Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 

Nu se va mai putea cumpăra teren agricol !?!

- - - - -
  • Please log in to reply
544 replies to this topic

#37
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
principiu e si la paduri...nu am vazut comentarii :)

#38
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Padurile ne afecteaza pe toti, nu e acelasi lucru!

#39
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
si terenul agricol ne afecteaza pe toti! si productia...si desertificarea...

#40
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 14 iunie 2013 - 22:30, said:

.si desertificarea...
Asta are legatura cu padurile!

View Postanknic, on 14 iunie 2013 - 22:30, said:

si terenul agricol ne afecteaza pe toti! si productia..
Aici e cerere si oferta si eventual taxe/legi! Se poate controla daca se vrea!

#41
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
din ce am cunoscut eu prin judetul meu (PH) nu prea am vazut agricultor care munceste si produce si vinde in piata care sa moara de foame. chiar am cunoscut oameni care au si servici si cultiva si cateva mii de mp.si vand in we in piata si chiar o duc bine!

nu stiu ce sa zic...agricultura de la calculator sigur nu se poate face...

#42
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 14 iunie 2013 - 22:41, said:

nu prea am vazut agricultor care munceste si produce si vinde in piata care sa moara de foame.
Eu nu am vazut pe nimeni care munceste si sa moara de foame! De vaitat, se vaita toti! Aia care au f mult, sa vaita cel mai tare! Si lenesii!

View Postanknic, on 14 iunie 2013 - 22:41, said:

agricultura de la calculator sigur nu se poate face...
Aia prin Olanda, cred ca fac si asa!

#43
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
da...doar ca prin Olanda scot rosii de plastic! deja oamenii s-au desteptat si vor rosii cu gust de rosie...

#44
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postanknic, on 14 iunie 2013 - 23:01, said:

deja oamenii s-au desteptat si vor rosii cu gust de rosie...
Sper sa se destepte suficienti de multi si de repede ca sa nu dispara cele "adevarate"!

#45
shoot3r_90

shoot3r_90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.06.2013
Partea buna, daca-i putem spune asa...
"Terenurile agricole dobândite prin cumpărare nu vor putea fi vândute pe o perioada de 10 ani de la cumpararea acestora. În plus, prevede propunerea lgislativă a a Executivului, acestea nu vor putea fi scoase din circuitul agricol pentru o perioadă de 20 ani de la cumpărarea acestora și nici introduse în intravilan prin PUG/PUZ pentru o perioada de 20 ani de la cumpărarea acestora."
Sursa: http://www.curieruln...de la cumparare

#46
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
nu vad cum ar putea ramane in picioare treaba cu interdictia vanzarii. nu este teren retrocedat pt. ca statul sa poata pune astfel de conditii.

#47
shoot3r_90

shoot3r_90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.06.2013
Eu n-am inteles foarte bine. Restictiile sunt valabile doar pentru straini sau si pentru noi ?

#48
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

View Postshoot3r_90, on 16 iunie 2013 - 10:31, said:

Eu n-am inteles foarte bine. Restictiile sunt valabile doar pentru straini sau si pentru noi ?

Se vede ca nu ai inteles. Restrictiile sunt valabile pentru romani.

View Postanknic, on 14 iunie 2013 - 23:01, said:

da...doar ca prin Olanda scot rosii de plastic! deja oamenii s-au desteptat si vor rosii cu gust de rosie...
Da, rosii cu gust de rosie, frumos spus, chiar romanesc. Dar daca vor cumpara strainii pamantul nostru...

#49
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostOld-Farmer-09, on 18 iunie 2013 - 07:58, said:

Da, rosii cu gust de rosie, frumos spus, chiar romanesc. Dar daca vor cumpara strainii pamantul nostru...
Nu e chiar asa! Am vazut duminica, la o emisiune agricola, ca nici romanii nu mai folosesc decat putini, seminte romanesti! Si asta datorita faptului ca nu s-au mai bagat bani in cercetare si rosiile romanesti au ramas in urma. Se crapa, nu au aspect comercial, nu sunt rezistente la boli, se depreciaza f repede. Deci, se pare ca indiferent de proprietarul pamantului, directia e aceeasi!

#50
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
gustul este dat in principal de conditiile de cultura si de recoltare. una este sa recoltezi de pe planta o rosie coapta si alta este sa se coaca in camion.

#51
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013

Șok!  Șok! Șok!


bla bla bla  bla bla bla

bla bla bla

bla bla blabla bla bla


Cam asa a ajuns presa din romanica, tabloidizata, nu mai au niciun pic de jena, inventeaza orice tampenie doar ca romanul sa puna botul.
Iar stirea asta este de-a dreptul grosolana, s-ar incalca articolul 17 din Charta Europeana a Drepturilor Omului. Ca si asa respectarea Constitutiei noastre a devenit ceva optional.

Cat despre faza cu interzicerea trecerii terenurilor agricole in itravilan, practic, s-ar ajunge la blocarea pietei imobiliare cu totul.
Cred ca cineva, cu interese mari, a platit articolul ca sa influenteze piata. Cam asta s-a intamplat si cand tembelul de tabara a spus ca cei care au terenul nelucrat vor primi amenda si, drept consecinta, arendasii au devenit imediat nesimtiti si de la vreo 100E/ha, cat ofereau, ajunsesera sa ofere 25E. Iti si radeau in nas, nu-ti convine, n-ai decat sa platesti amenda lui tabara. Ma refer la negocierea initiala a contractului, nu la derularea acestuia.

#52
Old-Farmer-09

Old-Farmer-09

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 13.03.2013

View Postdorel232004, on 18 iunie 2013 - 08:04, said:

Nu e chiar asa! Am vazut duminica, la o emisiune agricola, ca nici romanii nu mai folosesc decat putini, seminte romanesti! Si asta datorita faptului ca nu s-au mai bagat bani in cercetare si rosiile romanesti au ramas in urma. Se crapa, nu au aspect comercial, nu sunt rezistente la boli, se depreciaza f repede. Deci, se pare ca indiferent de proprietarul pamantului, directia e aceeasi!

   Nu vreau sa creada cineva ca am ceva cu semintele din import. Specialitatea mea este productia vegetala. Legumicultura facem, mai mult sotia, acasa, in gradina noastra si sincer nu stiu de unde procura ea semintele. Sunt convins ca acestea vin din afara, insa tot au alt gust fata de cele importate. Mie cel putin imi plac mai mult. Probabil ca partizanilor ineptiei de a ne vinde pamantul strainilor le este indiferent. Sau poate ca au probleme cu papilele gustative. Vine de la coloana vertebrala a carei pozitie nu le mai  este chiar verticala. Nu ca le-ar fi fost vreodata. Ideea este ca eu si altii ca mine vrem sa cultivam pamantul asta, al nostru...inca, pentru care inaintasii si-au jertfit ceea ce aveau mai de pret. Viata. Ce credeti ca ar spune ei despre asta? Vreau sa fac "paine" in pamant romanesc chiar daca samanta este frantuzeasca, nemteasca sau austriaca. Mai vreau sa mananc, sa mancati si voi cei ce cititi aceste randuri, paine romaneasca, crescuta in pamant romanesc, alba, aburinda, cu miros imbietor, pufoasa si dulce.
   Ar trebui sa mai stiti ca daca ne vom vinde pamantul, ne vom vinde painea. Ca va trebui s-o cumparam de la ei cu pretul pe care ei il vor stabili independent de vointa si posibilitatile noastre. Pe romaneste...vor produce cereale cu costuri mici si le vor vinde la preturi mari, prea mari pentru romanul de rand, truditor de ogor. Iar daca nu vom plati pretul, atunci painea noastra va indestula mesele celor din afara, care se pare nu se inghesuie sa-si vanda tara, asa, ca unii dintre noi.

#53
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View Postrich1974, on 18 iunie 2013 - 08:13, said:

gustul este dat in principal de conditiile de cultura si de recoltare. una este sa recoltezi de pe planta o rosie coapta si alta este sa se coaca in camion.

nu numai ! conteaza enorm soiul/hibridul.
se vede ca nu cultivi rosii... Posted Image

#54
shoot3r_90

shoot3r_90

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 08.06.2013
Deocamdata nu este nimic concret.
" Până acum nu s-a luat nicio decizie clară. Ce măsuri vor fi adoptate este imposibil să spun acum. Pot doar să precizez ce considerăm noi că se poate face. Eu cred că persoana (fizică n.red) care cumpără ar trebui să aibă studii de specialitate, dar nu mă refer la o facultate în domeniu. De asemenea, cred că ar trebui să aibă experienţă în domeniu, pentru că la persoanele fizice este diferit faţă de cele juridice. Persoanele juridice au angajaţi ingineri agronomi. De asemenea, cred că nu trebuie schimbat domeniul de activitate timp de 20 de ani de la achiziţionarea terenului şi nici proprietarul nu ar trebui să se schimbe pentru 10 ani", a declarat pentru ECONOMICA.NET Dumitru Botănoiu, secretar de stat în cadrul Ministerului Agriculturii. În ceea ce priveşte limitările ce vor fi impuse prin lege, Botănoiu susţine că nu s-au stabilit încă variantele. "Referitor la limitări, deocamdată nu am stabilit nimic referitor la cât se poate cumpăra pe  familie", a mai spus oficialul Ministerului.
Sursa: http://www.economica...mant_54930.html

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate