Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

tradeville?

- - - - -
  • Please log in to reply
1058 replies to this topic

#37
Wittmann2

Wittmann2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,359
  • Înscris: 25.08.2008
Mult succes in preluarea societății Posted Image

#38
SucreBolivar88

SucreBolivar88

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,263
  • Înscris: 03.03.2012
bine ar fi dar nu stau asa de bine :) da ii un complex ca lumea , mam gandit sa iau asa cateva actiuni , da din moment ce nu as putea sa  am majortate ar putea veni aia care conduc si fac o majorare de capital si la revedere, da nah pana la urma in orice exista o doza de risc !

#39
eddie85

eddie85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2014
cine poate sa imi explice ce inseamna regim OTC, over the counter?

Quote


OTC actiuni americane (cont StartradeRO)
Pentru tranzactionarea in regim OTC (over-the-counter), comisionul este de 0.25% dar un mai putin de 90 RON.
Tranzactiile in regim OTC se efectueaza dupa inchiderea sedintei de tranzactionare ATS a BVB, astfel incat sa acopere intreg programul de tranzactionare al burselor internationale unde sunt listati emitentii tranzactionati in regim OTC de Tradeville.


#40
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Cand vinzi actiunile se vand pe loc sau trebuie sa ti le cumpere alt jucator la bursa?

#41
eddie85

eddie85

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 06.11.2014
Trebuie sa ti le cumpere cineva. Sunt care pun oferte de cumparare (bid) si care pun oferte de vanzare (ask). Trebuie sa vezi ofertele si sa vezi cine cat vinde/cumpara si la ce pret. Daca ceri prea mult s-ar putea sa nu se vanda, toti se uita la cel mai mic ask si lumea ofera un pret (bid) mai mic. Este mereu un sprea intre vanzare si cumparare ca si la valute. Daca vrei neaparat sa vinzi, vezi cea mai mare oferta(bid) daca te multumeste pretul si daca cantitatea ceruta este egala sau mai mare cu nr. de actiuni pe care vrei sa le vinzi.

Sa ne numim actionari si nu "jucatori" Posted Image, asa spun cei cu multa experienta.

P.S. De asemenea, poti sa ceri mai mult decat cel mai mic ask daca esti sigur ca actiunea va creste, si lasi un ordin de vanzare deschis. Un take profit.

Edited by eddie85, 07 April 2016 - 19:16.


#42
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008
Doresc sa spun de la bun inceput ca nu am pretentia nici pe departe de a fi un expert in domeniu.Sunt insa "implicat" financiar in acest domeniu.Si sunt multumit.Sfatul meu pentru cei interesati este ,ca in orice alt domeniu care va starneste curiozitatea,sa puna mana si sa citeasca,sa se informeze cat mai mult despre actiuni ,dar si despre bursa.Inainte sa investiti niste bani, informati-va bine ,deoarece ar fi mare pacat sa va treziti cu pierderi financiare.
   Inainte de a face o investitie financiara trebuie sa va stabiliti cat se poate de clar suma pe care doriti sa o investiti,scopul acestei investitii ,dar si timpul necesar realizarii sumei de care aveti nevoie.Trebuie sa va faceti o analiza a gradului de risc pe care o puteti suporta.Puteti astfel constata ca poate investitia in actiuni nu este neaparat cea mai potrivita scopului si riscului pe care puteti sa vi-l asumati.
  Dupa ce va faceti un plan de investitii financiare ,va puteti gandi la si puteti adopta o strategie pentru implementarea si realizarea efectiva a investitiilor in cauza.
  Aceste planuri de investitii trebuiesc facute in mod personalizat,pentru ca ele sunt diferite de la caz la caz.Fiecare dintre noi are interese financiare diferite,varste diferite-un tanar are mult mai mult timp la dispozitie decat o persoana cu multi ani in spate,dar si disponibilitati financiare diferite,asociate de multe ori unui risc acceptat mai mic sau mai mare.

#43
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Suma minima pentru deschiderea unui cont este 10.000 lei la tradeville.

#44
anyidyoulike

anyidyoulike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 778
  • Înscris: 14.10.2009
Cam mult pentru inceput! Stie cineva alti brokeri cu sume minime decente?

#45
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
In esenta suma minima este negociabila la orice broker independent. Daca pui mana pe telefon si suni la un broker mai mic si le spui ca nu ai 10k, o sa te intrebe cat ai si probabil o sa accepte.
La tradeville poti sa le spui ca vrei sa investesti 5000 initial si inca 500 pe luna si probabil te vor accepta. Teoretic nu ii costa nimic, doar timpul de procesare a documentelor.

#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
de ce au inchis chatul tradeville?

stiti unul la fel de misto?

#47
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
www.agf.ro

#48
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am incercat sa ma inregistrez, vad ca dureaza...

#49
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Azi ar trebui sa-mi ajunga si mie documentele, vor contract semnat de mana, copie dupa buletin si extras bancar.

#50
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostMembruAnonim, on 21 iulie 2017 - 08:41, said:

am incercat sa ma inregistrez, vad ca dureaza...

Sunt niste chestii acolo, nu stiu cum functioneaza, mi-a spus mai multa lume ca nu i se activeaza contul, eu am cont de peste 10 ani acolo asa ca nu stiu sincer cum merge si ce schimbari s-au facut.

#51
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Au zis ca dureaza 5 zile si astept deja de 3 saptamani sa-mi deschida contul. Problema e ca nu am alternative sub $10.000.

#52
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Dupa o luna de zile am reusit si eu sa iau niste actiuni.

Primele impresii sunt ca au niste comisioane prea mari, si cu prima ocazie o sa trec la Interactive Brokers.
0.5% (minim 25 EUR /ordin executat integral sau partial)
Ceea ce inseamna ca daca iei actiuni la 4 firme esti pe minus direct cu $120.

Apoi pe piata americana le lipsesc statisticile, analizele, stirile, tot mai putin un amarat de grafic ce nu are date mai jos de 3 luni. Eu credeam ca e cu probleme platforma, dar cautand actiuni romanesti am observat ca acelea sunt complete. Probabil nu au prea multi clienti pe SUA, au adaugat MTCH doar cand i-am rugat eu.

Partea de suport e destul de ok, in timpul orelor de lucru.

#53
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
120euro?
da ce-ai facut frate, ai bagat, nu gluma  :)

ce ai luat? apropo... e mai interesant de aflat

#54
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Nu, 120 dolari. Comisionul e 25 euro, dar pe SUA cumperi cu dolari si nu se sfiesc sa faca conversia.
Am luat AMD AMZN FB si TSLA pe termen mediu/lung, sa vedem cum merge. Cel putin 6 luni le las asa. Erau in urcare si nu era chiar momentul sa cumpar, dar nah, sunt destul de sigur ca o sa-si revina :))

Aveam lista lunga dar la comisioanele astea nu renta sa ma impart atat de tare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate