Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...
 Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2809
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu uit, stiu ce-ai scris si nu vreau sa intru in polemica. Eu, in general, tind sa cred in fapte demonstrate si demonstrabile stiintific, am un prieten, dar prieten la catarama, ca fratele meu cu care ma cert (dezbat) foarte des pe tot felul de teme. Ultima oara imi spunea ca laptele de la laptaria cu caimac e cel mai bun, e natural bio etc si ca merita un ban in plus. 10 minute mai tarziu laptaria cu caimac a pierdut un client, metoda mea stiintifica a demonstrat ca nu e nici o diferenta de gust intre el si ce alt laptea aveam eu prin frigider. Deci mi-ai dat ideea pentru noua dezbatere - ceai facut la microunde vs facuta la plita pe gaz vs plita inductie :))).

Eu cand intru intr-o camera unde e un televizor si e oprit intreb imediat daca e stricat :)) TV-ul e fundal sonor, nu are nici un sens sa urmaresti ce e la el, tvul e doar un ecran pentru mine, pun ce vreau eu la el, nu am cum sa urmaresc vreo emisiune de la televiziunile noastre, nu mai am cum. Ieri seara a fost ocazie rara cand m-am uitat la stiri si pana am pregatit masa a inceput las fierbinti. Nu au trecut 5 minute si a inceput reclama. Asa cevaaaaaaaaaaaa.... Cu uscatorul stau chill si eu deocamdata, spatiu am prevazut pentru el, la inceput va functiona ca dulap depozitare, dar sotia mea preconizeaza ca nu ne vom cumpara prea curand.

#2810
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006
Doamne fereste, daca se destructureaza mafia cine ne mai livreaza agregate?

Vreau sa iau un UPS pentru centrala, sinus pur, dar pana sa il folosesc la centrala vreau sa il pun la sistemul de supraveghere si la router. De cand cu ploaia inghetata se opreste curentul in fiecare zi acolo si nu merg camerele.
Am vazut ca UPS-urile nu au acumulator inclus. Oare nu stiu eu unde sa ma uit? Ce are lumea, acumulatori din aceia mici de 7-9 Ah, baterii de masina sau ce?

Edited by cumparator, 30 January 2019 - 20:54.


#2811
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcumparator, on 30 ianuarie 2019 - 20:45, said:

Doamne fereste, daca se destructureaza mafia cine ne mai livreaza agregate?
.....
Magazinele de bricolaj , la pungute mici ca praful de copt .
Criza de agregate a inceput prin 2009 , cind mai aveam afacerea cu statie de betoane ...

#2812
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View PostBylly00, on 30 ianuarie 2019 - 17:04, said:

Era un gag al lui Seinfeld- daca nu ai tv spre ce este indreptata mobila?

Offtopic: Era Joey, nu Seinfeld Posted Image

https://youtu.be/cbAxT3DFVBQ?t=74

Edited by wizake, 30 January 2019 - 21:31.


#2813
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostBylly00, on 30 ianuarie 2019 - 19:59, said:

Nu uit, stiu ce-ai scris si nu vreau sa intru in polemica. Eu, in general, tind sa cred in fapte demonstrate si demonstrabile stiintific, am un prieten, dar prieten la catarama, ca fratele meu cu care ma cert (dezbat) foarte des pe tot felul de teme. Ultima oara imi spunea ca laptele de la laptaria cu caimac e cel mai bun, e natural bio etc si ca merita un ban in plus. 10 minute mai tarziu laptaria cu caimac a pierdut un client, metoda mea stiintifica a demonstrat ca nu e nici o diferenta de gust intre el si ce alt laptea aveam eu prin frigider. Deci mi-ai dat ideea pentru noua dezbatere - ceai facut la microunde vs facuta la plita pe gaz vs plita inductie :))).

    Eu ți-aș spune că criteriul cel mai important pentru tine și familia ta este ca alimentele să fie cât mai sănătoase, apoi gustul. Mă refer la faza cu laptele. Că dacă e sa ne luam doar după gust, și alimentele cu monoglutamat de sodiu in ele sunt mai gustoase, dar asta nu înseamnă că sunt mai bune ptr tine fata de celelalte. Nu știu dacă o cana cu ceai va face diferențele, fiind ceva mult prea simplu, apa fiind singura diferență acolo, restul ingredientelor punandu-se ulterior, după fierberea ei. Ia un fel de mâncare, un pilaf de orez, o tocăniță. Iar dacă nu simți diferente, asta e, alegerile sunt ale tale și îți aparțin. Eu deja am testat ( trei ani am folosit cuptorul cu microunde) și am ales .

#2814
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

View Postcumparator, on 30 ianuarie 2019 - 20:45, said:


Am vazut ca UPS-urile nu au acumulator inclus. Oare nu stiu eu unde sa ma uit? Ce are lumea, acumulatori din aceia mici de 7-9 Ah, baterii de masina sau ce?

In general majoritatea au acumulator inlcus, ajung gata pentru a fi folosite. Poate astea profi sa vina separat.

Bine lenny, o sa incalzesc tocanita la microunde si la aragaz si vad care are gust mai bun. Cred ca despre incalzit vorbesti, ca nu stiu daca e cineva care se gandeste sa "gateasca" la cuptorul cu microunde.

#2815
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postlenny13, on 31 ianuarie 2019 - 06:57, said:

Eu ți-aș spune că criteriul cel mai important pentru tine și familia ta este ca alimentele să fie cât mai sănătoase, apoi gustul. Mă refer la faza cu laptele.
Cine a vazut vreodata o linie de productie de lapte pasteurizat dintr-o fabrica stie ca sunt n'spe mii de controale de calitate si doar un accident tehnologic poate sa fie un risc. Altfel vaca lui nea Nicu poate sa fie bolnava si el sa nu stie sau sub tratament si de nevoie sa vanda laptele..nu ai de unde sa stii. Eu beau din toate tipurile de lapte ca am crescut cu asa ceva insa aveti in vedere si perspectiva asta, am vazut cazuri nasoale de tot.
Cat despre gust e foarte subiectiva treaba asta, stiti ca de fapt vedem si auzim ceea ce credem si nu invers, e dovedita treaba asta!

Lenny, zi-ne cu vata aia, de ce ai alege si a 9'a oara tot asta? Nu de alta dar e material modern netestat in macar ceva zeci de ani :)

#2816
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017
Despre sertarul termic ce parere aveti? Din descrierile vanzatorilor as zice ca poate inlocui cuptorul cu microunde, dar nu am gasit pana acum o descriere a modului de functionare.

#2817
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,002
  • Înscris: 21.01.2013

View Postcumparator, on 30 ianuarie 2019 - 20:45, said:

Doamne fereste, daca se destructureaza mafia cine ne mai livreaza agregate?

Vreau sa iau un UPS pentru centrala, sinus pur, dar pana sa il folosesc la centrala vreau sa il pun la sistemul de supraveghere si la router. De cand cu ploaia inghetata se opreste curentul in fiecare zi acolo si nu merg camerele.
Am vazut ca UPS-urile nu au acumulator inclus. Oare nu stiu eu unde sa ma uit? Ce are lumea, acumulatori din aceia mici de 7-9 Ah, baterii de masina sau ce?
fii atenta la autonomia celor cu acumulator inclus. De obicei acest acumulator inclus este mic si rezista cam 10-15-20 minute. Pentru backup mai mare este necesar un acumulator auto.

#2818
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 31 ianuarie 2019 - 08:39, said:

Cine a vazut vreodata o linie de productie de lapte pasteurizat dintr-o fabrica stie ca sunt n'spe mii de controale de calitate si doar un accident tehnologic poate sa fie un risc. Altfel vaca lui nea Nicu poate sa fie bolnava si el sa nu stie sau sub tratament si de nevoie sa vanda laptele..nu ai de unde sa stii.
N-are cum sa fie baltata romaneasca bolnava, tin minte ca bunicul a avut placerea asta a lui de a darui la fiecare nepot cate un vitel sau vitelusa de la baltata lui evident noi le-am vandut ca le-am considerat a fi ceva depasit, cum sa cresti vaci , dar uite asa se pierde genetica buna a unei vaci, nu e vorba despre bani.  Candva cand o sa descoperim ce periculoase sunt vacile astea modificate genetic o sa fie prea tarziu si cat de important este ca un animal sa manance o iarba cosita cu coasa .

View Postcatalijns, on 31 ianuarie 2019 - 08:39, said:

Lenny, zi-ne cu vata aia, de ce ai alege si a 9'a oara tot asta? Nu de alta dar e material modern netestat in macar ceva zeci de ani Posted Image
Ps: nu raspunde Lenny, e o intrebare capcana sa sa faca misto.

Edited by Benderbut, 31 January 2019 - 09:04.


#2819
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBenderbut, on 31 ianuarie 2019 - 09:02, said:

N-are cum sa fie baltata romaneasca bolnava, tin minte ca bunicul a avut placerea asta a lui de a darui la fiecare nepot cate un vitel sau vitelusa de la baltata lui evident noi le-am vandut ca le-am considerat a fi ceva depasit, cum sa cresti vaci , dar uite asa se pierde genetica buna a unei vaci, nu e vorba despre bani.  Candva cand o sa descoperim ce periculoase sunt vacile astea modificate genetic o sa fie prea tarziu si cat de important este ca un animal sa manance o iarba cosita cu coasa .
Clar n-are cum...baltata romaneasca e de provenienta geto-daca si nu cedeaza in fata evolutiei! Stii macar ce inseamna modificarile genetice si ca sunt practicate si de catre natura dintodeauna?
Inteleg ca te-ai intors din viitor sa ne luminezi cu ce urmeaza sa se intample? Si stiu ca nu intelegi notiunile de hilar, penibil, etc..


Lenny: despre vata vreau doar sa inteleg, ai pomenit de multe ori treaba asta. Mai ales ca stiu ca e o casa construita cu multa truda si ceva constrangeri materiale si prin urmare decizia investitiei in vata ma gandesc ca e sustinuta de argumente solide.

Edited by catalijns, 31 January 2019 - 09:15.


#2820
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postcatalijns, on 31 ianuarie 2019 - 09:12, said:

Stii macar ce inseamna modificarile genetice si ca sunt practicate si de catre natura dintodeauna?
Nu sunt de acord cu asta. Mi se pare o idee foarte penibila. Exista mutatii genetice in natura care se adapteaza dupa situatia pe care  natura o impune.
Si ce aparator a acestor idei mai esti si tu , de parca ai face tu vacile alea in laborator :)) sau ca ai inventat tu cuptorul cu microunde.

#2821
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,722
  • Înscris: 11.03.2006

View Postcumparator, on 30 ianuarie 2019 - 20:45, said:

Doamne fereste, daca se destructureaza mafia cine ne mai livreaza agregate?

Vreau sa iau un UPS pentru centrala, sinus pur, dar pana sa il folosesc la centrala vreau sa il pun la sistemul de supraveghere si la router. De cand cu ploaia inghetata se opreste curentul in fiecare zi acolo si nu merg camerele.
Am vazut ca UPS-urile nu au acumulator inclus. Oare nu stiu eu unde sa ma uit? Ce are lumea, acumulatori din aceia mici de 7-9 Ah, baterii de masina sau ce?

Scuze Lenny, eram sigura ca am postat pe topicul meu. Trebuie sa fie cei 4 ani de construit, imi pierd naibii mintile.Posted Image

Mie daca imi iei microundele si uscatorul de rufe, m-ai terminat. De abia astept MSV. Gatesc din placere in majoritatea timpului si clar trebuie sa vad flacara sub oala. IPAT nu pot din cauza cainilor si a covoarelor, desi caloriferele mi se par urate. Cred ca toate sunt alegeri personale.

#2822
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View PostFrom 31 ianuarie 2019 - 09:02:

N-are cum sa fie baltata romaneasca bolnava,

Eu am crescut de-a lungul timpului zeci de vaci. Sunt si la tara destule animale bolnave. Cate cazuri de animale schilodite stiu numai eu din vecini! Le tineau asa, fara tratament medical, cu unghiile infectate, racite, cu tragane si alte boli pana mureau. Unii le mulgeau in stare de gestatie aproape pana fatau. Laptele avea un gust ingrozitor dar nu conta ca gaseau pe unde sa il vanda. Nici nu se pomenea sa se arunce laptele cand se facea tratament. Cand fata vaca o lasau sa se chinuie ore in sir, fara sa cheme veterinarul, din economie de cativa zeci de lei. Pe langa acestea mai erau conditiile de igiena precare.
Pe de alta parte, in ferme apar alte probleme. Animalele sunt ingrijite mult mai bine si tratate dar se pune problema hranei chimizate. Apoi modul de mulgere automata produce rani si infectari. Cine a folosit asa ceva stie ca uneori la astfel de mulgere, pe langa lapte curge si sange si puroi.
O problema pe care o suspectez este ca in laptele din comert mai pun si altceva incat modifica gustul. Dupa ce o vreme am consumat numai un tip de lapte asazis din inima Ardealului, parca mi-a dat dependenta. Alt lapte nu imi mai place. Chiar si cel de la tara, de cea mai buna calitate, a inceput sa mi se para nasol.

#2823
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View Postionut27, on 31 ianuarie 2019 - 09:42, said:

Eu am crescut de-a lungul timpului zeci de vaci. Sunt si la tara destule animale bolnave. Cate cazuri de animale schilodite stiu numai eu din vecini! Le tineau asa, fara tratament medical, cu unghiile infectate, racite, cu tragane si alte boli pana mureau.
Depinde si despre ce parte a Romaniei vorbim. Ca sunt cazuri in care se cresc porci in curti la catea zeci de metri de centrul Bucurestiului si cat de educata e lumea in privinta asta . Bunicul meu pieptana baltata toata ziua , fiind la pensie era mai mult un hobby, un hobby sanatos .

Hai ca am ajuns sa fiu si victima carcotismului oltenesc. Posted Image

Edited by Benderbut, 31 January 2019 - 09:56.


#2824
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,205
  • Înscris: 23.02.2007
Foarte sanatos. Sa piepteni o vaca ore'n sir.

#2825
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008

View Postcumparator, on 31 ianuarie 2019 - 09:37, said:


Scuze Lenny, eram sigura ca am postat pe topicul meu. Trebuie sa fie cei 4 ani de construit, imi pierd naibii mintile.Posted Image

Mie daca imi iei microundele si uscatorul de rufe, m-ai terminat. De abia astept MSV. Gatesc din placere in majoritatea timpului si clar trebuie sa vad flacara sub oala. IPAT nu pot din cauza cainilor si a covoarelor, desi caloriferele mi se par urate. Cred ca toate sunt alegeri personale.
Si eu imi gasesc scuze la folosirea microundelor..in lipsa timpului..sau lenea de a spala vasele uneori. Insa de ceva vreme..tind sa-l folosesc mai rar (cuptorul cu microunde)..Dimineata cand ma trezesc tarziu..si sunt in graba spre munca de ex...N-am nimic cu inovatiile ..si-s cam conservator. Daca ar fi dupa mine mi-as dori o plita sa incalzesc totul la foc de lemne (ceea ce mai fac cand merg acasa la ai mei).

Cat privesc mutatiile..si bovinele..cred ca am gresit un pic topicul.

#2826
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View PostBenderbut, on 31 ianuarie 2019 - 09:26, said:

Nu sunt de acord cu asta. Mi se pare o idee foarte penibila. Exista mutatii genetice in natura care se adapteaza dupa situatia pe care  natura o impune.
Si ce aparator a acestor idei mai esti si tu , de parca ai face tu vacile alea in laborator Posted Image) sau ca ai inventat tu cuptorul cu microunde.
Ideea generala e ca exista si avantaje pentru laptele pasteurizat in conditii de igiena controlate sau faptul ca incalzesti rapid un ceai in cuptorul cu microunde. Altfel daca te apuci sa gatesti la microunde discutam de alta treaba. Nuante ...dar tu nu prea ai posibilitati de intelegere a lor. Si asta nu ar fi atat de rau daca ai intelege ca nu le ai si ai face ceva in sensul asta. Dar deh' de unde nu e..nici meseriasu din nori nu cere..
Adauga la semnatura si  „foarte penibilă”. Apoi punct si semnezi: "Un analfabet functional"  - sa se stie autorul "ganditei".

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate