Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

lumina la plante

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
Al_koholic

Al_koholic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 251
  • Înscris: 14.06.2007
Osram flora - T8 : cea mai buna solutie.
Sau :
Osram 865 combinat cu Osram 965 - T8 sau T5
Sau o combinatie a toate trei asigura un spectru destul de complet pentru plante.
Puse la doua trei prize programabile in functie de numarul lampilor creezi si un pseudorasarit si apus si nici nu te doare capul cu aprinsul si stinsul lampilor.

Combinatiile astea se folosesc si in acvaristica de cei care nu-si permit lampi cu metale halide iar rezultatele sunt excelente.

#38
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
865 combinat cu 965 nu prea are nici un sens. daca vrem doar sa crestem plante osram flora e suficient doar ca e cam scump si isi pierde proprietatile destul de repede. ca o solutie de mijloc/ieftina as merge pe 865. am facut si experiente pe leduri dar nu se justifica pretul fata de rezultate.  cel putin in cazul meu.

#39
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Stie cineva vre`un hypermarket prin Bucuresti de unde pot cumpara Osram flora 36w? Pe net n`am gasit nimic.
multumesc

#40
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Eu mi le-am comandat de la Nevertebrate.ro - am luat doua Osram Flora si doua Sylvania Gro-ux. Chiar daca nu el vezi pe stoc suna acolo si ti le vor aduce pe comanda. Poti opta pentru livrare prin curier sau daca stii pe cineva in Cluj....poate rezolvi altfel.
Bafta!

#41
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
iti multumesc

#42
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
gasesti la Marbo Trade Srl. trimit si prin posta si au preturi mai mici fata de nevertebrate.

#43
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

View Postbilti, on 19 noiembrie 2013 - 07:20, said:

gasesti la Marbo Trade Srl. trimit si prin posta si au preturi mai mici fata de nevertebrate.
Marbo Trade este importator pe aceste produse si au depozit in Bucuresti pe centura din cate stiu. Nevertebrate este distribuitor. La momentul in care am achizitionat eu pretul a fost mult mai bun pe nevertebrate. Incearca ambele variante si alege-o pe cea mai buna :)

#44
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
vertebrate - 36W T8 Osram Lumilux Fluora 77   44,64lei + taxe livrare [?]
lumini-si-accesorii - L 36W/77 T8 230V G13 FLUORA  33.86  Lei (TVA Inclus)

alegerea pare simpla, multam!

edit:
am comandat 2 x http://www.lumini-si...&product_id=405
puteti sa ma ajutati si cu un link cu lampa dubla care are fi potrivita pt aceste neoane la rasaduri? cred ca sunt virusat ceva pt ca majoritatea siteurilor de pe google apar cu Page cannot be displayed si primesc oferte de fel de fel de 'pc cleaneri' :)))

Edited by rid, 19 November 2013 - 11:26.


#45
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
ti-as recomanda ceva lampi diy la care sa adaugi reflectoare folosite in acvaristica. trebuie sa te asiguri ca toata lumina merge in jos la plante. reflectoare gasesti pe magazinele online de profil. nu te chinui cu solutii improvizate ca nu ai cum sa ajungi la eficienta lor.

#46
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Mersi mult, cat 'deranj' pt 100 fire rosii si 200 ardei :)) da vreau ce`i mai bun pt copchii.

#47
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,521
  • Înscris: 27.01.2012
Eu am incercat si cu lampi normale, combinate, alb, crem, si colorate rosu si albastru...dar n-as jura ca am obtinut ceva 'superior'...

#48
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
eu dupa cum am zis, am comandat 2 x 36W T8 Osram Lumilux Fluora. Astea de 36w au 1.2m.. deci o sa pot pune cam 6 tavite alveolare de 104 (30cmx50cm), corect? max 30zile pana le pot muta afara in curte.
p.s. ca sa dau si la vecini ca nu folosesc nici jumate eu

Edited by rid, 19 November 2013 - 19:18.


#49
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
salut.
am rasfoit ceva pagini de ceva vreme si cu ocazia asta cer permisiunea de a intra si eu in grupul GAUS.
Sper sa pot ajuta si eu in timp cu informatii utile (bineinteles dupa ce invat si eu) asa cum nenea Iorgu face acum.
Pentru inceput as vrea niste sfaturi.
Vreau sa fac un locsor pentru rasaduri de 2x3m - 38 alveole de 104. (tomate).
Am citit "semanatul si repicatul " iluminare etc dar inca nu sunt hotarat cum sa procedez.
Am o camera de 12 mp in care as vrea sa fac ceva gen jumborom cu tavitele puse in tavi mari cu udare pe jos etc.
Acum sunt la partea cu lumina si nu ma hotarasc daca sa merg pe varianta cu neone sau cea cu HPS.
Idea este ca din calcule as avea nevoie pentru cele 38 de tavi undeva la 80000 lm asta ar insemna cam 24 de neoane de 36W (3000lm/tub)
Aceeasi intensitate as putea sa o am de la o lampa HPS 600W (aprox 90000lm).
Acum costurile cu neoanele ar fi cel putin duble, plus sistemul de sustinere mult mai complicat , plus consum mai mare decat la HPS.
Ideea este ca as merge pe HPS dar nu stiu daca intensitatea HPS-ului ar fi destul de uniforma pe toata suprafata rasadnitei de 6mp, avand in vedere ca ar trebui sa stea la o inaltime destul de mare de tavi.
La HPS ar mai fi avantajul spectrului luminii mai bun decat al neoanelor.
Ce ziceti primesc un sfat de la voi care ati testat deja ambele sisteme?
Mersi

P.S.
Sper ca nu o sa va suparati daca o sa fiu stresant cu intrebarile mele desi stiu ca sa mai discutat problema si sper sa fiu cat mai la obiect cu intrebarile.

#50
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
@rid
Nu prea iese socoteala: 6 tavi * 30 cm = 1.8m fata de 1.2m cat are tubul. Tine cont de faptul ca tuburile vor sta la 15-20 cm de varful plantelor. 2 tuburi pentru 50 cm cat are tava lungime iar nu este suficient mai ales ca vrei sa le montezi pe o lampa.
Din experienta mea: am semanat pe 29 ianuarie 2013 doua tavi de 264 cu petunii si una cu begonii pe care le-am tinut sub doua tuburi un Philips TL-D 36W/865 de 14 lei  si unul chinezesc tot 36W/865 la 9 lei iar reflectoarele construite din teava PVC de 110mm taiata pe jumatate pe care am lipit folie de aluminiu alimentar (pt campania urmatoare voi folosi restul de teava pana la 4 metri vopsit cu sprai auto nichelat). Cam la 3 saptamani am mai semanat o tava cu petunii si pentru ca au devenit evidente diferentele am mai pus un tub bulgaresc de 36W de 6 lei. Pe la 1 martie am mutat toate tavile in rasadnita incalzita doar la lumina naturala. Petuniile au fost bune de vanzare la 20 Aprilie, cam la 12 saptamani de la semanat iar in catalog se specifica perioada de productie de la semanat la valorificare este de 11-13 saptamani.
Tavile de 104 sunt pentru rasaduri de salata si varza. Pt tomate, ardei, vinete de plantat in camp tavi acceptate sunt de 72 sau mai putine. Pt plantat in solar este de preferat sa se semene in tavi de 160, 200, 264 (mai ales pt crestere la lumina artificiala, iar la 3 saptamani de la rasarire se repica in pahare de 7/7 cm sau in tavi de 42.
Trebuie tinut cont de faptul ca situatia rasadurilor ce vor sta 3 maxim 4 saptamani de la rasarire la lumina artificiala nu se compara cu plantele de acvariu ce stau la lumina artificiala pe toata perioada existentei lor.
@SmartVantage
Esti binevenit in GAUS. Stresant cu intrebarile nu cred ca vei fi avand in vedere ca ne apropiem de inceperea unui nou ciclu si eu conider benefice reluarea si actualizarea ( cu toate informatiile si cunostintele noi aparute)  tuturor subiectelor dezbatute in trecut.
Doar din ce am citit lampile HPS sunt net superioare tuburilor cu neon din multe puncte de vedere avand un spectru suficient pt a duce la final o cultura spre deosebire de neoane ce trebuiesc schimbate in functie de fenofaza planelor respective.
Cu toate astea este posibil ca costul cu instalatia si consumul de energie sa fie mai mare decat daca ai incalzi o suprafata corespunzatoare intr-un solar si te-ai folosi de lumina naturala.
Asa cum afirma si mai sus colegul nu consider necesara investitia in tuburi cu nume prea pompoase pentru nevoile noastre.

#51
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
Am tot vazut ca toti de pe forum recomanda folosirea alveolelor de 200 pt primele 3 sapt, dar am totusi o nelamurire.
Am observat ca sunt legumicultori care isi comanda rasadurile de afara (grecia, turcia etc) si ele vin gata de plantare in alvelole de 104 sau chiar mai mari, si totusi se prezinta destul de bine.
Sincer as incerca daca ar fi o solutie viabila si as putea sa le ofer lumina si spatiu suficient sa le duc asa pana la plantare. Ma gandesc ca daca la ei se poate, de ce nu s-ar putea si la noi (desi stiu ca ei le cresc la lumin naturala)

#52
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006

View PostSmartVantage, on 19 noiembrie 2013 - 20:39, said:

In primul rand mersi pentru primul raspuns primit.
M-am gandit si eu la asta . Ideea ar fi ca as face rafturile cam la 1m inaltime (ca sa nu imi rup spinarea si sa pot lucra la ele bine). Asta inseamn ca lampa ar fi cam la 1,2 m deasupra mesei. Este prea aproape sau prea departe (banuiesc ca cel mai corect ar fi sa o pot avea si sa pot masura temperatura si lumina la nivelul tavitelor. Dar deocamdata nu o am.

Cred ca ar fi o idee buna sa ai testezi intai inaltimea pe cateva plante. Atentie, daca pozitionezi lampa prea jos atunci este posibil ca lumina sa nu mai cada uniform pe cei 6 mp. Asadar trebuie sa testezi.

LE
La o inaltime prea mica s-ar putea ca lumina sa arda plantele si nu caldura degajata de lampa.

Edited by meganedoi, 19 November 2013 - 20:59.


#53
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Nu ai specificat ce vrei sa realizezi in final, ce vrei sa obtii? Daca vrei pur si simplu sa plantezi rosii in solar, nu este nicio problema, semeni in 104 le asiguri lumina, apa, caldura, cand cresc putin le dai si ceva ingrasaminte si cu siguranta vei obtine rasaduri bune de plantat dar cu aceeasi eficienta ca si cand ar fi semanate si crescute afara sub o folie.
Investitia in lampi cu neon sau HPS se justifica doar prin dorinta de a obtine rosii cat mai timpurii si atunci parerea mea este ca trebuie sa semeni in tavi cu mai multe alveole si sa repici asa cum am spus mai sus pt a obtine un rasad de cea mai buna calitate si vigoare si pregatit sa-ti dea productii timpurii.
La ei (greci, turci) se poate pt ca ei au suficienta experienta ca sa faca asa ceva si totusi nu cred ca rasadurile aduse in tavi de 104 se planteaza direct in solar pentru productii timpurii.

#54
SmartVantage

SmartVantage

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 28.08.2008
e primul an in care vreau sa fac asa ceva si da, as vrea sa ies cu ele devreme. Daca asa stau lucrurile atunci merg pe 200 pe alveola si repic. Ma gandeam ca poate reusesc sa sar si peste etapa rep 2 ci solarel in solar , agril etc....

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate