Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Finisaje casa la rosu P+M

* * * - - 9 votes
  • Please log in to reply
2976 replies to this topic

#2251
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,199
  • Înscris: 23.02.2007
Era totusi bine daca puteai pune mai mult. Chiar se simte, iti spun din proprie experienta. Blatul de la bucatarie iti vine la ~90cm inaltime, ai grija sa nu cada peste geam. Mie, asta iarna, nu mi s-a parut deloc ca urca pe scari caldura. Dar vara e mai cald sus.

#2252
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012

View Postlenny13, on 14 iulie 2017 - 09:48, said:

Nu, deoarece nu  mai iese inaltimea usilor. Acum avem o inaltime de 215 cm la usi, la rosu. Minus cei 7 cm iese hmmm, hmm, nu prea stralucit nici asa. Apoi inaltimea geamului de la bucatarie .Si a termopanelor, care deja-s puse. Maxim 7 cm ne putem inalta; la parter speram sa putem pune inca 2 cm de extrudat, dar asta nu stim sigur decat dupa ce dam un nivel (dupa instalatii). La etaj nu cred ca punem polistiren. Oricum jos e open space, cu exceptia "garajului", holului si baii. Caldura va urca oricum pe casa scarii din living. Si daca se incalzeste placa de peste parter, cu atat mai bine....va fi putin mai "cald" parchetul de la etaj. Sus sapa va fi cam tot 7 cm. Daca ar fi avut loc, am fi pus cu siguranta mai mult polistiren.


PAi pune extrudat.... ca este mai bun izolator termic, decat polistirenul normal.... si face cu 7cm echivalentul la 10cm polistiren densitate 80

#2253
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View PostBodCasa, on 15 iulie 2017 - 14:27, said:

PAi pune extrudat.... ca este mai bun izolator termic, decat polistirenul normal.... si face cu 7cm echivalentul la 10cm polistiren densitate 80

Bod, nu avem 7 cm pentru polistiren, doar 2 cm, restul e sapa. Sapa impreuna cu polistirenul nu trebuie sa depaseasca 7 cm. Si sper din tot sufletul ca placile turnate sunt drepte. Am pus bolobocul pe placi si par drepte. Vedem la masuratori cum va fi.

La sfatul d-lui Andrei Lesan, caruia nu-i pot multumi indeajuns pentru sprijinul pe care ni l-a oferit in diverse momente importante pentru noi, am revenit asupra caloriferelor din baia de sus si le-am pus turul si returul in cruce. S-au turnat pragurile la usile de la etaj care dau in balcoane. In partea dinspre terasa s-a pus sub usi cate o bagheta de polistiren extrudat de 3 cm, pentru a taia puntea termica care s-ar fi facut altfel cu sapele de pe terase. Am dat (de fapt baietelul meu a dat, batandu-ma la cap ca el vrea sa vopseasca - e opera lui, matzocu' lu' mama Posted Image ) cu amorsa si cu lavabila Savana in spatiile destinate distribuitoarelor. Imi place mult cum s-a comportat vopseaua. Inclusiv cum a iesit. Si nuanta. S-au intins tevile in camera verde si camera geamana.

In ultimele zile am fost cam zapaciti; tot uitam sa cumparam cate un lucru, doua. Ba curbe conducatoare, ba amorsa, ba cate un sac de CT126, ba benzi izolatoare..

Pe afara am constatat ca s-au copt corcodusele intr-un corcodus din capatul de dinjos al gradinii ; acestea sunt asemanatoare cu prunele la aspect, chiar si la gust. E prima oara cand reusesc sa le mananc. Sunt foarte bune! Mai inspre seara a plouat mai abitir ca-n alte dati. A fost o ploaie scurta, relaxanta, cu stropi mari si grei, plini de apa. Una din cele doua fire de vita de vie plantate in anii trecuti si-a dat drumul si se catara pe araci improvizati. Magnolia retezata de sotul meu nu se da nici ea batuta asa usor, a dat niste lastari. Eu chiar am crezut ca s-a dus. Venind dinspre gradina, m-a cuprins asa un sentiment ca iubesc tot ce am reusit sa facem pana in acest moment legat de casa. Ca mi-e draga casa asta! Chiar mi-e draga!

Attached Files


Edited by lenny13, 15 July 2017 - 23:14.


#2254
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
.

#2255
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbobitzaaa, on 14 iulie 2017 - 10:35, said:

Era totusi bine daca puteai pune mai mult. Chiar se simte, iti spun din proprie experienta. Blatul de la bucatarie iti vine la ~90cm inaltime, ai grija sa nu cada peste geam. Mie, asta iarna, nu mi s-a parut deloc ca urca pe scari caldura. Dar vara e mai cald sus.

Confirm. Si eu am 2 cm in podea, nu pot spune ca nu as mai vrea inca 2. Caldura nu urca pe scari, dar placa se incalzeste sigur. Iarasi pe probate vreo 10 ani.

#2256
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007

View PostBodCasa, on 15 iulie 2017 - 14:27, said:



PAi pune extrudat.... ca este mai bun izolator termic, decat polistirenul normal.... si face cu 7cm echivalentul la 10cm polistiren densitate 80

Eu stiam ca diferenta dintre ele nu este semnificativa la izolarea termica, ci la rezistenta la compresiune in favoarea xps-ului.

Conductivitate termica de calcul:
XPS: 80 - 100 mm: λc = 0,038 W/mK
EPS 80: λ = 0,037 W/mK

https://www.austroth...m-xps-top-p-sf/
https://www.austroth...therm-eps-af80/

#2257
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlaffin, on 16 iulie 2017 - 08:09, said:



Eu stiam ca diferenta dintre ele nu este semnificativa la izolarea termica, ci la rezistenta la compresiune in favoarea xps-ului.

Conductivitate termica de calcul:
XPS: 80 - 100 mm: Îťc = 0,038 W/mK
EPS 80: Îť = 0,037 W/mK

https://www.austroth...m-xps-top-p-sf/
https://www.austroth...therm-eps-af80/

100% corect. Diferența de care zicea era intre EPS normal si grafitat.

#2258
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postbobitzaaa, on 14 iulie 2017 - 10:35, said:

Era totusi bine daca puteai pune mai mult. Chiar se simte, iti spun din proprie experienta. Blatul de la bucatarie iti vine la ~90cm inaltime, ai grija sa nu cada peste geam. Mie, asta iarna, nu mi s-a parut deloc ca urca pe scari caldura. Dar vara e mai cald sus.

View Postdenky, on 16 iulie 2017 - 07:51, said:

Confirm. Si eu am 2 cm in podea, nu pot spune ca nu as mai vrea inca 2. Caldura nu urca pe scari, dar placa se incalzeste sigur. Iarasi pe probate vreo 10 ani.

Poate scara la voi nu urca direct din living ca la noi. Sunt curioasa cum este la voi compartimentarea. Pentru ca daca livingul este izolat de casa scarii prin usa, nu are ce caldura sa urce in sus. In general, la altii se urca din hol la etaj, iar in hol este, de obicei, mentinuta o temperatura de 18 grade celsius, nu de 21-22, cum e in living. Mie mi se pare o oarecare diferenta.

Edited by lenny13, 16 July 2017 - 16:40.


#2259
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
La mine e simplu. 2 apartamente separate, comunica prin casa scarii. Placa de beton.

#2260
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007

View Postlenny13, on 13 iulie 2017 - 00:07, said:

Apoi peretele lui Lenny. Asteptand un strat de glet de finisaj.


Lenny, am luat eu un glet de finisaj de la Duraziv, de ala impotriva umezelii, FP25 cu Kauciuc (33 ron sacul la magazin). Zic ei acolo ca pe asta nu-i musai sa pui lavabila, poate ramane si asa. E alb. Fiind cauciucos, ma astept sa fac cu el cel putin ce am facut cu cel obisnuit in jurul hotei, unde a trebuit sa ma grabesc sa finisez: pana a nu se usca complet, am indreptat urmele de la gletiera cu degetele cu manusi chirurgicale. L-am scos oglinda. Deci: merge nevopsit, e alb si gata. Oricum se va murdari in 10 ani si trebuie zugravit ...

View Postlenny13, on 14 iulie 2017 - 09:48, said:

la parter speram sa putem pune inca 2 cm de extrudat, dar asta nu stim sigur decat dupa ce dam un nivel (dupa instalatii). La etaj nu cred ca punem polistiren. Oricum jos e open space, cu exceptia "garajului", holului si baii. Caldura va urca oricum pe casa scarii din living. Si daca se incalzeste placa de peste parter, cu atat mai bine....va fi putin mai "cald" parchetul de la etaj. Sus sapa va fi cam tot 7 cm. Daca ar fi avut loc, am fi pus cu siguranta mai mult polistiren.

Pune cat poti si gata. Uite cum stau lucrurile: caldura are obiceiul sa o ia in sus: nu se va duce in jos spre pamant sa se piarda prin podea decat in cine stie ce mica masura, risc acoperit de aia 2 cm ai tai. Lipii extrudat ieri cu pistolul cu silicon: avea un centimetru grosime si a trebuit sa apas cu degetele pe dos ca sa fixez siliconul fierbinte pe la vreo 150 de grade celsius: nu, cele 150 de grade celsius nu se simt pe dos la degete printr-un centimetru de XPS. Cand tasnea prin crapatura siliconul fierbinte si m-am fript la degete, a fost pentru ca nu l-am simtit la mana venind. Extrudatul ala e bun mai ales ca iti si indreapta sapa, o pui mai usor, dar cu grosimea n-are rost sa te omori cu zile. Caldura se pierde pe sus, nu pe jos. Cand pui pardoseala, daca e parchet si la parter, oricum mai pui un rand de spuma. E bine cum ati gandit, Lenny si e suficient: nu, nu va fi mai cald pe masura ce adaugati XPS, XPS nu produce caldura, iar rolul lui de a o pastra inauntru se opresete la 1 cm ... hai, 2, dupa care efectul nu mai e semnificativ. Way to go, Lenny!

Mno, ia si tu o bucata de polistiren si una de tabla, incinge tabla la bricheta si tine maina pe artea ailalta, vezi in ce masura simti ceva si cati centimetri iti trebuie ca sa tii caldura inauntru.

Edited by alecsa2, 17 July 2017 - 05:50.


#2261
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postlenny13, on 16 iulie 2017 - 16:15, said:





        Poate scara la voi nu urca direct din living ca la noi. Sunt curioasa cum este la voi compartimentarea. Pentru ca daca livingul este izolat de casa scarii prin usa, nu are ce caldura sa urce in sus. In general, la altii se urca din hol la etaj, iar in hol este, de obicei, mentinuta o temperatura de 18 grade celsius, nu de 21-22, cum e in living. Mie mi se pare o oarecare diferenta.

La mine casa scării este închisă in jos spre beci cu usa, deschisă intre parter si etaj si deschisă pina la pod unde o sa fie usa ( nu e montata încă)

#2262
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postdenky, on 16 iulie 2017 - 21:22, said:

La mine e simplu. 2 apartamente separate, comunica prin casa scarii. Placa de beton.

View Postpicomouse, on 17 iulie 2017 - 05:47, said:

La mine casa scării este închisă in jos spre beci cu usa, deschisă intre parter si etaj si deschisă pina la pod unde o sa fie usa ( nu e montata încă)

Eu inteleg ca la ambii, casa scarii este separata de living printr-o usa care pe perioada iernii poate fi inchisa, desi la picomouse nu pare sigur acest lucru, dar la denky este complet izolata de living.

  

View Postalecsa2, on 17 iulie 2017 - 05:47, said:

Lenny, am luat eu un glet de finisaj de la Duraziv, de ala impotriva umezelii, FP25 cu Kauciuc (33 ron sacul la magazin). Zic ei acolo ca pe asta nu-i musai sa pui lavabila, poate ramane si asa. E alb. Fiind cauciucos, ma astept sa fac cu el cel putin ce am facut cu cel obisnuit in jurul hotei, unde a trebuit sa ma grabesc sa finisez: pana a nu se usca complet, am indreptat urmele de la gletiera cu degetele cu manusi chirurgicale. L-am scos oglinda. Deci: merge nevopsit, e alb si gata. Oricum se va murdari in 10 ani si trebuie zugravit ...

Sa vad cum merge CT127, desi cineva de la magazin mi-a spus ca nu mai e cum era si mi-a recomandat un alt glet de finisaj de 20 ron sacul care cica e "super".

View Postalecsa2, on 17 iulie 2017 - 05:47, said:

Pune cat poti si gata. Uite cum stau lucrurile: caldura are obiceiul sa o ia in sus: nu se va duce in jos spre pamant sa se piarda prin podea decat in cine stie ce mica masura, risc acoperit de aia 2 cm ai tai.

  Merge si in jos, alecsa, o "trage" raceala pardoselii, nu trebuie ea sa coboare. Mi-ar fi placut sa am mai multi cm, nu ma simt prea confortabil cu doar 2 cm de extrudat, dar acum trebuie sa ne multumim cu ce avem si sa facem cat mai bine. Si denky si picomouse spun din experienta lor ca se simte diferenta.

View Postalecsa2, on 17 iulie 2017 - 05:47, said:

Extrudatul ala e bun mai ales ca iti si indreapta sapa, o pui mai usor.

Nu mi se pare mai usor per total, nu e usor sa pui extrudat si apoi sa torni sapa. Acolo sapa trebuie armata, pe langa migala de a pune polistirenul pe jos, printre tevile de instalatii.


View Postalecsa2, on 17 iulie 2017 - 05:47, said:

Cand pui pardoseala, daca e parchet si la parter, oricum mai pui un rand de spuma. E bine cum ati gandit, Lenny si e suficient: nu, nu va fi mai cald pe masura ce adaugati XPS, XPS nu produce caldura

Nici nu gandeam ca XPS produce caldura. In living vom pune gresie. E mai frumos cu parchet, dar din cauza felulului in care am gandit livingul ca un open space cu iesire catre terasa, cu posibil viitor patruped, e mai bine asa. Mai rezistent.

View Postalecsa2, on 17 iulie 2017 - 05:47, said:

Mno, ia si tu o bucata de polistiren si una de tabla, incinge tabla la bricheta si tine maina pe artea ailalta, vezi in ce masura simti ceva si cati centimetri iti trebuie ca sa tii caldura inauntru.

   Foarte interesanta abordare. Te duce mintea, nu gluma. :) Ar trebui sa incerc si asta.

Edited by lenny13, 17 July 2017 - 07:11.


#2263
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postalecsa2, on 17 iulie 2017 - 05:47, said:

caldura are obiceiul sa o ia in sus
Caldura nu are nici o preferinta. O ia in orice directie poate.
Aerul cald are obiceiul sa o ia in sus.

Caldura se transmite prin
  • conductie - contact direct intre 2 obiecte de temperaturi diferite - cea mai eficienta metoda de transfer, merge in orice directie
  • convectie - un fluid, cum ar fi aerul, isi modifica densitatea si incepe sa "circule", transportand caldura - asta are obiceiul s-o ia in sus
  • radiatie - cand simti focul care te arde pe fata - merge in orice directie
Pardoseala este in contact direct cu placa de beton, cu solul de sub casa, samd. De aceea, caldura se pierde in jos, prin conductie, care este mai eficienta decat convectia aerului cald in sus.

Normativele in vigoare impun ca o casa sa nu consume mai mult de aprox. 10 mc de gaz pentru fiecare 1 mp de suprafata utila, pe sezon. Ca sa te incadrezi in aceasta limita, acelasi normativ impune rezistenta termica minima a pardoselilor pe sol de 4.5 m2K/W. Asta se obtine cu aproximativ 18 cm de polistiren.

View Postalecsa2, on 17 iulie 2017 - 05:47, said:

Lipii extrudat ieri cu pistolul cu silicon: avea un centimetru grosime si a trebuit sa apas cu degetele pe dos ca sa fixez siliconul fierbinte pe la vreo 150 de grade celsius: nu, cele 150 de grade
celsius nu se simt pe dos la degete printr-un centimetru de XPS.
Ceea ce ai simtit tu este inertia termica, intarzierea in propagarea caldurii, nu rezistenta termica.

Edited by kolfleading, 17 July 2017 - 09:53.


#2264
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postlenny13, on 15 iulie 2017 - 22:47, said:

             Pe afara am constatat ca s-au copt corcodusele
Pălincăăăăă!

#2265
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

View Postkolfleading, on 17 iulie 2017 - 09:52, said:

Aerul cald are obiceiul sa o ia in sus.
Ntz. La 10000 de metri sint  -65oC.
:P.

#2266
alecsa2

alecsa2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,634
  • Înscris: 14.03.2007
Ok, ok, m-ati convins: deci, la polistiren, marimea conteaza.
Da', lenny13, daca-i greu s-o iei pe langa tevi, era, parca, o sapa cu bubule de ceva in ea: ma rog, nu o fi ca polistirenul, da' tot se toarna, nu se croieste. Macar prin locurile unde-s tevile ... O ajuta?

#2267
lenny13

lenny13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,564
  • Înscris: 30.09.2013

View Postalecsa2, on 18 iulie 2017 - 05:42, said:

Ok, ok, m-ati convins: deci, la polistiren, marimea conteaza.
Da', lenny13, daca-i greu s-o iei pe langa tevi, era, parca, o sapa cu bubule de ceva in ea: ma rog, nu o fi ca polistirenul, da' tot se toarna, nu se croieste. Macar prin locurile unde-s tevile ... O ajuta?

  Tevile-s peste tot, alecsa. Posted Image Sapa aia de care vorbesti nu ma incanta. Mai vedem cand om fi gata cu instalatiile ce si cum. Am invatat sa le luam pe toate pe rand, pentru a ne concentra mai bine.

  

View Postviotl, on 17 iulie 2017 - 13:18, said:

Pălincăăăăă!

Facem schimb? Io-ti dau corcoduse, tu-mi dai nectarine din gradina ta frumoasa! Sa vii sa-ti culegi pălinca direct din pom! Posted Image

Attached Files


Edited by lenny13, 18 July 2017 - 07:13.


#2268
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postalecsa2, on 17 iulie 2017 - 05:47, said:

[...]Uite cum stau lucrurile: caldura are obiceiul sa o ia in sus: [...]

Nu. In contact cu o sursa de caldura, aerul se stratifica. Alta poveste.
Foarte succint: caldura se transmite intotdeauna, fara exceptie, de la sursa (calda) catre receptor (rece).

View Postkolfleading, on 17 iulie 2017 - 09:52, said:

[...]Ceea ce ai simtit tu este inertia termica, intarzierea in propagarea caldurii, nu rezistenta termica.
"Inertia termica", asa cum ii spui tu, este de fapt decalajul de temperatura inregistrat datorita rezistentei termice. Intertia termica (fara ghilimele) e un pic alta poveste Posted Image

Edited by DIY, 18 July 2017 - 16:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate