Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

lumina la plante

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013

 cxd, on 09 octombrie 2013 - 12:54, said:

Nu din toate punctele de vedere, doar din al tau. Nu confunda alegerile dictate de lipsa banilor cu alegerile corecte, profesioniste. Cei care citesc trebuie sa stie care este cea mai buna lumina pentru rasaduri, nu cea mai accesibila financiar. Asa ca fii arogant dupa ce dai sfaturi corecte, profesioniste.
Nici macar tu nu crezi ce spui prietene. "pentru ca tehnologia cresterii plantelor in perioada de iarna cere lumina , atunci as vrea impreuna sa gasim solutii , nu neaparat ieftine dar economice". Asta este ce a cerut initiatorul. Asta am oferit. Si eu stau si salivez la cataloage de LED-uri dar pana om ajunge sa le si folosim si sa reusim sa obtinem si un nimim de profit folosindu-le mai e cale lunga.
Cand o sa vii cu foto de la tine din tarla cum ai crescut mii de fire sub Led si nu cu LINK-uri de cum fac altii in Olanda mai vorbim. Pana atunci.........
Daca intreba cineva care e cea bai eficienta metoda de iluminare indiferent de costuri raspunsul tau era fara dubii cel corect. Dar nu e cazul...

#20
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Bine, ramîi cu neoanele tale. Posted Image

#21
Bybanul

Bybanul

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 395
  • Înscris: 01.08.2013
Eu macar raman cu ceva.
De fapt scuze ...si tu... Cu datul cu parerea la lucruri de care nu ai habar decat din filme.Posted Image
Incearca si un minim de argumentare data viitoare daca ai ceva de demonstrat.

#22
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Meganedoi, daca intri pe aici, posteaza, te rog, citeva fotografii cu lampa pe care ti-am adus-o asta vara, sa vada si bibanu care este lumina pe care o foloseste majoritatea profesionistilor. Eu am cautat in laptop dar nu mai am niciuna. Nu vreau sa dau link-uri ca-mi zice ca vorbesc din filme, pardon, din navigări pe net.

#23
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
Hai sa nu ne inflamam pentru nimic. Sunt doar diferente de perspectiva. Tuburile sunt bune in niste conditii, iar lampile cu vapori in alte conditii. Fiecare sursa isi face treaba foarte bine pe felia ei.

Nu am poze facute, dar daca iti amintesti ai tu poze cu ea pe bursa. Daca nu mai sunt acolo, atunci puteti vedea gradina mea luminata ca aeroportul de lampa aceea cu vapori de sodiu.
Iata, aici lumineaza temporar lampa de la cxd.

Edited by meganedoi, 09 October 2013 - 20:30.


#24
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Multumesc pentru ajutor, uitasem ca le-am pus pe bursa, le-am gasit.

Attached File  DSC00253.JPG   145.55K   81 downloadsAttached File  DSC00252.JPG   170.6K   71 downloads

Asta este lumina care se foloseste de catre majoritatea horticultorilor de afara. Cît despre LED-uri, parerile sint inca impartite dar acestea cistiga din ce in ce mai mult teren, mai ales dupa plantare.

#25
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
eu am avut cum am spus mai sus un hps 250 flancat de doua lampi cu 2x36w

nu stiu daca nu era mai bine un halogen metalic
care ar fi diferenta ?
totusi cu ledurile nu s-ar putea jongla sa le montam pe o banda si sa punem cateva in dreptul plantei , cateva la urmatoarea sau ceva de genul asta?
vorbesc de plantele imediat dupa plantare inca vre-o 2-3 saptamani cand lumina solara inca este insuficienta

Attached Files



#26
ebh

ebh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 21.04.2008
Tehnologia LED este cumva la inceput de drum si pentru un raport calitate/pret acceptabil nu prea poate fi luata in calcul. Daca banii nu conteaza (investita initiala, in special, nu costurile in timp neaparat), atunci da - se poate merge si pe LED-uri. Problema e ca dispersia la LED-uri este f mica - trebuie ca panoul respectiv sa acopere toata zona de crestere, spre deosebire de o lampa cu descarcare in gaz. Nu conteaza neaparat lumenii, deoarece spectrul LED este gandit special pt plante.

La rasaduri merg led-uri pentru ca si zona de crestere e mica, dar aici e mai rentabil sa se mearga cu neoane sau CFL-uri.

Apropos de poza cu gradina luminata de lampa respectiva in poza lui meganedoi, este eficienta la distanta respectiva?

Eu, personal, am crescut doar la lumina de CFL - 4 becuri de 85W intr-un spatiu de aprox 1mp, doar ca nu am folosit SI lumina naturala (era inchis cu material reflectorizant). Am folosit solutia respectiva doar pentru primele saptamani din viata plantelor, dupa fiind destul de buna vremea sa le mut afara.

#27
meganedoi

meganedoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,433
  • Înscris: 03.08.2006
In pozitia aceea este eficienta doar ca sa vezi sa faci orice fel de lucrare in gradina (sapat, plantat, legat, copilit etc)
Poate fi folosita deasupra rasadnitei ca supliment la lumina naturala in caz de nebulozitate sau pur si simplu ca sursa unica de lumina pentru rasadurile crescute in casa, hambare etc

#28
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 strainul1964, on 09 octombrie 2013 - 07:47, said:

de fapt ceea ce avem nevoie este sa suplimentam lumina naturala sau sa o prelungim ,
noi nu tinem plantele ascunse de soare
din cauza aceasta spun ca orice aport (chiar si 10 15 procente ) de lumina este binevenit pentru plante
cum nu prea ma pricep la engleza tot caut pe site-urile din china dar nu reusesc sa inteleg ce si cum
caut banda led speciala cu leduri rosii si albastre la 220v AC , (sau leduri separate care sa le pot pune  pe o banda )
important e ca trebuie sa reziste la umiditatea din solar sau rasadnita

de ce trebe neaparat leduri rosii si albastre? albe nu merge?

#29
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006

 anknic, on 10 octombrie 2013 - 20:28, said:


de ce trebe neaparat leduri rosii si albastre? albe nu merge?
Ledurile roșii și albastre ofera exact lumina de care au plantele nevoie. Restul e degeaba pentru plante.
Pentru înflorire se folosesc mai mult leduri rosii si mai putine leduri albastre. Pentru crestere mai mult leduri albastre și mai putine rosii.

#30
strainul1964

strainul1964

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 161
  • Înscris: 21.05.2005
tocmai asta e problema
lumina solara are un spectru larg de culori
dar din ea doar o parte este pentru fotosinteza posibil doar rosu si albastru
ca ochiul nostru foloseste o alta parte de culori ca sa vada e  altceva

#31
berty_a

berty_a

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.07.2006

 request, on 10 octombrie 2013 - 22:56, said:

Restul e degeaba pentru plante.
Asa credeam si eu! Dar lucrurile sunt mai complicate, depinde de palnta, de intensitatea luminii ........, de cea ce vrem sa recoltam.

#32
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Pai majoritatea celor de aici nu vrem sa recoltam nimic de sub becuri ci doar sa dam un start mai rapid sau mai timpuriu legumelor.

#33
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu as face un experiment la primavara cu ceva rasaduri si leduri. oricum voiam sa-l fac, da' cu benzi de leduri albe, acu' ca ziserati de leduri albastre si rosii tb.sa le caut pe alea :)

da' intrucat sunt cam atehnica, daca vreti experiment tb.sa ziceti mai clar de cam cate leduri am nevoie pt.o suprafata de, sa zicem, 10cmx10cm, cate plante ar trebui sa fie deservite de leduri, la ce distanta tb.sa stea ledurile de varful plantei si cate ore pe zi.

#34
maddox_dtv

maddox_dtv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 446
  • Înscris: 28.02.2010
Daca ai deja leduri cu lumina alba poti sa le folosesti pe alea mai ales daca faci un mic experiment. In rest cum oferta de leduri tinde spre infinit si posibilitatile sunt nelimitate. De exemplu au aparut leduri de 10-12 watti.

#35
jumborom

jumborom

    E bine așa cum e.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,616
  • Înscris: 25.11.2007

 anknic, on 15 octombrie 2013 - 07:15, said:

da' intrucat sunt cam atehnica, daca vreti experiment tb.sa ziceti mai clar de cam cate leduri am nevoie pt.o suprafata de, sa zicem, 10cmx10cm, cate plante ar trebui sa fie deservite de leduri, la ce distanta tb.sa stea ledurile de varful plantei si cate ore pe zi.

Am facut eu niste masuratori - rezultatele sunt aici.

#36
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
Bine v-am regasit!
Anul trecut la ,,maternitate'' am folosit cate doua lampi x 4 neoane pe fiecare etaj. Am avut doua etaje x 4 tavi104, fiecare.
Tuburile sunt PHILIPS TL-D 18w/54-765. Aveam priza programabila. Deschidea lumina la ora 6.00 si o stingea la ora 22.00.
Am semanat 4tavi x104 cu tomate si cate doua tavi cu kapia si ardei gras, pe 31 ian. Am repicat pe 21,22 feb.
Pe 04 feb. rasarire timida tomate, pe 05 feb. rasarire 100% tomate.
Pe 11 feb, rasarire 100% kapia.
Ardeiul gras pe 18 feb. l-am arucat afara din casa. De fraier ce am fost. Acesta rasare mai greu. Trebuie 24*-26*. Eu aveam 20*-21*.
Dupa vreo trei zile am scormonit alveolele cu ardei gras. Semintele erau germinate, mai aveau putin si rasareau. Gresala incepatorului. Cred ca daca le bagam inapoi in casa ieseau saracutele. Oricum e binevenita experienta.
Lampile au fost la o distanta de 30cm. inaltime fata de tavi, pana pe 07 feb., cand le-am coborat la 25 cm.
Pe 09 feb., le-am coborat la 10-12cm. fata de plante. Aceasta distanta a fost mentinuta pana la repicare. Binenteles in functie de cresterea in inaltime a rasadurilor.
In continuare nu am avut nici un fel de necazuri cu rasadurile respective. Atat la plantare cat si ca productie realizata.
Am facut aceasta mica mentiune, pentru a ma declara foarte multumit de iluminarea avuta.
Personal nu cred ca am curajul sa testez alte metode in privinta luminii folosite la cresterea rasadurilor.
Nu doresc sa fiu neavenit in discutie, dar cred ca 90% din cei care participa la aceasta discutie sunt si cei de la care am invatat si pus in practica sistemul de iluminare de la maternitate.
Cea mai buna dovada ca au dreptate este reusita pe care am avut-o si pentru care le multumesc inca de o mie de ori!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate