Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri
 Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...
 Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.
 Smecher de talie grea

PH apa plata

Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix
 

Profetii adventisti

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
321 replies to this topic

#109
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 01 august 2013 - 10:30, said:

Cam simplist stimabile.
la Cincizecime Duhul Sfânt s-a pogorât peste cei 120 de oameni, femei şi bărbaţi adunaţi în camera de sus.
Când au ajuns acasă, s-au suit în odaia de sus, unde stăteau de obicei. Erau: Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zelotul şi Iuda, fiul lui Iacov. Toţi aceştia stăruiau cu un cuget în rugăciune şi în cereri, împreună cu femeile şi cu Maria, mama lui Isus, şi cu fraţii Lui.

Femeile care au primit Duhul Sfânt şi au vorbit în alte limbi în biserica adunată în camera de sus cum vorbeau?
Practicau "vorbirea în limbi în tăcere"?

Sau s-au dovedit şi ele a fi ale satanei precum doamna White?
Stimabile, observ ca Scriptura este pt tine doar ce scrie prin brosurici. Cinzecimea a inceput in Fapte 2:1, nu inainte, de unde ai citat tu. Insa ce sunt cateva zile diferenta, pt tine, nu? Merge si asa!!! :lol: :lol:
Biserica a incept exact la Cinzecime, nu inainte.

Iar madam uait, ordinara care a ignorat porunca Domnului de comportament in biserica de dragul "profetiilor" :lol: :lol: gen "cate luni are Jupiter" si ce :lol: "vedea" ea pe Saturn, a fost doar o unealta a satanei.

View PostDidymus, on 01 august 2013 - 15:11, said:

Putem să mai adăugăm faptul că acea ”cameră de sus” era de fapt biserica lor, biserică în care au luat cuvântul și acele femei. Doar ca să-i facă în ciudă stimabilului Zexelică Posted Image

Ne spui si noua cand a inceput era bisericilor, stimabile? Sau.....nu scrie prin brosurici si incepi cu filozofie?

View PostDidymus, on 01 august 2013 - 15:42, said:

Camera de sus era chiar biserică, iar femeile chiar au luat cuvântul împreună cu apostolii cerându-și iertare unii altora și rugându-se.
Cred ca o sa ne spui ca "i-a aratat ingerul" :lol: coanei mari si ce chiloti purtau acele femei, ca, deh, nu exista secret pt "profeteasa" voastra.

Quote

Iar referitor la Maria, cine credeți că a dat învățătură chiar copilului Isus? Dar tânărului Timotei cine i-au dat învățătură din Scripturi? Tot niște femei (mama și bunica).
Voi dați-i înainte cu femeia să tacă când vorbește....
Invatatura cum sa mergi la baie si cum sa mananci poti sa primesti de la mama, stimabile. Insa IN BISERICA, ceea ce nu exista atunci, ca femeie, nu ai voie sa vorbesti, scrie. Nu mai zic de show-ul de doi lei, cand ordinara se arunca pe jos si sustinea ca "i-a aratat ingerul" toate prostiile pe care le-a scris.

#110
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Posthusand, on 01 august 2013 - 15:03, said:

...Insa in cea a bisericilor nu merge cu presupusul scrie clar in Scriptura

Matei 28
1. La sfarsitul  Sabatelor cand incepea sa se lumineze inspre prima din  Sabate, Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul.

.Ziua intaia  = prima din sabate

Unde ai citit tu minciuna asta, pe vreun site obscur? Ai grija ca cine va adauga ceva la scriptura o sa suporte consecintele...

Citez, Biblia:
"La sfarsitul Sabatului, cand incepea sa se lumineze in spre ziua intai a saptamanii, Maria Magdalena si cealalta Marie au venit sa vada mormantul." Matei 28:1.

Si, Biblia Ortodoxa:
"Dupa ce a trecut sambata, cand se lumina de ziua intaia a saptamanii (Duminica), a venit Maria Magdalena si cealalta Marie, ca sa vada mormantul. Matei 28:1. (Biblia Ortodoxa, Bucuresti, 1968).

@blueday

Quote

zici ca e profeta, insa nu a profetit mare lucru ! a explicat ea profetiile din Scripturi? si-a dat cu presupusul ! in felul asta pot explica si eu profetiile biblice, dar ce folos??!
iar cu profetizarea, de unde stim noi ca aceasta persoana, Ellen White, nu a mers la cacialma? a spus si ea ceva ce credea ca se va indeplini, dar CA SA CONSIDERI PE CINEVA PROFET, TREBUIE SA VEZI IMPLINIREA CELOR PROFETITE! pana acum, nu s-a implinit nimic din putinul profetit de Ellen White, prin urmare ce motive as avea eu sa cred ca a fost profeta Domnului? ce motive? ca scrie frumos? sunt multi care au scris carti, chiar mai frumoase!
macar WMBranham a facut vindecari pe care nimeni nu le putea contesta in vremea lui si proorocea cu descoperire, dar verificat de cei din timpul lui (s-au scris si carti in acest sens !).
Ellenei White D-zeu i descoperea pacatele ascunse ale membrilor, ca sa-i avertizeze, toti erau uimiti ca orice pacat ascuns D-zeu i-l descoperea si scrisorile cu indemnuri pe care ea le scria lor ca sa se schimbe sunt publicate in cartile ei tocmai ca sa ne ajute sa ne ferim de aceleasi lucruri.

Vindecari in timpul din urma nu fac decat cei condusi de satan.
D-zeu nu are nevoie sa se milogeasca ca sa fie crezut, ai sa vezi implinite profetiile descoperite prin EGW dar atunci va fi prea tarziu ca sa mai poti face ceva, o sa te gandesti, intr-adevar aveau dreptate, Ellen White a profetit ceea ce i-a descoperit D-zeu dar ce folos pentru tine daca va fi prea tarziu...

Daca ai citit anumite carti ale ei problema e ca nu-ti place ce spune, e contrar obiceiurilor tale si e "greu" sa faci atatea "pentru D-zeu"...
In pivinta unirii bisericilor in viitor cu catolicismul nici tu nu crezi ce spui, nimeni nu si-ar fi putut imagina asa ceva atunci, acum deja incepe sa se vada tot mai clar implinirea aceasta, chiar tu vei primi semnul fiarei prin acceptarea unui sabat fals.

#111
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postbogdan_popescu, on 02 august 2013 - 10:22, said:

Ellenei White D-zeu i descoperea pacatele ascunse ale membrilor, ca sa-i avertizeze, toti erau uimiti ca orice pacat ascuns D-zeu i-l descoperea si scrisorile cu indemnuri pe care ea le scria lor ca sa se schimbe sunt publicate in cartile ei tocmai ca sa ne ajute sa ne ferim de aceleasi lucruri.


eu nu am citit despre asa ceva.

View Postbogdan_popescu, on 02 august 2013 - 10:22, said:


Vindecari in timpul din urma nu fac decat cei condusi de satan.


serios? si ai vreo dovada biblica in acest sens? sau vorbesti din capul tau?

View Postbogdan_popescu, on 02 august 2013 - 10:22, said:

D-zeu nu are nevoie sa se milogeasca ca sa fie crezut,

pe Dumnezeu il cred, si pe apostoli, la fel, avand in vedere faptul ca au prezentat dovezile ! stii care? stii tu semnele unui apostol? ia cauta in Scripturi, daca mai pui pretz pe ele !

View Postbogdan_popescu, on 02 august 2013 - 10:22, said:

ai sa vezi implinite profetiile descoperite prin EGW

ce profetii, mai ? care profetii? aia cu BC? las-o balta, nu e cine stie ce, multi au spus acelasi lucru, fara a fi profeti!

#112
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 01 august 2013 - 20:45, said:

Ce-ar fi să dai un exemplu clar de profeție falsă. Dacă ai vreunul.

View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

ar fi una spusa, si nu s-a implinit, dar nu are sens sa o scriu aici;
Amin, amin. E fără sens, bine punctat.

View PostSfantul Jakob, on 01 august 2013 - 20:45, said:

Ce-ar fi să dai un exemplu clar de profeție falsă. Dacă ai vreunul.

View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

problema e ca acea profetie (cred ca singura !), conform careia BC va prelua toate religiile celelalte si le va aduce la un numitor comun, inca nu s-a implinit

Deci argumentul suprem pentru care doamna White este o ”paragladină nebună și mincinoasă” ar fi faptul că una din profețiile dumneaei nu s-a împlinit... ÎNCĂ. Eu nu sunt adventist dar mă întreb, așa... Nu cumva suntem puțin cam subiectivi?

View PostSfantul Jakob, on 01 august 2013 - 20:45, said:

Ce-ar fi să dai un exemplu clar de erezie?

View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

Ereziile lui Ellen White: interdictia de a manca carne de porc si obligativitatea de a tine Sabatul.

A, e subțire. La felul incisiv și vulgar în care vorbiți despre Ellen White, mă gândeam că aveți niște erezii pe măsură: învățături false cu privire la Dumnezeire, la păcat, erezii soteriologice sau eclesiologice. Mă așteptam la ceva substanțial...

Scriptura permite creștinilor să aibă opinii diferite asupra așanumitelor „erezii”: Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulțumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; și aduce și el mulțumiri lui Dumnezeu. Romani 14:6

Tot capitolul 14 din Romani subliniază faptul că unii creștini pot respecta sabatul și pot fi vegetarieni. Fără nicio problemă.
Iar mie nu mi-e permis să-i judec: sunt frații mei.

#113
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postblueday, on 02 august 2013 - 11:00, said:

eu nu am citit despre asa ceva.
Pai inseamna ca defapt nu ai citit nimic deci vorbesti in necunostinta de cauza, toate scrierile ei sunt presarate cu asa ceva, aproape fiecare capitol.

Quote

serios? si ai vreo dovada biblica in acest sens? sau vorbesti din capul tau?

"Căci se vor scula hristoşi mincinoşi şi proroci mincinoşi; vor face semne mari şi minuni, până acolo încât să înşele, dacă va fi cu putinţă, chiar şi pe cei aleşi." Mat 24:24
"Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase" 2Tes.2:9
"Săvârşea semne mari, până acolo că făcea chiar să se coboare foc din cer pe pământ în faţa oamenilor." Apoc 13:13

De cand s-au dus sfintii apostoli, nimeni nu a mai avut darul de a face minuni, orice "minune" savarsita este de la cel rau.
In vremea noastra nu mai putem fii ca Toma necredinciosul, trebuie sa vad ca sa cred, ferice de cei ce nu vad dar cred, totul se bazeaza pe credinta.

Quote

ce profetii, mai ? care profetii? aia cu BC? las-o balta, nu e cine stie ce, multi au spus acelasi lucru, fara a fi profeti!
Pai in ziua de azi oricine poate sa spuna deja asta, se intrezareste din ce in ce mai clar.
E vorba de toate evenimentele care vor urma, toate sunt descrise amanuntit de EGW, toate o sa se intample intocmai,

Edited by bogdan_popescu, 02 August 2013 - 11:31.


#114
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 02 august 2013 - 09:47, said:

Stimabile, observ ca Scriptura este pt tine doar ce scrie prin brosurici. Cinzecimea a inceput in Fapte 2:1, nu inainte, de unde ai citat tu. Insa ce sunt cateva zile diferenta, pt tine, nu? Merge si asa!!! Biserica a incept exact la Cinzecime, nu inainte.

Preastimabile, te înțeleg: dacă nu divaghezi, nu te poți ascunde.
Ce ar fi să rămâi tu la lumină, să nu te mai eschivezi ci să răspunzi punctual:

1. Femeile care au fost umplute cu Duhul Sfânt vorbeau în limbi în gând, vorbeau în limbi tăcand?
2. Cand în Biserică se cântă laudele Domnului, femeile cântă în gând, cântă tăcând?

Ia detaliază-ți tu puțin teologia profund scripturală!

P.S. Ai și posibilitatea să te eschivezi, să te ascunzi în spatele unor lozinci sforăitoare gen: ”io nu răspund nimc și nu fac decât ce zice în Biblie, fincă-s sfânt!”. Totuși aștept niște răspunsuri inteligente.

#115
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostSfantul Jakob, on 02 august 2013 - 11:31, said:

Preastimabile, te înțeleg: dacă nu divaghezi, nu te poți ascunde.
Ce ar fi să rămâi tu la lumină, să nu te mai eschivezi ci să răspunzi punctual:
Nu ai recunoscut ca ai gresit cu biserica din "camera de sus". Sau, esti femeie? Ca numai alea nu recunosc greselile.

Quote

1. Femeile care au fost umplute cu Duhul Sfânt vorbeau în limbi în gând, vorbeau în limbi tăcand?
Ia arata tu unde vorbeau femeile in limbi IN BISERICA.

Quote

2. Cand în Biserică se cântă laudele Domnului, femeile cântă în gând, cântă tăcând?
Femeile tac in biserica, asa scrie. Unde scrie ca femeile canta?

Quote

Totuși aștept niște răspunsuri inteligente.
Eu nu sunt inteligent, stimabile. Doar tu esti, si stii bine asta.

#116
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostSfantul Jakob, on 02 august 2013 - 11:10, said:

Deci argumentul suprem pentru care doamna White este o ”paragladină nebună și mincinoasă” ar fi faptul că una din profețiile dumneaei nu s-a împlinit... ÎNCĂ. Eu nu sunt adventist dar mă întreb, așa... Nu cumva suntem puțin cam subiectivi?


dar cine a zis ca profetia BC e argumentul suprem? argumentul suprem este faptul ca o femeie nu poate invata in biserica, ori Dumnezeu nu ridica astfel de "profetese".

View PostSfantul Jakob, on 02 august 2013 - 11:10, said:

A, e subțire. La felul incisiv și vulgar în care vorbiți despre Ellen White, mă gândeam că aveți niște erezii pe măsură: învățături false cu privire la Dumnezeire, la păcat, erezii soteriologice sau eclesiologice. Mă așteptam la ceva substanțial...


stiai ca Ellen White nu a predat niciodata invatatura trinitara si ca multi dintre colaboratorii ei erau vadit impotriva trinitatii? dealtfel, multi adventisti astazi, nu sunt trinitari.

View PostSfantul Jakob, on 02 august 2013 - 11:10, said:


Scriptura permite creștinilor să aibă opinii diferite asupra așanumitelor „erezii”: Cine face deosebire între zile, pentru Domnul o face. Cine nu face deosebire între zile, pentru Domnul n-o face. Cine mănâncă, pentru Domnul mănâncă; pentru că aduce mulţumiri lui Dumnezeu. Cine nu mănâncă, pentru Domnul nu mănâncă; şi aduce şi el mulţumiri lui Dumnezeu. Romani 14:6
Tot capitolul 14 din Romani subliniază faptul că unii creștini pot respecta sabatul și pot fi vegetarieni. Fără nicio problemă.
Iar mie nu mi-e permis să-i judec: sunt frații mei.


normal ca , individual, fiecare poate sa decida insa numai cu privire la propria persoana, daca sa fie vegetarian sau daca sa tina o zi anume !

insa in momentul in care declari ca este pacat asta sau asta, desi Biblia nu declara, FACI TU UN PACAT, si asta e cazul Ellenei, care a spus ca cine nu tine Sabatul, pacatuieste, sau cine mananca carne de porc, pacatuieste, deci a decis ea pentru toti ceilalti, ceea ce e o MARE PROBLEMA  !

Sincer, gandesti foarte foarte superficial, dar ne-am obisnuit cu persoane care inca se hranesc cu lapte iar hrana matura nu este de ei !

View Postbogdan_popescu, on 02 august 2013 - 11:29, said:

"Căci se vor scula hristoşi mincinoşi şi proroci mincinoşi; vor face semne mari şi minuni, până acolo încât să înşele, dacă va fi cu putinţă, chiar şi pe cei aleşi." Mat 24:24
"Arătarea lui se va face prin puterea Satanei, cu tot felul de minuni, de semne şi puteri mincinoase" 2Tes.2:9
"Săvârşea semne mari, până acolo că făcea chiar să se coboare foc din cer pe pământ în faţa oamenilor." Apoc 13:13

De cand s-au dus sfintii apostoli, nimeni nu a mai avut darul de a face minuni, orice "minune" savarsita este de la cel rau.
In vremea noastra nu mai putem fii ca Toma necredinciosul, trebuie sa vad ca sa cred, ferice de cei ce nu vad dar cred, totul se bazeaza pe credinta.


Copile, minuni de la satana gasesti in Biblie, paralel cu minunile Duhului sfant, ia citeste episodul cu Simon magul, care facea minuni si multi ziceau ca sunt de la Dumnezeu, insa minunile de la Dumnezeu au fost aratate explicit ca erau cele ale apostolilor, care l-au demascat pe acest Simon; la fel va fi si Anticristul, insa adevaratii crestini vor expulza demonii din toti cei care vor preda invataturile false ale Anticristului si vor demasca minunile satanice !

Unde scrie ca doar apostolii au avut dreptul sau doar in perioada apostolica au loc semne si minuni + darurile DS?
pot sa-ti arat o multime de versete care arata contrariul, dar nu e cazul aici, fiindca ar fi off-topic.

Niciunde in biblie nu scrie ca semnele, minunile, darurile DS vor inceta, decat atunci cand va veni ceea ce este desavarsit, adica slava noului trup ceresc primit la venirea Domnului Isus de cei credinciosi.

Ca sa vezi cata PROSTIE in capul tau incult, pai care e logica? Daca aduci versetul ca Satana va face minuni cautand sa insele, cum anuleaza acest fapt darurile si minunile facute de Duhul prin cei credinciosi? Adica daca satana face falsuri, asta inseamna automat ca Dumnezeu s-a retras?? nu mai exista vindecari (care multe sunt exorcizari), profetii si descoperiri supranaturale de la Duhul, pentru ca satana face falsuri??! de ce? e logic? pai satana tot timpul falsifica, de cand a devenit diavol !!
Nu, nu e logic,  dar ne-am obisnuit cu gandiri inculte venite din partea adventistilor !

Nu stiti decat sa zeciuiti, sa va umflati buzunarele cu bani, dar lucrarea/ slujba Duhului, NU O AVETI in cultul vostru sec si uscat !
aveti doar niste aiureli scrise de o persoana care nu a dovedit ca e profet la lucru, vas de lucru, si dati la o parte Sfintele Scripturi !

Edited by blueday, 02 August 2013 - 12:34.


#117
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

View Postblueday, on 02 august 2013 - 12:33, said:


Ca sa vezi cata PROSTIE in capul tau incult, pai care e logica? Daca aduci versetul ca Satana va face minuni cautand sa insele, cum anuleaza acest fapt darurile si minunile facute de Duhul prin cei credinciosi? Adica daca satana face falsuri, asta inseamna automat ca Dumnezeu s-a retras?? nu mai exista vindecari (care multe sunt exorcizari), profetii si descoperiri supranaturale de la Duhul, pentru ca satana face falsuri??! de ce? e logic? pai satana tot timpul falsifica, de cand a devenit diavol !!
Nu, nu e logic,  dar ne-am obisnuit cu gandiri inculte venite din partea adventistilor !

Nu stiti decat sa zeciuiti, sa va umflati buzunarele cu bani, dar lucrarea/ slujba Duhului, NU O AVETI in cultul vostru sec si uscat !
aveti doar niste aiureli scrise de o persoana care nu a dovedit ca e profet la lucru, vas de lucru, si dati la o parte Sfintele Scripturi !
Oare ce duh ai tu cand ma faci incult doar pentru ca iti combat elucubratiile? Cu siguranta nu e un duh venit de sus.
Nu se mai fac vindecari si minuni in vremea sfarsitului.
O sa constati pe pielea ta unde te-a calauzit "duhul" care-l ai acum, atunci cand vei spune "Drepte si adevarate sunt judecatile tale Doamne"

#118
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View Postbogdan_popescu, on 02 august 2013 - 12:47, said:

Nu se mai fac vindecari si minuni in vremea sfarsitului.


Ca nu vrei tu? cum iti permiti, mai, sa anulezi lucrarea Duhului sfant? tu ai citit ce slujbe exista in biserica? 1 Corinteni 12:28.

Daca acele slujbe si lucrari ale Duhului nu exista in biserica ta apostata, dar in biserica mea exista, tu vii, din INVIDIE, sa spui ca s-au sistat, desi nu ai nicio dovada biblica, decat propria ta incultura !
Voi nu aveti calauzire de la Duhul sfant, care trebuie sa existe, pentru ca pe asta se bazeaza relatia de fiu cu Dumnezeu - Romani 8:14.


In fine, ma opresc aici, ce mai, sunteti ZERO BARAT, nu ati inteles nimic din Scripturi. Si tu si pampalaul acela de Iacov, care nu intelege ca Ellen White a sustinut ca Sabatul e semn de identificare al adevaratilor crestini, ori asa ceva nu gasim in Scripturi, dimpotriva ! Nu poti obliga pe nimeni sa tina ceva ce nu e in Biblie, sub pretextul ca e porunca ! Sa tina cine are incredintarea respectiva, insa in momentul cand vii si spui ca aia e porunca Domnului, cazi sub blestem grav de tot !

Vai de voi ! mi-e mila de voi, in situatia deplorabila in care ati ajuns !

Inca nu a venit ceea ce este desavarsit, inca vedem ca prin oglinda si nu deslusit ! sau poate ca voi vedeti clar, treaba voastra, dar lumea nu vede nimic benefic in cultul adventist, decat o grupare religioasa foarte bogata material SI ATAT.

Vedeti voi fatza in fatza? ca atunci zice ca se termina cu darurile Duhului, semne si minuni ! Vedeti fatza in fatza? Vai de capul vostru de obraznici !

Cunoasteti deplin, ai? nu mai aveti nevoie de Duhul, asa e, nu?

View Postbogdan_popescu, on 02 august 2013 - 10:22, said:

chiar tu vei primi semnul fiarei prin acceptarea unui sabat fals.

ei, uite, exact ce am spus !

cica semnul fiarei este cand accepti un sabat fals, adica DUMINICA.

vedeti, vezi mai Iacob, iubitorule de adventism ?
asta e invatatura biblica? asta e semnul, tinerea unei zile? zice acolo ca fiecare sa tina cum doreste, ei spun: daca nu accepti Sabatul esti marcat de semnul fiarei !

EREZIE ! DEMONISM! APOSTAZIE! SPIRITISM! (numai dracii pot invata asa ceva !)

#119
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

deci chestiunea este extrem de importanta, caci ii priveste chiar si pe ingeri, din cauza lor, surorile trebuie sa poarte acoperitoare a capului, cand vin la adunare, acolo unde se roaga, proorocesc.
Tu când mergi la voi la adunare (ori la ne-adunare) porți ”acoperitoare” a capului?

View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

Daca nu este cine sa talmaceasca, sa taca in biserica si sa-si vorbeasca numai lui insusi si lui Dumnezeu. (1Cor.14:28)
Tripleta de aur a mai primit un autogol!Posted Image Pronumele reflexiv este la masculin deci se aplică doar bărbaților, conform teoriei expuse mai sus.


View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

ar fi una spusa, si nu s-a implinit, dar nu are sens sa o scriu aici;
Ba are sens, chiar cu asta se ocupă topicul.


View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

problema e ca acea profetie (cred ca singura !)
Spui că ai citit ”cărțile principale”, cum se face că nu ești sigură dacă e singura? Ori ai mințit că nu le-ai citit (doar în ”Experiențe și viziuni” sunt o grămadă!), ori nu mai știi ce vorbești

View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

conform careia BC va prelua toate religiile celelalte si le va aduce la un numitor comun, inca nu s-a implinit, dar asta o putea spune si unul care nu are darul profetiei, ca nu e mare lucru !
La data când a fost spusă profeția, era mare lucru, căci trebuia să fii nebun să crezi așa ceva având în vedere marile diferențe și incompatibilități dintre catolici și protestanți.

View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

(apropo, daca papa e anticristul, de ce aduceti domnule preoti catolici, adica slujitorii lui, sa va tina conferinte ???)
Ți s-a spus că preoții catolici (eu personal nu am cunoștință de niciunul, la noi a fost doar un pastor penticostal, un prezbiter creștin după evanghelie și un pastor protestant) nu predică în bisericile adventiste. Nu țin nici conferințe. Eventual o simplă alocuțiune și doar cu ocazia zilei Libertății Religioase când sunt invitate și autoritățile. Atât. Dacă vrei să înțelegi bine, dacă nu abține-te!

View Postblueday, on 02 august 2013 - 07:26, said:

si mai trebuia sa aiba si alte daruri, precum darul vindecarii sau al vorbirii in limbi
La voi în biserică (ori anti-biserică) unul singur are toate darurile? Ori toți au toate darurile?

View Postblueday, on 02 august 2013 - 08:18, said:

Iar acesti papagali, Didimus si Sf. Jacob
Și spuneai că ești creștină adevărată? Domnul să te ierte!

Edited by Didymus, 02 August 2013 - 13:25.


#120
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

View Postzexelica, on 02 august 2013 - 12:17, said:

Ia arata tu unde vorbeau femeile in limbi IN BISERICA.
Stimabile, mă enervezi!
Păi când ți-am arătat ai început fandările și eschivările.

Tu vrei să-ți explic așa, ca pentru cateheți? Doar tu ești profesor... Deci,
Fapte, Capitolul 1 - Isus se înalță la ceruri. Înainte de înălțare, pe când Se afla cu ei, le-a poruncit să nu se depărteze de Ierusalim, ci să aștepte acolo făgăduința Tatălui, adică Duhul Sfânt.

După ce timp de 10 zile ei așteaptă stăruind în rugăciune în camera de sus, se revarsă Duhul Sfânt în ziua Cincizecimii.
Cine erau cei 120 din camera de sus? Ucenicii lui Isus, bărbați și femei. Cei care sunt descriși în Fapte 1:13,14.
Când au ajuns acasă, s-au suit în odaia de sus, unde stăteau de obicei. Erau: Petru, Iacov, Ioan, Andrei, Filip, Toma, Bartolomeu, Matei, Iacov, fiul lui Alfeu, Simon Zelotul și Iuda, fiul lui Iacov. Toți aceștia stăruiau cu un cuget în rugăciune și în cereri, împreună cu femeile și cu Maria, mama lui Isus, și cu frații Lui.

Desigur, conform doctrinei zexeliciene, femeile stăruiau în rugăciune în gând. Și doar deschideau buzele după Model „Ana” din 1 Samuel 1:13 -  Ana vorbea în inima ei și numai buzele și le mișca, dar nu i se auzea glasul. Eli credea că este beată.

Fapte, Capitolul 2
Duhul Sfânt se pogoară în camera de sus și toți cei prezenți sunt umpluți și încep să vorbească în alte limbi. Conform doctrinei zexeliciene, femeile vorbesc în alte limbi în gând și doar buzele și le mișcă. Precum Ana.

Prietene Zexelică, acolo unde erau adunați laolaltă 120 de ucenici ai lui Isus, bărbați și femei stăruind în rugăciune și primind Botezul Duhului Sfânt conform promisiunii din Ioel („În zilele de pe urmă, zice Dumnezeu, voi turna din Duhul Meu peste orice făptură; feciorii voștri și fetele voastre vor proroci, tinerii voștri vor avea vedenii, și bătrânii voștri vor visa vise! Da, chiar și peste robii Mei și peste roabele Mele voi turna, în zilele acelea, din Duhul Meu și vor proroci.), acolo era adunată BISERICA, fiule.

View Postzexelica, on 02 august 2013 - 12:17, said:

Femeile tac in biserica, asa scrie. Unde scrie ca femeile canta?
Asta e antologică. Sper să o citească și să o comenteze și ucenicul tău, blue Posted Image

Auzi măi Zexe, dar ce crezi tu că fac femeile în timp ce bărbații cântă laudele Domnului?
Sau nici bărbații nu cântă?

#121
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostSfantul Jakob, on 02 august 2013 - 11:10, said:


A, e subțire. La felul incisiv și vulgar în care vorbiți despre Ellen White, mă gândeam că aveți niște erezii pe măsură: învățături false cu privire la Dumnezeire, la păcat, erezii soteriologice sau eclesiologice. Mă așteptam la ceva substanțial...


"Mi s-a aratat grupul prezent la conferinta.Ingerul a spus; Unii vor fi hrana ptr viermi,DAR CATIVA VOR TRECE PRIN PERIOADA ULTIMELOR  PLAGI,SI VOR RAMANE IN VIATA PE PAMANT,ptr a fi transformati la revenire lui Isus". Marturii ptr comunitate vol 1,pag 131,anul 1856.
Sfantule,cunosti macar unul din cei prezenti acum 160 de ani la conferinta,care este acum in viata??Colac peste pupaza,saracul mai are de tras ceva pana la plagi!


Intr-adevar nu este intelept sa ai copii acum.Timpul este scurt,pericolele zilelor din urma sunt asupra noastra,SI COPII MICI VOR FI AFECTATI INTR-O MASURA MAI MARE". Scrisori,pag48,1876
Da sigur ca au fost afectati,incat au decedat demult!


"Pentru ca timpul este scurt,trebuie sa lucram cu sarguinta.In privint copiilor nostrii,ESTE POSIBIL sa nu intre niciodata la colegiu".Marturii ptr biserica,vol 3,pag 153,1872
Este  posibil??Profetul o i-a pe ghicite,era ingerul in vacanta?
Este posibil ca fiara din Apocalipsa sa fie un hamster deghizat.
Nu ,nu este,ptr ca vorbim de PROFETII ADEVARATE,unde Ioan nu foloseste,subfugii de genul,"este posibil","poate",etc.

#122
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

View Posttanoit, on 02 august 2013 - 20:56, said:

"Mi s-a aratat grupul prezent la conferinta.Ingerul a spus; Unii vor fi hrana ptr viermi,DAR CATIVA VOR TRECE PRIN PERIOADA ULTIMELOR  PLAGI,SI VOR RAMANE IN VIATA PE PAMANT,ptr a fi transformati la revenire lui Isus". Marturii ptr comunitate vol 1,pag 131,anul 1856.
Sfantule,cunosti macar unul din cei prezenti acum 160 de ani la conferinta,care este acum in viata??Colac peste pupaza,saracul mai are de tras ceva pana la plagi!
Nu cunosc niciun patriarh în vârsă de 160 ani.
Am căutat citatul dar nu l-am găsit decât pe saitul-tomberon http://www.ellenwhiteexposed.com/

Pe intercer era atât:
Mărturii pentru comunitate vol.1, Pagina 131

131:1 a trupului, în timp ce Isus, Regele slavei, care Și-a dat viața pentru a ne răscumpăra, a purtat o cunună de spini. Acesta a fost modul în care a fost împodobit capul Învățătorului nostru. El a fost "un om al durerii și obișnuit cu suferința". "El a fost străpuns pentru păcatele noastre, zdrobit pentru fărădelegile noastre. Pedeapsa care ne dă pacea a căzut peste El și prin rănile Lui suntem tămăduiți." Cu toate acestea, chiar cei care susțin că sunt spălați prin sângele lui Isus, ce a curs pentru ei, își îmbracă și își împodobesc bietele trupuri muritoare și îndrăznesc să pretindă că sunt urmași ai Modelului sfânt, umil, care S-a tăgăduit pe Sine. O, dacă toți ar putea vedea acest lucru, așa cum îl vede Dumnezeu și așa cum mi-a fost arătat și mie! Mi s-a părut prea greu de suportat acel chin sufletesc pe care l-am simțit privind această stare de lucruri. Îngerul a spus: "Poporul lui Dumnezeu este deosebit; pe aceștia El îi curăță pentru Sine".
131:2 Am văzut că înfățișarea exterioară este un indiciu al inimii. Când în exterior atârnă panglici, gulere și lucruri inutile, aceasta arată în mod lămurit că în inimă se află iubirea pentru toate aceste lucruri; dacă aceste persoane nu se curăță de întinarea lor, ele nu vor putea vedea niciodată pe Dumnezeu, deoarece numai cei cu inima curată Îl vor vedea. Am văzut că securea trebuie înfiptă la rădăcina pomului. O astfel de mândrie nu trebuie îngăduită în biserică. Aceste lucruri Îl despart pe Dumnezeu de poporul Său, îndepărtează chivotul de la ei. Israel a adormit, cu mândria, moda, asemănarea cu lumea chiar în mijlocul lor. Ei înaintau în fiecare lună în mândrie, în lăcomie, egoism și iubire de lume. Dacă inimile lor ar fi atinse de adevăr, aceasta va duce la moarte față de lume și atunci vor lăsa deoparte panglicile, dantelele și gulerele; și dacă sunt morți față de lume, atunci râsul, batjocura și ocara necredincioșilor nu-i va afecta. Ei vor simți o dorință aprinsă de a fi despărțiți


Tu ai citit în carte sau ai preluat citatul de la băieții veseli care o "exposează" pe sora E.W.?
P.S. Dacă citatul este autentic, cred că Didymus ar trebui să zică ceva. Profeția asta cu "VOR RAMANE IN VIATA PE PAMANT" mi se pare destul de precisă.

#123
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,476
  • Înscris: 26.01.2007

1. Prima jignire

View Postblueday, on 02 august 2013 - 08:18, said:

Iar acesti papagali, Didimus si Sf. Jacob

2. A doua și a treia jignire

View Postblueday, on 02 august 2013 - 13:05, said:

In fine, ma opresc aici, ce mai, sunteti ZERO BARAT, nu ati inteles nimic din Scripturi. Si tu si pampalaul acela de Iacov

Fiule, încearcă să rămâi pe subiect și nu te enerva. Sunt doar opinii pe care le schimbăm.
Nu o lua așa personal și încearcă să te abții de la jigniri. E spre binele tău. Te rog!



#124
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View Postzexelica, on 02 august 2013 - 09:47, said:

Iar madam uait, ordinara care a ignorat porunca Domnului de comportament in biserica de dragul "profetiilor" Imagine publicată Imagine publicată gen "cate luni are Jupiter" si ce Imagine publicată "vedea" ea pe Saturn, a fost doar o unealta a satanei.
Tu în schimb îți poți permite să repeți aceste minciuni ordinare și să ai comportament josnic că nu ai biserică, nu-i așa? Crezi că vei fi scutit de responsabilitatea cuvintelor tale? În primul rând, pentru că suntem ontopic,ești somat să aduci dovada că White a vorbit de ”lunile lui Jupiter” și de ”poporul de pe Saturn”. Până atunci vei fi considerat un simplu mincinos. Iar minciuna este păcat. Păcat de moarte. Moarte veșnică.

View Postzexelica, on 02 august 2013 - 09:47, said:

Ne spui si noua cand a inceput era bisericilor, stimabile? Sau.....nu scrie prin brosurici si incepi cu filozofie?
Poate ne spui mai întâi unde scrie de ”era bisericilor”. Afară de broșurica martorilor, unde am mai întâlnit expresia.

View Postzexelica, on 02 august 2013 - 09:47, said:

Nu mai zic de show-ul de doi lei, cand ordinara se arunca pe jos
Confunzi cu manifestările din anumite grupări harismatice. Fă-ți ordine în sertare.

#125
tanoit

tanoit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,351
  • Înscris: 28.01.2013

View PostSfantul Jakob, on 02 august 2013 - 21:34, said:

Nu cunosc niciun patriarh în vârsă de 160 ani.

Tu ai citit în carte sau ai preluat citatul de la băieţii veseli care o "exposează" pe sora E.W.?
P.S. Dacă citatul este autentic, cred că Didymus ar trebui să zică ceva. Profeţia asta cu "VOR RAMANE IN VIATA PE PAMANT" mi se pare destul de precisă.
Eu sunt de moda veche,deci nu postez nimic fara sa am dovada in fata ochilor mei asezata pe hartie.
Citatele de mai sus,le gasesti in cartea, tiparita la editura Viata si Sanatate (este  adventista ), 'Evenimentele ultimelor zile" la pagina 25.

#126
Didymus

Didymus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 11.05.2013

View PostSfantul Jakob, on 02 august 2013 - 21:34, said:

P.S. Dacă citatul este autentic, cred că Didymus ar trebui să zică ceva. Profeţia asta cu "VOR RAMANE IN VIATA PE PAMANT" mi se pare destul de precisă.
Am făcut și eu căutare sumară, paginile respective conduc într-adevăr către alte subiecte. E totuși posibil ca ”saitul tomberon” să indice pagini dintr-o altă ediție în care diferă paginația.
La o căutare mai amănunțită am găsit totuși citatele respective, însă contextul în care se află arată puțin altfel de cum ar vrea să demonstreze gunoierii de pe ellenwhiteexposed.

Fac un apel către zeloșii căutători de perle în gunoaie: încercați să verificați în prealabil informațiile de pe ellenwhiteexposed. E un sait mai mult decât tendențios, e plin de minciuni grosolane și de trunchieri ale adevărului. Vă faceți părtași la același păcat al minciunii preluînd fără discernământ tot ce ”expun” ei acolo. Eu vă înțeleg că sunteți anti-adventiști, dar nu vă înțeleg cum puteți accepta orbește învățăturile din ”Biblia anti-adventistului”, în condițiile în care nici măcar Biblia adevărată nu o acceptați în totalitate.

View Posttanoit, on 03 august 2013 - 07:10, said:

Eu sunt de moda veche,deci nu postez nimic fara sa am dovada in fata ochilor mei asezata pe hartie.
Citatele de mai sus,le gasesti in cartea, tiparita la editura Viata si Sanatate (este  adventista ), 'Evenimentele ultimelor zile" la pagina 25.
Apreciez faptul că ai dat [abia] acum sursa citatelor respective. Ar fi fost mai de apreciat să dai și explicația problemei ridicate de tine în continuarea citatelor respective. Explicație însoțită chiar de citatele din scrierile autoarei.
Desigur, în această situație nu ar mai fi avut nici un farmec demersul tău.Posted Image

Edited by Didymus, 03 August 2013 - 07:36.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate