Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Carduri contactless (Mastercard payPass, Visa payWave)

- - - - -
  • Please log in to reply
91 replies to this topic

#37
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 14.04.2002
De baza e un Note 3 dar am testat si cu note 2 si cu S4. Same shit. Oricum logica nu o vad la acel sticker, telefoanele au NFC

#38
CN71

CN71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2013

View Postmorogan, on 08 noiembrie 2013 - 18:07, said:

De baza e un Note 3 dar am testat si cu note 2 si cu S4. Same shit. Oricum logica nu o vad la acel sticker, telefoanele au NFC

Am intrebat despre solutie si se pare ca solutia oferita de ING nu utilizeaza protocolul NFC al telefonului. Mai mult, am inteles ca este obligatoriu sa lipesti stickerul pe interiorul capacului teelfonului si de asemenea obligatoriu trebuie sa NU fie activa functia NFC a telefonului pentru ca bruiaza semnalul generat de solutia ING.

Pls,  incearca si aceasta varianta .

#39
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Mama ce tehnologie tampita! visam la asa ceva dar dupa ce am citit cele trei pagini m-am linistit!

#40
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 14.04.2002
Am reusit, in sfarsit. Secretul e INACTIVAREA NFC de pe telefon

#41
CN71

CN71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2013

View Postmorogan, on 11 noiembrie 2013 - 15:20, said:

Am reusit, in sfarsit. Secretul e INACTIVAREA NFC de pe telefon

OK - super . Maine o sa revin cu un mesaj sa-ti spun de un nou comerciant unde o sa poti utiliza contactless/NFC.Este un lant foarte mare pe care fiecare dintre noi il utilizeaza mai mult sau mai putin.

#42
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 14.04.2002
Multumesc de ajutor.
Ai idee daca se poate cumva clona cardul ca sa pot folosi unul omenos la marime? Ca cu 1GB nu se face primavara :)

#43
CN71

CN71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2013

View Postmorogan, on 11 noiembrie 2013 - 16:01, said:

Multumesc de ajutor.
Ai idee daca se poate cumva clona cardul ca sa pot folosi unul omenos la marime? Ca cu 1GB nu se face primavara Posted Image

Din pacate nu poti beneficia de un card cu capacitate mai mare.Solutia este certificata de banca doar pe acest tip de card de memorie.Clona nu poti sa faci pentru ca totul este criptat si nu ai acces la informatiile despre card aflate pe microsd .
Incepand de astazi poti utiliza solutia de plata contactless ( card sau telefon + card normal cu chip sau banda magnetica ) la McDonald pe Titulescu ( in cladirea America House ).Se pare ca va fi o noua solutie prin care clientul nu mai da cardul din mana si isi face singur tranzactia de plata.

#44
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 14.04.2002
Multumesc

#45
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Cred ca te apuca cu orgasm ca poti plati la Mc Donalds pe Titulescu contactless! E o prostie crasa sa renunti la un card de 32GB ca sa nu mai scoti cardul din portofel. Macar de ar fi fost o solutie larg folosita si care ar fi mers fara cusur!

#46
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.10.2009
Interesante informatiile de pe acest thread, multumiri lui CN71!

Are de gand vreo banca sa lanseze o solutie NFC care sa nu fie atat de batuta-n cap ca cea de la ING? Adica sa poti instala o aplicatie si folosi NFC-ul telefonului, fara sticker si card microSD?

Pana in prezent am folosit cardul celor de la BCR, pacat ca solutia Visa nu este atat de acceptata ca cea Mastercard...

#47
CN71

CN71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 14.09.2013

View PostMaterium, on 12 noiembrie 2013 - 22:22, said:

Cred ca te apuca cu orgasm ca poti plati la Mc Donalds pe Titulescu contactless! E o prostie crasa sa renunti la un card de 32GB ca sa nu mai scoti cardul din portofel. Macar de ar fi fost o solutie larg folosita si care ar fi mers fara cusur!

Nu te contrazic ca ai o problema sa folosesti un card de 1GB dar asta a fost optiunea bancii .Personal nu "imbratisez" solutia NFC implementata de ING dar este o alternativa pentru cei care o accepta . Pot sa-ti spun multe lucruri prin care sa demontez aceasta solutie dar este totusi o varianta functionala. In ce priveste folosirea tehnologiei contactless la magazinul amintit nu tine de orgasm , am spus doar ca si Mc adopta acceptarea acestei tehnologii si ne demonstreaza ca din ce in ce mai multi retaileri intra in aceasta zona.

View Postjohnflorin, on 12 noiembrie 2013 - 22:29, said:

Interesante informatiile de pe acest thread, multumiri lui CN71!

Are de gand vreo banca sa lanseze o solutie NFC care sa nu fie atat de batuta-n cap ca cea de la ING? Adica sa poti instala o aplicatie si folosi NFC-ul telefonului, fara sticker si card microSD?

Pana in prezent am folosit cardul celor de la BCR, pacat ca solutia Visa nu este atat de acceptata ca cea Mastercard...

Deocamdata , din cate stiu , nicio banca nu va face o implementare ( cel putin in 2014 ) pe solutia NFC sim embedded OTA + aplicatie  ( date de card scrise pe sim cu actualizare date over the air ) .A fost un pilot realizat de BRD anul trecut dar nu a ajuns in lansare comerciala.Din cate stiu o astfel de implementare are costuri mari atat ptr banca cat si pentru operator iar conditiile pietei nu justifica o astfel de investitie . Din cate am vazut se fac eforturi foarte mari din partea organizatiilor internationale de carduri pentru a identifica o solutie care sa fie implementata default pe telefoane compatibile NFC si care sa emuleze NFC orice card bancar pe care-l deti in buzunar.Mai este de lucru pe protocoalele de securitate fiind o platforma oarecum deschisa catre orice card.

In ce priveste acceptarea cardului Visa pe care-l ai in buzunar ar trebui sa mearga peste tot ( mai putin Metrorex si Transport Sibiu ) cu mentiunea ca mai sunt terminale care nu au inca ultimele versiuni de aplicatie in raport  cu regulile organizatiilor.Din cate stiu se lucreaza la uniformizarea acestor aplicatii si dupa 1ian2014 ar trebui ca apropae toate pos-urile sa fie active pe ambele brand-uri de carduri.

Ca retea de utilizare contactless se mai alatura saptamana viitoare si reteaua Cora . Am vazut ca au fost instalate terminale de la Reiffeisen care au pinpad cu contactless incorporat .Din cate am inteles vor deveni active dupa data de 18nov.

#48
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 08.08.2007
Am Card contactless ING si am facut plati cu el la INMEDIO si Sensi Blue. (amandoua POS BRD)
Din pacate in strainatate nam reuisit sa fac nici o plata cu contactless.

Implementarea platilor prin NFC de la ING este o tanpenie mare.
Am explicat si la cei de la Relati cu clienti dc am eu nevoie de card SD? mai ales ca eu am Nexus4 care chiar si contine hardware-ul necesar pentru platile NFC (are cip securizat si face acelasi chestie ca cardul de 1GB de la iei).
Eu zic in urmatoarele 2 ani no sa se maturizeze plata prin NFC de la ING

#49
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,481
  • Înscris: 14.04.2002
E mai usor sa tin cardul contactless langa telefon decat sd-ul in :) Nu mai zic ca e o mare tampenie ca nu merge decat cu date over GSM nu si cu wifi. In tara e usor dar afara sa faci trafic de date pe roaming nu e chiar ieftin.

#50
Heavyd

Heavyd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 08.08.2007
Clar in afara nici nu asi folosi telefonul dar interesant era ca cardul nu era acceptat in afara!
Canm mam reintors in tara am sunat la ING si nu au putut sami dea explicati dc nu!

#51
johnflorin

johnflorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 920
  • Înscris: 07.10.2009
Ieri am vazut ca tocmai a lansat si Raiffeisen (banca mea "de casa") card contactless, cu posibilitatea de a alege intre Visa si Mastercard. Voi alege Mastercard, fiind se pare singurii in afara de BRD care ofera ofera aceasta posibilitate si sunt curios daca va merge la metrou :)

#52
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,322
  • Înscris: 22.05.2003
Ing are Mastercard Contactless.
Eu voi opta pt o VISA de la Raiffense, sa am ambele.

#53
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 31.07.2006
Am fost la o benzinarie SOCAR si am vazut ca au POS de la Unicredit cu pin pad contactless? Ingenico era aparatul.
Ma gandeam sa platesc cu cardul contactless (acum am de la BRD) sa vad daca merge... nu era specificat niciunde ca poti face plati rapide.
Totusi am zis ca nu are rost sa fac experimente. Probabil nu ar fi mers.

#54
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 31.07.2006
AUCHAN are terminale contactless de la BCR.
Merge perfect.
Ce nu am inteles eu la cardurile astea... cum interogheaza soldul POS-urile contactless?
Ar fi tare sa pot cumpara de 20 de lei chiar daca mie imi lipsesc 2 lei pe care ii pot plati ulterior.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate