Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3799
Pisoic

Pisoic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.11.2009
Salutare tuturor.

Avem si noi o problema cu apa calda. Miroase urat, nu a sulf ci a fier, rugina. Avem put sapat la 30 m, dedurizator cu 25 l rasina. Analiza la Apa Nova arata totul in parametri normali (duritate 17.6 grade) in afara de fier care este 336 micrograme.

Apa este curata, nu are depuneri, cea rece are un usor gust metalic, niciun miros. Inca cea calda e groaznica. Miroase a sange cald Posted Image .

Boilerele nu au fost folosite timp de cateva luni. E posibil sa fie de la ele? Casa a fost cumparata de curand si fostii proprietari spun ca apa calda nu avea niciun miros.

Ma intereseaza sa o fac si potabila daca se poate, singura problema fiind fierul. Insa in situatia asta nu o pot folosi la spalat.

Ceva sugestii?

Multumesc.

#3800
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
La mine cea calda miroase din cauza vasului de expansiune de pe boiler (pe intrarea in boiler). Ala pierde aerul din membrana, intra apa multa in el, stationeaza destul timp si se impute. Cum bag aer, cum scap de putoare inca 4-5 luni.
Ar fi de facut verificari si la statia de dedurizare ca nu stii cum a fost utilizata. Dupa ce ii dai o regenerare fortata, cu eventualul by-pass inchis, masori duritatea si asta trebuie sa iasa zero. E destul de simplu de rezolvat. Trebuie un compresor cu manometru si un kit de masurare a duritatii.

#3801
Pisoic

Pisoic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 28.11.2009
Multumesc mult pt. raspuns. Ceva informatii in legatura cu introducerea aerului aveti? Sau vreun link, film, orice. As incerca asta inainte sa iau un deferizator.

#3802
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Opresti alimentarea cu apa rece a boilerului si dai drumul la un robinet de apa calda. Cand nu mai curge apa la robinet masori presiunea aerului in vasul de expansiune. Bagi aer cu pompa/compresorul pana la presiunea maxima a apei reci la intrare.

#3803
Doadz

Doadz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.09.2007
Salut,
ce parere aveti de filtrul acesta?
http://www.watermag....-filtrare/p-303

Cum as putea descoperi cat ma costa filtrele si daca pot lua si de la alti producatori?

Multumesc.

Edited by Doadz, 12 November 2018 - 17:40.


#3804
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cartusele filtrante se pot lua si de la alti producatori, carcasele par universale. O prima remarca e ca membrana de 400gpd e de mai mult de 2 ori mai scumpa decta una de 50/75gpd, dar asta e pretul pentru a avea apa direct fara stocare. A doua remarca e ca prima carcasa de filtrare ar trebui sa fie transparenta ca sa vezi cand e caul sa schimbi filtrele. In ultimul rand cartusul bioceramic, nu stiu ce e cu el.

#3805
Doadz

Doadz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 08.09.2007
Am inteles, multumesc mult pentru input.

Cred ca o sa impusc oferta.

#3806
dntpt

dntpt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 20.02.2014
Salut,

Vreau sa montez un set de filtre pentru apa potabila, apa de la retea Bucuresti, Sector 2

Am citit jumatate de topic si m-am hotarat la un filtru de genul asta :

https://www.aqualine...ter-fp3-k1.html

cu urmatoarele filtre:

- PP 5 microni
- Cartus cu carbon activ bloc, clasic 10″ (CTO)
- Cartus din carbune activ granular cu KDF si rasina dedurizare

Ar mai trebui sa-i pun si filtru cu membrana ultracapilara, ceva care sa se poata curata din cand in cand.


Acesta se poate spala? https://filtro.ro/pr...ra-0-02-microni

Ce credeti? e ok?

Multumesc.

#3807
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 dntpt, on 13 noiembrie 2018 - 16:04, said:

Salut,

Vreau sa montez un set de filtre pentru apa potabila, apa de la retea Bucuresti, Sector 2

Am citit jumatate de topic si m-am hotarat la un filtru de genul asta :

https://www.aqualine...ter-fp3-k1.html

cu urmatoarele filtre:

- PP 5 microni
- Cartus cu carbon activ bloc, clasic 10″ (CTO)
- Cartus din carbune activ granular cu KDF si rasina dedurizare

Ar mai trebui sa-i pun si filtru cu membrana ultracapilara, ceva care sa se poata curata din cand in cand.


Acesta se poate spala? https://filtro.ro/pr...ra-0-02-microni

Ce credeti? e ok?

Multumesc.

Am avut filtro, a fost ok.
Am trecut la everpure  4DC .

Cel de 0.5 microni este aici : https://origocoffee....=12395524161615
Cel de 0.2 microni aici : https://origocoffee....=12395524194383
Ai nevoie de un cap pentru filtru : https://origocoffee....=12395524227151

Mai exista si varianta coreeana : Pureal / Picogram. https://livingsoluti...apa-pureal.html

Edited by adiatric, 13 November 2018 - 16:30.


#3808
elbjorn

elbjorn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,093
  • Înscris: 02.09.2016
Salut, ce filtru lavabil e Best buy pt a ține mocirla in afara caloriferelor?

Schimb centrala și vreau sa adaug si un filtru lavabil.

#3809
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Pai de unde mocirla? E circuit inchis. Daca schimbi centrala e recomandat sa speli instalatia. Apoi o umpli cu apa proaspata si eventual un inhibitor de coroziune si ai terminat. Poti pune si un filtru daca vrei cu tot dinadinsul, dar nu stiu sa iti zic de cat, poate 50 de microni. Robineti inainte si dupa filtru ca sa il poti curata si buna ar fi o carcasa transparenta ca sa vezi daca/cand e cazul sa intervii. Scrie si tu pe un topic de centrale ca aici suntem offtopic.

#3810
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Va salut.

Pentru aceste rezultate (in afara limitelor):
  • bacterii coliforme = 2.2x10² ufc/100 ml (conform legislatiei la care ne raportam valoarea admisa este 0)
  • fier = 243 µg/l  (conform legislatiei la care ne raportam valoarea admisa este maxim 200 µg/l)
  • mangan = 988 µg/l (conform legislatiei la care ne raportam maximul admis este de 50 µg/l)
  • duritate (suma de calciu si magneziu) - 21.86 grade germane - rezultatul obtinut indica o apa dura
Din ce am citit pe ici pe colo mi-ar trebui o lampa UV (pentru bacterii) si o statie de dedurizare/deferizare/demagnetizare (pentru "minerale")? Este ok solutia asta de filtrare?

Un alt detaliu este ca atunci cand am scos pompa submersibila din put, pe o portiune de furtun este o mazga neagra urat mirositoare. Ma gandesc ca acea mazga este cumva ca o pelicula la suprafata apei si va intreb daca exista vreo solutie de a o indeparta sau este ok sa o las asa avand in vedere instalatia de filtrare mentionata mai sus. Si ce este acea mazga si care este posibila cauza a aparitiei ei?

Multumesc.

#3811
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
@cinsem unde ai facut analiza apei, la ce laborator?
Sunt interesata de achizitia unui sistem de filtrare apa rece consum menajer dar as vrea sa incep cu inceputul si sa fac analiza apei (caracteristici fizico-chimice, microbilologic) aceasta fiind extrasa din foraj.

Este obligatoriu sa declar zona din care provine apa in momentul in care o duc in laborator? Intreb in ideea in care, as vrea sa evit ca rezultatul sa fie copy-paste din alt buletin facut in zona, am rezervele mele ca nu ar putea sa se intample asta.

#3812
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018

 Sara_28, on 15 noiembrie 2018 - 16:27, said:

@cinsem unde ai facut analiza apei, la ce laborator?
Sunt interesata de achizitia unui sistem de filtrare apa rece consum menajer dar as vrea sa incep cu inceputul si sa fac analiza apei (caracteristici fizico-chimice, microbilologic) aceasta fiind extrasa din foraj.

Este obligatoriu sa declar zona din care provine apa in momentul in care o duc in laborator? Intreb in ideea in care, as vrea sa evit ca rezultatul sa fie copy-paste din alt buletin facut in zona, am rezervele mele ca nu ar putea sa se intample asta.

La Unilab am facut.

Nu cred ca risca sa dea copy/paste. Pun stampila pe un document si daca, spre exemplu, cineva se imbolnaveste de la nitritii din apa dar in buletinul de analiza apare ca nu-s nitriti, cred ca-s pasibili, macar, de un proces.
Plus ca au un certificat de acreditare si, iarasi, o companie normala la cap nu risca sa-l piarda dand copy/paste.

Si am stat si vreo 7 zile dupa ei. Daca erau rezultate copy/paste poate dura mai putin... ma gandesc :)

#3813
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
Eu ma gandesc ca, atunci cand vine un locatar dintr-un complex si le spune strada, poate ca le e mai simplu sa scoata buletinu din sertar facut de alt locatar cu ceva timp in urma si sa mearga pe ideea ca oricum daca se imbolvaneste careva din cauza apei cu o calitate indoielnica, se va vedea in timp nu de maine. Merg mai departe cu ideea si sper sa nu existe Dezvoltatori care cumpara un set de analize facut in plaja, de aici ingrijorarea.

In felul asta, ei oricum sunt acoperiti si pot spune, "cand am facut noi analiza astea erau valorile", nu ii invatam noi cum se fac smekeriile. Au indoit altii dezinfectantu pentru spitale ...de ce n-ar face oamenii economie la reactanti sau ce substante folosesc? :)  suflam si in iaurt acum, nu vreau sa acuz, imi iar masuri de precautie, atata tot.
Oricum consider ca analizele astea ar trebui facute fara a exista o rubrica in formular unde sa apara adresa, de ce ar trebui sa ii intereseze de unde provine apa?!

Ai facut caracteristici fizico-chimice si microbilologic?
La ce pret au fost?

#3814
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Eu am facut proba pentru un put forat, la casa. Nu stiu cum sta treaba, la bloc. Probabil ca e mai usor de manarit desi, repet, eu daca as fi patron nu mi-as risca licenta. Mai ales ca-s doar vreo 2-3 firme acreditate pt zona Bucuresti-Ilfov.

Dar, nu-mi aduc aminte sa ma fi intrebat adresa putului ci doar sursa apei. Iar adresa am dat-o pe cea din buletin (pentru detalii "contabilicesti") care n-are nicio legatura cu locatia casei.

Si da, am facut testul pentru caracteristici fizico-chimice si microbilologice iar pretul a fost 397 RON (sau ceva pe acolo).

#3815
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
In Bucuresti, cel mai ieftin cred ca e la apa nova, 250 parca am dat cu ceva ani in urma. Nu ii intereseaza adresa unde e putul/sursa de apa. In plus se pot face niste minime verificari, de exemplu cu benzi din alea reactive care se folosesc la acvarii. Daca valorile care ies pe banda sunt cat de cat apropiate de ce dau la laborator atunci sansele sa fi fost facut buletinul cu copy/paste scad. Eu asa am procedat, dar pentru a putea verifica eu pe viitor fara sa mai duc la laborator. Nu sunt precise, dar un indiciu tot iti dau.

#3816
Sara_28

Sara_28

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 497
  • Înscris: 16.12.2016
merci, voi tine cont si iau o decizie.

@adiatric, informativ - cum se face prinderea capului respectiv de filtru QL3B pe instalatie?
Parca sa zic ca in specificatii nu vad filet interior/exterior ca la corpurile de filtru clasice de pe piata ...
merci

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate