Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3763
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 21.05.2017
Nu cred ca poate fi scoasa, e o râșniță de baterie. Doar ca periodic frec la ea.
Presupun ca e toxica chestia aia.

Din atâtea magazine care vând filtre chiar nici unul nu vinde baterii de calitate?

Edit: rectific, se pare ca patentul a câștigat lupta.

Attached Files


Edited by Hybr1d, 25 May 2018 - 12:46.


#3764
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Din DEX: COCLEÁLĂ, cocleli, s.f. 1. Strat de carbonat de cupru, de culoare verde, toxic, care se formează pe suprafața obiectelor de aramă.

Eu nu imi imaginez ca bateria mea e mai de calitate decat a ta. Arata la fel la prima vedere, nu am ales-o in mod special, a venit cu osmoza inversa care nu a fost cine stie ce racheta. Si totusi nu am probleme cu ea. Chiar ma gandeam sa mai cumpar una ca vrea sa trag un tub in alta parte si ma uitam dupa cea mai ieftina fara sa ma gandesc ca pot da peste probleme din astea.

#3765
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Probabil tu nu ai calcar pentru care trebuie sa freci pana se duce chromul si se dezvaluie alama.
Se poate duce la nichelat piesa aia sau se poate face la strung din inox. Ambele variante costa cat tot robinetul ala nou. Cred.

#3766
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Corect, nu mai am calcar ca e dupa osmoza Posted Image. Mazga/alge/bacterii asa cum spunea cineva mai sus insa am vazut si de aia intrebam mai sus de igienizare/clorinare pe care cred ca o voi pune in practica la urmatoarea revizie/schimb de filtre sau eventual de membrana.

#3767
bits

bits

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 11.01.2007
Apropo de problemele cu baterii ieftine,anterior:
A incercat cineva o baterie triplă de genul:
http://www.staraqua....filtre-apa.html

#3768
campnou

campnou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,268
  • Înscris: 10.05.2011
Attached File  IMG_20180622_182732.jpg   277.68K   30 downloads

Attached File  IMG_20180622_182720.jpg   279.24K   30 downloads

Attached File  IMG_20180622_182647.jpg   305.89K   26 downloads

Buna ziua ce părere aveți de analizele de mai sus?,cum scap de probleme,dacă scap,ce filtre ,sau clorinare?mulțumesc,nu vreau sa o beau,doar spalat vase,dus,etc

#3769
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007
Salutare,

Filtrele si robinetii pentru o CT sunt obligatorii de pus fix sub centrala, dupa cum vezi la toata lumea, sau le pot pune in cutia distribuitorului? Din motive estetice as vrea sa fac chestia asta.
Daca are vreo relevanta, distanta dintre distribuitor si CT este 3.5 metri, teava PEX.

Edited by laffin, 24 June 2018 - 05:17.


#3770
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postlaffin, on 24 iunie 2018 - 05:04, said:

[..] Filtrele si robinetii pentru o CT sunt obligatorii de pus fix sub centrala, dupa cum vezi la toata lumea, sau le pot pune in cutia distribuitorului? [...]
Nu.

#3771
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Postraduk, on 24 iunie 2018 - 06:09, said:

Nu.

Ok, atunci nu o sa las spatiu deloc, ies cu tevile ingropate sub centrala. Sper sa nu faca figuri aia la PIF. :D Multumesc!

#3772
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca fac figuri, le spui sa mentioneze pe pif ca ai citit in certificatul de garantie aliniatul x punctul y, care specifica faptul ca daca se infunda centrala cu "mizeria" provenita din instalatie nu face obiectul garantie si ca-ti asumi lipsa filtrelor. Scrii ca ai luat la cunostinta si semnezi.

Eu nu m-am legat niciodata de lipsa filtrelor, insa am ajuns sa specific treaba asta pe PIF, deoarece m-am trezit cu uni care au facut pe prostii si au reclamat faptul ca nu au stiut (desi am discutat cu ei acest aspect) si ziceau ca daca le spuneam la PIF treaba asta, ar fi chemat instalatorul inapoi sa le puna filtre.
In certificat scrie clar ca "mizeria" nu face obiectul garantiei. Asa ca este fix problema mea daca montez sau nu filtre. Sau ce, daca am filtre si totusi intra mizerie in centrala se va repara gratis ? Normal ca nu. Asa ca de ce sa ma oblige cineva sa-mi pun filtre, din moment ce si cu ele montate tot nu am garantie daca intra mizerie in centrala.

#3773
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,374
  • Înscris: 16.03.2007

View Postflorin71_skoda, on 24 iunie 2018 - 09:12, said:

Daca fac figuri, le spui sa mentioneze pe pif ca ai citit in certificatul de garantie aliniatul x punctul y, care specifica faptul ca daca se infunda centrala cu "mizeria" provenita din instalatie nu face obiectul garantie si ca-ti asumi lipsa filtrelor. Scrii ca ai luat la cunostinta si semnezi.

Eu nu m-am legat niciodata de lipsa filtrelor, insa am ajuns sa specific treaba asta pe PIF, deoarece m-am trezit cu uni care au facut pe prostii si au reclamat faptul ca nu au stiut (desi am discutat cu ei acest aspect) si ziceau ca daca le spuneam la PIF treaba asta, ar fi chemat instalatorul inapoi sa le puna filtre.
In certificat scrie clar ca "mizeria" nu face obiectul garantiei. Asa ca este fix problema mea daca montez sau nu filtre. Sau ce, daca am filtre si totusi intra mizerie in centrala se va repara gratis ? Normal ca nu. Asa ca de ce sa ma oblige cineva sa-mi pun filtre, din moment ce si cu ele montate tot nu am garantie daca intra mizerie in centrala.

Centrala va fi amplasata intr-un loc vizibil si filtrele alea si robinetele sunt inestetice rau sub centrala, bineinteles ca le pun dar ma gandeam in cutia de distribuitor. Adica nu-i tot aia ca filtrul e la 30 cm de teava sau 3 metri? Este vreo problema daca procedez asa, pot aparea probleme pe viitor?

Edited by laffin, 24 June 2018 - 09:47.


#3774
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View Postlaffin, on 24 iunie 2018 - 08:36, said:

[...] Sper sa nu faca figuri aia la PIF.  [...]
Nu cred că vor face „figuri”. Dar dacă fac, spune-le să-ți arate „articolul” unde se specifică distanța maximă dintre filttre/robinete și centrală. Posted Image


View Postflorin71_skoda, on 24 iunie 2018 - 09:12, said:

Daca fac figuri, le spui sa mentioneze pe pif ca ai citit in certificatul de garantie aliniatul x punctul y, care specifica faptul ca daca se infunda centrala cu "mizeria" provenita din instalatie nu face obiectul garantie si ca-ti asumi lipsa filtrelor. Scrii ca ai luat la cunostinta si semnezi. [...]
Bre, sfatul ăsta dă-l celor cu PIF-ul, nu beneficiarului. Posted Image


View Postlaffin, on 24 iunie 2018 - 09:27, said:

Centrala va fi amplasata intr-un loc vizibil [...]
„Traducerea” spune că nu ai cameră tehnică... corect?


View Postlaffin, on 24 iunie 2018 - 09:27, said:

[...] bineinteles ca le pun dar ma gandeam in cutia de distribuitor. [...]
Asigură-te că-ți și încap acolo. Posted Image


View Postlaffin, on 24 iunie 2018 - 09:27, said:

[...] Adica nu-i tot aia ca filtrul e la 30 cm de teava sau 3 metri? Este vreo problema daca procedez asa, pot aparea probleme pe viitor?
Da. Nu. Posted Image

Edited by raduk, 24 June 2018 - 18:44.


#3775
Byty114

Byty114

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.05.2010
Sal,
Am tot citit pe forum si pe alte site-uri si sunt mai nehotarat ca inainte.

Vreau sa imi montez un filtru pentru apa care sa fie cat mai de calitate pentru mine dar daca e posibil si pentru viitorul bebe.
Precizez ca stau la apartamen in oras.
Am incercat sa fac o lista si am ajuns la urmatoarele modele:
https://romkor.ro/si...q-7-4fu/116.htm
http://www.barrier.c...rt-classic.html
http://www.barrier.c...xpert-hard.html
https://azura.ro/pro...-azura-filters/
https://azura.ro/pro...-azura-filters/
Ceva pareri?

Multumesc,

Edited by Byty114, 01 July 2018 - 07:04.


#3776
Byty114

Byty114

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 05.05.2010
Sal,
In acest moment tind spre https://azura.ro/pro...-azura-filters/
Are cineva filtre de la aceasta firma?
Multumesc,

#3777
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 10.03.2005

View PostByty114, on 05 iulie 2018 - 07:38, said:

Sal,
In acest moment tind spre https://azura.ro/pro...-azura-filters/
Are cineva filtre de la aceasta firma?
Multumesc,
Preturi foarte mari. Gasesti aceiasi calitate la preturi mult mai  mici. Uite doar un exemplu, dar sunt sigur ca sunt multe altele asemanatoare.

#3778
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,156
  • Înscris: 05.09.2007
am depuneri mari de calcar pe obiectele sanitare , in instalatie e un "filtru" electromagnetic dar nu e eficient. ma gandesc la un dedurizator , sarea/rasina din el afecteaza potabilitatea apei ?

#3779
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,607
  • Înscris: 17.03.2014
Ionii de calciu si magneziu sunt inlocuiti cu ioni de sodiu. In exces nici unii nu fac bine, primii pot da pietre la rinichi iar ionii de sodiu pot duce la hipertensiune.

Apa ce provenienta are? Eu am apa de put cu duritate mare (26+) si incerc sa intretin diferitele componente din instalatie in mod periodic. Cel mai mult are de suferit masina de spalat. Ce am gasit in pompa de evacuare nu s-a luat nici dupa 24 de ore de imersie in otet. Dar acolo sunt mai multe lucruri care intervin, printre care temperatura si detergentul care am impresia ca nu face bine nici el. In rest sitele de la baterii le demontez cam la jumatate de an si le tin o noapte in otet dupa care le clatesc si le montez la loc, iar la rezervoarele de la wc le scot mecanismul si il desfac si tot asa il tin in otet o vreme. Otetul e de baza peste tot si mai merge si sarea de lamaie.

#3780
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,151
  • Înscris: 09.01.2008
Eu beau apa dedurizata de 6 ani si inca stau bine cu toate analizele. Daca stam sa ne gandim ca la fiecare mg de Ca retinut se elibereaza 0,46mg de sodiu, la ce cantitate de sodiu ingeram nu ajungem la probleme din cauza asta.
Si tot de 6 ani nu am umblat la nimic in instalatii sau electrocasnicele ce folosesc apa. :)

Edited by camsonat, 06 July 2018 - 10:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate