Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Filtru de apa, filtre diverse, Tratare Apa

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
4851 replies to this topic

#3727
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Ma puteti indruma spre un filtru lavabil de 25 microni? Ma refer la cele cu sita, nu din pp

#3728
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 victor29cr, on 13 martie 2018 - 14:29, said:

Ma puteti indruma spre un filtru lavabil de 25 microni? Ma refer la cele cu sita, nu din pp

Cartus filtru apa sita FCPNNxM - Filtre apa potabila

https://www.filtretomas.ro › Produse › Cartuse si elemente filtrante

#3729
b34life

b34life

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 08.01.2015
Va salut!
Am o problema: vreau sa schimb acest filtru cu polifosfati(1/2), fara a mai desface partea de sus cu racoduri de pe teava. E mai dificil de montat/demontat.
Gasesc de cumparat ceva asemanator cu cel din poza de mai jos care sa se potriveasca direct?

[ https://s13.postimg.org/l23xblenr/20180313_133814.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by b34life, 18 March 2018 - 21:43.


#3730
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
Buna seara! Cand am montat centrala termica, am cumparat si un filtru cu poilifosfati, instalatorul, care s-a dovedit a fi un carpaci, mi-a montat acest filtru pe teava principala de apa rece, astazi acel filtru a cedat, si am mers la magazin sa cumpar altul, nu stiu cum din vorba in vorba, vanazatorul m-a intreabat daca filtrul il am montat pe intrarea la apa rece si imi spune ca este toxic. Am consumat aceasta apa timp de 16 luni la gatit. Deocamdata niciun membru al familiei nu are probleme de sanatate din aceasta cauza, credeti ca pot aparea probleme pe viitor?

Edited by Bukovina, 19 March 2018 - 22:30.


#3731
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 Bukovina, on 19 martie 2018 - 22:29, said:

Buna seara! Cand am montat centrala termica, am cumparat si un filtru cu poilifosfati, instalatorul, care s-a dovedit a fi un carpaci, mi-a montat acest filtru pe teava principala de apa rece, astazi acel filtru a cedat, si am mers la magazin sa cumpar altul, nu stiu cum din vorba in vorba, vanazatorul m-a intreabat daca filtrul il am montat pe intrarea la apa rece si imi spune ca este toxic. Am consumat aceasta apa timp de 16 luni la gatit. Deocamdata niciun membru al familiei nu are probleme de sanatate din aceasta cauza, credeti ca pot aparea probleme pe viitor?
Sunt doua feluri de filtre, non food si food. Vezi ce scrie pe eticheta

#3732
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016
Din necunostiinta de cauza, eu am montat cu mana mea un filtru cu polifosfati pe intrarea principala din hirofor acum ceva ani cand nu avea statie de dedurizare. Eu, nevasta si soacra am fost la pat 3 zile si am vomitat crunt. Nu ni s-a confirmat la spital pt ca nu am fost, insa tinand cont ca de 10 ani nu ne-am intoxicat cu mancarea gatita de noi, tindem sa credem ca a fost de la polifosfati. Posibil sa ai un filtru care poate fi folosit si la gatit, altfel s-ar fi cunoscut din primele zile.

#3733
Bukovina

Bukovina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,139
  • Înscris: 24.09.2009
A fost un filtru ieftin de 35 lei, nu stiu daca food sau non food.

#3734
riley

riley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 01.11.2017

 Bukovina, on 20 martie 2018 - 06:04, said:

A fost un filtru ieftin de 35 lei, nu stiu daca food sau non food.
Nu ai decat sa astepti, iar pe viitor inainte de a achizitiona un astfel de obiect, documenteaza-te. S-ar putea ca meseriasul sa nu le stie pe toate, sau pur si simplu sa fie scump la vorba.

#3735
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

 Bukovina, on 19 martie 2018 - 22:29, said:

Deocamdata niciun membru al familiei nu are probleme de sanatate din aceasta cauza, credeti ca pot aparea probleme pe viitor?

Daca n-ati patit nimic pana acum, spune Doamne ajuta si scoate-l de acolo. Daca ti-e greu, lasa doar carcasa goala :)

#3736
Angelitto

Angelitto

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,395
  • Înscris: 10.03.2005
Salutare.
Vreau sa cumpar un ”Pahar filtru apa de 10", sa-l pun dupa hidrofor caci mai vine nisip cateodata si am ajuns la alegerea cartusului unde m-am impotmolit putin.
Poate ma lamuriti voi care e diferenta intre ”Cartus PP cu FIR” si ”Cartus PP Expandat”. Am gasit un astfel de filtru la Romstal si e cu cartus PP expandat. E ok acest cartus sau e mai bun unul cu FIR?
Eventual il pot cumpara si apoi sa pun un cartus cu FIR de 20 microni caci cel de 5 mi-e teama ca va trebui sa-l schimb cam des

Edited by Angelitto, 20 April 2018 - 19:44.


#3737
July02

July02

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,666
  • Înscris: 19.11.2010

 amazonianul, on 02 martie 2013 - 21:45, said:

Pentru ca locuiesc la casa am si fantana in curte. Foarte practic si util, insa o problema este duritatea apelor subterane in general. La mine, la o analiza a apei am gasit 42 grd. duritate totala. urme albe se cunosc imediat dupa uscare pe orice. am in minte o idee, dar nu stiu ce ar trebui sa contina filtrele care retin calciul si alte minerale din apa. daca mai sunt si altii cu aceeasi problema sau cu mai multe cunostinte ii rog sa nu aiba retineriPosted Image  si sa posteze
si eu din ce am vazut toate Filtrarile sub gradul de filtrare de la osmoza inversa - nu elimina Caclciul si Mineralele din Apa

Sub ce Grad de filtrare mai mare ca la osmoza inversa - se mai pot elimina Caclciul si Mineralele de Apa?
Calciul si Mineralele trec practic de toate filtrele prin toate filtrele ? mai putin prin cel final care asigura osmoza inversa ?

 danrogo2001, on 03 martie 2013 - 20:27, said:

Locuiesc la bloc.
De 4 ani am un osmozor cu 5 stadii de filtrare. Pana acum nu am schimbat membrana de osmoza niciodata. Cand se va uza,nu vreau sa mai cumpar alta membrana si as dori sa folosesc osmozorul doar cu functia de filtrare, in ordine, 5 microni, carbune bloc, 1 micron, carbune GAC in line.
Intrebarea mea este daca mai pot pastra butelia, deoarece uneori este utila - opresc vecinii apa pentru diferite reparatii sa zicem.

Am vazut ca a-ti folosit Osmoza Inversa cativa ani?
Este sanatoasa apa generata in urma Osmozei inverse ? Ce PH are in urma Osmozei Inverse , a-ti masurat PH-ul apei rezultate in cazul dumneavoastra ?
o doamna pe un blog sustinea ca a albit de la apa acida de la osmoza inversa asa sa fie ?
A-ti reusit sa folositi aparatul de filtarare fara filtrul final de osmoza inversa ?

Edited by July02, 21 April 2018 - 04:26.


#3738
tzitzilica

tzitzilica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.07.2005
Salut, exista vreo solutie de eliminare a bacteriilor atunci cand numarul de colonii la 22 grade C si 36 grade C sunt duble fata de limita admisa, dar care sa nu implice clorinare? Precizez ca nu exista bacterii coliforme, escherichia coli sau enterococi. Multumesc anticipat pentru ajutor.

#3739
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 09.01.2008
Alea pot exista in proba datorita prelevarii gresite. S-a lasat apa sa curga 10 minute inainte de prelevare? S-a flambat robinetul inainte de prelevare?

#3740
tzitzilica

tzitzilica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 11.07.2005

 camsonat, on 04 mai 2018 - 14:24, said:

Alea pot exista in proba datorita prelevarii gresite. S-a lasat apa sa curga 10 minute inainte de prelevare? S-a flambat robinetul inainte de prelevare?

Apa a curs peste 10 min insa flambare a robinetului nu a existat (nu stiu cum se face). S-au respectat instructiunile de prelevare ale Apa Nova.

Edited by tzitzilica, 06 May 2018 - 06:42.


#3741
kainanraisa

kainanraisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2012
Am acasă montat un aparat cu Ro care conține ,filtru 0,5 micron ,posta carbon ,0,1 micron ,osmoza ,filtru carbune activ cu cocos,remineralizant și turmalină dar deoarece aveam un PH între 9,5 și 10 am pus turmalina exact după osmoza ceea ce in acest moment am un PH de 7,5-8.
Din păcate când am achiziționate osmoza nu m-am documentat pe acest forum ...in fine,între timp am dus analizele la labo de la rețea și de la RO și mi-ai ieșit egale ceea ce cred ca nu sau făcut și ma dus de nas ....trecem și peste asta ....am împrumutat un TDS si un PH-metru profi ...am făcut teste la apa RO si mi-a ieșit ppm=20 și PH 7,8 ...citind aici ma bate gândul sa scot osmoza și sa înlocuiesc cu ce ???? Dar între timp am mai făcut un test foarte ciudat .Am luat zăpada ,am lăsat-o sa se dezghețe pana apa a ajuns la 20 grade și am făcut test...PH 8,3 și ppm=003...Se poate sa-mi explice și mie cineva ?



#3742
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu nu inteleg nimic din mesajul asta. De ce ai pus osmoza inversa (adica pentru a rezolva care problema)? PH-ul de la osmoza e in general acid, daca iti iese 7,5-8 e bine. Ca sa te poti baza pe masuratorile pe care le faci, trebuie sa lasi apa sa curga ceva vreme pana sa iei proba pentru masurat. De exemplu, daca filtrul de remineralizare si cel de ridicare a PH sunt inaintea robinetului pe unde scoti apa, cam jumatate de litru de apa pe care o scoti la inceput a stat mult timp in contact cu filtrul remineralizator si de ridicare a ph si atunci vei obtine valori exagerat de mari cum sunt acele valori de 9,5-10 la ph. Daca lasi sa curga apa o vreme si dupa aia iei proba de masurat s-ar putea sa ai surpriza sa vezi ca de fapt phul este mult mai mic, poate chiar sub 7 pentru ca apa trece repede prin filtru si nu apuca sa stea suficient in contact cu granulele remineralizatoare. De aia se pun filtrele astea imediat dupa osmoza pentru ca apa dupa membrana de osmoza eare debit mic si poate sta mai mult timp in contact cu substantele remineralizatoare. In plus, atunci cand aparatul nu merge si apa sta in filtrul remineralizator, cand dai drumul sa curga, numai o mica cantitate din aceasta apa va ajunge la robinet, marea parte fiind din rezervorul de acumulare si atunci rezultatul masuratorii nu va fi asa de mult viciat.

Cu zapada care e problema ca iar nu inteleg... se stie ca apa de ploaie are foarte putine saruri dizolvate in ea. Apa distilata se obtine dupa acelasi principiu dupa care se face si apa de ploaie/zapada.

#3743
kainanraisa

kainanraisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2012
Am achiziționat osmoza ptr ca am trei prieteni ce beau aceasta apa de 4 ani și sunt ok dar și ptr faptul ca m-am saturat sa cumpăr apa de la Market după ce am văzut cum stau in depozit c ...după ce m-am documentat aici și pe site din USA îmi dau seama ca apa nu neaparat tre sa fie alcalină ...de exemplu ...lămâie este acida ph(3,5) ,portocala (4,3)  teste făcute de mine ....pe situl acesta vb mulți distribuitori de osmoza sau kangen ...părerea mea este ca apa trebuie sa fie antioxidanta ,ORP negativ ,cum este și portocala ph de 4,3 dar are un ORP de -125 ...da este adevărat ca osmoza scoate tot din apa dar se poate adauga filtre ptr a face apa antioxidanta...interesant ar fi de înlocuit osmoza cu filtru ultrafiltrare 0,02...ce spune-ți ?

Și ca sa îți răspund ,dimineața primul pahar ph 7,9 si după 2 litri lăsat sa curgă am pus iar in pahar 7,6 ...eu zic ca nu este drastic...

Edited by kainanraisa, 11 May 2018 - 12:02.


#3744
kainanraisa

kainanraisa

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 21.07.2012
Si in legatura cu zapada stiu ca are foarte putine saruri dar intrebarea este ,cum de are asa un PH de 8,3 asta nu am inteles.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate