Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 

Romtelecom reduce cu 8 zile termenul de plată a facturilor și mărește penalizările

- - - - -
  • Please log in to reply
101 replies to this topic

#1
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,842
  • Înscris: 13.07.2010
Romtelecom, unul dintre cei mai mari operatori locali de comunicații, cu aproape cinci milioane de abonamente la servicii de telefonie fixă, date, internet și televiziune, a redus cu 8 zile termenul de plată în care facturile pot fi achitate fără penalizări și a majorat penalizările pentru plățile realizate după scadență, potrivit unei notificări transmise de operator clienților prin intermediul facturilor.

„Începând cu factura emisă în octombrie 2013 se modifică termenul maxim de plată a acesteia, de la 22 de zile la 14 zile de la data emiterii. Începând cu aceeași factură, se modifică și cuantumul penalităților de întârziere, astfel, pentru neplata facturii la scadență datorați, până la plata integrală a datoriei, penalități de 0,5%/zi, calculate asupra valorii neachitate“, potrivit notifică­rii transmise de Romtelecom clienților.

Prin aceste schimbări, Romtelecom se aliniază la condițiile oferite pe piață și de ceilalți operatori, au precizat pentru ZF reprezentanții companiei.

Sursa:

http://www.zf.ro/bus...zarile-11311789

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,056
  • Înscris: 06.09.2008
stiu ca nici la rds nu poti intarzia mult cu plata facturii, dar penalitati zilnice ?

Edited by sirgoofy, 11 September 2013 - 07:21.


#3
marcu35

marcu35

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,396
  • Înscris: 03.05.2011
Si cei care vor sa rezilieze fara taxe au liber acum.

#4
maryus75

maryus75

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,273
  • Înscris: 25.08.2006

 marcu35, on 11 septembrie 2013 - 07:12, said:

Si cei care vor sa rezilieze fara taxe au liber acum.

ceea ce am si facut dejaPosted Image

#5
v1rus

v1rus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 31.07.2012
Dupa ce ca mie imi vine facura dupa o zi ce ma suna ca sa terminat termenul de plata , acum mai vor sa mai si rduca termenul, sa trimita facturile mai repede si dupa sa reduca

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Asa le trebuie celor care aleg Romtelecom, cand Cosmote au oferte mult mai bune.

#7
sneferu1987

sneferu1987

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 19.09.2010
Mai foloseste cineva serviciile Romtelepom?

#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Eu.
Şi văd că nu s-au învăţat minte din trecut! Ori sunt boi, ori grecii sunt sinugicaşi. Cred că i-a lovit foamea de bani. Aşa cum i-a lovit pe ăia de la "Orange" (de care deabea aştept să scap). "RomTelecom" vroia să lovească în "Digi/R.C.S. & R.D.S.", dar se va lovi singur rău de tot!!! Nu-ţi face altul ce îţi faci tu!
P.S. De când am văzut titlul, m-am gândit că e ceva de rău.

Edited by djl, 11 September 2013 - 09:07.


#9
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

 YOUR_GOD, on 11 septembrie 2013 - 08:02, said:

Asa le trebuie celor care aleg Romtelecom, cand Cosmote au oferte mult mai bune.
Cosmote este divizia de telefonie mobilă a Romtelecom Posted Image

#10
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
probabil incearca sa adune bani din penalitati
pe mine m-au pierdut de client cu multi ani in urma din cauza unor facturi emise aiurea

timp de cativa ani plateam facturile in mod regulat, cum aparea in posta cum o plateam (cu mult inainte de scadenta)
la un moment dat mi-au emis o factura  cu o suma mai mica decat ar fi trebuit in realitate (si pe care am platit-o la fel ca si pe celelalte)
10 sau 11 luni mai tarziu se pare au descoperit "faptul" si ... mi-au taiat telefonul, m-au pus la plata reconectare, precum si la plata penalizari retroactiv pe cele 10 luni :)
cateva saptamani am incercat sa rezolv asta, m-am plimbat la mai multe sedii romtelecom "principale" sa le explic ca eu sunt cu absolut toate platile la zi, dar fara succes
raspunsul clasic era ca eu trebuie sa-mi dau seama ca acea factura a fost in neregula si sa reclam atunci faptul ca ei sa verifice :)

drept pentru care am terminat cu serviciile lor
ca sa inchid contractul a trebuit sa achit tot (adica penalizari, taxa de reconectare..) si m-au poftit sa fac plangere unde vreau daca nu imi convine...
cred ca am mai facut inca o plangere catre conducere, nu imi mai amintesc bine..

dar nu s-a incheiat nici asa pe loc, au mai sosit inca 2 sau 3 facturi cu plata abonament, desi eu nu mai aveam ton la telefon.. P)
am mai dat un telefon sa le reamintesc ca "s-a terminat"

#11
BWD

BWD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 02.02.2013

 sneferu1987, on 11 septembrie 2013 - 08:08, said:

Mai foloseste cineva serviciile Romtelepom?
Da, cine are nevoie acasa de un IP FIX, pentru un server, cand ceilalti RETARDATI nu ofera IP fix la abonamentele casnice.

#12
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Dar cu uploadul ala te faci pe el de IP fix.

 sneferu1987, on 11 septembrie 2013 - 08:08, said:

Mai foloseste cineva serviciile Romtelepom?
In Slatina nimeni, in afara de banci si finantisti.

Finantele de Bucuresti si Universitatea Romano-Americana deja au renuntat la RTC. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 11 September 2013 - 11:29.


#13
JaJe

JaJe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,102
  • Înscris: 03.08.2008

 sneferu1987, on 11 septembrie 2013 - 08:08, said:

Mai foloseste cineva serviciile Romtelepom?

Unde-i monopol ce ai de ales?

In apartament am internet de la RDS, In afara orasului, nu pot avea prin cablu decat de la...Tigantelecom (Rom-telecom).

Degeaba imi recomandati serviciile 3G, atata timp cat nevoile mele sunt peste acele limitari de cativa GB/luna.

Am facut atatea cereri sa vina si in zona respectiva RDS-ul, mai ales ca in zona deja se construieste un cartier de vile. Nu vor. Ce aveau de pierdut?!

Edited by JaJe, 11 September 2013 - 11:35.


#14
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
mor gletzii de foame si vor niscaiva parale ?

#15
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
RDS nu are bani de extindere momentan.

Edited by Neaceasca85, 11 September 2013 - 11:38.


#16
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,664
  • Înscris: 13.06.2004
Eterenul şi fascinantul telecom RRomânesc. :puke:  (mă refer la to(n)ţi operatorii).

#17
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Daca n-ai de ales folosesti ce ti-e la indemana.

#18
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,910
  • Înscris: 14.10.2008
Sau la indepicior.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate