Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Sudare cu inox.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#1
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 726
  • Înscris: 14.10.2009
As dori sa sudez o piesa de inox dar am inteles ca inoxului ii trebuie curent continuu.
Am un aparat de sudat normal, daca pun pe iesire o punte redresoare o sa pot suda inox?

#2
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005
nu merge, chiar daca pui o punte redresoare la iesire ai un curent continuu pulsatoriu si la trecerea prin zero se rupe arcul electric si se lipeste electrodul.

#3
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.503
  • Înscris: 13.10.2010
Am un aparat de sudura "home-made" facut pe timpul impuscatului si de sudat, am sudat si inox cu el. Am cumparat doar electozi speciali pentru inox.
Cu toate ca sunt oarecum paralel cu electronica, nu am vazut nimic special in constructia lui.

#4
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 726
  • Înscris: 14.10.2009
De pulsare nu pot sa scap cumva?

#5
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostIonu201x, on 14 august 2013 - 13:27, said:

De pulsare nu pot sa scap cumva?

iti trebuie un baterie de condensatori ce o sa te coste cat aparatul de sudura, mai bine cauta pe cineva cu un invertor de sudura acelea merg bine la inox.

Editat de AMAN_SER, 14 august 2013 - 13:35.


#6
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.032
  • Înscris: 21.08.2005
Daca ai mana de sudor, reusesti sa sudezi si fara sa ti se lipeasca electrodul, cel mai greu sudezi cu un aparat facut home-made dupa ureche, daca reusesti sa sudezi cu un astfel de aparat atunci cu un aparat modern MIG-MAG esti tatic, eu cand am avut ocazia sa sudez cu un astfel de aparat am ramas surprins ce frumos se sudeaza cu el.
La MIG-MAG toata treaba este sa setezi corect curentul si avansul electrodului in functie de rola de electrod incarcata, sa setezi corect presiunea la gaz, si mergi cu electrodul invers decat la sudura normala (mergi inainte) 2mm inainte 1 inapoi si tot asa.

#7
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 726
  • Înscris: 14.10.2009
Am pe cineva care a fost mare sudor, asta nu e problema, doar foarte putin trebuie sa sudez, cam 5 mm, deci as putea doar cu putea redresoare?

Am gasit chema pentru invertor Posted Image

Fișiere atașate



#8
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.566
  • Înscris: 10.11.2008

View PostIonu201x, on 14 august 2013 - 13:48, said:

Am pe cineva care a fost mare sudor, asta nu e problema, doar foarte putin trebuie sa sudez, cam 5 mm, deci as putea doar cu putea redresoare?

Am gasit chema pentru invertor Posted Image

Tu vrei sa iti faci invertor, las-o asa.

mai bine incerci cu puntea.

#9
Ionu201x

Ionu201x

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 726
  • Înscris: 14.10.2009
ok Posted Image

momentan... :D

Editat de Ionu201x, 14 august 2013 - 13:54.


#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.812
  • Înscris: 26.11.2006
Exista electrozi pentru inox, poti suda cu ei folosind orice transformator de sudura care sa aibe cat-de-cat reglaj de curent. Sunt electrozi de la 1,6 pana la 3,5 mm, trebuie doar sa cauti pe le cei care se ocupa cu materiale pentru sudura.

#11
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostIonu201x, on 14 august 2013 - 13:48, said:

Am pe cineva care a fost mare sudor, asta nu e problema, doar foarte putin trebuie sa sudez, cam 5 mm, deci as putea doar cu putea redresoare?

Am gasit chema pentru invertor Posted Image

Daca trebuie sa sudezi putin nu-ti faci/cumperi invertor!
Un sudor bun are in primul rind scule.
Un sudor bun iti spune, cind se uita la piesa, de ce electrozi ai nevoie si eventual alte lucruri de detaliu. In functie de tipul electrozilor, sudorul iti spune ce fel de aparat este necesar.
Inoxul se poate suda cu un aparat normal, daca nu este un lucru pretentios!
5mm este un rahat de aft!

Editat de barbu78, 14 august 2013 - 20:15.


#12
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 19.08.2006
Mai stiu pe cineva care suda cu aparat bobinat pe genunchi (avea 50kile)fara electronica in el , cu electrozi de inox , si sudura era buna , fara probleme ...

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.866
  • Înscris: 01.11.2005

Quote

Mai stiu pe cineva care suda cu aparat bobinat pe genunchi (avea 50kile)fara electronica in el , cu electrozi de inox , si sudura era buna , fara probleme ...
..pentru ca ala era sudor profesionist probabil... Eu am invertor de sudura calumea si daca ma vezi ce suduri fac ....te doare capul. ( pentru ca nu sunt sudor )...noroc ca am un vecin care e de meserie sudor si cand e ceva ma pretentios de sudat, il chem pe el.

Din experienta: la o sudura buna cu electrod conteaza 20-30% aparatul de sudura si restul mana sudorului.

#14
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 19.08.2006
Aici te contrazic ... am sudat si eu cu chestia aia , si "respectand teoria din scoala" am reusit sa sudez bine (toti cei 2 metri de sudura facuti :) ) ... ideea e sa te obijnuiesti sa pastrezi distanta dupa ce ai amorsat arcul , findca electrodul se consuma , si sa aiba putere aparatul ...
Acelasi aparat intr-o zona de munte cu amperaj slab abia putea face puncte de sudura ...

Editat de GabaGN, 16 august 2013 - 12:45.


#15
sardu

sardu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 131
  • Înscris: 08.12.2009
Sudura cu inox este oricum o sudura speciala daca trebuie sa fie facuta bine adica fara oxidare pe ambele parti.Deobicei la 5 mm se face tig (sudura in mediu protejat adica se uzeaza argon ) si apoi cu electrozi speciali in curent continuu .Daca vrei sa sudezi in curent alternativ se poate dar trebuie sa folosesti electrozi E317 sau similari care cer un curent stabil dar nu obligatoriu continuu . Sigur ca sudura  va avea marginile negre si o rezistenta limitata dar pt casa merge .Dupa sudare se curata sudura cu un acid si apoi diferenta nu se pete observa doar la o privire mai atenta .Sigur depinde mult si de cine sudeaza dar cu electrozi corespunzatori seobtin rezultate bune.La acesta dimensiune intre cele doua piese trebuie sa ai o distanta de 2,5 -3 mm si o inclinatie a samfrenului de 30°asfel vei obtine u sudura buna

#16
GabaGN

GabaGN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 19.08.2006
Ce folosea omul respectiv mergea cu electrozi de 1,5-2,5 mm parca si cred ca erau 317 (tin minte ca erau mai verzi ) si sudura era albastuie-violet pe margini nu neagra , asta dupa ce indepartai zgura ... iar aparatul avea o siguranta de 16 A pe el ... deci nu cred ca era cine stie ce ... Mi-am amintit ca avea 4 reglaje de putere , "cand e slab amperajul" , o sa fac o poza cu dihania cand ajung la ea ...

#17
pcostica

pcostica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 40
  • Înscris: 05.02.2008
pe electrozii de inox scrie E308 si merge de sudat cu transformator monofazat fara punte.
Bafta!

#18
paso87

paso87

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.448
  • Înscris: 06.08.2008
Pentru sudura unor bare de 6/8mm la un gratar de inox, trebuie aparat de sudura pretentios?
Am la tara 2 clasice si unul cu invertor. Ce electrozi recomandati pentru realizarea sudurii la gratar?
Nu trebuie sa fie o sudura perfecta. Doar sa prinda bine, sa se faca micii :D.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate