Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3745
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Bateria de la filtru tot face ceva mizerie verde, desi am tot curatat-o.
Nu stiu exact ce e dar parca retin eu ca nu era tocmai sanatoasa chestia aia.

Modelul meu e ceva in genul asta:
M-am uitat pe cateva site-uri care vand filtre de apa si toate par sa fie din acelasi material, mai exact alama.
Ce e de facut?

#3746
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
A facut cineva igienizarea sistemului de osmoza inversa? Recent am schimbat prefiltrle si de obicei spal si clatesc paharele filtrelor, insa de data asta mi-a venit ideea unei dezinfectari a intregului sistem. Cautand pe net am dat de ceva de genul asta (la ceva asemanator ma gandisem si eu, dar nu stiam daca se pune in practica in mod obisnuit): se scot toate filtrele, inclusiv membranade osmoza si se pun tablete cu clor in primul pahar de prefiltrare si se umple sistemul cu apa. Dupa 15' (probabil sa se dizolve tabletele) se da drumul la apa pana ajunge clorul peste tot, pana la robinet. apoi se inchide si se lasa cateva ore. dupa aia se clateste bine si se remonteaza filtrele. La fel se pare ca se poate proceda si cu rezervorul de stocare, dupa ce in prealabil a fost golit de apa. Daca a facut cineva rog sa puna detalii aici si eventual sa comenteze procedura de mai sus. Multumesc.

#3747
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Iată că am schimbat la 2 luni filtrele de apă de la casă. Sunt mulțumit de ansamblul de filtre de polipropilenă și carbon. Apa nu mai pătează așa de mult și nu mai are miros. Problema e doar la durata de viață a filtrelor. Am găsit la Dedeman filtre mai mari de polipropilenă însă nu găsesc filtru de cărbune așa mare. Se găsesc de cumpărat pe internet?

Attached Files



#3748
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Filtre mai mari nu sunt neaparat pentru durata de viata mai lunga cat pentru debit mai mare. Daca debitul de apa este satisfacator pastreaza dimensiunile respective pentru ca sunt cele mai comune si se gasesc de schimb pe toate drumurile, chiar cu inconvenientul de a le schimba ceva mai des. Ce ai putea sa mai faci este sa iei alte cartuse cu diferite puteri de filtrare si sa le corelezi un pic ca sa nu mai treaca sedimente la filtrul de carbon. De cat e  filtrul de sedimente? De exemplu sa iei un filtru de sedimente mai fin si sa il schimbi mai des, insa pe cel de carbon sa il schimbi mai rar. Sau sa pui doua filtre de sedimente si unul de carbon. Din ce stiu eu la dedeman filtrele sunt destul de grosiere. Sub 25u parca nu am vazut. In cazul asta tot ce e in apa sub 25u trece de filtrul de sedimente si se opreste in cel de carbon reducandu-i durata de viata.

#3749
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Așa este, filtrul achiziționat de mine este de 25 mcr.
https://www.dedeman....06411/p/2002694

Apoi trece prin filtrul de  5 mcr.
https://www.dedeman....croni/p/2005920

Dar aș putea lua de 5 mcr de polipropilenă, însă mai mare.
https://www.dedeman....gross/p/2016175

Edited by benis, 24 May 2018 - 11:30.


#3750
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Tot ce e mai mic de 25u trece prin filtrul de sedimente si se opreste in cel de carbon obturandu-l prematur. Daca te temi ca debitul prin filtrul de 5 este insuficient poti lua unul mai mare si daca tot mai iei unul eu zic sa pui 3 filtre, primul de 25 (sau 10) la doilea (cel mai mare) de 5, (sau chiar de 1) si al treilea cel de carbon. Spor!

#3751
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Am găsit și filtru de cărbune mare

https://www.aqualine...e-activ-20.html

#3752
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017

View PostHybr1d, on 23 mai 2018 - 15:38, said:

Bateria de la filtru tot face ceva mizerie verde, desi am tot curatat-o.
Nu stiu exact ce e dar parca retin eu ca nu era tocmai sanatoasa chestia aia.

Modelul meu e ceva in genul asta:
M-am uitat pe cateva site-uri care vand filtre de apa si toate par sa fie din acelasi material, mai exact alama.
Ce e de facut?

Anyone? Sunt singurul care m-am lovit de problema asta?

#3753
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Mizeria verde e de fapt o specie de algă. La mine face la fel.

Edited by benis, 25 May 2018 - 02:25.


#3754
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Ah nu, stau la bloc, sursa e apanova si ma gandeam ca e cocleala verde de la alama + apa.
Postez in speranta sa existe ceva baterii mai calitative decat acestea; bateria normala e un Grohe care de 5 ani n-a avut nici urma de chestie verde, pe cand aceasta de la filtru in 2 ani tot face.

#3755
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005
Nu e de la baterie, eu am Grohe si sistem filtrant de genul si nu face asa.
Trebuie sa dezinfectezi bine sistemul, datorita lipsei clorului sa dezvoltat bacteria, daca ai fi avut clor pe retea nu ai fi avut. Scoti tot si cureti. Daca ai masina de spalat vase , si poti baga acolo da curatare la 75 grd.

#3756
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Am atasat cateva poze, sper sa se vada cat de cat ok. Iti mentii parerea de mai devreme?
Eu estimam ca e ceva de genul asta (caut brass green corrosion pe Google images): http://www.triumphra...fig3a-large.jpg

Attached Files


Edited by Hybr1d, 25 May 2018 - 08:49.


#3757
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

View Postbenis, on 24 mai 2018 - 19:44, said:

Am găsit și filtru de cărbune mare

https://www.aqualine...e-activ-20.html

Si merita? Un filtru cu carbon de 10" e cateva zeci de lei. Eu tot zic ca mai bine tii curat filtrul cu carbune si il poti folosi mai mult timp decat sa iei unul mare si sa nu il protejezi cu filtre de sedimente corespunzatoare.

#3758
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Alama e toata la fel, calitatea stratului de chrom este diferita. Ce ai tu acolo e de slaba calitate si s-a cojit pe alocuri. Cocleala aia e mai daunatoare decat ce scoti din apa cu super filtrele.
Cauta ceva de marca renumita si serioasa.

#3759
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,443
  • Înscris: 21.05.2017
Pai, cam de asta am postat aici, nu știu unde sa găsesc ceva mai calitativ.

#3760
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,038
  • Înscris: 20.06.2005

View PostHybr1d, on 25 mai 2018 - 08:49, said:

Am atasat cateva poze, sper sa se vada cat de cat ok. Iti mentii parerea de mai devreme?
Eu estimam ca e ceva de genul asta (caut brass green corrosion pe Google images): http://www.triumphra...fig3a-large.jpg
Dap in sensul ala e naspa. Credeam ca e ceva superficial. Ciudat. Au trecut 5 ani, nema garantie. Chiar nu stiu ce sa iti recomand in cazul asta ...

#3761
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Nu cumva gasesti piesa oxidata de schimb? Cum sunt perlatoarele la bateriile normale.

#3762
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Se desface chestia aia din cap? Nu m-am gandit. La mine pare dintr-o bucata, dar chiar nu am incercat niciodata sa vad daca iese.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate