Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Krișna un zeu tribal

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
10 replies to this topic

#1
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 pro-civilizatie, on 20 august 2016 - 22:11, said:

spui ca iehova era un zeu tribal ,care cu timpul a capatat noi valente pana cand a ajuns sa fie considerat un zeu suprem cu atribute infinite.
dar acelasi lucru se poate spune despre krishna.initial un zeu tribal ,progresand cu timpul la statutul de zeu suprem.
1. Care trib și l-a revendicat pe Krișna ca Zeu Unic?
2. Care lucrare îl prezintã pe Șri Krișna ca zeul tribal?

#2
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
IDOLII NEAMURILOR SUNT DEMONI :http://www.sfaturior...sunt-demoni.htm

Eu sunt Domnul Dumnezeul tău [...]. Să nu ai alti dumnezei afară de Mine! Să nu-ti faci chip cioplit si nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, si nici din câte sunt pe pământ, jos, si din câte sunt în apele de sub pământ! Să nu te închini lor, nici să le slujesti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău.
(les. 20, 2-5)

In Vechiul Testament, Dumnezeu le-a descoperit oamenilor cu toată tăria că există un singur Dumnezeu adevărat.

toti idolii [zeii,zeitele hinduse...] neamurilor sunt demoni (Ps. 95, 5)

Edited by cristirg, 21 August 2016 - 08:48.


#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Asta daca pui in centrul universului pe Vechiul Testament ! Dar nu se afla el aici.

Edited by neagu_laurentiu, 21 August 2016 - 08:53.


#4
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
.

Edited by silverflower, 21 August 2016 - 10:08.


#5
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016
Krisna a fost un rahat de extraterestru, pe care indienii care vanau sobolani cu arcul l-au numit zeu.

#6
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Krishna este un zeu hindus, si nicidecum ameriindian. Deci nu il venerau cei care vanau sobolani cu arcul.  Wikipedia zice "Vrishnis, the Satvatas and the Yadavas, the Abhiras were followers of the Vedas, who worshipped Krishna, the head and preceptor of these tribes"

#7
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 madhukar, on 21 august 2016 - 08:13, said:

1. Care trib și l-a revendicat pe Krișna ca Zeu Unic?
2. Care lucrare îl prezintă pe Șri Krișna ca zeul tribal?

Frate, iti dai seama, ca ai de-a face cu ocultismul si puterile lui?!!!
Ai vazut vreodata un posedat de demon, servitor educat in cultul Hara Krishna, cum salta la 1-2 metri in sus, in timpul rugaciunilor de exorcizare crestine, fara sa fie legat cu ceva (asemeni unei marionete)?!!! Eu am avut aceasta experienta, pe care nu mi-o mai doresc sub nici o forma. Nici nu vreau sa mai stiu de ea.
Hara Krishna, e legat de demon-diavol, pentru a-si castiga victime destinate infernului (evident nu al lui Orfeu, ci al lui Satan). Atentie, vulcanul, geologic vorbind, nu cumva sa-l consideri ceva dezgustator, ci un simbol al puritatii si fertilitatii pamantului. Nu in zadar cele mai prospere-sanatoase locatii sunt situate in vecinatatea vulcanilor (vezi Indonezia; Napoli, etc)
Spre binele tau:
1 Corinteni, 10
,,19.  Deci ce spun eu? Că ce s-a jertfit pentru idol e ceva? Sau idolul este ceva?
20.  Ci (zic) că cele ce jertfesc neamurile, jertfesc demonilor şi nu lui Dumnezeu. Şi nu voiesc ca voi să fiţi părtaşi ai demonilor.,,
Mediteza, la aceste cuvinte, transcendental traind, dupa vointa lui Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacob.
Sunt sigur ca ai sa afli, adevarata intelepciune si stiinta. Documenteaza-te si de aici:

http://loamagazine.o...shnas_will.html

https://books.google...session&f=false

http://www.iskcondes...rishna-exorcism

http://www.religious...rg/mpd_did5.htm

http://www.iskcondes...-devotee-repost

#8
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 cristirg, on 21 august 2016 - 08:47, said:

IDOLII NEAMURILOR SUNT DEMONI :http://www.sfaturior...sunt-demoni.htm

Eu sunt Domnul Dumnezeul tău [...]. Să nu ai alti dumnezei afară de Mine! Să nu-ti faci chip cioplit si nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, si nici din câte sunt pe pământ, jos, si din câte sunt în apele de sub pământ! Să nu te închini lor, nici să le slujesti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău.
(les. 20, 2-5)

In Vechiul Testament, Dumnezeu le-a descoperit oamenilor cu toată tăria că există un singur Dumnezeu adevărat.

toti idolii [zeii,zeitele hinduse...] neamurilor sunt demoni (Ps. 95, 5)

Inclusiv ala shashiu cu farfurie in cap din icoane e demon.

#9
CaptainMe

CaptainMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 31.12.2014
Ba da' unii care sunt .... mai si semnalizeaza. Dar ce vreti ma, sa zica ca ceilalti zei si celelalte religii sunt bune?  Nici o religie care se bazeaza pe zei nu vorbeste ca trebuie sa slavesti alti zei inafara de cei ai lor.

 PicoDazore, on 21 august 2016 - 12:41, said:

Frate, iti dai seama, ca ai de-a face cu ocultismul si puterile lui?!!!
Ai vazut vreodata un posedat de demon, servitor educat in cultul Hara Krishna, cum salta la 1-2 metri in sus, in timpul rugaciunilor de exorcizare crestine, fara sa fie legat cu ceva (asemeni unei marionete)?!!! Eu am avut aceasta experienta, pe care nu mi-o mai doresc sub nici o forma. Nici nu vreau sa mai stiu de ea.
Si vorbea si mai ingrosat, avea ochii rosii si se urca pe pereti.Hai ma, povesti. Nu sunt ateu, cred in Dumnezeu, dar nu ca in Biblie neaparat, si cred si in alti zei, desi nu ma rog la ei. Astea sunt povesti de speriat copiii. Ce aveti voi cu religia oamenilor? Toate religile spun aceleasi lucruri in baza, fii bun cu fiintele de pe pamant, fii fericit si ajuta-i pe cei care au nevoie. Daca oricine face acest lucru satanist ca e spus de alta religie e un tampit. Pai daca de Hinuism zici ca e satanist, dar de Wicca? [si nu, nu e satanisa religia Wicca]

#10
Kalos14

Kalos14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 756
  • Înscris: 23.07.2016

 CaptainMe, on 21 august 2016 - 10:41, said:

Krishna este un zeu hindus, si nicidecum ameriindian. Deci nu il venerau cei care vanau sobolani cu arcul.  Wikipedia zice "Vrishnis, the Satvatas and the Yadavas, the Abhiras were followers of the Vedas, who worshipped Krishna, the head and preceptor of these tribes"

Krishna pot fi si eu, daca maine aterizez cu avionul in jumatea unui trib de pe amazon, care daca intinde arcul la mine, eu secer cativa cu mitraliera.
Hai sa devenim logici.
Raporteaza la omul de acum 6000 de ani si vezi cum percepea el un OZN si niste oameni care lucrau cu energia electrica la fel ca Tesla.

#11
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

 cristirg, on 21 august 2016 - 08:47, said:

IDOLII NEAMURILOR SUNT DEMONI :http://www.sfaturior...sunt-demoni.htm

Eu sunt Domnul Dumnezeul tău [...]. Să nu ai alti dumnezei afară de Mine! Să nu-ti faci chip cioplit si nici un fel de asemănare a nici unui lucru din câte sunt în cer, sus, si nici din câte sunt pe pământ, jos, si din câte sunt în apele de sub pământ! Să nu te închini lor, nici să le slujesti, că Eu, Domnul Dumnezeul tău.
(les. 20, 2-5)

In Vechiul Testament, Dumnezeu le-a descoperit oamenilor cu toată tăria că există un singur Dumnezeu adevărat.

Dacă citești cu atenție și verifici, vei descoperi mai multe lucruri, pe care cei care te-au învățat aceste citate, nu le știau:

1. În "Vechiul Testament" nu este vorba despre Dumnezeu, acesta fiind un termen care apare de-abia odată cu traducerile în Latină,
în care termenul de zeu (theos folosit de cei ce au fabricat NT-ul în greca koine) este înlocuit în parte cu termenul domine deus (zeul stăpân) sau
tradus în română domnul zeu, care se pare că a fost stâlcit în dumnezeu.
În citatul dat de tine este vorba despre Yahve (Iehova), pe care mozaismul vroia să-l propage ca zeu principal pentru evrei.

2. Citatul nu spune că există un singur Dumnezeu adevărat ci că acest Yahve (Iehova) este gelos pe ceilalți zei și de aceea interzice venerarea acestora.


Textul evreisec tradus cuvânt cu cuvânt în limba engleză poate fi găsit pe linkul de mai jos:
http://www.scripture...OTpdf/exo20.pdf

2. Anki ieue alei•k ashr eutzathi•k m•artz mtzrim m•bith obdim
Eu Yahweh dintre zei (Elohim) v-am scos din ţara Egiptului din casa servitorilor (şudra în limba sanscrită - cei cu desăvârșire lipsiți de cunoaștere spirituală).

3. la ieie -l•k achrim aleim ol -phn•i
Să nu accepţi alţi zei  (Elohim) în faţa mea.

Aici Zeul lui Izrael nu vorbeşte de nici un demon, lucifer sau satana, ci de alţi zei.
El nu neagă existenţa altor zei, şi ca urmare ideea că există un singur zeu (aşa numitul monoteism evreiesc) este falsă.

4. la thoshe -l•k phsl u•kl – thmune ashr b•shmim m•mol
Să nu ciopleşti un portret nici după cei din ceruri. deasupra
u•ashr b•artz m•thchth u•ashr b•mim m•thchth l•artz
nici după cei de pe pământ, de dedesubt,  nici după cei din apă sau de sub pământ
.
Aici Zeul lui Izrael, conform ziselor lui Moise, interzice venerarea formelor oricăror alte zeităţi,
fie ele în lumile cereşti, în lumile pământene, sau cele subpământene (svar, bhur şi bhuvar-loka).
Moise nu interzice direct venerarea formei lui Yahwe; care conform descrierilor din VT corespunde lui Zeus de la greci, lui Thor sau Indra din literatura Vedică.

5. la –thshthchue l•em u•la thobd•m
Să nu te pleci în faţa lor şi să nu le slujeşti
ki anki ieue alei•k qna al
căci eu Yahweh dintre zei sunt gelos.
QANNA EL (qna al) – gelos (vezi şi linkul cu traducerea engleză a textului ebraic)

Agenţia de ştiri Associated Press relata în N.Y. Times (Mai 18, 1930.):
„Comisia internaţională a Vaticanului pentru corectarea Bibliei (pentru a n-a oară)  doreşte să corecteze renumitul citat din Exodus 20.5, pentru că acum “se crede” că “ar fi” … tradus greşit.
Corectura:
For I, the Lord thy God, am a God of loving-kindness
Pentru că Eu, Domnul, zeul tău, sunt und zeu iubitor şi blajin.

În varianta aşa numitei biblii ortodoxe, falsificare cuvântului evreiesc QANNA (qna) sună altfel:
… că Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu zelos.

Motivul zeului lui Izrael, pentru care, conform lui Moise, acesta interzice venerarea şi slujirea altor zei, este gelozia sa pe toate celelalte zeităţi.

Edited by madhukar, 22 August 2016 - 15:06.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate