Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

lumina la plante

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Ce solar ai si cand vrei sa plantezi rosii in el?

#56
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
am 3 solarii de 500mp (luate cu imprumut, la unul din ele mai am cate ceva reparatii de facut si pus folie). De pus inca nu stiu data exacta dar as vrea cat mai devreme

a pus cineva pe forum , parca jumborom un link catre un site cu temperaturile medii in anii precedenti si sunt cele din Craiova date ceea ce e aproximativ cam ca pe la mine.
O sa mai studiez si sa incerc sa aproximez o data optima pentru locatia mea ca sa pot sti cand sa incep cu rasadurile.

#57
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Pt tomate timpurii in solar perioada optima de plantat in sud este 20 Martie - 5 Aprilie, rasadul trebuie sa fie de 55-60 de zile de la rasarire, 20 cm inaltime si primul buton floral format dar fara sa fie inflorit. In tavi sta maxim 3 saptamani de la rasarire si restul in pahare. De aici poti sa-ti faci calculele.

#58
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
mersi de informatii. Cam asa ma gandeam si eu sa incep, undeva la sf lui ianuarie - inceputul lui februarie. Pana atunci trebuie sa pregatesc maternitatea...

#59
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006

View Postmaddox_dtv, on 19 noiembrie 2013 - 20:39, said:

@rid
Nu prea iese socoteala: 6 tavi * 30 cm = 1.8m fata de 1.2m cat are tubul. Tine cont de faptul ca tuburile vor sta la 15-20 cm de varful plantelor. 2 tuburi pentru 50 cm cat are tava lungime iar nu este suficient mai ales ca vrei sa le montezi pe o lampa.

mad, ma gandeam cum am desenat in photo de mai jos.. nu este bine asa si raman putin descoperit.. ? mersi pt sfatul cu tavi 72 celule.
fff buna ideea si cu teava taiata si spray... chiar ma gandeam ce ma fac ca sunt scumpe reflectorizantele din acvaristica si folie aluminiu e degeaba.
cheers!

Attached Files



#60
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
In poze sunt petuniile de care povesteam in tavi de 264 crescute sub doua tuburi puse la vreo 17 cm de plante. La mine a fost bine ca au inflorit esalonat pe masura ce le vindeam dar tie nu cred sa-ti convina o asemenea uniformitate la rasadul de rosii sau chiar mult mai rau, dupa cum vad in schema ta.

Attached Files


Edited by maddox_dtv, 20 November 2013 - 00:17.


#61
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
foarte frumoase. o sa fac si eu rasaduri de petunii ca sa umplu terasa, ca tare mi`au placut alea de la piata de anul trecut. inca n`am gasit si petunii curgatoare de vanzare, din pacate.
diferentele de culoare ale frunzelor sunt date de carente sau mai multe soiuri de petunii?

#62
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Nu, tocmai asta vroiam sa demonstrez. Deasupra celor mai inchise la culoare au fost cele doua neoane.

#63
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
dar tot au crescut frumos dupa ochii mei, dupa repicat cred ca nu s`au mai vazut diferente la scurt timp ;d

edit: si tu ziceai ca ai pus tuburi ieftine nu? sper ca fluora astea de 36w sa acopere mai bine de la 25cm.. toata tava sper

Edited by rid, 20 November 2013 - 00:36.


#64
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Nu denumirile pompoase si pretul vor lumina plantele ci cantitatea de lumina data de tuburi si mai ales de numarul lor. S-a mai zis de multe ori ca avantajele acestor discutii sunt ca anumite greseli s-au facut deja si nu este cazul sa mai fie repetate.

#65
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
eu intelesesem ca fluora ofera spectrul luminos de care au plantele nevoie chiar daca doar 1400 lumeni ( la cele de 36w).. fata, de ex, de osram 865 (36w) care dau 3200 lumeni, dar nu`s mai buni ca fluora. am inteles gresit?

#66
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
@rid
Cu 865 iti poti face foarte bine treaba. Eu am folosit atat tuburi de 3 lei (China), cat si tuburi un pic mai high (Osram, Sylvania, Philips)
Singura diferenta observata de mine a fost ....
atentie ...
durata de viata :)
cateva chinezesti dintr-o serie au cedat dupa trei luni; alte chinezesti nu au cedat (inca)

#67
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
depinde probabil de vaporul pe care au fost concepute ;d
eu deja am cumparat 2 fluora de 36w so... mi`am luat teapa pare`se.
cand vine comanda de cablararie ?:) ca as vrea sa pun petunii in Decembrie. am noroc?

#68
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Azi, maine inchid lista si lansam proiectul.

#69
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Nu cred ca ai ce sa faci cu petuniile puse din Decembrie pt ca asa cum am mai spus se fac de plantat in 13 saptamani.
Cred ca trebuie sa regandesti schema aia, sa mai pui inca doua tuburi.

#70
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
ma gandeam sa le mut prin casa pe la geamuri la repicare...ca nu pun multe. experimentez cu cate ceva oricum din surplusul de seminte.. ca daca vine instalatia de incalzit de la megane nu pot s`o las nefolosita.
sau mai scot tavite din schema.. sper sa finalizez saptamana asta si pun poze sa "vedem" ce`i de facut.
mersi pt sfaturi ai fost de real ajutor.

Edited by rid, 21 November 2013 - 10:53.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate