Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Despre fumat și țigări, în general

- - - - -
  • Please log in to reply
1110 replies to this topic

#973
gabone77

gabone77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.10.2007
fumeaza si ai sa vezi singur diferenta, cam ce diferenta e inte un davidoff si un viceroy, intrebarea ta mi se pare cu raspuns retoric, asa si snagov si kent lung erau tot tigari cu tutun amandoua, intre alea ce diferenta era?

#974
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,503
  • Înscris: 13.10.2010
Hai ca nu ai inteles.
Hai ca te intreb altfel...ce diferenta e intre un...Kent8 de la rusi fata de cel facut in Ro?
Asa si cu tutunul tau...ce diferenta e intre Golden virginia de la rusi si cel care se gaseste in magazinele de specialitate din Ro?

#975
gabone77

gabone77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.10.2007
diferenta e de gust de aroma , cel putin la tigarile de contrabanda, cauta si citeste cele aduse din ucraina de exemplu sa vezi de ce sunt mai rele decat astea de la noi pe piata, multe fiind chiar contrafacute. referitor la tutun eu nu am vazut marcile astea la noi in magazin, iar ca pret in magazin e in jur de 1 ron / gram pe cand la celelalte pretul e mai mic evident, poti sa faci si tu o simpla impartire sa vezi ce pret iti iese. chiar daca ai vazut scris chirilic sa stii ca provenienta nu e in niciun caz Rusia, iar tutunul comercializat intr-o tara cu alfabet chirilic e produs in Irlanda (cazul Golden Vriginia) si nu in tara de unde s-a cumparat. La Old Holborn e produs sub licenta titularului marcii, in speta Philip Morris Elvetia intr-o tara din UE. in rest nu te impiedica nimeni sa fumezi de la Obor sau din magazin, sa iti iei tutun de tutungerie sau de pe internet.

#976
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Bă da tu crezi că s-a întâlnit hoțul cu prostul?

Din 40 gr tutun scoți 50(cu indulgență) țigări, adică 2 pachete jumate și ceri 32 lei.
Două pachete și jumătate de țigări din magazin costă 33,75 lei. Și pe astea le iau de la parterul blocului, nu de la piața muncii și nici nu pierd timp să le fac.

#977
gabone77

gabone77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 31.10.2007

 Clerik, on 08 septembrie 2013 - 20:22, said:

Bă da tu crezi că s-a întâlnit hoțul cu prostul?

Din 40 gr tutun scoți 50(cu indulgență) țigări, adică 2 pachete jumate și ceri 32 lei.
Două pachete și jumătate de țigări din magazin costă 33,75 lei. Și pe astea le iau de la parterul blocului, nu de la piața muncii și nici nu pierd timp să le fac.

uite o sa iti raspund punctual nedumeririlor tale:

- daca injectezi, metoda care e mai mare consumatoare de tutun, iti ies cam 3 pachete din cele 40 grame de tutun ale unei pungi
- daca rulezi cu siguranta ca numarul de tigari facute creste peste metoda expusa anterior
- din pricina ca fumezi tutun care nu e procesat si aditivat ca tigarile din comert cu siguranta numarul de tigari fumate pe zi va scadea, compensezi astfel cantitatea cu calitatea
- de altfel sunt f multi care fumeaza fie injectat fie rulat, daca era la fel de scump ca fumatul de tigari prefabricate din comert crezi ca exista o piata pt asa ceva? eu cred ca nu.

una peste alta e decizia fiecaruia ce si cat fumeaza si la ce bani, evident poti sa cumperi camel la aceeasi cantitate la un pret mai mic insa nu va avea aceeasi aroma, savoare, tarie, samd. este ca si cum ai cumpara un davidoff cu un monte carlo, nu prea exista termen de comparatie.

nu in cele din urma tin sa te anunt ca am pus acest anunt aici pt doritorii care nu isi pot procura aceste tipuri de piata romaneasca, de altfel nici nu se comercializeaz la noi aceste branduri, ca sa nu mai zic ca cele comercializate la noi sunt cam de proasta calitate si pretul este mult mai mare, cam 1 ron / gram, tutun Drum si Bali Shag, care mie personal nu imi plac. de altfel din cele de mai sus nu mai am decat f putine nevandute, asa ca piata are alta opinie decat cea exprimata de tine anterior.

toate cele bune tuturor va urez!

#978
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012
Nu mai fumati ca o sa muriti:) si o sa deveniti impotenti:)

#979
marius80

marius80

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 18.10.2005
Buna, sunt mai nou pe aici si as avea o intrebare: de unde as putea sa cumpar tutun vrac pentru injectat tigari , ce mai bun , pe okazii am vazut ca sunt multi dar nu stiu care ar fi mai bun
Multumesc mult

#980
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
De la 200 km mai la vest.
Te duci o data cu familia , iei 4 kg (ai dreptul la 1 kg de persoana ) si fumezi 1 an .
Recomand Sopianae . 3190 Ft (~46 lei) punga de 150 gr din care faci 200 de tigari .

Edited by mihai!, 21 September 2013 - 13:11.


#981
te_bat77

te_bat77

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 24.09.2013

 Chiro, on 21 aprilie 2013 - 01:49, said:

Salut!
As vrea si eu sa ma apuc de fumat si as dori sa stiu ce marci de tigari si ce sortiment mi-ati recomanda.
As vrea ceva mai usor la inceput.

gogu.. ia etnobotanice

#982
spikje

spikje

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 936
  • Înscris: 25.12.2004
Am inceput si eu sa fumez de vreo 2 luni, am fumat doar 3 pachete de tigari pana acuma, 1 pachet de kent iswitch, 2 pachete de kent deluxe 100's si acuma am luat un kent hd lung.
Ce pot sa zic, ma ajuta sa trec peste etapele cand trebuie sa invat la examene. Si ma ajuta sa imi limpezesc mintea (o fi placebo dar asta e).

Dar fiind constient de efectele nocive, as dori sa trec pe fumat doar nicotina, nu si gudronul, monoxidul de carbon, etc.

As dori sa cumpar un vaporizator de iarba, electric sau cu butan (nu stiu exact), portabil, in care sa pun frunzele de tutun uscate si din care sa trag in plamani doar ABURUL de la tutun nu si fumul. Stiu ca e folosit si pentru a fuma weed, canabis, etc. Dar eu vrea sa il folosesc exclusiv pentru tutun.
Echivalentul fumului tras dintr-o narghilea, fara sa miroasa, daca intelegeti ce vreau sa zic !

As dori ajutor, ma ajuta cineva cu un link de unde se cumpara aceste vaporizatoare?
Tutun am vazut ca se vinde si pe okazii, aici nu ar fi problema de procurat.

Multumesc!

PS: am fumat narghilea si se simte cand tragi un efect din ala care te ameteste putin, asta daca tragi tare in plamani. As dori acelasi rezultat dar fara sa car dupa mine tubul  de narghilea, sa pot fuma oriunde mai exact!

PS2: Kent-ul HD se fumeaza cu 2 minute mai repede ca un Kent classic 100's. Dar si gustul ala amar e mai putin pronuntat. Asta inseamna ca are mai putina iarba de tutun indesata in tigara?

Edited by spikje, 28 September 2013 - 05:05.


#983
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009
si eu m-am apucat sa-mi rulez tigarile, dar fumez mult mai putin, de lene.. der exemplu acum dimineata mi-as dori una, dar n-as avea rabdare sa fac Posted Image
@spikje  decat vaporizatoare, tigari electronice si alte cacaturi, mai bine fumezi normal sau iti rulezi tigarile...eu unul iti vad plamanii piscina in sesiunea urmatoare :lol:

Edited by lex404, 28 September 2013 - 10:06.


#984
pax0xFF

pax0xFF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 21.10.2012
Am crezut că țigările mă liniștesc, îmi dau o stare de bine, etc. Nimic. E prima dată cand fumez și eu, și sunt foarte dezamăgit. De ce nu simt nimic?

Edited by pax0xFF, 03 October 2013 - 21:13.


#985
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,506
  • Înscris: 04.05.2006
Pentru ca tigarile te linistesc si iti dau o stare de bine, doar dupa ce fumezi suficient de mult, incat sa se instaleze dependenta. Ceea ce nu-ti doresc.

#986
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015

 pax0xFF, on 03 octombrie 2013 - 21:12, said:

Am crezut că țigările mă liniștesc, îmi dau o stare de bine, etc. Nimic. E prima dată cand fumez și eu, și sunt foarte dezamăgit. De ce nu simt nimic?
Fumatul nu e pentru tine.
Esti norocos.

#987
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Ce ai fumat? Stii sa tragi in piept? :D

#988
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 29.06.2006
o sa simti peste vreo 27 de ani de fumat, cand o sa te simti plin si o sa vrei sa nu fi fumat niciodata

#989
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,699
  • Înscris: 23.10.2006
Schimba iarba! Posted Image

#990
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
Lasă-le dracu de ţigări...nu merită.

Edited by driftking91, 03 October 2013 - 21:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate