Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

tradeville?

- - - - -
  • Please log in to reply
1058 replies to this topic

#73
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Eh, n-avem ce face in privinta asta, insa cursul actual nu e relevant decat daca vrei sa vinzi. Peste 1-3-5 ani poate fi o cu totul alta situatie.
Daca faceam day trading era o problema, insa tradeville ne ajuta cu comisioanele lor mari sa nu putem tranzactiona asa.

Asa la prima vedere existe multe companii tentante, insa e periculos de investit deoarece pretul actiunilor include deja asteptari ridicate de la ele. Se ajunge astfel la situatii in care compania raporteaza profit, insa din cauza ca piata astepta un profit si mai mare, pretul actiunilor scade.

GOOGL e desigur foarte stabila, dar eu am ales sa iau FB in ideea ca au loc mai mult de crestere. GOOGL a urcat YTD 17% iar FB 45%.

#74
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Amazon pe 10 ani. Trebuie doar rabdare si niste disciplina sa nu te panichezi cand vezi pierderi de 10% intr-o luna, daca ai incredere in ce ai cumparat :)

[ http://ei.marketwatch.com//Multimedia/2017/08/28/Photos/NS/MW-FT180_amzn_20170828100301_NS.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#75
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu am toti banii bagati in cărămizi, bursa e un hobby

Mai iau azi un TEL de o suma mică... Azi trimit cashul

#76
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Si eu as fi preferat sa bag banii in imobiliare, dar nu aveam suficienti.

#77
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
faci leverage...:)
ai 10k, bagi 50k de la banca.
ideea e sa ai macar una a ta pe care apoi sa o ipotechezi, adica macar 1 sa nu fie ipotecata :D...

ma rog... solutii, solutii

#78
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Mi-au ramas in cont vreo $70 si ma gandeam sa cumpar niste penny stocks de ei (dupa $30 comision de tranzactionare). Aseara ma uitasem la BVTK, de $40 luam vreo 13.000 de actiuni la pret $0.003. Pe 7 August valora $0.0075, deci asta e avantajul acestor actiuni foarte ieftine, ca pot fluctua dramatic. Nu m-ar fi deranjat sa risc niste bani pe ele, dar Tradeville nu au in oferta.
"Din pacate, partenerul nostru nu ne poate oferi tranzactionare pe simbolul indicat de dvs."

Le mai cerusem AZFL cand erau la $0.001 si nici ala nu l-au putut oferi, deci e slaba oferta pe companii din astea mici.

[ https://i.imgur.com/PAlmS2E.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#79
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Asa da!
Astea sunt niste companii pe care le urmaresc.
Ma apropii de intrarea pe plus, mai ales datorita AMD, am la ei 60 de actiuni si au depasit deja pretul la care le-am cumparat (incluzand si comisionul tradeville).

Attached File  Untitled-1.jpg   87.74K   103 downloads

#80
dhaneey

dhaneey

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,693
  • Înscris: 25.10.2007
Din cate stiu eu, "casa castiga intotdeauna", asa ca mai bine ati lua actiuni la Tradeville Posted Image

#81
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postdhaneey, on 31 august 2017 - 21:11, said:

Din cate stiu eu, "casa castiga intotdeauna", asa ca mai bine ati lua actiuni la Tradeville Posted Image

Nu este listat si din cate imi amintesc este la limita cu profitabilitatea, deci e si dificil si nici neaparat o idee buna sa faci cum spui tu.

#82
eddieserban

eddieserban

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.02.2018
O intrebare legata de tradeville.
1. Daca va uitati pe listafirme.ro (https://www.listafir...lle-sa-8694021/), tradeville figureaza cu o datorie in 2016 de ~49 milioane de lei ! Intrebarea mea  este: tinand cont ca ei tranzactioneaza  sub umbrela KBC si actiunile le cumpara in numele lor, doar iti plaseaza un link intr-o baza de date catre acele actiuni ale lor, ce se intampla in cazul unei intrari in incapacitate de plata a lui tradeville SA ? Parerea mea este ca iti pierzi actiunile !
Mai sunt alti borkeri pe piata (cu aplicatii mai slabe) dar care par mai siguri gen alphafinance sau btcapital etc unde iti garanteaza ca tu esti ownerul actiunilor si nu ei.
Atfel, in cazul unui faliment ei nu pot plati cu actiunile clientilor.
Ce parere aveti ?

Edited by eddieserban, 26 February 2018 - 22:48.


#83
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,822
  • Înscris: 10.12.2006
Nu cred ca foloseste cineva tradeville de placere, ci din necesitate. Ce iti pot zice e ca atunci cand mi-am retras banii de la ei au facut plata foarte rapid si fara probleme.

Nu stiu de alphafinance si btcapital, au interfata de tranzactionare online?

#84
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Posteddieserban, on 26 februarie 2018 - 22:47, said:

O intrebare legata de tradeville.
1. Daca va uitati pe listafirme.ro (https://www.listafir...lle-sa-8694021/), tradeville figureaza cu o datorie in 2016 de ~49 milioane de lei ! Intrebarea mea  este: tinand cont ca ei tranzactioneaza  sub umbrela KBC si actiunile le cumpara in numele lor, doar iti plaseaza un link intr-o baza de date catre acele actiuni ale lor, ce se intampla in cazul unei intrari in incapacitate de plata a lui tradeville SA ? Parerea mea este ca iti pierzi actiunile !
Mai sunt alti borkeri pe piata (cu aplicatii mai slabe) dar care par mai siguri gen alphafinance sau btcapital etc unde iti garanteaza ca tu esti ownerul actiunilor si nu ei.
Atfel, in cazul unui faliment ei nu pot plati cu actiunile clientilor.
Ce parere aveti ?
Nu prea înţeleg ce spui tu acolo. În primul rând vorbeşti de datorii şi nu te uiţi la active circulante. În al doilea rând, tu te pricepi la contabilitatea firmelor de brokeraj? eu ştiu destul de bine conta şi sunt 90% convins ca explicaţia datoriilor să fie dată de modalitatea deosebită în care se ţine contabilitatea la firmele de brokeraj.
În al doilea rând, cum e treaba cu umbrela KBC, dă-mi o explicaţie privind partea asta că nu înţeleg despre ce vorbeşti
În al treilea rând, părerea mea este că în cazul unei intrări în capacitate de plată a Tradeville n-o să-ţi pierzi nici o acţiune şi am un motiv pentru care am această părere.
În al patrulea rând nu înţeleg partea cu alţi brokeri care îţi garantează, ai tu aşa ceva în contract? Nu e nici o diferenţă între ce îţi garantează Tradeville şi ce îţi garantează alte brokerii.

Vorbiţi de Tradeville, ca de brokerii de forex şi de CFDuri de joasă speţă. Firma e autorizată şi controlată de ASF, nu ca alţii şi este una din primele două firme de brokeraj de retail de pe piaţă. Da, au fost fraude la firme de brokeraj controlate de ASF, dar la firme de la coada clasamentului şi acolo au fost cauzate de fraude făcute de brokeri hoţi, folosind nişte sisteme primitive.

Eu nu mă îndoiesc deloc de Tradeville, deşi oamenii de acolo nu s-au ridicat la înălţimea aşteptărilor mele, servicul pe care îl oferă este de cea mai bună calitate pe piaţa din România.

#85
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
nu vi se pare un moment bun de luat actiuni astazi/maine?

TEL se vinde la 30 lei acum e la sub 20 lei...

pareri?

#86
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008

View PostMembruAnonim, on 30 mai 2018 - 13:07, said:

nu vi se pare un moment bun de luat actiuni astazi/maine?
TEL se vinde la 30 lei acum e la sub 20 lei...
pareri?
Eu zic sa mai astepti doua-trei zile, cred ca mai scad actiunile si ai noi oportunitati!
GRAFIC „Roșu aprins” la bursă

#87
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Eu cred că iau zilele următoare. Nu mult deodată, dar cu dollar cost averaging.

#88
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
TEL la 19,5 lei si nu da semne de redresare... e clar ca nu asta e pretul corect da nah, e macel! PSD e un partid toxic si tot ce atinge, scrum se face!

#89
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010
Depinde ce se întâmplă cu pensiile private, fondurile pe pensii au și 15% din acțiunile principalilor emitenți și dacă trebuie să vândă, nu are cine să cumpere.

Sell in May and go away e vorba.

#90
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
am primit 35 lei dividende digi :D
sunt happy, am bani de shaorma, nu ca ar fi cazut pretul cu 20% :D

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate