Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

EREZIILE KARMEI SI REINCARNARII

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#217
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010
zexelică,

În cartea, în care tu crezi că vorbește ceea ce creștinii l-au numit "zeu" ( theos - în evangheliile grecești)
și care chipurile ar fi unicul zeu... împrumutat din așa zisul monotheism evreiesc - Iehova, (prezentat în "Vechiul Testament")
și pe care creștinii români îl numesc dumnezeu (o stâlcire a cuvintelor "domnul zeu", care își are originea în latinul "domine deus",
nu se explică ce este sufletul.

Cunoașterea Trasncendentală exprimată în literatura Vedică, explică ce este sufletul.

În acest context mulți spun că trebuie să renunți la Ego. Aceștia nu știu cine este Egoul sau Eul.
Eul (Egoul) fiind energia spiritual, adevărata natură a ființei - Sufletul,
nu se poate renunța la el.

Dovezi conform cunoașterii transcendentale, înregistrate în literature vedică:
în Bṛhad-āraṇyaka Upanișad se spune:

katama ātmeti yo 'yaṃ vijñānamayaḥ prāṇeṣu hṛdy antarjyotiḥ puruṣaḥ |
sa samānaḥ sann ubhau lokāv anusaṃcarati dhyāyatīva lelāyatīva |
sa hi svapno bhūtvemaṃ lokam atikrāmati add. mṛtyo rūpāṇi ||
BrhUp_4.3.7 ||

Și astfel ce este sufletul? - katama ātma iti
Acesta, cel ce se desfată - yo 'yaṃ puruṣaḥ
Este perceput când inima - vijñānamayaḥ hṛdy
Este iluminată pe dinăuntru cu suflul vital - antarjyotiḥ prāṇeṣu
Acesta (sufletul) se poate situa în egală măsură în două lumi - sa samānaḥ sann ubhau lokāv
Urmând drumul pe care se duce mintea (meditația) - anusaṃcarati dhyāyatīva
el (sufletul) se depleasează cu siguranță – lelāyatīva sa hi
în starea de vis - svapno bhūtvi
în această lume - imaṃ lokam
fiind acoperit cu o formă muritoare (de sura, asura, kinnara, kimpurușa, gandharva, daitya, manușya (om) animal, plantă...) - atikrāmati mṛtyo rūpāṇi

Tot în Bṛhad-āraṇyaka Upanișad (1.4.10) se află și celebra mare afirmție adusă ca dovadă de impersonaliști:
tradusă cu "eu sunt brahman" - de fapt versul spune Eu sunt brahma (energie spirituală):
tad ātmānam evāvet aham brahmāsmīti

Impersonaliști rup din context numai următorul citat:
aham brahmāsmi
Eu sunt brahman - aham asmi brahma
nemaitraducând cuvântul brahma, care înseamnă spiritual
și adăugând un "n" la brahma, pentru a-l substantiva și a-l declara ca fiind Supremul fără nici o caracteristică, lipsit de personalitate.

De fapt textul spune:
astfel acel suflet cu siguranță sunt Eu, energie spirituală - iti tad ātmānam evāvet asmi aham brahma

.

#218
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmadhukar, on 28 septembrie 2016 - 12:59, said:

1. În Geneză nu se spune că oamenii ar fi primit și un al treilea element numit duh.
In Gen 7:22 este ruah (duh) nu nephesh. Nu mai bine te informezi inainte, stimabile? E ca si cum m-as baga eu in prostiile cu vaca :lol: :lol:

Quote

2. Duh este un sinonim de origine slavonă pentru suflet sau spirit - suflarea de viață - scânteia spirituală.
Mi se rupe cum e in romana sau slavona, stimabile. TRADUCERILE nu conteaza.

Quote

Tot felul de creștini fac afirmații despre suflet și duh, căutând în așa zisa Scriptură, lipsită de spiritualitate, și făcând tot felul de teorii care de care mai fanteziste, ca și tine.
Eh, ma numar printre acei crestini care fac afirmatii DIN SCRIPTURA si nu din link-uri cu "expplicatii". Asa sunt eu mai prost, deh....

Vad ca nu te mai bagi in aberatiile tale cu ZEII din geneza, huh? Cum ca ar fi dovada ca mai exista si altii, chiar in Scriptura Posted Image Ca daca aveti zeite, acestea ies din schema si cade esafodajul Posted Image Posted Image Ia zii, ce voiai sa arati traducand ZEII, din Geneza, huh? Ti-a mers cu doi trei fraieri care nu studiaza, este?

Daca te bagi in discutii din Scriptura, ar fi cazul sa si cunosti ceva, nu numai link-uri de nu stiu unde pe care tu le consideri adevarate iar Scriptura le contrazice. E grea meseria asta.
Mai usor e sa crezi ca vaca e mama omenirii Posted Image Posted Image si ca e ...sfanta Posted Image Posted Image Daca te iau si cu ce e pacatul si ce inseamna sfant, iti cade si vaca, stimabile.
Ia zii, bagi un Big Mac?

In general, religiile satanice promoveaza:
  • liberul arbitru

  • obtinerea unei relatii cu Dumnezeu prin forte proprii

  • lipsa pedepsei pt calcarea legii lui Dumnezeu

  • mentinerea unei relatii cu Dumnezeu prin diverse ceremonii, ritualuri, fapte
Asa ca.....

Edited by zexelica, 29 September 2016 - 13:16.


#219
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
VACA MU:

El i-a luat din mainile lor, a batut aurul cu dalta si a facut un vitel turnat. Si ei au zis: "Israele! iata dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului." (Exod.32:4)

Foarte curand s-au abatut de la calea pe care le-o poruncisem Eu; si-au facut un vitel turnat, s-au inchinat pana la pamant inaintea lui, i-au adus jertfe si au zis: "Israele, iata dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului!" (Exod.32:8)

M-am uitat si iata ca pacatuiserati impotriva Domnului Dumnezeului vostru, va facuserati un vitel turnat, va departaserati curand de la calea pe care v-o aratase Domnul. (Deut.9:16)

#220
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmadhukar, on 28 septembrie 2016 - 12:59, said:

1. În Geneză nu se spune că oamenii ar fi primit și un al treilea element numit duh.
2. Duh este un sinonim de origine slavonă pentru suflet sau spirit - suflarea de viață - scânteia spirituală.

"În românește duh vine din slavonescul duhŭ, și ocupă o plajă semantică asemănătoare cu corespondentul lui slavon originar.
Utilizarea termenului duh (cu derivatele lui) în limba română actuală este cel mai adesea legată de limbajul bisericesc, sau provine din el pentru a fi intrat în limba comună, și este puțin arhaizant.
Sinonimul lui neologistic, spirit, este mai secularizat și nu i se suprapune deplin, ca în sintagmele:
  • părinte duhovnicesc (mai larg, tinde să înglobeze și avva și duhovnic) - părinte spiritual (tinde să acopere mai ales sensul de duhovnic)
  • spiritualitatea, ca disciplină a Teologiei academice, nu are echivalent pe filiera vreunei derivații din „duh”
  • om spiritual (sintagmă ne-religioasă, desemnând un om glumeț) - om duhovnicesc (sintagmă religioasă, duhovnicesc = îmbunătățit sufletește prin preceptele creștine)
  • spirit (poate fi și „duh”, dar și „rațiune” sau „minte”) - duh (utilizare religioasă)"
https://ro.orthodoxwiki.org/Duh

Geneza 7
22. Tot ce rasufla, tot ce avea suflare de duh de viata in nari, tot ce era pe pamantul uscat, a murit.

View Postzexelica, on 29 septembrie 2016 - 13:06, said:

In Gen 7:22 este ruah (duh) nu nephesh.

1. nephesh înseamnă ființă; vezi această postare: http://forum.softped...0#entry19900896.

2. Ruach este un sinonim ebraic pentru suflare de viață,
referindu-se astfel la suflet al cărui sinonim din slavonă în română este duh  sau spirit (ceea ce a dat viață formei "de lut").

Dovezi:
În traducerea din interliniară ruach este spirit (suflet):
Geneza 7.22
all which  breath of spirit of lives
kl ashr nishmat ruach khaim

The Spirit of God [Ruach Elohim] was hovering over the waters” (Genesis 1:2).
Genesis 6:17 ruach is translated “breath of life - suflare de viață.”

Ruach nu este un al treilea element care a fost adăugat ființei pentru a deveni vie.
Pentru a fi viu nu ai nevoie decât de suflet (fie că îi spui spirit sau duh)

În acest sens în limba română s-a păstrat și expresia: "și-a dat duhul" (când sufletul părăsește corpul).

Edited by madhukar, 30 September 2016 - 11:56.


#221
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cu nephesh ti-am dat versurile unde nu se potriveste fiinta. Nu mai le dau.

Cu DUH, se vede ca iei povestile unora de bune. La vaci nu ma pricep, dar la Scriptura da.

Ezechiel 36

26. Va voi da o inima noua si voi pune in voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatra si va voi da o inima de carne.
27. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.

Omul DEPLIN este descris aici:

1 Tesaloniceni 5
23. Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El insusi pe deplin; si duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru sa fie pazite intregi, fara prihana, la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Tu vrei sa spui ca noi si animalele suntem exact la fel ca sa bagi vaca la inaintare, este? Poate o fi in cartile voastre cu zeite si omenirea care are ca mama vaca, insa eu raman pe ce scrie in Biblie.

Vad ca nu ai mai bagat ZEII din Geneza ..... cu pluralul care "dovedeste" ca mai sunt si altii.

Nimeni nu este sfant ca Domnul; nu este alt Dumnezeu decat Tine; nu este stanca asa ca Dumnezeul nostru. (1Sam.2:2)

Ce mare esti Tu, Doamne Dumnezeule! Caci nimeni nu este ca Tine si nu este alt Dumnezeu afara de Tine, dupa tot ce am auzit cu urechile noastre. (2Sam.7:22)

pentru ca toate popoarele pamantului sa poata cunoaste ca Domnul este Dumnezeu si ca nu este alt Dumnezeu afara de El! (1Reg.8:60)

Doamne! Nimeni nu este ca Tine si nu este alt Dumnezeu afara de Tine, dupa tot ce am auzit cu urechile noastre. (1Cron.17:2)

Asa vorbeste Domnul, Imparatul lui Israel si Rascumparatorul lui, Domnul ostirilor: "Eu sunt Cel dintai si Cel de pe Urma, si afara de Mine, nu este alt Dumnezeu. (Isa.44:6)

Nu va temeti si nu tremurati; caci nu ti-am vestit si nu ti-am spus Eu demult lucrul acesta? Voi Imi sunteti martori! Este oare un alt Dumnezeu afara de Mine? Nu este alta Stanca, nu cunosc alta!" (Isa.44:8)

Daca tu consideri ce scrie in Biblie adevarat, atunci trebuie sa crezi si asta.

Edited by zexelica, 30 September 2016 - 13:48.


#222
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postzexelica, on 30 septembrie 2016 - 13:42, said:

Cu nephesh ti-am dat versurile unde nu se potriveste fiinta. Nu mai le dau.
Versurile pe care le-ai citat nu au la bază nephesh ci nishmat, caută în interliniară:
Vezi și răspunsul meu: http://forum.softped...8#entry19905616

View Postzexelica, on 30 septembrie 2016 - 13:42, said:

Cu DUH, se vede ca iei povestile unora de bune. La vaci nu ma pricep, dar la Scriptura da.

Ezechiel 36
26. Va voi da o inima noua si voi pune in voi un duh nou; voi scoate din trupul vostru inima de piatra si va voi da o inima de carne.
27. Voi pune Duhul Meu in voi si va voi face sa urmati poruncile Mele, si sa paziti, si sa impliniti legile Mele.
Nu te pricepi la scriptură, ci la propaganda cu care ai fost hrănit un timp destul de îndelungat,
timp care te-a făcut să te atașezi de aceasta și să devină viața ta, indifferent dacă este minciună sau adevăr.

Și în Ezechiel este vorba despre același ruach - suflet sau duh, vezi interliniara

1. nephesh înseamnă ființă; vezi acest2 postări:
http://forum.softped...0#entry19900896
http://forum.softped...8#entry19905616

2. Ruach este un sinonim ebraic pentru suflare de viață,
referindu-se astfel la suflet al cărui sinonim din slavonă în română este duh  sau spirit (ceea ce a dat viață formei "de lut").

Dovezi:
În traducerea din interliniară ruach este spirit (suflet):
Geneza 7.22
all which  breath of spirit of lives
kl ashr nishmat ruach khaim

The Spirit of God [Ruach Elohim] was hovering over the waters” (Genesis 1:2).
Genesis 6:17 ruach is translated “breath of life - suflare de viață.”

Ruach nu este un al treilea element care a fost adăugat ființei pentru a deveni vie.
Pentru a fi viu nu ai nevoie decât de suflet (fie că îi spui spirit sau duh)

În acest sens în limba română s-a păstrat și expresia: "și-a dat duhul" (când sufletul părăsește corpul).

Edited by madhukar, 30 September 2016 - 14:15.


#223
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, eu nu sunt bisericos si nici nu fac parte din vreo secta, adunare, asociere de persoane.
Insa scrie clar:

1 Tesaloniceni 5
23. Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El insusi pe deplin; si duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru sa fie pazite intregi, fara prihana, la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

Iar cu vaca mu, scrie clar ca e pacat:

El i-a luat din mainile lor, a batut aurul cu dalta si a facut un vitel turnat. Si ei au zis: "Israele! iata dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului." (Exod.32:4)

Foarte curand s-au abatut de la calea pe care le-o poruncisem Eu; si-au facut un vitel turnat, s-au inchinat pana la pamant inaintea lui, i-au adus jertfe si au zis: "Israele, iata dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului!" (Exod.32:8)

M-am uitat si iata ca pacatuiserati impotriva Domnului Dumnezeului vostru, va facuserati un vitel turnat, va departaserati curand de la calea pe care v-o aratase Domnul. (Deut.9:16)

Ia vezi poate o fi oaie si nu vaca :lol: Ca m-astept, stimabile. Eu macar de la tine nu am pretentii si nu te judec. Pe bisericosi, care ar trebui sa stie trebuie sa-i dovedesc.
Asa, o doctrina care cred ca promoveaza auto-ajutorul, fara solutie pt pacat, e usor de vazut ca e falsa.

Edited by zexelica, 30 September 2016 - 14:37.


#224
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postzexelica, on 30 septembrie 2016 - 14:31, said:

Stimabile, eu nu sunt bisericos si nici nu fac parte din vreo secta, adunare, asociere de persoane.
Insa scrie clar:
1 Tesaloniceni 5
23. Dumnezeul pacii sa va sfinteasca El insusi pe deplin; si duhul vostru, sufletul vostru si trupul vostru sa fie pazite intregi, fara prihana, la venirea Domnului nostru Isus Hristos.

1. Dacă iei interliniara vei vedea că în greacă, creștinii au tradus în mod greșit pneuma prin duh,
pentru că pneuma înseamnă suflare (de viață), și  nu reprezintă nici un element nou pe care oamenii l-ar avea iar animalele nu.

Spre reamintire suflarea de viață (nishmat khaim) + forma de lut au dat naștere la ființa vie (nephesh khaya)

Autorii acestei așa zise epistole a lui Pavel în mod evident nu aveau cunoștiințe despre spiritualitate (Cunoaștere Transcendentală),
căci suflarea de viață include în ea sufletul,
care pătrunde în "forma de lut" și o însuflețește,.
suflarea de viață nu este în acest sens diferită de suflet.

2. Această așa zisă epistolă este un alt fals creștin.
Nu există nici un fel de originale ale aşa ziselor Epistole ale lui Pavel.

Însăși existența lui Pavel este pusă sub semnul întrebării și dovedită o înscenare creștină.
Nici o scriere a rabinilor din secolul 1 sau 2  nu menţionează un Saul
aşa cum este el prezentat în aşa zisele „Fapte ale Apostolilor”,
care să fi fost discipolul vestitului rabin Gamaliel,
şi care Saul să fi fost un mare păzitor al Iudaismului
şi care să-l fi părăsit pe Gamaliel pentru a predica creştinismul curentului catholic... care apare abia către a doua jumătate a secolului al doilea.

Faptul că Saul alias Pavel este o invenţie a bisericismului catolic
este confirmat prin aceea că citatele biblice pe care acesta chipurile le dă,
sunt din Septuaginta, care este o traducere târzie a unor lucrări din Tanakul evreisc
între 180 şi 300 (num. Creş.),
după crearea „Noului Testament” conform unor celebri savanţi în VT ca Paul Kahle und Jack Moorman;
Mitul Septpuagintei bazându-se pe aşa zisa Scrisoare a lui Aristeas, care a fost dovedită o fraudă.
În realitate nu aşa zisele evanghelii citează din Septuaginta ci invers.
Iar așa zisele espistole citează din Septuaginta.

Edited by madhukar, 30 September 2016 - 15:37.


#225
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmadhukar, on 26 septembrie 2016 - 11:22, said:

Da, sunt; dacă nu ai înțeles citatul, îl repet: "În literatura Vedică sunt descrise nenumărate zeițe ..."
Pentru alte lămuriri îți stau la dispoziție.

View Postzexelica, on 27 septembrie 2016 - 02:03, said:

Aha, atunci ai pus-o Posted Image  . ....ELOHIM este plural MASCULIN, stimabile. ....
Deci...cu zeitele mai subtire. Si daca alea nu sunt zeite, atunci nici aia din care provin ele nu sunt.
Faci o greșeală de logică.

1. Întâi arăți că în mod incontestabil în geneza evreiască este vorba despre zei: ELOHIM este plural MASCULIN
2. apoi afirmi că în geneză nu este vorba despre zeițe și ca atare nu este vorba nici despre zei.
3. concluzia ta este evident falsă; existența zeilor fiind evidențiată prin însuși cuvântul Elohim
concluzia pe care trebuia s-o tragi este că zeii din geneză nu au fost creați de zeițe.

Edited by madhukar, 30 September 2016 - 16:10.


#226
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmadhukar, on 30 septembrie 2016 - 16:06, said:

Faci o greșeală de logică.

1. Întâi arăți că în mod incontestabil în geneza evreiască este vorba despre zei: ELOHIM este plural MASCULIN
2. apoi afirmi că în geneză nu este vorba despre zeițe și ca atare nu este vorba nici despre zei.
3. concluzia ta este evident falsă; existența zeilor fiind evidențiată prin însuși cuvântul Elohim
concluzia pe care trebuia s-o tragi este că zeii din geneză nu au fost creați de zeițe.

Nu, stimabile, logica nu ai tu, pt ca trebuia sa citesti ce am scris. Scrie de ELOHIM, deci nu sunt de sex feminin, deci zeite nu exista. Daca in cartile matale sunt zei care au iesit din zeite, uita-i.

Iar daca to esti cu interliniara la zi, si cunosti, poate ne spui si noua de ce este in Daniel 9 SHVUIM, pl. masc. si de ce in Psalmi scrie literal ca dragostea lui Dumnezeu dureaza 1000 de generatie, sg. ? Ia sa vedem, ai de unde copia? :lol: :lol:

#227
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postzexelica, on 06 octombrie 2016 - 09:03, said:

Nu, stimabile, logica nu ai tu, pt ca trebuia sa citesti ce am scris. Scrie de ELOHIM, deci nu sunt de sex feminin, deci zeite nu exista.
Zeițe nu sunt descrise în geneza evreiască, dar aceasta nu înseamnă că ele nu există.
Încurcătura în care te afli e că tu pleci de la ideea că există un singur zeu, așa cum a inventat propaganda creștină
și în același timp admiți că în VT chiar din geneză este vorba despre mai mulți zei. Culmea este că nu realizezii în ce situație te afli

Evreii au venerat tot felul de zei, pe care îi împrumutaseră de la canaaneni,
și pe care și alte popoare îi venerau. Acest lucru este evidențiat VT.

Iar Iehova nu era deloc considerat singurul zeu ci acel zeu cărora le fuseseră repartizați evreii.
Aceste reminescența din perioada elohistă a așa zisului vechi testament este păstrată în

Deut 32:1-9

give ear you the heavens and I shall speak and she shall hear the earth sayings of mouth of me
Ascultați-mă (locuitori ai) cerurilor căci voi vorbi și ea va asculta (zeitatea) pământului (din ceruri) cele spuse de gura mea

he shall trickle as the rain influence of me she shall distill as the night mist saying of me as drizzle on vegetation and as showers on herbage
El (discursul) va curge ca ploia și sub influența mea va fi distilat așa cum roua nopții burează pe vegetație și udă iarba

that name of Yahweh I am proclaiming grant you greatness to Elohim of us
Că numele lui Iehova îl proclam pentru a da măreție nouă zeilor

the rock flawless contrivance of him that all of ways of him judgment El of faithfulness and without iniquity just and upright he
Piatra fără de greșeală făcută de el astfel încât în toate căile sale are încredere în (zeul ) El, fără păcat, drept și correct

he corrupt to him not sons of him blemish of them generation perverse and twisted
El nu devenit corupt, ci fiii lui, greșeala fiind a lor, o generație perversă și strâmbă

to Yahweh you are requiting this people decadent and not wise
Către Iehova: tu îi răsplătești pe acești oameni decadenți și fără înțelepciune.
not he father of you, he acquired you he he made and he is establishing you
Nu el este tatăl vostru, el va achiziționat. El v-a făcut și v-a întemeiat?

remember you days of eon understand you years of generation and generation ask you  father of you and he shall tell you old ones of you and they shall say to you
Amintiți-vă zilele de demult și înțelegeți anii generațiilor și generațiilor, întrebați pe tatăl vostru. Iar cei mai în vârstă dintre voi vor spune

in to allotments of Supreme one nations in to part of him sons of human he is stationing boundaries of peoples to number of sons of Israel
la împărțirea națiuniilor făcută de Cel Suprem, ființele umane au fost despărțite, punând frontiere fixe între oameni, iar acea parte care i-a numărat pe fiii lui Israel

that portion of Yahweh people of him Jacob line of allotment of him
au devenit oamenii lui Iehova, din linia lui Iacov, care au fost repartizați acestuia.

Edited by madhukar, 07 October 2016 - 16:27.


#228
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmadhukar, on 07 octombrie 2016 - 16:25, said:

Zeițe nu sunt descrise în geneza evreiască, dar aceasta nu înseamnă că ele nu există.
Exista, sunt si denumite in Scriptura. Numai ca sunt idoli, fara putere. Cum e si normal. Ca si vaca despre care tu spui ca hraneste omenirea.
Ma gandesc cu groaza la tampitii aia din Fiji cum au putut trai fara vaci Posted Image Posted Image Sau, lumea e India, in mintea zeitelor tale?

Edited by zexelica, 12 October 2016 - 10:13.


#229
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postzexelica, on 12 octombrie 2016 - 10:12, said:

Exista, sunt si denumite in Scriptura. Numai ca sunt idoli, fara putere. Cum e si normal.

Evoluția unei minciuni în cinci faze

1. Evreii s-au rugat la aproape toți zeii pe care-I împrumutaseră de la canaaneni ...
până în secolul 6, înainte de numărătoarea creștină, tocmai pentru că ... aveau putere și nu erau muți.

2. Când le-a mers rău, preoțimea a găsit scuza că de fapt ei, preoții, nu au nici o vină, ci că
- Iehova ar fi fost zeul repartizat pentru a avea grijă de neamul Izrael, vezi http://forum.softped...6#entry19967393
- și că Iehova s-a mâniat, pentru că  el este un zeu invidios,
  care nu acceptă să fie venerați și alți zei http://forum.softped.../#entry19730652
- și ca atare să nu construiască statui ale celorlalți zei, care să le păstreze amintirea trează, prin idolatrizarea (venerarea) acelor zeități
- de reținut este că preoțimea evreiască nu a interzis venerarea lui Iehova în temple, unde avea desigur propria lui statuie

3. Preoțimea evreiască a redus apoi ceilalți zei la statuile care îi reprezentau, pentru a afirma că sunt muți și fără de putere;

4. Și de aici nu a fost decât un pas până la declarația finală că de fapt zeii nici nu există

5. și imediat a urmat concluzia "logică" după care doar zeul lor Iehova există.

6. Creștinii s-au aliniat la această idee, pentru că aveau de luptat cu toate celelalte culturi și și-au construit
"propriul zeu" - zeul fără nume, zeul fără chip - Stăpânul - Domine (deus) pe care nu au vrut să-l numească Iehova,
căci Acela era al evreilor.. și așa acum există doi,
sau este de fapt Iehova zeul creștinilor... aici nici creștinii nu prea șunt de accord și unii se feresc cu încăpățânare să-i spună pe nume
și chiar îi iau în derâdere pe cei ce-l numesc astfel.

Trebuie să  ai tupeu, ca și tine, care fără nerușinare afirmi că zeii, elohim, există și că de fapt nu există,...
fără însă a cunoaște natura zeilor și cu ce se ocupă aceștia, pentru că în adunătura ta de texte "bine alese" nu există o asemenea descriere.

Edited by madhukar, 12 October 2016 - 12:34.


#230
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, vad ca tot esti tu expert in ebraica. Vreau sa vad daca stii ce inseamna acest cuvant DIN SCRIPTURA si cum se traduce corect.

שָׁבֻעִ֨ים

Iar zeitele, nu existau la creatie. Scrie ca ZEII au creat pamantul, nu?

Edited by zexelica, 14 October 2016 - 09:27.


#231
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmadhukar, on 26 septembrie 2016 - 11:22, said:

Da, sunt; dacă nu ai înțeles citatul, îl repet: "În literatura Vedică sunt descries nenumărate zeițe ..."
Pentru alte lămuriri îți stau la dispoziție.

View Postzexelica, on 27 septembrie 2016 - 02:03, said:

Aha, atunci ai pus-o Posted Image  Pt ca ai scris ZEII in mod repetat. Insa, nestudiind Scriptura, cu copiatul din "eruditi" nu merge.
ELOHIM este plural MASCULIN, stimabile. IM este terminatia plural masculin. Deci...cu zeitele mai subtire. Si daca alea nu sunt zeite, atunci nici aia din care provin ele nu sunt.

View Postmadhukar, on 30 septembrie 2016 - 16:06, said:

Faci o greșeală de logică.
1. Întâi arăți că în mod incontestabil în geneza evreiască este vorba despre zei: ELOHIM este plural MASCULIN
2. apoi afirmi că în geneză nu este vorba despre zeițe și ca atare nu este vorba nici despre zei.
3. concluzia ta este evident falsă; existența zeilor fiind evidențiată prin însuși cuvântul Elohim
concluzia pe care trebuia s-o tragi este că zeii din geneză nu au fost creați de zeițe.

View Postzexelica, on 06 octombrie 2016 - 09:03, said:

Nu, stimabile, logica nu ai tu, pt ca trebuia sa citesti ce am scris. Scrie de ELOHIM, deci nu sunt de sex feminin, deci zeite nu exista. ...
zexelică
nu ai spus doar că zeițele nu există, ceea ce este fals,
ci ai spus că în concluzie nici zeii nu există.
Ca să o dregi chipurile după aproape 10 zile ai afirmat că te-ai fi referit la zeii care ... provin din zeițe,
ca și cum acest lucru am fi vrut noi să lămurim, problema zeilor care ... provin din zeițe,
și nu minciuna creștină: existența unui singur zeu numit doar ... zeu - god sau Gott
de aceea este evident că inițial nu ai spus nimic de așa ceva; de aceea logica ta era greșită
și ca să o dregi ai mai adăugat:

View Postzexelica, on 06 octombrie 2016 - 09:03, said:

Daca in cartile matale sunt zei care au iesit din zeite, uita-i.

Primii zei nu a fost creați prin activitate sexuală.

În literatura Vedică există zeițele din planul transcendental, care nu au nimic de-a face cu creația,
fiind dincolo de lumea materială,cât și zeițele din planul material. În creearea universului prima ființă din univers
din categoria energiilor marginale (Tatașta Șakti) ale lui Vișnu
și anume Domnul Brahmaa a fost cel care a pornit a doua fază a creației,
și anume cea din interiorul universului, fază amintintă sumar în geneza evreiască
ca fiind condusă de zeul El, care ar fi omologul lui Brahmaa din literatura Vedică,
așa cum Iehova este omologul lui Indra,
la evrei, ca și cei de la care au copiat, neavând nici un fel de cunoaștere despre lumea transcendentă, nu există nici un omolog al lui Vișnu... ce să mai spunem de Krișna.

În ceea ce privește creația iată cum au fost creați primii zei, mari progenitor universali așa cum este prezentat în Bhagavat Puran:

Brahmaa - prima ființă din univers, care a apărut din lotusul universal
ce a apărut din ombilicului Domnului Suprem Vișnu, care se află pe Oceanul Nașterii (Garbho-Dhaka) din fiecare univers,
doar din dorința Acestuia de a continua creația.

Primii zece fii ai lui Brahmaa au fost: Marici, Atri, Anghira, Pulastya, Pulaha, Bhrigu, Vasiștha, Dakșa și Narada.

Narada a apărut din meditația sa transcendentală.

Dakșa a apărut din degetul său mare, Vasiștha din respirația sa,
Bhrigu din simțul pipăitului, Pulaha din ombilicul său, Pulastya a fost creat din urechi, Anghira din gură,
Atri din ochi iar Marici din mintea sa. Brahmaa fusese însărcinat de Domnul Suprem Vișnu să populeze universul,
așa cum fusese în creația precedentă.

...
La începutul actualei creații Dakșa a dăruit 13 dintre fetele sale
(Aditi, Diti, Kadru, Danu, Arishta, Surasa, Surabhi, Vinata, Tamra, Krodhavaśā, Ida, Khasa și Muni) lui
Kașyapa.
Aditi a dat naștere la zeii de sus - Sura iar
Diti a dat naștere zeii de jos - Asura (numiți în mod fals demoni, după terminologia creștină, dar nu au caracteristicile date de creștini acestei noțiuni).
Kașyapa este unul dintre progenitorii universali care a avut numeroși fii și fice care au populat diferite planete din univers.

Și în timp ce Brahmaa se gândea cum poate realiza acest lucru, pe care și-l dorea, se gândi: "
Ah, ce ciudat, că în ciuda strădaniilor mele, încă nu se află prea multă populație în univers,
deși eu m-am răspândit pretutindeni. Nu există altă cauză pentru aceast necaz, decât destinul."

Din această meditație au apărut din corpul său două forme, în care unirea sexuală era permisă:
una a fost părintele omenirii
Manu, care este actualul Svayambhuva Manu iar cealaltă este soția sa Șatarupa.

Primii copii ai acestora au fost doi băieți: Priyavrata și Uttanapada și trei fete: Akuti, Devahuti și Prasuti.

Edited by madhukar, 15 October 2016 - 14:17.


#232
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Vad ca nu te bagi cu  שָׁבֻעִ֨ים
Numai merge cu copiatul, este? Si iehovistii si adventistii au exact acelasi stil. Ce scrie prin brosurica lor, sunt experti in ebraica, koine, orice. Daca nu scri p-acolo, e gheata la mal.

Iar cu zeii nu m-am contrazis deloc. Manu, parasuta si altii nu sunt zei, sunt niste idoli, stimabile. Eu faceam caterinca pt ca ai inrosit ZEII, plural, ca si cum ai fi un cunoscator al Scripturii. Si cum ELOHIM este plural, masculin, shatarupa, parsuta nu avea cum sa fie. Una este Dumnezeu, Creatorul cerului si al pamantului si alta idolii cu lumanari si betisoare de tamaie.

#233
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postzexelica, on 14 octombrie 2016 - 09:27, said:

Stimabile, vad ca tot esti tu expert in ebraica. ..
Faptul că ți-am arătat că traducerile în limba română ale așa zisului VT, pe care tu le aduceai ca dovezi erau false,
necorespondând cu originalul ebraic, nu mă face un expert în ebraică.
Meritul este
- al Interliniarei care are traducerea cuvânt cu cuvânt în limba engleză a textului ebraic,
- al dicționarelor ebraice-engleze online,
- cât și al analizei textului în discuție.

Iată dovezi:
http://forum.softped...0#entry19900896
http://forum.softped...8#entry19905616
http://forum.softped...8#entry19905852
http://forum.softped...6#entry19930355
http://forum.softped...6#entry19931112
http://forum.softped...6#entry19967393

În frustarea ta ... faci greșeala logică numită ad homine - atacul la persoană
spunându-mi că nu sunt în stare decât să copiez, încercând să mă discreditezi,
urmată de o altă greșeală de logică (logical fallacy) numită heringul roșu,
prin care încerci să dirijezi discuția în altă parte: "Iar daca to esti cu interliniara la zi, si cunosti, poate ne spui si noua de ce este in Daniel 9 SHVUIM, pl. masc. ...".
cum se vede și din încercarea de mai jos:

View Postzexelica, on 14 octombrie 2016 - 09:27, said:

Vreau sa vad daca stii ce inseamna acest cuvant DIN SCRIPTURA si cum se traduce corect.
שָׁבֻעִ֨ים
1. Acest cuvânt nu este din SCRIPTURA, ci din niște consemnări (scripturi) evreiești, ale căror originalitate și autoritate sunt în parte discutabile, fiind variante modificate ale unor scrieri mai vechi, ca de exemplu geneza unde șarpelui i se dă un alt rol decât în textele inițiale sumeriene mai vechi.
http://www.evidenceu...an-enuma-elish/
2. Un cuvânt poate avea mai multe înțelesuri funcție de context, însă înțelesul general al acestui cuvânt evreiesc este 70
Dovadă:
http://www.morfix.co.il/en/ שָׁבֻעִ֨ים
http://www.doitinheb...Hebrew Phonetic - în căutare introduci cuvântul ebraic: שָׁבֻעִ֨ים
...

#234
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View Postmadhukar, on 16 octombrie 2016 - 21:37, said:

Faptul că ți-am arătat că traducerile în limba română ale așa zisului VT, pe care tu le aduceai ca dovezi erau false,
necorespondând cu originalul ebraic, nu mă face un expert în ebraică.
Deci nu esti pregatit pt discutii academice. Bine, ti-am spus ca stiam asta. Numai ca te agiti aiurea. Plus ca Scriptura este VT + NT, ceea ce tu ignori sau negi din motive personale. Eu nici nu indraznesc sa comentez sau sa ma dau inteligent vis-a-vis de scrierile tale. Mai fac caterinca, e adevarat, ca sunt faze tari prin ce scrii tu de acolo. Mai ales aia cu vaca Posted Image Posted Image Zii, deci bagam un Big Mac sau nu?

Quote

În frustarea ta ... faci greșeala logică numită ad homine - atacul la persoană
Stimabile, faptul ca iti spun ca nu stii nu este un atac. Mai ales ca ti-am si spus ca iti demonstrez imediat ca habar n-ai de Scriptura inafara de chestii generale sau comentate de coreligiosi de-ai tai. Imi cer scuze daca te-am ofensat sau te-ai simtit atacat. Mai facem caterinca, deh, nimic agresiv.

Quote

1. Acest cuvânt nu este din SCRIPTURA, ci din niște consemnări (scripturi) evreiești, ale căror originalitate și autoritate sunt în parte discutabile, fiind variante modificate ale unor scrieri mai vechi, ca de exemplu geneza unde șarpelui i se dă un alt rol decât în textele inițiale sumeriene mai vechi.
Deci Daniel nu este parte a Scripturii conform.....ioghinilor? Sau conform link-urilor? Posted Image Posted Image Ca m-ai zapacit putin.

Edited by zexelica, 22 October 2016 - 11:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate