Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Romtelecom reduce cu 8 zile termenul de plată a facturilor și mărește penalizările

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#37
KyKyKyKy

KyKyKyKy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,197
  • Înscris: 18.04.2008

 danutz1, on 11 septembrie 2013 - 14:01, said:

De ce sa fie abuziva? Nu au dreptul sa-si ceara banii de la clienti pentru serviciile oferite?

Cum să nu fie?
Asta înseamnă că trebuie să plătesc de fiecare dată pnalizări?

#38
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 djl, on 11 septembrie 2013 - 17:13, said:


Contează şi preţul, dar contează şi calitatea servicilor?

@djl,crede-ma ca si mie imi pare rau pt. situatia si prostul renume pe care si l-a facut RomTelePom in ultimii 6-7 ani,printr-un marketing dezastruos si prin desfiintarea unui serviciu tehnic care era poate cel mai eficient din Romania.eu nu uit ca pe vremea cand eram abonat clicknet am fost migrat fara plata suplimentara de la 1 la 3,si apoi la 6 Mb/s,si am fost un sustinator al RTC.dar in ultimii 6 ani RTC-ul a devenit o cloaca de familie,toti sunt rude intre ei,personalul tehnic competent a fost dat afara si inlocuit cu rudele parazitilor care conduc RTC-ul.inainte o problema tehnica ti se rezolva in maxim 72 ore,de obicei in 24 ore,pe cand acum poti astepta si o luna pana sa vina cineva de la tehnic.si eu m-am agatat pana acum de telefonul fix pt. ca sunt nostalgic,il am din '82 si chiar daca il pot porta,parca nu-i acelasi lucru.RTC moare pe limba ei,pt. ca nu reuseste si nici nu incearca sa se adapteze tehnologiei si preturilor concurentei,ca abonatii sunt in scadere masiva se poate vedea foarte simplu,analizand chiar topicurile dedicate providerilor de pe SP,uita-te cate posturi se pun zilnic pe aria fiecarui provider,RTC este pe ultimul loc,desi in urma cu 4-5 ani conducea detasat

 danutz1, on 11 septembrie 2013 - 14:01, said:

De ce sa fie abuziva? Nu au dreptul sa-si ceara banii de la clienti pentru serviciile oferite?
este abuziva pt. ca un contract prevede 2 parti,si nu poate fi modificat unilateral.

#39
xperia_ray

xperia_ray

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 13.01.2013
Eu cred ca vor sa scape si de ultima bruma de clienti pe care o mai au,
le urez mult succes!
Am inteles de la Europa FM ca cei care nu sunt de acord cu modificarea  pot rezilia contractele, acum e momentul sa scapati de ei !

Edited by xperia_ray, 11 September 2013 - 17:54.


#40
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Eu am platit 432 lei pentru rezilierea prin portare a celui de-al doilea si ultimului contract din familie, adaugam 342 de lei pentru acasa anul trecut, deci aproape 800 de lei, merita sa le fi reziliat pe ambele acum fara taxe insa nu am mai putut avea rabdare la perioadele lor contractuale enorme, acasa contractul era pe 2 ani dar cu 1 serviciu, prelungit februarie 2012-reziliat august 2012; dincolo la birou prelungit abuziv cu 3 ani in iulie 2011 (plus ADSL bagat pe gat)-reziliat iulie 2013 imediat dupa reducerea cuantumului taxei de la 800 la 400 lei.

Lasa ca merg cadourile de despartire, daca ai norocul (imens in tara asta) ca banii sa nu fie o problema. Posted Image

Sper ca acum odata cu aceasta modificare sa rezilieze la RTC un numar dublu de clienti fatza de cati au reziliat in 2009 la RDS pentru taxa de mentenanta de 5 lei la telefonia fixa initial declarata cu abonament 0.

#41
ryo

ryo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 12.08.2008
Si daca nu am altceva in zona imi recomandati netacces sau radiocom prin wireless?

Edited by ryo, 11 September 2013 - 23:15.


#42
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Unde RTC/ADSL e singura optiune mergi pe el, mai bine decat 3 G limitat ca trafic.

#43
matrwe

matrwe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 996
  • Înscris: 14.06.2012
Gata, aseara am facut cerere de portare la UPC pentru Alo oriunde 100 fara perioada minima contractuala. Astept azi-maine sa ma sune de la "contracte" UPC sa vedem cum facem mai departe. Sunt curios daca RTC-ul o sa ma sune sa incerce sa ma tina de client.

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
La mine pentru abonamentul casnic ce ramasese din decembrie 2011 doar cu telefonie (au incercat atunci sa ma razgandeasca cu rezilierea ADSL-ului) nu au mai sunat cei de la retentie, dar la abonamentul business unde aveam telefonie din 2003 si ADSL neintrebat din 2011 au sunat la 2 zile dupa portare, fix cand tata plecase din birou si am pus eu mana pe fax cand a sunat. Posted Image

#45
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Am pe cineva care a cerut incetarea contractului pe aceste motive si i-a venit 3 milioane taxa.

#46
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 marcu35, on 27 septembrie 2013 - 10:05, said:

Am pe cineva care a cerut incetarea contractului pe aceste motive si i-a venit 3 milioane taxa.

exista o vorba romaneasca"prost nu-i cine cere,prost e cine da".nu exista sa se poata modifica clauzele unui contract unilateral,daca o parte incalca contractul sub orice forma cealalta parte are dreptul sa rezilieze fara costuri.cu abureli din astea au incercat sa ma abureasca si pe mine aia de la Digi cand am reziliat contractul pt. ca au scos Discovery si Antenele din grila .bineanteles ca nu le-a iesit

#47
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
am vb cu amicul meu=agent la UPC cand a venit sa-mi faca un contract zilele trecute . Ei umbla cu foile de la RTC la ei sa arate abonatilor RTC ca  pot opta pt renuntare si au si un formular tip facut de un avocat pt ca sa nu fie probleme. In Iasi nu prea mai exista agenti cu sub 20 noi contracte semnate in aceasta luna, majoritatea preluare de la RTC . Daca sunt peste 300 clienti pierduti numai pana acum in Iasi estimez ca RTC vor pierde minim 10000 clienti in intreaga tara. Cei ce raman sunt sau batranii sau cei interesati de telefonia cu 400/4000 sau cei ce nu au alta optiune. Incetul cu incetul se va reduce si numarul acestora.

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
In intervalul 2012-2013 cunosc urmatoarele rezilieri in Slatina:

- mai 2012 vecin 1
- iulie 2012 eu la vila-60 euro taxa
- mai 2013- al 2-lea vecin- fara taxa pentru ca nu-i mergea deloc ADSL-ul si i-a reclamat la OPC
- iulie 2013-eu la magazin-100 euro taxa

Primaria, Politia Locala, Spitalul Judetean, Compania de Apa, Colegiul Radu Greceanu plus alte 3 firme particulare-exclusiv pe RDS, chiar si dispeceratele taximetristilor, RDS plus mobile.

Edited by Neaceasca85, 27 September 2013 - 16:58.


#49
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
acum am citit ca ei vor sa se alinieze la piata cu aceste modicari. De ce nu se aliniaza la piata si cu ofertele ? UPC mi-a oferit in 65 ron (33 pt 6 luni) mult mai mult decat am inca la RTC pt +100 ron . Si nu platesc la euro . Dect + router wireless+mediabox inclus. 111 canale digitale (ce nu se repeta in draci ca la RTC), 150/200 Mbps download internet cu acelasi upload care-l ofera RTC si nelimitat UPC+ restul retelelor fixe in cazul portarii.
Am pierdut dolce,bollywood, filmbox si Pasion ,chestii la care nu ma prea uitam , precum si cele 400 minute nationale (pe care nu le utilizam - imi raman minute nationale la greu pe Orange.
Am castigat : pret la jumatate (nu mai trebuie sa ma enervez ca dau mai multi bani decat face serviciul), o oferta TV mai aproape de ce urmareste familia mea , 3 luni gratuit Maxpack -(cele 3 HBO si cele 2 Cinemax) ,un internet cu download de cca 500% fata de cel dat deja de RTC precum si liniste in casa.

Edited by CatalinTudorBalan, 27 September 2013 - 17:27.


#50
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
La mine mai sunt pensionari care mai tin romtelecom . Nu sunt alte optiuni de net ca nu m-ar interesa dar prevad ca in cativa ani or sa ramana si fara astia cu conditia sa fie alte optiuni pentru net

#51
CatalinTudorBalan

CatalinTudorBalan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 477
  • Înscris: 18.10.2011
In Iasi UPC a intrat intr-o comuna luna asta numai ca sa profite de prostia celor de la RTC. Peste 70 familii s-au abonat la UPC numai de acolo..

#52
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 26.02.2010

 Neaceasca85, on 27 septembrie 2013 - 16:57, said:

In intervalul 2012-2013 cunosc urmatoarele rezilieri in Slatina:

- mai 2012 vecin 1
- iulie 2012 eu la vila-60 euro taxa
- mai 2013- al 2-lea vecin- fara taxa pentru ca nu-i mergea deloc ADSL-ul si i-a reclamat la OPC
- iulie 2013-eu la magazin-100 euro taxa

Primaria, Politia Locala, Spitalul Judetean, Compania de Apa, Colegiul Radu Greceanu plus alte 3 firme particulare-exclusiv pe RDS, chiar si dispeceratele taximetristilor, RDS plus mobile.
Dupa cum se observa, doar tu ai fost fraierit si le-ai ingrasat contul celor de la rtc. Abia astept sa le ingrasi contul si celor de la rcs-rds.Posted Image Posted ImagePosted Image Posted Image

#53
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Multi au ingrasat conturile comunistilor, pentru ca ne-au fortat sa facem asta, un pensionar amarat de la bloc a dat 300 de lei, misterpresindent de la Brastavatu a zis ca a dat si el sute de lei bune.

#54
BooOOooG

BooOOooG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 118
  • Înscris: 23.02.2010

 CatalinTudorBalan, on 27 septembrie 2013 - 16:12, said:

am vb cu amicul meu=agent la UPC cand a venit sa-mi faca un contract zilele trecute . Ei umbla cu foile de la RTC la ei sa arate abonatilor RTC ca  pot opta pt renuntare si au si un formular tip facut de un avocat pt ca sa nu fie probleme. In Iasi nu prea mai exista agenti cu sub 20 noi contracte semnate in aceasta luna, majoritatea preluare de la RTC . Daca sunt peste 300 clienti pierduti numai pana acum in Iasi estimez ca RTC vor pierde minim 10000 clienti in intreaga tara. Cei ce raman sunt sau batranii sau cei interesati de telefonia cu 400/4000 sau cei ce nu au alta optiune. Incetul cu incetul se va reduce si numarul acestora.

Vreau si eu un formular de ala scanat. Ma poti ajuta? Vreau sa scap de Romtelecom

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate