Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

lumina la plante

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
pentru ca tehnologia cresterii plantelor in perioada de iarna cere lumina , atunci as vrea impreuna sa gasim solutii , nu neaparat ieftine dar economice,
o sa revin

#2
visdecosmar

visdecosmar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 01.10.2013
ma ! sa nu te apuci cumva sa pui iarba ca te spun si-ti vin mascatii la usa pana sa apuci sa tragi un fum

#3
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Nu mai vin ca se da lege Posted Image
Cica valabil pentru cei distrusi mental dar cu reteta :D

Edited by alexbjorg, 06 October 2013 - 08:25.


#4
ionut_blue

ionut_blue

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 07.08.2011
Iti trebuie neoane frate...alea sunt bune la ce vrei tu sa cresti Posted Image

#5
Gonthar

Gonthar

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,581
  • Înscris: 15.10.2006
Led-urile sunt ultimul racnet in materie de lumini ptr. crestere - foarte scumpe dar si foarte performante...

#6
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
O sa incep prin a fi nesimtit prin a da o remarca pentru toti cei care au "vorbit" fara sa spuna ceva - datul cu parerea e pentru discutii de bere cu prietenii nu pentru umplut pagini de forum....
OK - acum la fapte.
Rasaduri - tuburile fluorescente sint cea mai buna alegere. Nu prea ai cum sa dai gres daca respecti niste reguli simple:

- maxim 25 cm distanta intre plante si lumini
- 1 tub fluorescent 36W/tava rasad orice dimensiune. Asta ne spune ca sub o montura de 4 tuburi  (2 corpuri de 2x36 lipite) poti relaxat sa bagi la crescut 412 rasaduri in 4 tavi de 104. Dar posibilitatile sint nelimitate Posted Image
- maxim 3 saptamani de la rasarire sub tuburi. Daca vrei ca lucrurile sa decurga bine de acolo inainte trebuie sa treci la lucruri mai serioase - HPS sau MH.

Din toate combinatiile de tuburi fluorescente eu am avut cele mai bune rezultate sub o combinatie de Osram Fluora cu Osram 865 (lumina rece) pe un raft unde au avut si un aport de lumina naturala. Iluminare 14 ore/zi dar asta depinde mult si de ce vrei sa vrei acolo. Daca iti sta gandul la "ierburi" poti sa ignori din start tot ce am scris pana acum - iti trebuie HPS din secunda 1.

Mai multe informatii gasesti pe "semanatul si repicatul".

Pentru orice altceva in afara de rasaduri - HPS+MH. Dar acolo e alta poveste Posted Image))))))

Pentru colegul de zice ca LED-ul e ma-sa - ia-ti tu frate, da 1000 Euroi pe o montura de poti sa cresti 200 rasaduri sub ea, dupa care fa-ne si noua cunoscut in ce univers e asta rentabil in vreun fel. Presupunand ca vorbim de plante legale, evident.

Spor!

Edited by Bybanul, 08 October 2013 - 18:44.


#7
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
eu am facut in primavara asta o rasadnita si am incercat sa ajut cresterea rasadurilo cu 4 neoane de 36 w  si un hps 250
mai exact pe o suprafata de 4 lungime si 2 latime la inaltimea de 1m am pus la mijloc hps si spre margini cate o lampa cu 2 neoane
problema e ca lampile mele nu reflecta toata lumina spre plante (trebuie sa improvizez ceva pana prin februarie)
oricum am observat ca a fost de ajutor  am scos rasadurile mult mai devreme (nu am avut curaj sa le si plantez in solar ca era prea rece)
iar acum am vazut ceva leduri care au preturi mai mici ca de obicei si chiar ma gandesc la asta
cu siguranta chiar daca nu plantam iarba putem invata multe lucruri de la cei care au pus in practica acest lucru

am vazut banda led 6 ron pe m liniar la 4,8w pe m  dar nu specifica cati lumeni are  , daca as pune o astfel de banda pe randul de plante la o inaltime mica ???
par lucruri copilaresti dar daca discutam nu deranjam pe nimeni .

#8
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

 Bybanul, on 08 octombrie 2013 - 18:41, said:

O sa incep prin a fi nesimtit prin a da o remarca pentru toti cei care au "vorbit" fara sa spuna ceva - datul cu parerea e pentru discutii de bere cu prietenii nu pentru umplut pagini de forum....
OK - acum la fapte.
Rasaduri - tuburile fluorescente sint cea mai buna alegere. Nu prea ai cum sa dai gres daca respecti niste reguli simple:

- maxim 25 cm distanta intre plante si lumini
- 1 tub fluorescent 36W/tava rasad orice dimensiune. Asta ne spune ca sub o montura de 4 tuburi  (2 corpuri de 2x36 lipite) poti relaxat sa bagi la crescut 412 rasaduri in 4 tavi de 104. Dar posibilitatile sint nelimitate Posted Image
- maxim 3 saptamani de la rasarire sub tuburi. Daca vrei ca lucrurile sa decurga bine de acolo inainte trebuie sa treci la lucruri mai serioase - HPS sau MH.

Din toate combinatiile de tuburi fluorescente eu am avut cele mai bune rezultate sub o combinatie de Osram Fluora cu Osram 865 (lumina rece) pe un raft unde au avut si un aport de lumina naturala. Iluminare 14 ore/zi dar asta depinde mult si de ce vrei sa vrei acolo. Daca iti sta gandul la "ierburi" poti sa ignori din start tot ce am scris pana acum - iti trebuie HPS din secunda 1.

Mai multe informatii gasesti pe "semanatul si repicatul".

Pentru orice altceva in afara de rasaduri - HPS+MH. Dar acolo e alta poveste Posted Image))))))

Pentru colegul de zice ca LED-ul e ma-sa - ia-ti tu frate, da 1000 Euroi pe o montura de poti sa cresti 200 rasaduri sub ea, dupa care fa-ne si noua cunoscut in ce univers e asta rentabil in vreun fel. Presupunand ca vorbim de plante legale, evident.

Spor!

Am promis ca nu mai postez pe aceasta arie dar nu mai pot sa ma abtin.

Bybanule, pune mina pe carte si mai invata cum e cu lumina la plante. Reciteste topicul "Semanatul si repicatul" dar atent, sa nu iti scape ceva. Documenteaza-te temeinic pe net. Apoi posteaza.

In rest, si eu sint de acord ca "datul cu parerea e pentru discutii de bere cu prietenii".

#9
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
pun aici un link http://www.lighting..../horticultural/ unde vad si niste benzi cu leduri pe fiecare rand (cred ca nu sunt altceva ) pe langa lampile hps care sunt deasupra

astia au preturi mari dar e posibil sa faca chinezii la preturi tot mai acceptabile

#10
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006

 Bybanul, on 08 octombrie 2013 - 18:41, said:

Pentru colegul de zice ca LED-ul e ma-sa - ia-ti tu frate, da 1000 Euroi pe o montura de poti sa cresti 200 rasaduri sub ea, dupa care fa-ne si noua cunoscut in ce univers e asta rentabil in vreun fel. Presupunand ca vorbim de plante legale, evident.

Exista solutii ieftine și cu ledurile dar trebuie să cauti. Eu am folosit în primvara așa ceva.
Sau cumperi direct din china

Eu le-am folosit doar pentru rasaduri până în saptamâna a 8-a apoi le-am scos afara.





Am editat mai sus:
Malware: Site may contain content that is harmful, illegal, or malicious to your computer

Edited by scaiba, 09 October 2013 - 06:10.
eliminat link


#11
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
"Putere (W) 36 x 0.2W" - asta zice cam tot.........
Eficienta la LEd este de maxim 104 lumen/watt. Gasesti un calcul pe "semanatul si repicatul"  cu necesarul de lumen/m2 pentru a creste rasaduri. Cu porcaria aia poti creste 5 rasaduri. Nimic mai mult......
Dar simte-te liber sa pui foto cu experimentele tale. Sint sigur ca ne vor fi la toti de folos.
Ca sa iei LED si sa isi faca si treaba discutam de la 1000 Euro/m2 in sus. Altceva pur si simplu nu functioneaza.

#12
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Deci poze.  Numele pozelor reprezinta data la care au fost facute pozele.  ( buruienile/plantele din ghivece reprezinta Paulownia Tomentosa )

Attached Files


Edited by request, 08 October 2013 - 22:31.


#13
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Imi pare rau dar nu imi dau seama cate plante sint....

#14
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Sub panoul cu leduri au încaput în 25 de ghivece patrate la o distanta de 10 - 20 cm de frunză.

Edited by request, 08 October 2013 - 22:53.


#15
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
de fapt ceea ce avem nevoie este sa suplimentam lumina naturala sau sa o prelungim ,
noi nu tinem plantele ascunse de soare
din cauza aceasta spun ca orice aport (chiar si 10 15 procente ) de lumina este binevenit pentru plante
cum nu prea ma pricep la engleza tot caut pe site-urile din china dar nu reusesc sa inteleg ce si cum
caut banda led speciala cu leduri rosii si albastre la 220v AC , (sau leduri separate care sa le pot pune  pe o banda )
important e ca trebuie sa reziste la umiditatea din solar sau rasadnita

#16
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Uite aici profesionalism : http://www.valoya.com/

#17
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

 cxd, on 08 octombrie 2013 - 20:44, said:

Bybanule, pune mina pe carte si mai invata cum e cu lumina la plante. Reciteste topicul "Semanatul si repicatul" dar atent, sa nu iti scape ceva. Documenteaza-te temeinic pe net. Apoi posteaza.

In rest, si eu sint de acord ca "datul cu parerea e pentru discutii de bere cu prietenii".

Si eu am promis acelasi lucru dar uite ca nu imi iese. Si dupa postarea asta probabil ca o sa renunt si la Id-ul asta ca sa pot trai linistit in continuare.
Da tu bine mai faceai daca te abtineai.... O treime din postarile despre lumina de acolo sint ale mele domnule. Am postat pe aria aia de cand era in fasa si am fost al doilea om dupa Jumbo care s-a prezentat cu niste becuri pe acolo sa se "laude" si la altii cum au facut. La cateva ai dat si tu cu Like-ul. Si sint oameni care au facut "rasadnite" dupa calculul de necesar de lumina dat de mine si ghici ce - le-a mers de minune.
Asa ca multumesc de sfat dar stiu.....si din teorie dar mai ales din practica (Si DA, le-am incercat pe toate. Cu costuri de care numai eu stiu pe echipamente si facturi).
De asta am avut aroganta de a spune raspicat ca pentru rasaduri tuburile sint cea mai viabila alegere. DIn toate punctele de vedere.
O zi buna iti doresc!


@request - foarte frumos! Pentru o operatiune mica gen 20- 30 de plante e grozav ce ai acolo. Consum de curent mic, lumina benefica, spatiu minim ocupat.
Totusi, cu aceleasi costuri in echipamente - adica vreo 200 Ron ca atat am vazut ca era in link-ul de la tine echipamentul - poti sa cumperi doua corpuri de 2x36 echipate sub care poti creste ~ 400 fire pana la repicare adica cam trei saptamani.  Evident costurile cu energia vor fi mai mari. Led-ul tau din ce am vazut are 7.2W ceea ce ne da un consum de 2.4Kw la o perioada de iluminare de 3 sapt/16h/zi adica aproximativ 0.096Kw/planta calculat la nr de plante dat de tine - 25. Tuburile fluorescente descrise vor da in aceeasi perioada la aceeasi durata de iluminare un consum de 48KW adica 0.120 Kw/planta - nitel mai mult. Extrapoland totusi, vom vedea ca pentru a creste 400 de fire ai avea nevoie de 16 monturi LED ca cele prezentate de tine adica cam 3200 Ron numai achizitia echipamentelor.
Bineinteles ca putem continua discutia cu durata de viata a LED vs tuburi fuorescente, rata de depreciere a luminii, etc... E lunga :). Daca as avea de facut 20 de fire sint sigur ca as merge exclusiv pe LED la fel ca tine. Dar pentru ce am eu de facut sint pur si simplu mult prea scumpe!
In sparanta ca am fost de un minim ajutor va salut pe toti!
Iulian2828

Edited by Bybanul, 09 October 2013 - 12:52.


#18
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

 Bybanul, on 09 octombrie 2013 - 12:31, said:

De asta am avut aroganta de a spune raspicat ca pentru rasaduri tuburile sint cea mai viabila alegere. DIn toate punctele de vedere.

Nu din toate punctele de vedere, doar din al tau. Nu confunda alegerile dictate de lipsa banilor cu alegerile corecte, profesioniste. Cei care citesc trebuie sa stie care este cea mai buna lumina pentru rasaduri, nu cea mai accesibila financiar. Asa ca fii arogant dupa ce dai sfaturi corecte, profesioniste.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate