Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...
 Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024

De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...
 Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...
 Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...
 

Retea prin UTP fara HUB

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006

View Postkrone, on Aug 12 2006, 19:17, said:

Probabil cand l-ai pus pe static IP n-ai pus corect toate datele TCP/IP (adresa IP, gateway si cel mai probabil DNS-ul).
Asta ti-am spus si eu acum cateva zile.

Daca merge cu "Obtain an IP address automatically", lasa-l asa. Pentru asta a si fost "facut", in cazul in care providerul face modificari clientul sa nu schimbe setarile placii de retea.

#38
mazeltov

mazeltov

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 25.01.2006
salut baieti,
am si eu o problema legata de mufarea cablurilor utp. Am un calc pe care am net si vreau sa leg un alt calc ca sa am retea si net pe celalalt calc. (net am de la RDS prin FiberLink) Problema ii ca am mufat cablu cu care vreau sa le leg (asa cum scrie mai jos) si dupa ce la conectez calcurile nush de ce imi spune "a network calble is unplugged" si dupa aia se conecteaza iara pt cateva secunde si tot asa. Sa fie de la mufare pe care am facut-o sau care ii problema? as avea nevoie de niste explicatii. Mutzumesc anticipat.

View Postbux, on Dec 11 2002, 03:15, said:

Mufezi asa cablu UTP pe mufele RJ-45:
1 ---> 3
2 ---> 6
3 ---> 1
4 ---> 4
5 ---> 5
6 ---> 2
7 ---> 7
8 ---> 8
Vezi sa folosesti si codul culorilor la mufare ca altfel s-ar putea sa nu iti mearga sau sa merarga cu erori !
1  alb-portocaliu
2  portocaliu
3  alb-verde
4  albastru
5  alb-albastru
6  verde
7  alb-maro
8  maro
P.S. vezi poza ca te lamureste cel mai bine !


#39
justasking

justasking

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,189
  • Înscris: 21.07.2006
refa conectica si daca tot la fel patesti pune placile in 10Mbps sau incerca cu alta placa de retea

#40
fanul

fanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2007
sal am si eu o intrebare cum as putea amplifica semnalul de retea pe care merge si internet pe o distanta de 85 de metrii dar si cu un cablu de telefon fix.Am nevoie de un hub,am mai vazut ceva cu amplificator de modem,sau ceva de genul,si nu imi spuneti ca sa-mi iau cablu utp ca nu am!:))

#41
fanul

fanul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 27.07.2007
si va rog cei care va uitati la reply-ul meu si care stiti ce ar trebui sa fac,sa imi raspundeti cat se poate de repede!pls pls!!! :mellow:

#42
fane_de_la_gara

fane_de_la_gara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 117
  • Înscris: 29.07.2006
Salutare!

Oameni buni am si eu o problema cu un ROUTER SMC WBR14S

Am internet de la UPC. IP dinamic.

Am configurat routerul pe IP dinamic, clone MAC, am bagat DNS-urile. Merge fara probleme.

Problema apare dupa un timp pur si simpu nu mai am net. Modemul este sincronizat.

Uneori e de ajuns sa intru in pagina de configurare a routerului si sa bifez din nou dinamic IP si isi schimba ip-ul si merge.
Alteori nu merge pana nu scot cablu din router, dau un reset la modem si bag din nou cablul in router.

Sper ca am fost destul de clar...

Multumesc frumos si astept sfaturi...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate