Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3781
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
De unde ai informatia cu cantitatea de sodiu eliberata? Eu ma gandeam ca la un ion de calciu trebuie sa se elibereze 2 ioni de sodiu. Probabil cantitatile sunt mici, dar in anumite situatii ma gandesc ca pot crea probleme. Eu stiu ca mi-a atras atentia cineva cu un post in care spunea ca i se pare ca apa de la dedurizator are un pic de ust sarat. Eu am preferat deocamdata varianta de mai sus. Bateriile oricum nu tin o vesnicie, nici chiar cu apa dedurizata, si daca le schimb de 2 ori mai des tot nu ies la pretul dedurizatorului. Tevile de distributie deocamdata nu dau nici un semn din ce am vazut. Singura problema mare pana acum e masina de spalat si la asta ma tot gandesc ce as putea sa ii fac. Ce e curios insa e ca nu rezistenta e cea cu probleme (asta e cel mai simplu de scos si curatat) ci furtunul de cauciuc dintre cuva si pompa de evacuare, si pompa de evacuare in sine. Pe admisia in pompa de evacuare cel putin cam 1/4 obturata in vreo 2 ani de cand am schimbat pompa. Se vede depunerea pe acolo pe unde se prelinge apa.

#3782
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,177
  • Înscris: 05.09.2007
apa provine de la o fantana din padure(3.2 bari gravitational de la 300 m distanta). nu stiu ce o fi in masinile de spalat vase si rufe dar ieri am desfundat sita la bateria de la bucatarie si erau  depuneri de Ca dupa exact 1 an de cand o folosim. bateriile se murdaresc cel mai repede si sticla de la cabina de dus. practic o singura picatura de apa lasa urme cand se usuca.

#3783
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Iata o sursa:
https://www.freedrin...ealth-page2.htm
Cauta dupa 46.
Am calculat eu la un moment dat si cei 2 L de apa bauta pe zi aduceau in plus 10% (311mg) din sodiul consumat zilnic din alte surse.
Asa ca nu-i pericolul acolo.

Later edit: am uitat sa precizez ca, cantitatea de sodiu e direct proportinala cu duritatea. Eu am calculat pt 19dH.
In articolul ala spune sa inmultesti duritatea cu 8 si rezulta cantitatea de sodiu per litru exprimata in mg.

Edited by camsonat, 06 July 2018 - 12:45.


#3784
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Salut

Va rog frumos sa imi spuneti si mie ce tip de filtru este acesta si eventual de cat/ce dimensiune ?
E de la o instalatie de apa curenta , dar dupa cum se vede nu a mai fost schimbat de multa vreme
Dupa el mai vine si un filtru magnetic ca cel din poza , insa asta a fost mai usor de identificat - Xcal Dima 1/2 - si apoi catre o centrala de apartament si restul instalatiei de apa curenta

Multumesc anticipat de raspuns

Attached Files



#3785
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Din poza aia eu il vad de 1/2". Filtrul nu e singurul lucru ce trebuie schimbat pe acolo, cheama un instalator.

#3786
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,595
  • Înscris: 08.03.2017
"ce tip de filtru este acesta si eventual de cat/ce dimensiune"
Filtru cu sita de la 1/2 la 1/2 , se gasesc in supermarket-uri de profil , pret mic, sunt slabe la variatii mari de presiune , se crapa borcanul si te distrezi. Cauta cele cu partea superioara albastra.
Trebuie o verificare , cum spunea colegul mai sus .
Dar ce produce acea centrala , abur tehnic la 110 grade , zici ca e montat pe locomotiva nu in casa de locuit asa arata .
Numarul 2 e filtru magnetic de decalcifiere pentru ct si masini de spalat , e ok daca e zona cu apa calcaroasa .

#3787
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Instalatie e veche , asa am gasit-o si de acea am intrebat
Oricum luna viitoare aveam de gand sa chem un instalator
Insa am zis macar sa am si eu idee despre ce are in componenta instalatia mea , ca sa nu ma abureasca prea tare instalatorul
E intr-adevar o zona cu apa calcaroasa/tare din Bucuresti/sector 2 , fiindca si pe ghiuveta de inox sa format o pata alba pe unde sa scurs pe langa baterie apa
Astfel ca sunt obligat la un RK la instalatia de apa curenta de la bucatarie , ca centrala e un model mai vechi de la IMMERGAS EOLO STAR
Si ce brand/model de filtru de apa mai bun/eficient s-ar putea inlocui modelul din prezent , macar sa stiu ce ii cer/discut cu instalatorul

Attached Files


Edited by wather, 18 August 2018 - 19:33.


#3788
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008
Salutari, ajung si pe acest topic, cred ca le iau pe toate la rand in odiseea construiri unei case. Recent am facut analiza apei dintr-un un put forat in a doua panza freatica la ~30 m adancime in zona Ilfov, Cornetu. Nu am apa curenta si canal iar putul va fi folosit ca sursa principala de apa menajera in casa, as dori si potabila dar revin ulterior asupra acestui aspect. Rezultatele analizei a 30 de parametri sunt in limite normale cu exceptia duritatii de 23 grade germane. Ce brand recomandati ca si dedurizator, ce volum de rasina, ce capacitate trebuie sa aibe un dedurizator pentru 3 persoane si un debit sa zicem de doua robinete deschise simultan adica 20-25l/min. Care sa faca regenerare mai rar, la cateva zile si sa aibe un consum de sare mai mic. Doresc un dedurizator care sa faca regenerare la volum nu la temporizare, adica daca folosesc apa mai putina sau deloc daca plec in concediu el sa nu faca degeaba regenerarea ci sa o faca doar daca inregistraza metri cubi de apa limita intre regenerari.

Problema cea mai importanta este rezultatul de microbiologie care este total exagerat. Ii voi cere sa refaca testul si daca va iesi la fel cred ca voi plati alta analiza la alta firma. Sper totusi sa fie o erroare majora deoarece a iesit 4100 numar de colonii la 37 grade si 3200 la 22 grade celsius. Daca totusi nu este eroare si alta firma va confirma valorile puteti va rog sa ma lamuriti daca apa 1) poate fi folosita doar ca apa menajera(spalat la dus cada, chiuveta si spalat haine), 2) la spalta vase manual sau la masina de spalat vase, 3) la gatit daca se fierbe sau 4) ce se poate face si daca se pot folosi filtre pentru a deveni potabila, ce filtre, UV sau osmoza?

#3789
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,595
  • Înscris: 08.03.2017

 wather, on 18 august 2018 - 19:30, said:

Si ce brand/model de filtru de apa mai bun/eficient s-ar putea inlocui modelul din prezent , macar sa stiu ce ii cer/discut cu instalatorul
Intra pe aquator Buzau ro la sectiunea  produse-potabilizare apa-uz casnic-filtre de uz casnic-filtru aquator maxi ( ai 2 variante , dublu sau simplu ) - mergi la cartuse si acolo alegi de 50 microni pentru simplu daca doresti grosier filtrajul sau 50 microni plus carbune activ daca e pentru baut . Eu folosesc unul la intrare principala cu sita 50 microni ce o spal la aproximativ 3 luni si pentru baut am pe masa din bucatarie separat un filtru aquator clasic la care ii schimb cartusul de carbune la 1 an . De 6 ani folosesc sistemul fara nici o problema dar nu am apa dura in zona , e cateodata murdara de la cate o avarie pe sistem dar nu dura . Am avut si alte sisteme de filtrare si m-au cam lasat zgomotos la 3-4 dimineata cand a puscat capacul transparent , poate din cauza mea aplicand din gresala soc mecanic dar cu aquator nu am avut probleme de nici un fel plus gasesti cartuse de calitate, garantie, suport tehnic . Diferenta e ca sunt mai scumpe fata de turcia made...

Edited by ldpe, 19 August 2018 - 08:19.


#3790
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

 Mirel_85, on 18 august 2018 - 21:58, said:

Salutari, ajung si pe acest topic, cred ca le iau pe toate la rand in odiseea construiri unei case. Recent am facut analiza apei dintr-un un put forat in a doua panza freatica la ~30 m adancime in zona Ilfov, Cornetu. Nu am apa curenta si canal iar putul va fi folosit ca sursa principala de apa menajera in casa, as dori si potabila dar revin ulterior asupra acestui aspect. Rezultatele analizei a 30 de parametri sunt in limite normale cu exceptia duritatii de 23 grade germane. Ce brand recomandati ca si dedurizator, ce volum de rasina, ce capacitate trebuie sa aibe un dedurizator pentru 3 persoane si un debit sa zicem de doua robinete deschise simultan adica 20-25l/min. Care sa faca regenerare mai rar, la cateva zile si sa aibe un consum de sare mai mic. Doresc un dedurizator care sa faca regenerare la volum nu la temporizare, adica daca folosesc apa mai putina sau deloc daca plec in concediu el sa nu faca degeaba regenerarea ci sa o faca doar daca inregistraza metri cubi de apa limita intre regenerari.

Problema cea mai importanta este rezultatul de microbiologie care este total exagerat. Ii voi cere sa refaca testul si daca va iesi la fel cred ca voi plati alta analiza la alta firma. Sper totusi sa fie o erroare majora deoarece a iesit 4100 numar de colonii la 37 grade si 3200 la 22 grade celsius. Daca totusi nu este eroare si alta firma va confirma valorile puteti va rog sa ma lamuriti daca apa 1) poate fi folosita doar ca apa menajera(spalat la dus cada, chiuveta si spalat haine), 2) la spalta vase manual sau la masina de spalat vase, 3) la gatit daca se fierbe sau 4) ce se poate face si daca se pot folosi filtre pentru a deveni potabila, ce filtre, UV sau osmoza?

Va rog, nu toti deodata! Pe rand ! :-(

#3791
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,595
  • Înscris: 08.03.2017
"Pe rand..."
In prima parte ceri informatii industriale de linie de productie si proiectare - numai din gresala daca intra vreun coleg din bransa , probabilitate de 1 la 1 milion Posted Image Singura sansa rapida este sa cauti un producator si sa-i trimiti mail cu toti parametrii ce-i doresti iar el sa-ti recomande ce se potriveste , personal asa as face , e o instalatie de care nu te bati zilnic .
In partea a doua ceri lamuriri de analiza de laborator , aici eventual daca il gasesti pe colegul nostru @grigutti ca sa te lamureasca, nu l-am vazut de ceva vreme dar poate pe privat reusesti .

Edited by ldpe, 21 August 2018 - 20:26.


#3792
adytz_007

adytz_007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 26.01.2007
Salut, am cumparat un filtru triplu de 10 inch transparent la care am mai adaugat inca un filtru identic.
L-am montat in bucatarie, alimentare apa nova Bucuresti, in ideea de a face apa buna de consum fara miros si gust a clor.

Primul filtru are cartus cu sita lavabila din nailon cu grad de filtrare 60 microni (stiu ca este cam inutil, a venit la set il voi inlocui la urmatorul schimb de cartuse)
Al doilea cartus de polipropilena cred ca de 20 microni
Al treilea cartus carbune activ grad filtrare 5 microni
Al patrulea este cartus antibacterian membrana ultrafiltrare cu grad filtrare  0,1 microni luat din hornbach.

Fluxul de apa l-am reglat din robinetul de intrare sa fie cam de ~ 1.5 l/min .
Instalatia am montato acum trei zile, am lasat sa curga apa cred ca mai mult de 400 de litri dar apa filtrata are un miros si gust de medicament sau ceva de genul nu pare a fi de clor.

Gustul respectiv poate fi din cauza cartusului UF? A mai patit cineva este ceva normal la inceput sa fie asa iar in timp va disparea?

#3793
dionescux

dionescux

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 336
  • Înscris: 07.11.2004
Am patit si eu asa, am scos cartusele pe rand si am folosit apa, pana am identificat vinovatul .. la mine era filtrul de carbon activ. L-am schimbat, dupa gustul s-a diminuat mult, iar in cateva luni de folosire a disparut complet.



#3794
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut multe filtre de apa :
- aquator
-hunday
-3m
-filtro
-chanson
-pureal
Voi incerca si everpure.

#3795
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Si la ce concluzie ai ajuns?

#3796
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Toate sunt bune.

#3797
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Iată și ghirlanda mea de filtre, de la dreapta la stânga am 50 de microni, 20 de microni, 5 microni și cărbune.

Abia aseară am gătat, pe la 2.

Attached Files



#3798
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bun,
eu am luat everpure 4DC.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate