Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Vecinii de deasupra sunt nesimtiti

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
124 răspunsuri în acest subiect

#91
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 231
  • Înscris: 06.03.2006

 fiberspeeder, on Feb 18 2007, 02:51, said:

Frate bine e la casa!!!   De fiecare data cand ma duc la careva in bloc sau la parinti se aude LA ORICE ORA unu care foloseste bormasina.   Deja e sport national.    Si o sa mai tina inca 10 ani.    GARANTAT DE COSTI! :P

Copilu ala retard o sa se potoleasca soon, e la varsta critica, inca nu si-a descoperit putza...

True and sad :( sportul "zoom zoom" e chiar absurd. Mai acum o saptamana , nu stiu la care vecin de deasupra ( pt ca sunt 2 ) se auzea : 1 min zoom zoom scaaaaaaaaartz mai treceau 5 iar zooom zoom scaaaaaaaartz( nu stiu dar suna infernal de lung spiralul ). Asta dupa o lunga pauza, anii trecuti la orice ora cand ti-era lumea mai draga : dadea cineva o gaura sau batea in pereti si calorifere.
Cu muzica nu am avut probleme, poate eu am cauzat. :naughty:

#92
reclamagiu

reclamagiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.222
  • Înscris: 09.09.2004

 trestie-de-balta, on Feb 12 2007, 19:31, said:

are, are si chiar iti iei amenda pentru ca, dupa cum stiu eu, n-ai voie sa depasesti 45 de decibeli la ea in casa. si cum un frigider cand merge face cam 40-42 de decibeli, gandeste-te cat e la vecina ta. si cum baietii au plan de amenzi, chiar daca oficial nu recunosc, iti taie chitanta. :notangel:
eu zic sa iti vinzi frigideru :)
din ce stiam eu un avion la decolare produce intra 100 si 140 db.
asa ca am cautat pe net si am gasit asta
si in plus pana la amenda iti da avertisment da asta daca chiar duduie peretii. daca muzica e la nivel acceptabil sa auda el din bucatarie, politia nu va auzi de la usa si nu il va deranja

#93
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.505
  • Înscris: 24.01.2007

 reclamagiu, on Feb 21 2007, 17:22, said:

eu zic sa iti vinzi frigideru :)
din ce stiam eu un avion la decolare produce intra 100 si 140 db.
asa ca am cautat pe net si am gasit asta
si in plus pana la amenda iti da avertisment da asta daca chiar duduie peretii. daca muzica e la nivel acceptabil sa auda el din bucatarie, politia nu va auzi de la usa si nu il va deranja

stiu, tocmai d-asta ii ziceam, iar frigiderul are max 45 db.
cauta sa vezi cat are un frigider sau un split de aer conditionat. :naughty:
:naughty:

#94
Alexadi

Alexadi

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 417
  • Înscris: 16.11.2002
Cei cu muzica....

Quoting from memory "Iegzista CASTI!!" by Mosotti...

Sunt wireless, sunt puternice de-ti crapa timpanele si cica asigura cea mai buna fidelitate. Plus ca atenueaza zgomotele din jur.

Ca sa nu mai zic de mp3 playere.

Editat de Alexadi, 22 februarie 2007 - 11:39.


#95
Catalin2308

Catalin2308

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 231
  • Înscris: 06.03.2006

 Alexadi, on Feb 22 2007, 12:38, said:

Cei cu muzica....

Quoting from memory "Iegzista CASTI!!" by Mosotti...

Sunt wireless, sunt puternice de-ti crapa timpanele si cica asigura cea mai buna fidelitate. Plus ca atenueaza zgomotele din jur.

Ca sa nu mai zic de mp3 playere.

Sa stai cu castile la urechi doar ca sa nu iti auzi vecinii ?  :peacefingers: Dar ar fi cam lipsit de demnitate .. stiti voi ... orgoliul.
Sa fi fraier , adica vecinu castiga sau ce ?

Editat de Catalin2308, 22 februarie 2007 - 20:26.


#96
Alex M.

Alex M.

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 168
  • Înscris: 01.11.2005
Cel mai bine ar fi sa-ti izolezi tavanul cu ceva polestiren, este destul de ieftin si usor, poti sa faci chiar tu.

Daca in schimb vrei sa treci la represalii directe, nu te apuca sa dai muzica tare sau sa arunci pietre in geam, mai bine incerci sa gasesti o solutie mai haioasa, gen sa cauti pe net cum poti face un montaj eletronic care sa genereze anumite campuri eletromagnetice care sa perturbe sistemul nervos al oamenilor din jur, ex. poate vor incepe sa vada fantome sau sa aiba parte de experiente  paranormale cand nu esti tu acasa, si se muta.

Sau, daca asta nu merge, poate ceva mai usor de implementat, ex. faci rost de un video proiector de undeva ( mai mic ca sa poata fi manevrabil ), si vezi cum le proiectezi pe fereastra la ora 12 noaptea pe peretii din casa ceva umbre de monstrii.

Cu ceva sunete pe masura de la boxele calculatorului, care sa se potriveasca cu umbrele, si cu o treaba regizata bine, ai putea speria femeile de acolo incat sa vanda apartamentul si sa se mute.

Dar, cine stie cine-l cumpara, si poate vine careva caruia ii place sa joace popice in casa, si o sa auzi toata ziua bila rostogolindu-se de la usa de intrare pe jos pana in capatul opus al apartamentului.

#97
carman

carman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.583
  • Înscris: 06.02.2006

 Alex M., on Feb 23 2007, 03:32, said:

Cel mai bine ar fi sa-ti izolezi tavanul cu ceva polestiren, este destul de ieftin si usor, poti sa faci chiar tu.

Daca in schimb vrei sa treci la represalii directe, nu te apuca sa dai muzica tare sau sa arunci pietre in geam, mai bine incerci sa gasesti o solutie mai haioasa, gen sa cauti pe net cum poti face un montaj eletronic care sa genereze anumite campuri eletromagnetice care sa perturbe sistemul nervos al oamenilor din jur, ex. poate vor incepe sa vada fantome sau sa aiba parte de experiente  paranormale cand nu esti tu acasa, si se muta.

Sau, daca asta nu merge, poate ceva mai usor de implementat, ex. faci rost de un video proiector de undeva ( mai mic ca sa poata fi manevrabil ), si vezi cum le proiectezi pe fereastra la ora 12 noaptea pe peretii din casa ceva umbre de monstrii.

Cu ceva sunete pe masura de la boxele calculatorului, care sa se potriveasca cu umbrele, si cu o treaba regizata bine, ai putea speria femeile de acolo incat sa vanda apartamentul si sa se mute.

Dar, cine stie cine-l cumpara, si poate vine careva caruia ii place sa joace popice in casa, si o sa auzi toata ziua bila rostogolindu-se de la usa de intrare pe jos pana in capatul opus al apartamentului.

trist,foarte trist... tot mai bun este curentul electric!!! in calorifere,in usa de la intrare,sonerie etc.

#98
dan_ghetau

dan_ghetau

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 970
  • Înscris: 09.03.2007

 Semper Pri, on Feb 10 2007, 02:28, said:

Dă un search pe google pt Legea 61/1991 Art.2 aliniatul 28.
Art. 2. - Constituie contraventie savârsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise în astfel de conditii încât, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni :
...
28). tulburarea, fara drept, a linistii locuitorilor prin producerea de zgomote cu orice aparat sau obiect ori prin strigate sau larma;

Aliniatul 29 specifică orele 22.00-08.00, dar se referă la tulburarea linistii locatarilor, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice situate în imobile cu destinatia de locuinte sau în imediata vecinatate a acestora;  ;)

Aceeasi problema o am si eu:stau la curte si un vecin are 2 ciini care latra la/din nimic.Nu latra la cineva de pe strada ci doar intre ei. Art 2 pct 28 nu prevede amendarea proprietarului?Cine trebuie sa faca larma?Tot PRPORIETARUL?Ciinele nu-i nici aparat dar nici obiect...depinde de boul de garcea care interpreteaza...Chiar nu se poate face nimic?

#99
bogdanan

bogdanan

    devoted SoftNews member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.269
  • Înscris: 02.04.2004

 Bocacio Junior, on Dec 10 2005, 22:25, said:

Cel mai simplu in cazul asta era sa umble la tabloul blocului, sa opreasca curentul pentru o secunda...luai restart si gata cu muzicuta...aveau liniste ;) ).

acum depinde si de ce ups nesimtit are :D, dac-o fi ca al meu, cu baterii de masina ;)

 lucas22010, on Feb 17 2007, 16:19, said:

URAAAAAAAAAAA, A TERMINAT BABA VARZA!!!!!!!!!!!!!!!!

dupa cati ani ?

 dan_ghetau, on Mar 29 2007, 14:13, said:

Aceeasi problema o am si eu:stau la curte si un vecin are 2 ciini care latra la/din nimic.Nu latra la cineva de pe strada ci doar intre ei. Art 2 pct 28 nu prevede amendarea proprietarului?Cine trebuie sa faca larma?Tot PRPORIETARUL?Ciinele nu-i nici aparat dar nici obiect...depinde de boul de garcea care interpreteaza...Chiar nu se poate face nimic?

ba da, ia un fluier sau ceva electronic sa-l auda numai ei, si da-i play cand ajungi de acasa. cand ajungi seara, o sa ai liniste garantat

#100
inocelat

inocelat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 33
  • Înscris: 21.02.2007
CU CE IZOLEZ FONIC TAVANUL?

Nu vreau sa ma mut. Imi place apartamentu, zona, tot. Si era frumos si bine odata...
Am in aparatmentul de sus o familie care de 13 ani:
-in primii 2 ani si-a construit mobila pentru apartament(in casa, la diferite ore);
-cele 2 fetite care jucau sotronul si se plimbau cu rotilele(prin casa evident), acum sunt mari si se fugaresc prin casa cu baietii(cand sunt parintii plecati) si muta mobila(la 2,3,4,5,6 noaptea)
-s-au imbatat si au vomitat pe geam
-asculta muzica cu boxele scoase pe geam(la orice ora)
-dupa ce a terminat cu mobila s-a apucat de zugravit singur- e mare meserias- si curata peretii tot noaptea
-fiind mare meserias si-a schimbat instalatia la baie singur si m-a inundat de s-a umflat peretele, a cazut lampa de neon pe chiuveta si mi-a spart chiuveta
-fiind mare meserias repara diverse pentru prietenii de pahar, adica taie cu fierastraul, da gauri, etc
-si-a montat termopane si a curatat la glafuri vreo 2 luni, tot dupa 12 noaptea
-cand nu face treaba, isi fugareste si isi bate nevasta, de mi-e teama sa nu inceapa sa curga sange din tavan
-se imbata aproape tot timpul si vorbeste foarte tare(cred ca este surd)
-de vreo 3 ani se culca imediat ce vine de la munca(pe la 16), la 20 se trezeste si la 24 se apuca de treaba
-cand e cuminte, mosmondeste ceva prin bucatarie si pe la 2-3 noaptea scapa trusa cu scule pe gresie
-a, sa nu uit, are gresie peste tot si femeile poarta patofi(inclusiv papucii de casa) cu flec metalic(cel putin asa se aude)
-are un jaf de aer conditionat care bazaie non stop(si pt.cald si pt.rece)
-pentru ca s-a debransat, mi-a dat peste cap sistemul de incalzire si trebuie sa-mi schimb caloriferele, iar pe pereti, la imbinarea cu tavanul, fac mucegai
-are o gramada de fire trase din casa la subsol(pe ext.blocului)
-cainele se joaca noapte cu bile
-programul lor de somn este consecutiv, adica exista mereu cineva treaz care face galagie
-pentru ca umbla la tevile de caldura(nu stiu de ce) mi-a cazut zugraveala din jurul tevilor mele(sus la tavan)
-pentru ca umbla la curent(cu diverse aparate cred) imaginea la tv. e cu purici
-pentru ca s-a debransat de la apa calda, noaptea cand se spala familionul se aud oalele zdranganind in baie cate 2 ore
-pentru ca sunt nesimtiti se aude cand se pisa toate cele trei muieri(si le apuca pe rand, la interval de 5 minute)
-pentru ca ma uraste, daca intind rufe afara, arunca mizerii pe geam
-pentru ca mi-am pus copertina deasupra ferestrei, a umplut-o cu mizerii sau cu mancare pentru pasari si in fiecare zi e nunta de vrabii deasupra geamului(nu mai vorbesc de gainaturi pe geam)
-pentru ca ma uraste mi-a rupt si mi-a furat florile de la usa
-pentru ca ma uraste mi-a spart cutia postala(cred ca ei, nu stiu sigur)
-pentru ca sunt nesimtiti arunca diverse gunoaie pe geam, toate oprindu-se in pomul foarte stufos, si in marea maj. in dreptul geamului meu - pungi cu gunoi, haine rupte

Ce am facut?
-am vorbit frumos cu ei, chiar i-am adus pe rand la mine sa auda si ei
-i-am rugat
-i-am implorat
-i-am injurat
-i-am reclamat la politie, care politie a spus ca ei(vecinii) se declara nevinovati si pentru a-i amenda trebuie sa scol eu la 2 noaptea alti 2 vecini care sa-mi tina partea
-pentru ca le-am facut nesimtite pe fete ca-si fac de cap si fac galagie, m-au amenintat ca ma dau in judecata

Acum am gasit 1 vecin. Mai am de gasit unul. Poate il gasesc in urmatorii 13 ani.

NU VA MAI PLANGETI DE AI VOSTRI, CA AI MEI SUNT UNICI!

#101
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.506
  • Înscris: 04.05.2006
Eu...deasupra nu am decat o pereche de studenti. Cuminti de altfel, doar ca ii apuca galagia pe la 12-1 noaptea. Dar sunt tineri...ii inteleg si nu le fac scandal. Si pe deasupra ma mai si inspira cateodata :P. Si ma resemnez. Ei au de suportat latraturile Schnauzerului :P.

#102
roxanadanam

roxanadanam

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 18.04.2007

 mihneag, on Dec 4 2005, 18:24, said:

Poate ca o sa para puerila problema sau pe unii o sa-i distreze. Pe mine insa absolut deloc. Din contra. |:(

Vecinii de deasupra sunt nesimtiti. Si cand spun asta sunt extrem de bland.
Au un copil de 5 ani care alearga pe calcaie si joaca fotbal, trantind scaune si ce i-o mai iesi in cale. In permaneta se audem bum-bum-bum.
Am incercat sa discutam civilizat cu ei, dar nu a functionat, o nesimtire mai mare nu ati vazut.

Mentionez ca am si io 2 copii (unul de 5 ani jumatate, altul de 2) si ca nu sunt absolut DELOC exagerat.
Politia nu se baga decat dupa 10 seara.

Are cineva idee despre legislatia in domeniu?

draga Mihnea, eu cred ca solutia ar fi sa vorbesti chiar cu acel copil; daca tu ai constatat ca adultii sunt handicapati, probabil ca si copilul a constatat asta numai ca deocamdata nu intelege si ce face e forma lui de protest; eu iti propun sa le bati in usa cu proxima ocazie in care face tambalau si sa-i propui sa vina la tine si sa se joace cu ai tai, asa poate sa vada si ce alternative mai are, faci si o fapta buna si scapi si de bataie de cap; de exemplu ii promiti sa-l chemi o data pe saptamana cu conditia ca in restul zilelor sa nu te deranjeze; stiu ca ti-ar prii o solutie rapida de genul- telefonul salvator- dar deocamdata nu exista; si decat sa iti consumi nervii de-a surda mai bine incerci sa faci ceva; copii nu sunt rai si sunt mult mai intelegatori ca adultii
succes

#103
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 36.506
  • Înscris: 04.05.2006
Apropos de zgomote in blocuri....a fost o faza tare simpatica acu vreo 9 ani. Catelul meu avea cateva luni si nu-i placea sa stea singur acasa. Si in concluzie, cand il lasa sotia mea singur, latra ca disperatul pana venea cineva. Si cei care cunosc rasa, stiu ce inseamna latratul unul Schnauzer urias :). Dupa vreo luna, vecinul de deasupra, care avea un copilas de aprox. 1 an, a venit la sotia mea si-a rugat-o amabil de altfel, sa faca ceva cu catelul, pentru ca, copilul lui, in loc sa inceapa sa vorbeasca, a inceput sa latre toata ziua......

#104
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002

Quote

Dupa vreo luna, vecinul de deasupra, care avea un copilas de aprox. 1 an, a venit la sotia mea si-a rugat-o amabil de altfel, sa faca ceva cu catelul, pentru ca, copilul lui, in loc sa inceapa sa vorbeasca, a inceput sa latre toata ziua......
hahahahaahaaaaaa

eu sunt un fericit deci cu vecinii de deasupra care ma inunda odataq la 3 luni..dar slabut, doar peretii si tavanul in bucatarie si baie,  o zugraveala noua rezolva totul :D

#105
credit

credit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 621
  • Înscris: 04.05.2007

 mihneag, on Dec 4 2005, 18:24, said:

Poate ca o sa para puerila problema sau pe unii o sa-i distreze. Pe mine insa absolut deloc. Din contra. |:(

Vecinii de deasupra sunt nesimtiti. Si cand spun asta sunt extrem de bland.
Au un copil de 5 ani care alearga pe calcaie si joaca fotbal, trantind scaune si ce i-o mai iesi in cale. In permaneta se audem bum-bum-bum.
Am incercat sa discutam civilizat cu ei, dar nu a functionat, o nesimtire mai mare nu ati vazut.

Muta-te la casa! Si asta pana nu se mareste pustiu sa vezi atunci cutremur.... Poate te mai si asteapta cu baietii pe la usa blocului :naughty:

Editat de credit, 11 mai 2007 - 14:04.


#106
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 04.04.2007
fleosc, fleosc, in miez de noapte. paaarrrrttttzzzz. si iara fleosc. apoi se aude cum se rupe un ziar cu sete si frecusul de partea dorsala. aceeasi ora, in fiecare noapte. in schimb exista si decenta: nu se aude cum trage apa, stie ca asa va trezi vecinii.
vreau la caaasaaaaa

#107
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.603
  • Înscris: 25.10.2006
vecinii mei de dedesubt au o javra de pekinez care isi face nevoile pe balcon. A venit caldura. Ghici ce se intampla daca deschid geamul? :cursing:

#108
totalitar

totalitar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 55
  • Înscris: 04.04.2007
ce bine ca ziarele au editie online. si-au mai salvat jurnalistii din demnitate, ca nu se poate sterge vecinu decat cu versiunea tiparita.

iar ca sa revenim la vecinii nesimtiti... pe mine ma apuca groaza cand incepe unu sa horcaie dimineata la baie si sa-si curete cu zgomot fosele nazale. aah, si odata, stand pe www.c, am aflat fara sa vreau ca vecina a lipsit toata noaptea de acasa. si ii dadea barbaxu, ala cu horcaiala cred, un macel monstruos si o ameninta de mama focului. viata la bloc, ce sa-i faci...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate