Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

tradeville?

- - - - -
  • Please log in to reply
1054 replies to this topic

#55
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La alea ma uit si eu. Mai am in lista ford si google.
Tsla e teapa. In 3 ani o sa fie la jumate, dupa ce iese golf electric, o sa vezli

#56
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Google e iar de viitor, dar nu e bine sa bagi prea mult din portofoliu intr-un singur domeniu. Asta am incercat eu sa fac, am luat niste IT, social media, auto si retail. M-as baga chiar pe mai multe, poate si niste pharma, dar nu e de unde momentan.

In schimb Ford imi pare o idee proasta, au scazut -12.45% in ultimul an, vreo 37% ultimii 3 ani. Cand va mai creste, si ce anume va impulsiona acesta crestere? In fiecare an vand mai putin decat anul precedent, dar un avantaj pe termen lung ar fi dividendele lor de 5%. Doar ca exista atatea alternative mult mai profitabile... spre exemplu Apple are 38.85% crestere anul curent.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ford se va dubla in 2 ani. O sa vezi, eu asa zic, au un sef destept. Plus dividendele alea... e o companie care de 100 ani faci profit si da dividende,. Plus avansul tehnologic e dat nu numai de soft ci si de hard..., iar tsla habar nu are sa faca hard.

Edited by MembruAnonim, 16 August 2017 - 22:02.


#58
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Nu zis ca nu e solida, dar ce anume va provoca acea dublare? Ei nu sunt in concurenta doar cu Tesla, ci si cu General Motors si Chrysler. Iar astia chiar au produs, GM a crescut 13% iar FCAU 87% in ultimul an.

#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai tehnologia. Toti cred ca tsla o sa faca singur masini electrice... ca au tehnologie. Eu zic  a li-ion nu e tehnologia care ne trebuie pt baterii, trebuie alta. Dar tsla baga miliarde in ea... daca vine ford cu una noua, sau o cumpara - ca au bani slava domnului - se dubleaza. Usor, tesla acu e pe val, acu mai scoate ala niste actiuni minune fara acoperire si inca nu a reusit sa faca nici macar 100k masini pe an, cat ford scoate pe saptamana ... la naiba, nu asa se face business. Plus sa scoti modele la 2 ani costa miliardem ei deja au pierdut trenul, au modele vechi.

Si mai e o chestie psihologica... ford a fost la 20 acum e la 10, usor revine la 20.
Tsla e la 360, se duce la 720? De ce?

Edited by MembruAnonim, 16 August 2017 - 22:14.


#60
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Tesla creste pe increderea in potentialul firmei, cam ca Amazon. E cu siguranta riscant, dar castigurile contrabalanseaza. Toti analistii imping pe Buy, deci e un tren in care merita sa te urci deocamdata, pana vedem cum o sa se comporte Model 3, ca are de livrat cateva zeci de mii in urmatoarele luni. Pana atunci consider destul de sigure actiunile lor.

[ https://i.imgur.com/nHuFJvN.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Mizu, 16 August 2017 - 23:04.


#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Bai voi aveti prea mult bani daca va arde de speculatii d-astea. Cumparati si voi index funds (Vangiard, Schwab, Fidelity ca au taxe mici), nu trebuie sa te gindesti prea mult si nu joci la loterie, sau nu in halul asta.

#62
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si care e fun-ul ;)...



#63
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Pai fun cu banii de investitii? Poti sa tii o parte pentru distractie, dar ce vreau eu de la banii mei, de la majoritatea adica, e sa fie plictisitori la maxim...

#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Vanguard sunt bani de pensie, nu pt investitii profitabile.

#65
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
ETF voiam initial sa cumpar, dar nah, tot citind despre stock mi-am zis sa incep putin mai riscant :))

#66
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Eu vreau profit mai ales pentru pensie, acum lucrez daca vreau bani.

Eu vreau profit mai ales pentru pensie, acum lucrez daca vreau bani.

#67
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,634
  • Înscris: 21.06.2016
Pai cu atiut mai mult cine vrea profit pentru pensie nu trebuie sa-ti joace pensionarea pe companii individuale care in citi ani pot sa intre in faliment, sa scada etc.
De altfel la batrinete creierul se mai slabeste, trebuie strategii simple.

#68
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mizu, on 17 august 2017 - 10:12, said:

ETF voiam initial sa cumpar, dar nah, tot citind despre stock mi-am zis sa incep putin mai riscant :))
Auzi, nu te enervezi cu usd asta? Eu astept sa ajunga la 1,3 usd pe 1 eur

#69
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
In ce scopuri, pentru forex?
Nu ma prea intereseaza, am luat actiunile si se pare ca le-am luat conform intentiilor mele initiale, pe termen mediu-lung. Deoarece in ziua urmatoare dupa ce le-am cumparat a inceput sa cada piata. Speram sa-si mentina tendinta si sa pot invarti banii aia mai repede, dar nah, e bine si asa, o sa urce din nou la un moment dat.

#70
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ford eu zic ca se duce sub 10...

#71
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,808
  • Înscris: 10.12.2006
Totusi, e inca pe plus in 52 week range: 10.47 - 13.27

#72
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu zic ca e o acțiune f solidã, cu fubdamente corecte dar cu o imagine cam proasta...

Google m-ar tenta iar... La sub 900.

La 1.35 ca sa iei cel mai bun curs. Azi in lei sau euro tu ai pierdut min 5% din curs si se pare ca nu se inverseaza trendul

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate