#30
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
ce ajunge la REMAT poate fi cumparat la kg :) Asa poti sa ai locomotiva ta

#31
Nikixx

Nikixx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2014
salutare la toti ,,am cumparat si eu un tractor u650 si vreau sa iau un plug cu 3 brazdare dar nu stiu de care ,,,sa iau unul simplu pe teava ,sau unul reversibil ,,,am auzit ca cu unul reversibil consumul de motorina e mai mare,,,voi ce ma sfatuiti

#32
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Eu zic ca reversibil ar fi mai bun si in plus nici nu mai lasa santul ala la mijloc cand ari si nici nu mai trebuie sa tot ocolesti cand vrei sa te bagi in brazda.
Dar cu 3 brazde reversibil nu cred ca duce,as opta pt 2 brazde mari reversibil,nici nu omoara tractorul.

#33
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
da ce are plugul reversibil de brusc îți trebuie putere mai  mare pe aceiași lățime de excavatie? Dacă eu la 45cp merg cu 3 brazde la 60cm, de ce nu ar merge unul reversibil cu 2 brazde la aceeasi lățime de excavatie? Fa-ma sa înțeleg care ar fi problema ca eu is bătut in cap si nu înțeleg.

#34
gigi_master86

gigi_master86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 206
  • Înscris: 19.11.2009
Plugul reversibil e mai greu,deci nu cred ca poate duce un U650 un reversibil cu 3 brazde,poate doar sa fie plugul mai mic,nu asa masiv.

#35
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Dacă plugul e mai greu trebuie sa micsorezi lățimea de excavatie? Dacă e mai greu sistemul hidraulic are de suferit. Adâncimea o reglezi din roata, la cele cu roata de sprijin, la  celelalte din monobloc, deci nejustificat sa subdimensionezi brazdele plugului.

#36
Nikixx

Nikixx

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 26.01.2014
multumesc de raspunsuri  la toti ,,dar pentru gradini em mai bun reversibil ?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate