Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...
 Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 

Fractura coloana.

  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013
Am o ruda care a fost operata de fractura la coloana cervicala.Dupa vreo 5 zile de la operatie am avut ocazia sa merg la el la spital si sa discut cu el.Din discutie in discutie mi-a spus ca i-a luat si o bucata de os de la picior.Acum vine nedumerirea mea,se poate face "proteza" doar din acea bucata de os?Sau a fost nevoie de o aditie de os ca sa poata prinde proteza de titan mai bine?El momentan are vreo 2 saptamani de la operatie si tot nu se poate ridica.
Multumesc mult de tot.

Edited by RONIN_LEON, 02 October 2013 - 16:00.


#2
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 11.01.2011
Doar chirurgul care l-a operat poate sa-ti spuna ce a facut . Am trecut si eu printr-o experienta similara si pot spune doar ca a fost o excursie in iad , altfel nu pot sa o denumesc. Fractura de coloana cervicala , coma , terapie intensiva doua zile , paralizie totala (doar capul puteam sa-l misc) Si mie mi-au luat bucata de os din sold ca sa refaca un inel , plus ca l-au intarit cu placute de titan. Intreaba-l pe neamul tau daca simte in corp furnicaturi , intepaturi sau curenti , asta ar fi un semn bun .

#3
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 chflorin, on 02 octombrie 2013 - 16:48, said:

Doar chirurgul care l-a operat poate sa-ti spuna ce a facut . Am trecut si eu printr-o experienta similara si pot spune doar ca a fost o excursie in iad , altfel nu pot sa o denumesc. Fractura de coloana cervicala , coma , terapie intensiva doua zile , paralizie totala (doar capul puteam sa-l misc) Si mie mi-au luat bucata de os din sold ca sa refaca un inel , plus ca l-au intarit cu placute de titan. Intreaba-l pe neamul tau daca simte in corp furnicaturi , intepaturi sau curenti , asta ar fi un semn bun .
Am impresia ca a zis ceva de furnicaturi la o mana.
Imi pare rau prin ce ai trecut.

Edited by RONIN_LEON, 02 October 2013 - 16:57.


#4
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013
Sunt nevoit sa revin cu alte intrebari.
Pacientul a fost externat acasa,inca nu se poate ridica din pat,cat timp dureaza pana se poate ridica?
Deja cred ca are 1 luna sau poate chiar 1 luna si ceva de cand este operat..si inca este imobilizat la pat.

Edited by RONIN_LEON, 10 October 2013 - 17:16.


#5
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013
Nimeni nimic?

#6
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 11.01.2011

 RONIN_LEON, on 10 octombrie 2013 - 17:15, said:

cat timp dureaza pana se poate ridica?
Depinde cat de mult a fost lezata maduva spinarii. Trebuie sa inceapa un program de recuperare care sa-l faca impreuna cu un fizio kineto terapeut , se face de 3 ori pe saptamana cate 2 ore. La ora asta cum se simte , ce poate misca si ce nu , incerc sa fac o comparatie cu cazul meu .Daca apasa cineva tare cu un creion pe talpa piciorului (ca si cum ar trage o linie) simte ceva ? Fata de cum era inainte de operatie exista progrese ?

Edited by chflorin, 15 October 2013 - 09:49.


#7
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 chflorin, on 15 octombrie 2013 - 09:47, said:

Depinde cat de mult a fost lezata maduva spinarii. Trebuie sa inceapa un program de recuperare care sa-l faca impreuna cu un fizio kineto terapeut , se face de 3 ori pe saptamana cate 2 ore. La ora asta cum se simte , ce poate misca si ce nu , incerc sa fac o comparatie cu cazul meu .Daca apasa cineva tare cu un creion pe talpa piciorului (ca si cum ar trage o linie) simte ceva ? Fata de cum era inainte de operatie exista progrese ?
A inceput sa mearga pana la baie si inapoi cu un cadru(fara nu poate sa mearga).Daca incearca sa stea drept sa se uite la tv..incepe sa ameteasca.
De vreo 2 saptamani nu am mai vorbit...nu mai stiu nimic.
ps:Intreb si eu acum..ce treaba are coloana cervicala cu mersul?Eu stiam ca cervicala poate sa afecteze mainile nu si mersul.

Edited by RONIN_LEON, 01 November 2013 - 17:48.


#8
chflorin

chflorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 11.01.2011

 RONIN_LEON, on 01 noiembrie 2013 - 17:47, said:

A inceput sa mearga pana la baie si inapoi cu un cadru(fara nu poate sa mearga).Daca incearca sa stea drept sa se uite la tv..incepe sa ameteasca.
Exact asa a fost si la mine , la inceput mergeam cu un cadru iar in timp am ajuns sa merg cu o carja . Ametelile le are din cauza ca a stat mult in pat , ar fi bine sa stea cat de mult poate in pozitie verticala , statul mult la orizontala nu face bine la circulatie si de aici vin ametelile (vor trece sigur cu timpul)

#9
RONIN_LEON

RONIN_LEON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 654
  • Înscris: 24.03.2013

 chflorin, on 01 noiembrie 2013 - 19:06, said:

Exact asa a fost si la mine , la inceput mergeam cu un cadru iar in timp am ajuns sa merg cu o carja . Ametelile le are din cauza ca a stat mult in pat , ar fi bine sa stea cat de mult poate in pozitie verticala , statul mult la orizontala nu face bine la circulatie si de aici vin ametelile (vor trece sigur cu timpul)
Multumesc mult.

#10
Madalina270

Madalina270

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.08.2016

 chflorin, on 02 octombrie 2013 - 16:48, said:

Doar chirurgul care l-a operat poate sa-ti spuna ce a facut . Am trecut si eu printr-o experienta similara si pot spune doar ca a fost o excursie in iad , altfel nu pot sa o denumesc. Fractura de coloana cervicala , coma , terapie intensiva doua zile , paralizie totala (doar capul puteam sa-l misc) Si mie mi-au luat bucata de os din sold ca sa refaca un inel , plus ca l-au intarit cu placute de titan. Intreaba-l pe neamul tau daca simte in corp furnicaturi , intepaturi sau curenti , asta ar fi un semn bun .


#11
tzytzy

tzytzy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.01.2006
Fragmentul de os din creasta iliaca se numeste grefon. El este folosit ca material de osteosinteza pentru stabilizarea fracturilor de corp vertebral. Este o tehnica uzitata in mod obisnuit.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate