Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...
 

Sah - convertire CBH in PGN, dar cu tot cu text !

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2 răspunsuri în acest subiect

#1
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.194
  • Înscris: 25.05.2013
DISCLAIMER:   imi cer iertare daca postez unde nu trebuie, dar nu vad nicio arie pt tipul meu de post!!!
daca exista, va rog frumos sa il mutati! multumesc


sal la toti !

cum imi place si sahul, am gasit prin cd urile mai vechi de ceva timp, un CBH (baza de date) cu Dangerous Weapons - Kind's Indian [Everyman 2010] by Richard Palliser

e o baza de date ce ruleaza in Fritz sau Chessbase

e o carte electronica ce te invata despre Indiana Regelui

ideea e ca eu folosesc o aplicatie, Chess Viewer pe iPad, care vede doar PGN, si as dori sa il convertesc intr un PGN, dar exista o problema mare --- desi atat Fritz 13 cat si Chessbase permit sa day copy/paste intr-o noua baza de date cu extensia PGN, NU se salveaza si liniile TEXT  (primele 5 --- cuvant de introducere, cuprins etc)

noua baza de date PGN contine doar jocurile


atasamentul e un screen capture dupa varianta cu extensia CBH a cartii electronice susmentionate, deschisa in Chessbase 11 --- si functioneaza perfect

De la ,,CONTENTS" pana la ,,CHAPTER ONE: ATTACKING THE FIANCHETTO", veti remarca cum in coloana RESULT, scrie TEXT

Apoi, toate celelalte au LINE  (unele au si text)

problema mea e ca, indiferent daca folosesc Fritz 13 sau chiar Chessbase 11, pt conversia CBH in PGN, se pierd acele TEXT linessi fisierul PGN rezultat incepe DUPA acel ,,CHAPTER ONE:....", deci textul nu e convertit!

am incercat si cpoy/paste individual, chiar sa le scriu eu....dar nu pot !

exista vreo metoda sa creez un PGN functional full, dupa acest CBH ?

daca da...care ar fi softul ?

COROLAR:  cu ce soft credeti ca au creat autorii acel CBH, initial ?

ca model, am pus si al doilea atasament, e un fisier arhivat 7z, numit Attacking Chess - The French

el e un PGN functional full, exact ca si CBH de mai sus, dar e PGN !


stiu ca ma veti intreba --- la ce imi trebuie PGN, daca si CBH functioneaza cu Chessbase si Fritz ?!

asa cum am zis, eu le vad si pe ipad, am o aplicatie numite Chess Viewer, care insa vede doar PGN!    a venit inclusa cu cateva carti gratis sub format PGN

si as dori sa stiu cum pot transforma acel CBH intr un PGN full, asa cum e acel Attacking Chess - The French, sa pot citi si textul, si sa vad si mutarile etc pe ipad, in Chess Viewer!

ce aplicatie mi-ar trebui !?

Multumesc

Fișiere atașate



#2
Cosmin1981

Cosmin1981

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.194
  • Înscris: 25.05.2013
o alta intrebare --- sa nu fac topic nou --- am o tabla de sah de 26 cm  (deci mica), e de lemn, frumos lacuita,  negru cu alb --- dar pe lateral, in loc de coordonate cifre si litere, are niste decoratiuni, niste inflorituri

am cumparat tabla de la mare, anul trecut ... si e f frumoasa, dar as dori sa stiu cum as putea face macar sa lipesc o hartie cu numere si litere drept coordonate ... ce s-ar lipi cel mai bine pe lemn ?

#3
Pascalau

Pascalau

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 296
  • Înscris: 24.02.2007
I-ti recomand gameknot.com. Acolo gasesti cam tot ce vrei in domeniul sahului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate