Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3817
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Ce comercianti de cacao sunt in domeniul asta. Am trimis buletinul de analize la vreo 3 firme si nici una nu s-a sinchisit sa-mi oferteze dupa 3 zile.... De fapt trebuia sa-mi dau seama dupa cum au raspuns la telefon ca-s firme de apartament

Poate cineva sa ma ajute cu o sugestie de "piese" necesare? Daca, pentru iarna asta cand probabil nu o sa ma mut acolo, vreau doar ca apa sa fie ok in centrala (sa nu o distruga), ar merge si niste filtre "clasice" (din acelea in cartus) pentru apa dura (22 grade) cu fier peste limita si mult peste limita mangan? Daca da, imi puteti sugera ceva?

Multumesc.

#3818
kappa_ii

kappa_ii

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 10.09.2002
salut, ce filtru imi puteti recomanda pentru filtrarea apei de fluor ? Va multumesc.

#3819
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"pentru filtrarea apei de fluor"
Sunt 3 categorii de filtre care retin fluorul , filtre testate si avizate :
- filtrare prin osmoza inversa
- filtre active de defluorizare prin alumina
- filtrare prin distilare
Chiar daca unele site-uri specifica "retine fluor in proportie de xx%" si nu au tehnologia descrisa mai sus este doar marketing . Da, toate sunt scumpe fata de cele clasice .

Edited by ldpe, 27 November 2018 - 08:39.


#3820
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Stiu ca in ceea ce priveste clorul, acesta nu e bun pentru membrana de osmoza si trebuie eliminat inainte ca apa sa ajunga la membrana de osmoza. Intrucat fluorul si clorul fac parte din aceeasi grupa de elemente ma intreb daca nu e o problema cu fluorul asa cum e si cu clorul. Poate nu, dar e bine de verificat.

#3821
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
După 3 ani de funcționare impecabilă sistemul Valrom Pur 3 a cedat, noaptea . Norocul nostru a fost că eram acasă și am ajuns la timp, alte pagube nu au fost. A mai patit cineva așa ceva ? Filtrele fusesera schimbate de vreo 4 zile, întradevăr la paharul acela au fost scăpări și l-am strâns puțin mai tare dar totuși nu ar fi trebuit să pocneasca asa. Schimb sistemul , mă interesează totodată un sistem cu siguranță, ceva recomandari sa previna inundațiile de gen. Aștept recomandările voastre. Va multumesc!

Attached Files



#3822
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ai apa de la retea? E posibil ca noaptea sa creasca presiunea din cauza ca nu mai sunt multi consumatori si atunci sa fi facut "poc". In cazul asta poate e bun un reductor de presiune inaintea filtrelor. Oricum plasticul tot plastic este si nu ofera prea mare garantie. Exista ceva senzori de inundatie, dar acum depinde si de instalatie/casa etc.

#3823
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View PostGradinarulUrban, on 29 noiembrie 2018 - 08:05, said:

A mai patit cineva așa ceva ?
Da, am patit si am montat un robinet giacomini incastrabil , adica are tija de acctionare lunga pentru montaj sub tencuiala , pe blatul de la bucatarie . Este montat la alimentarea principala de apa si efectiv inchid seara apa sau daca plec de acasa . Am patit-o inclusiv cu supapa de inchidere antiinundatie si regulator de presiune pe teava principala , sunt frectie dar dai bani buni pe ele , poate nu erau de marca si nu-si faceau treaba , nu cunosc detalii , stiu ca nu au fost de folos  asa ca am montat device manual , cel mai sigur - nu am mai avut probleme .

#3824
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostM_ierdnA, on 29 noiembrie 2018 - 10:18, said:

Ai apa de la retea? . Oricum plasticul tot plastic este si nu ofera prea mare garantie. Exista ceva senzori de inundatie, dar acum depinde si de instalatie/casa etc.
Da, am apa de la retea. Din ce material recomanzi sa fie paharul ? La genul acesta de senzori te referi  (720 RON Detector de inundatie cu servovana si 2 senzori, WLD-807)? Scump, dar si cand te gandesti ce se putea intampla, mai ales cand esti patit.

Edited by GradinarulUrban, 29 November 2018 - 20:57.


#3825
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007

View PostGradinarulUrban, on 29 noiembrie 2018 - 08:05, said:

[...] Aștept recomandările voastre. Va multumesc!
Reductor de presiune, amortizor/-oare de lovitură de berbec pe instalația de apă menajeră (ideal ar fi lîngă fiecare punct de consum, dar mai greu de pus în practică în viața reală) și un pic de educație în ceea ce privește modul de utilizare (închidere) al robinetelor monocomandă. Posted Image

#3826
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Si mie imi mai crapa pe la filet, dar eu am presiune mare din cauza hidroforului de bloc.

#3827
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"hidroforului de bloc"
Comanda lui include un presostat reglabil , ar trebui intervenit la reglaj daca are presiune prea mare .

#3828
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Doar eu ma plang de asta din toti vecinii. Anul asta am schimbat regulatorul de presiune, ca incepuse sa picure, poate era defect de mai multa vreme si nu isi facea treaba.

#3829
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Pe carcasa bazinului este posibilitatea de a monta un manometru , este ok pentru a vizualiza presiunea si de a nu exagera , chiar daca nu este unul etalonat .

#3830
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Regulatoarele de presiune pot prinde mizerie si sa nu mai inchida asa cum trebuie cand creste presiunea. Atunci presiunea dupa ele poate creste pana la presiunea de dinaintea regulatorului. Pe langa robineti de separare pentru a putea interveni atunci cand sunt probleme, ar trebui un filtru Y pe intrarea de apa rece, iar dupa regulatorul de presiune o supapa de presiune un pic mai mare decat presiunea de iesire din regulator. Ar trebui si un manometru de control in casa. Daca supapa de presiune incepe sa picure inseamna ca regulatorul nu mai inchide bine si trebuie intervenit si curatat/schimbat. Avantajul cu supapa e ca nu mai creste presiunea in instalatie.

#3831
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
Am luat de aproape un an un 3MFF100, de fapt cu tot cu rezervă. 3M zice 27 de mc sau 1 an. De 27 nici nu mă apropii încă, mă întreb cât de strict e anul. Oricum pot să recomand, până acum cel mai bun ce am văzut. Merge la robinetul normal, filtru de 0.1-0.2 microni. Eu l-am luat de pe amazon.us că la noi e prea scump.

#3832
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Problema cu filtrele e ca in timp se dezvolta colonii de bacterii. Daca tii un filtru plin cu apa timp de un an fara sa il folosesti eu cred ca e bun de aruncat la gunoi dupa aia. Daca in acest timp mai trece apa prin el, se mai spala, dar totusi un an e un an si tot mi se pare mult (ps, asta spun eu care nu stiu daca in vara mi-am schimbat filtrele de la sistemul de osmoza Posted Image )

#3833
blotunga

blotunga

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,186
  • Înscris: 09.04.2008
E sistem oarecum închis. Nu prea văd cum să se facă bacterii, apa vine tratat cu clor și din robinet până în filtru nu prea cred că au timp să se răspîndească bacteriile în maxim câteva săptămâni cât nu e folosit (gen concediu)

#3834
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Daca esti asa de sigur ca acolo nu se dezvolta bacterii nu vad ce te-ar putea impiedeca sa folosesti filtrul pana la cantitatea maxima de 27mc. Dar...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate