Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 

casa tg-jiu p+1

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
adicor

adicor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.12.2008
Buna ziua. As dori si eu ajutor de la cei priceputi pentru constructia unei case in tg-jiu.
In acest moment astept sa imi iese repozitionarea de la ocpi, deoarece am descoperit ca am o suprapunere virtuala, dar m-am apucat de discutat cu constructorii pe proiect.(o sa atsez planuri miine). O prima intrebare: Mi s-a solicitat o manopera de 36000 lei pentru casa la rosu, inclusiv acoperis cu astereala.Constructia are 290 mp suprafata totala, din care jumatate parter, restul la etaj? Credeti ca este un pret corect? Constructorul este recomandat de asociatul meu, a lucrat la el exteriorul si sincer imi inspira si incredere ca persoana? Multumesc.

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Un pret pentru manopera este ca un pret /tuns la frizer fara sa vada capul clientului.Poate sa fi mic/corect/exagerat ? "MICILE" detalii fac diferenta monseur. Lucrurile facute din poala (si-mi dau seama ca nu te pricepi ca de aia intrebi aici) vor aduce pierderi. MARI. Pleci mai intai cu proiect, necesar de materiale, autorizari, firma de constructii, Inginer de santier (care da cu batul pe tot si raspunde), PV de receptie lucrari la zi, decontari, etc.... E multe rau.

#3
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,781
  • Înscris: 22.12.2006
da, asa este cum spune colegul.

Nu e ca la piata, cu cat dai kg de rosii?

e complicata treaba.  Manopera nu pare mare, insa in total te va duce spre 2 miliarde costul.....

#4
adicor

adicor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 20.12.2008
Va multumesc pentru raspunsuri. Mentionez ca proiectul il am facut deja de arhitect, iar constructorul l-a vazut. Necesarul o sa il iau saptamina viitoare, este aproape gata, iar pentru autorizatia deconstruire am nevoie de aceasta repoztionare, pe care sper sa o iau luni, dupa aproape 3 luni de chin, datorate minunatuluiPosted Image cadastrist.

Sa inteleg ca la rosu casa va cosra 2 miliarde? Deja ma doare inima.

#5
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006
Păi na, fără desene pe care să-și mai dea lumea cu părerea e mai greu.
Ca idee, casa mea (180mp suprafață construită, P+1) a costat cam 180000RON la roșu.

#6
kpk1

kpk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 18.05.2004
adicor,
Si eu sunt cu casa in lucru tot in Tg-Jiu. Incet, incet se contureaza pretul final. Pentru 140mp utili, nu va iesi sub 150.000 lei. Am unele exagerari la fier insa sunt de bun simt, nu cum sunt obisnuiti multi localnici, cu 4 paie in stalp.
Sa fie intr-un ceas bun !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate