Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3853
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Salut,
Pentru apa care vine din put folosesc un cartus de 10 microni.
https://www.dedeman....croni/p/2005972

Cu toate astea, tot sunt impuritati care ajung in casa.
Pot folosi altceva? Sa caut de 5mcr?

Thx all,
Dan.

Edited by manead, 16 January 2019 - 15:44.


#3854
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Un cartus de 1 micron.

#3855
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Ce impuritati? Observi ceva de 5 microni cu ochiul liber? Poate nu e cartusul bine montat si trece pe langa el?

#3856
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 M_ierdnA, on 16 ianuarie 2019 - 15:47, said:

Ce impuritati? Observi ceva de 5 microni cu ochiul liber? Poate nu e cartusul bine montat si trece pe langa el?
Vad in sita de la baterii. Alea cum ajung acolo? NU trebuiau sa nu ajunga?
Sau nu asa functioneaza?

 Mizu, on 16 ianuarie 2019 - 15:45, said:

Un cartus de 1 micron.
Nu scade debitul de apa prea mult?
De ex vad ca pe asta https://www.bricodep...0-1-micron.html zice debit 2,5l/min

Edited by manead, 16 January 2019 - 16:07.


#3857
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Inainte sa-ti editezi postul aveai filtru de 5 microni. Daca ai totusi de 10, ia unul de 5 si pune-l dupa. Eu aveam 5 si 1, dar nu stiu sa-ti zic de debit deoarece am hidrofor.

#3858
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 Mizu, on 16 ianuarie 2019 - 16:10, said:

Inainte sa-ti editezi postul aveai filtru de 5 microni. Daca ai totusi de 10, ia unul de 5 si pune-l dupa. Eu aveam 5 si 1, dar nu stiu sa-ti zic de debit deoarece am hidrofor.
DA scuze. MI-am dat seama ca gresisem.
Hidrofor am si eu.

#3859
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Nu sunt depuneri de piatra? Totusi sita de la baterii nu ar trebi sa retina ce nu retine un filtru de 5 microni... Pot sa mai fie mizerii din instalatie. Sau altceva: in vasul de expansiune se depune o mizerie greu de descris, oricate filtre ai avea. Daca pui un filtru dupa vasul de expansiune, chiar si mai grosier decat 5 microni elimini si posibilitatea ca mizeria depusa in vasul de expansiune sa ajunga in casa.

#3860
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006

 M_ierdnA, on 16 ianuarie 2019 - 16:36, said:

Nu sunt depuneri de piatra? Totusi sita de la baterii nu ar trebi sa retina ce nu retine un filtru de 5 microni... Pot sa mai fie mizerii din instalatie. Sau altceva: in vasul de expansiune se depune o mizerie greu de descris, oricate filtre ai avea. Daca pui un filtru dupa vasul de expansiune, chiar si mai grosier decat 5 microni elimini si posibilitatea ca mizeria depusa in vasul de expansiune sa ajunga in casa.
Te referi la vasul de la hidrofor?
Filtrul este pus dupa hidrofor.
In casa mai am un dedurizator. Desfac diseara sita de la baterii si incerc sa fac niste poze.
In trecut am gasit un fel de pietricele maronii.

#3861
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
Ai analiza a apei? E posibil sa ai concentratie mare dintr-un anumit element. Daca pietricelele alea maronii sunt spre rosiatic, poate sa ai mult Fe in apa.

Rasina clasica dintr-un dedurizator nu are efect daca ai concentratie mare de FE sau alte cateva elemente (gen Mangan, de exemplu)

#3862
manead

manead

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 08.09.2006
Da, este mult fier. Eu schimb filtrul cam la 3 luni si este rosu.

#3863
cinsem

cinsem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 05.03.2018
In cazul asta nu faci nimic cu filtre. Fierul este si dizolvat in apa. Nu este doar suspensie ca sa poate fi blocat de un filtru.

Petele rosii si depunerile apar in locurle unde apa... se evapora iar fierul rugineste in contact cu aerul.

#3864
alecs1

alecs1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 05.11.2007
Salut,
Vreau să cumpăr un filtru, și citind un pic pe aici și pe wiki înțeleg că un filtru în 3-4 stadii e mai mult decît suficient pentru apa de la oraș (Apa Nova). E vreun dezavantaj la filtrul: https://filtro.ro/pr...e-ultrafiltrare ?

Ar opri tot ce e peste 0.02 um, și ei o numesc „ultrafiltrare”. Mai sunt pe internet niște produse aproximat identice, cu alt branding și cu preț puțin mai mare. Mai sunt o și grămadă de alternative cu 3-4 stadii, dar alea au suportul filtrului grosier opac.

#3865
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Buna tuturor.

Am cumparat acum un an un filtru de osmoza inversa EWRO 50 pb si acum e timpul sa schimb kitul de filtre la el. Am cerut o oferta de la cei de la care l-am cumparat dar mi-au cerut pentru 12 luni, 5 cartuse + membrana de osmoza 600 de lei. Pe filtrul de osmoza am dat 1000 de lei. Mi se pare exagerat de scump si nu cred ca nu exista si mai ieftin. Unde as putea gasi un kit de filtre pentru acest filtru de osmoza?

Multumesc

#3866
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
Cred ca lipsa unei informari corecte asupra costurilor de intretinere pentru acel sistem e o greseala pe care nu o vei mai repeta la urmatoarea achizitie.

Ia cartusele si mergi prin magazine, poate gasesti ceva sa se potriveasca.

#3867
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
@Mizu, comentariul tau e scris doar ca sa dea bine la rapoartele tale de postari? Nu cred ca e cazul sa se scrie pe aici numai de dragul de a se scrie sa se umple sute de pagini inutil. Sau ti se pare ca ajuta comentariul tau la ceva?

#3868
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,823
  • Înscris: 10.12.2006
De ce crezi ca nu ti-am dat un raspuns pertinent si benefic, doar pentru ca nu ti-a placut solutia?

Imi cer scuze ca te-am trimis prin magazine, am postat si eu de prost. Continua sa astepti aici pana vine cineva cu un raspuns care sa te satisfaca.

#3869
stearom

stearom

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 01.02.2017
Am gasit online kit de cartus pentru filtrul meu de osmoza pentru 3 ani la pretul de 350 de lei. Sunt si variante mai ieftine daca vreu pe jumatate de an sau un an. Dar impartind cei 350 de lei la 3 ani atunci ies cel mai bine. Multumesc oricum de ajutor.

#3870
krabu

krabu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 28.01.2011
Salutare.

Stau la casa si am apa dura. Totul se albeste de la calcar.

As dori o statie de dedurizare pentru toata casa. Presiunea de intrare este 4 bari. Va multumesc anticipat pentru sfaturi.

Am facut analize la Apa Nova si am urmatoarele rezultate:
Rezultate proba apa. Recoltata de la robinet conform instructiunilor Apa Nova.

http://prntscr.com/mci6mq

[ http://prntscr.com/mci6mq - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]Importanti pentru duritate:
- duritate totala 5,85 grade germane. Maxim admis 5
- conductivitate 565 us/cm fata de maxim 2500 us/cm
- fier 14 ppm fata de maxim 200 ppm

Edited by krabu, 26 January 2019 - 18:14.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate