Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 

Sfat achizitie plug reversibil

* * * * - 1 votes
  • Please log in to reply
128 replies to this topic

#1
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Salutare la toti agricultorii Posted Image Am un tractor fiat 40 cp si as vrea sa-mi cumpar un plug reversibil second.Am avut un plug simplu cu doua trupite pp2 cu latimea de taiere 25 cm care mergea bine nu tragea in ancora.Ecartamentul pe spate 1,43m .Oare o sa-mi mearga plugul reversibil asa fara sa umblu la roti?  plugul ce l-am avut permitea din reglaj deplasarea lui spre brazda, din poze ce am vazut pe net pare ca sunt si reversibile la care se poate face asta.

#2
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Am si eu aceasi problema, fiat 45cp si un plug de Brasov cu 3 brazde mici, latime de taiere 0.6 m, nu are reglaje pentru spre brazda si mi-a rupt prinderea ancorei din butuc. Ma gandeam la fel ca tine la un reversibil cu aceasi latime de taiere(0.6m), dar ceva mai de firma gen: rabe, kverneland, regent. Obligatoriu rasturnare automata, care nu prea stiu cum vine, sau macar hidraulica. Dar nu stiu daca nu o sa fie prea greu si sa nu imi distruga ridicatorul hidraulic.

#3
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Astea doua par sa faca treaba asta, dezaxarea inspre brazda.Ar fi bine insa un raspuns de la cineva care le cunoaste.Sunt poze din anunturi de vanzare de pe net
@paullosso ,nu trebuie sa-ti faci griji de greutate, il ridica fara probleme, plugul trebuie ales in funtie de latimea de taiere a brazdei.La fel ca mine trebuie sa cauti unul cu latime de taiere 25-30 cm/trupita deci nu va fi mare.La mine e alta problema, eu nu pot stramta rotile din motive de panta,tractorul meu e la fel de larg ca un U650 la semanat, prasit.

Attached Files


Edited by ragabader, 14 October 2013 - 19:25.


#4
bbb123

bbb123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.10.2008
Nu stiu daca sunt pluguri reversibile care nu se regleaza, dar sigur sunt pluguri reversibile care se regleaza. Cele 2 din poze se regleaza si sigur nu trebuie sa umbli la roti. Ca si greutate nu sunt probleme.

#5
Samvw

Samvw

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 23.07.2004
Eu am luat unul din asta, cu o singura trupita. Pentru mine e ok, lucrez doar la mine cu el pe cca. 2 ha impartite in 3 parcele... E un Deleks  - DRHP-35, lungime brazdar 45 cm, adancime de lucru 25-35 cm, greutate 200 kg, iar tractorul are 40 cp.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mo-k9Gl3ub8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files



#6
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Plugurile astea sunt bune?  roata de copiere in fata plugului nu scade aderenta la roata tractorului?

Attached Files



#7
bbb123

bbb123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.10.2008
Roata de copiere e clar ca preia greutatea plugului si aderenta tractorului e mai mica decat fara roata. Daca poti regla bine/usor adancimea araturii din hidraulic, dai jos roata. La plugul asta nu stiu ce sistem de intoarcere are parca nu e hidraulic... Al meu se intoarce singur dupa ce intru cu el in brazda. Cutitele din stanga pozei sunt cam uzate dar mai merg, oricum se gasesc mai usor decat pentru partea cealalta. Pare sa aiba si reglaje.. de fapt nu sunt sigur... cred ca sunt pentru a regla cat de mult sa se invarta.. Poate e cineva care a vazut unul mai de aproape..

#8
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008

 ragabader, on 14 octombrie 2013 - 19:10, said:

Astea doua par sa faca treaba asta, dezaxarea inspre brazda.Ar fi bine insa un raspuns de la cineva care le cunoaste.Sunt poze din anunturi de vanzare de pe net
@paullosso ,nu trebuie sa-ti faci griji de greutate, il ridica fara probleme, plugul trebuie ales in funtie de latimea de taiere a brazdei.La fel ca mine trebuie sa cauti unul cu latime de taiere 25-30 cm/trupita deci nu va fi mare.La mine e alta problema, eu nu pot stramta rotile din motive de panta,tractorul meu e la fel de larg ca un U650 la semanat, prasit.

Mie plugul din poza a doua, mi se pare greu pentru un tractor 445. Iar in legatura cu stramtarea rotilor, doar cele din fata sunt largi sau si cele din spate? Ai putea sa prelucrezi terenul doar in panta/rampa, avant posibilitatea sa reversezi plugul si atunci poti aduce rotile la ecartamentul din fabrica.

#9
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
Niciunul din plugurile second reversibile cu 2 trupite ce se vand pe la noi , cele de firma ma refer nu merg la tractor 40-45 cp  toate au cerinte de la 50 cp in sus.Am sunat am intrebat am fost si la fata locului.Ar fi cateva care merg la limita dar daca ai de arat la deal in teren greu nici o sansa.Acuma caut unul reversibil cu o trupita tot second dar sa gasesti ceva calumea aproape imposibilPosted Image Unele cu o trupita sunt descompletate din cele cu doua nu stiu daca asta le afecteaza au ba

Attached Files



#10
bbb123

bbb123

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 16.10.2008
Eu n-am vazut in viata mea plug cu o trupita la tractor de 45 cp .......... chiar daca ara in panta. Eventual se regleaza plugul cu 2 brazdare sa ia mai putin daca e greu terenul.

#11
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Aceeasi parere! Daca plugul meu actual are 3 brazde si ia 0.6 m si nu are nici un tip de reglaj gen inspre brazda si am arat cu el teren nisipos unde nu il simteam dupa tractor si teren de deal mai greu, unde merge destul de bine, pai daca gasesc un plug de firma reversibil hidraulic cu 2 brazdare, cu eventuale reglaje spre brazda si care ia tot 0.6 m. De ce nu ar merge? mai ales ca are un brazdar in minus, deci mai mica forta de frecare directa a organelor de lucru cu pamantul. Pe mine doar greutatea plugului totala ma sperie care se cam perinda intre 700-800 kg, desi ca ridicatorul hidrauluic la u445 in manual indica ridicarea a 1000 kg din proiectare, dar nu stiu daca greutatea de ridicat este aceeasi pentru ambele alezaje ale pistonului 90mm respectiv 95mm.
Cu o brazda ii pierdere de timp mai ales daca are latimea de excavatie 25-35cm, doar daca gasesti un plug cu latimea de excavatie 60cm sau macar 50cm atunci se justifica deoarece ai si greutate mai mica. Parerea mea.

#12
ragabader

ragabader

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,009
  • Înscris: 25.09.2008
N-ati vazut voi multe ..da sunteti tineri inca.A venit odata la noi un italian intr-o toamna tarzie sa are o gradina cu un tractor de 40cp , dupa ce a iesit soarele si pamantul sa dezmortit avea niste roate duble triple, se uita la ele perplex si nu intelegea Posted Image  nici ala nu vazuse..

p.s. un plug rev de 2 trupite pt 45 nici vorba nu are atatea kg cate zici tu 300 -400 nimic mai mult

Edited by ragabader, 22 October 2013 - 07:26.


#13
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Recunosc inca nu am vazut multe! Dar nici povestioara nu am inteles-o.

#14
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Buna seara. Cum stati cu plugurile? Ati gasit? Eu am alte intrebari: pluguri reversibile cu 2 brazdare dar fara roata de copiere ati vazut? Cum se regleaza la acestea adancimea de arat? Nu afecteaza hidraulicul tractorului? Cum se regleaza in general?
Alta intrebare ar avea legatura cu puterea aferenta unei trupite. Adica cam cati Cai P. ar fi nevoie la o trupita (intreb deoarec mai demult am citi p-aci pe softpedia ca ar fi nevoie de vro 30Cp/trupita). Si cat ar trebui sa fie latimea trupitei? Voi ziceati ca ati lua un plug a carui latime totala a araturii sa fie cam de 0,6 metri. Aici insa mi se pare ca zic ca ii cam prea mult: http://www.agrosez.r...DP-142/406/ro/.
Tare fain ar fi daca dintre cei care (chiar) stiu ne-ar da si noua potul. Sa nu cumparam numa asa, ca ii adus din Germanica si ca sigur merge si ii bun. Eu am un tractor de 55 (modificat la 64, dar as vrea ceva care sa nu solicite prea mult).

Edited by xtrix, 17 January 2014 - 18:07.


#15
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
Rabe ( Taube 55, YE2 etc.) cu reversare manuala ( dar sunt si cu cilindru). Am avut pe 640DTC, si apoi l-am vandut la cineva cu 640, tractiune simpla. Este perfect pentru el.
http://img3.fotos-ho...07i0rvzcw8q.jpg

http://agritrader.de...ye-2-65_a434611
Sunt usoare, intra in pamant si daca e tare/batatorit, fac aratura buna.

#16
xtrix

xtrix

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 219
  • Înscris: 11.01.2005
Ce parere aveti de plugul acesta

#17
rand

rand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,498
  • Înscris: 28.03.2011
http://www.tocmai.ro...e-14604094.html

http://www.tocmai.ro...e-13894883.html

#18
paullosso

paullosso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 09.09.2008
Eu zic ca întâi sa căutați si cat costa piesele de schimb pentru fiecare plug. De exemplu la Rabe ii dublu prețul unui cuțit decât de pilda la un Kverneland, si asta contează destul de mult. Te bucuri ca dai puțin pe plug si ca este de firma, dar când ai de schimbat fiarele te ia durerea de cap.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate