Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Clipboard files copy/paste, filen...

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale

Finala Eurovision 2024
 De ce nu protestati?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?

Router de la Digi nu face fata la...
 Magnolii

Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS
 Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 

Retea prin UTP fara HUB

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
1. Nu e chiar asa; cum spunea si Ravy poate exista o setare care sa blocheze ping-ul.
2. Nu ai spus totusi ce model e routerul; dupa SMC trebuie sa mai fie niste cifre si litere (ex: SMC 2304 WBR)

Daca zici ca prin wireless iti merge, probabil ca totusi nu ti-au reusit mufarile.
Verifica sa fie mufat in ambele capete conform figurii si in ordinea mentionata mai jos.
Eventual, dupa mufare, cu ajutorul unui aparat de masura, poti verifica continuitatea de la un capat la altul in special la 1, 2, 3 si 6, acestea fiind firele folosite.

1 alb-portocaliu
2 portocaliu
3 alb-verde
4 albastru
5 alb-albastru
6 verde
7 alb-maro
8 maro

Attached Files


Edited by cuculean, 10 August 2006 - 05:39.


#20
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
of of ...

faza ii ca am tras prin canaleta vreu 22 m de clablu si ala nu vrea sa mearga si eu chiar de ala am nevie... ptr ca ... am mufat exact asa un alt cablu mai scut si am incercat pe un laptop.. si a mers....

#21
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Ce vrea sa fie canaleta aia???? PAT CABLU??????
Si care e problema daca l-ai tras prin ... nu stiu ce??? Nu-l poti remufa????? Ca banuiesc ca, capetele cablului tot trebuie sa iasa din "canaleta" ca sa intre in calc si in router.

#22
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
is chestiile alea care le pui pe perete si tragi cabluri prin ele sa nu se vada... is albe... in fine..

da clar capetele is afara si se pot mufa linistit ..dar le-am mufat !! dupa schema ta si iti ziceam ca am mai mufat un cablu mai scurt tot dupa schema ta si cablul asta scurt merge bine.. insa ala lung de 22 m tras prin canaleta nu merge si is mufate la fel.... , sa aibe ceva cablu? ..

#23
cuculean

cuculean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,499
  • Înscris: 20.06.2004
Ori nu ti-a reusit mufarea (nu face contact vre-un pin din una din mufe cu firul), ori s-a intrerupt cablul cand l-ai intins.

Cea mai simpla metoda de verificare a integritatii cablului este urmatoarea: tai mufele jos, suntezi la unul din capete perechile care contin portocaliu, respectiv verde iar la celalalt capat, cu ajutorul unui aparat de masura (unul de-ala digital care stie sa faca BIP, BIP) faci o masuratoare de continuitate.

Daca rezulta ca, cablul este bun remufezi pana iti iese mufarea.

Daca rezulta ca una dintre perechi este intrerupta, aplici aceeasi metoda de masura si la celelalte doua perechi si vezi care e buna, si o folosesti pe aia. (Practic, tu trebuie sa ai intregi 2 perechi din cele 4 existente)

Daca este tot cablul intrerupt, schimbi cablul, si il tragi cu mai mult simt de raspundere.

Deoarece cablul nu e chiar atat de sensibil, eu banuiesc ca nu ti-au iesit mufarile.

Edited by cuculean, 11 August 2006 - 06:21.


#24
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
ping, router, wifi, IP, firewall ... si suspect e cablul.
Cateodata refuzam sa credem ca putem face unele lucruri prost si pierdem timpul aiurea.

Urmeaza sfatul lui cuculean si verifica continuitatea perechilor (ai nevoie de cel putin 2 sa fie bune).
Apoi fa o sertizare buna, daca e greu apeleaza la un prieten.

#25
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006

 cuculean, on Aug 11 2006, 05:45, said:

Ori nu ti-a reusit mufarea (nu face contact vre-un pin din una din mufe cu firul), ori s-a intrerupt cablul cand l-ai intins.

Cea mai simpla metoda de verificare a integritatii cablului este urmatoarea: tai mufele jos, suntezi la unul din capete perechile care contin portocaliu, respectiv verde iar la celalalt capat, cu ajutorul unui aparat de masura (unul de-ala digital care stie sa faca BIP, BIP) faci o masuratoare de continuitate.

Daca rezulta ca, cablul este bun remufezi pana iti iese mufarea.

Daca rezulta ca una dintre perechi este intrerupta, aplici aceeasi metoda de masura si la celelalte doua perechi si vezi care e buna, si o folosesti pe aia. (Practic, tu trebuie sa ai intregi 2 perechi din cele 4 existente)

Daca este tot cablul intrerupt, schimbi cablul, si il tragi cu mai mult simt de raspundere.

Deoarece cablul nu e chiar atat de sensibil, eu banuiesc ca nu ti-au iesit mufarile.


am sa verific cum ai zis cablu maine cand imi aduc un aparat... desi ma indoiesc sa fie din cauza mea vreun defect pe cablu ptr ca l'am tras foarte finutz... si mai ales ca ai zis ca nu-s asa de sensibile... daca e ceva cu cablu ,e din fabrica nu din cauza mea :D

pana imi aduc aparatu mai incec o mufare..
ii naspa ca numa seara am vreme cand vin acasa de la lucru :(

#26
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Exista posibilitatea ca problemele cu mufarea sa provina din folosirea unui cleste care nu sertizeaza bine.
Incearca sa te uiti daca cele 8 lamele metalice care sunt presate peste fire sunt apasate uniform.
Poate cateva nu sunt bine presate din cauza uzurii clestelui.

Iti spun asta ca sa nu mufezi repetat cablul, care la un moment dat poate ramane prea scurt.

#27
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
poi ziceam inainte ca am mufat un cablu mai scurt (special sa nu tot testez pe acel cablu..) si mi-a reusit...

maine(defapt azi) cand vin de la lucru am sa incerc ultima mufare.. daca nu imi reuseste am sa schimb tot cablu....

#28
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
am facut rost de un LAN tester si am testat cablu (fara sa il remufez... l-am lasat asa..) si.... MERGE imi arata ca totul e OK 1/1 2/2 ... 8/8 ... bun.. ce sa fac? l-am bagat incaodata in placa de retea si.... ce credeti? MERGE!! , ce io facut aces aparat la cablu? inainte NU a mers si acuma merge (dupa test) ,l-o suflat in cu* ? sau ce?

si o precizare: netu merge doar daca il las sa-si ia singur ip-ul ,trebe ceva setari la rooter? cand ii pun ip fix de lan ,pot intra in rooter dar nu merge netu...

#29
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Lasand gluma la o parte cred ca iti dai seama ca nu i-a facut nimic testerul. Cablul este un element pasiv, nimeni "nu-l poate vindeca".

Prin router PC-urile pot iesi la Internet atat prin DHCP dinamic (routerul aloca automat adrese IP PC-urilor) cat si prin DHCP static (functie de MAC-ul PC-ului routerul ii aloca mereu acelasi IP).
Probabil cand l-ai pus pe static IP n-ai pus corect toate datele TCP/IP (adresa IP, gateway si cel mai probabil DNS-ul).

Pune routerul pe static DHCP, configureaza placa de retea a PC-ului si posteaza aici rezultatul lui:
ipconfig /all

#30
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006

 krone, on Aug 12 2006, 18:17, said:

Lasand gluma la o parte cred ca iti dai seama ca nu i-a facut nimic testerul. Cablul este un element pasiv, nimeni "nu-l poate vindeca".
klar dar nah..

Quote

Probabil cand l-ai pus pe static IP n-ai pus corect toate datele TCP/IP (adresa IP, gateway si cel mai probabil DNS-ul).
uitate la postul cu nr #5

Quote

Pune routerul pe static DHCP
adica disable?

si ce setari mai fac prin rooter ca sa mearga si netu?

#31
krone

krone

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,340
  • Înscris: 27.03.2006
Sa lamurim un aspect important.
Termenul DHCP apare de 2 ori la routerul tau.
1) Prima data la portul WAN. WAN=portul prin care routerul se conecteaza la providerul tau.
Portul WAN poate fi configurat:
- automat, cand este pus pe DHCP. Astfel isi ia toate datele de configurare de la provider (in aceasta situatie serverul DHCP este o masina aflata la provider, care aloca adrese IP clientilor)
- manual (static IP), cand tu introduci manual datele de configurare pentru portul WAN

2) A doua data este vorba de serverul DHCP al routerului. In aceasta situatie DHCP este o aplicatie rulata de router prin care aloca adrese IP in reteaua ta (PC-urilor care sunt conectate la router). Eu la acest DHCP m-am referit, pe care ar trebui sa-l gasesti in sectiunea LAN din pagina de configurare a routerului.

Quote

si o precizare: netu merge doar daca il las sa-si ia singur ip-ul ,trebe ceva setari la rooter? cand ii pun ip fix de lan ,pot intra in rooter dar nu merge netu...
Cine isi ia singur IP, routerul sau PC-ul tau conectat la router?

Edited by krone, 12 August 2006 - 19:23.


#32
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
PC-ul isi ia singur ip-ul....
iar daca ii pun eu unul (dar il pun asa cum am zis la postul 5) ,nu mai mere netul..

si rooterul isi ia singur ip-ul .. e dinamic!

#33
wallin

wallin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 08.10.2004
Cand pui ip fix la placa de retea, trebuie sa pui si DNS-urile date de ISP , altfel computerul nu va sti cum sa rezolve cererile de adrese.Prin DHCP si le ia singur.

#34
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
asta era !!

merci wallin

#35
ApologetX

ApologetX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 890
  • Înscris: 22.03.2006
am uitat sa zic ca si DNS-ul meu e dinamic adica se schimba cam la o saptamana :( sau max o luna.. cum au chef...

asa ca ,cred eu ca e mai bine sa-l las sa-si ia el ip-ul din calc.. ,nu??? nu are nimic.. am si LAN si net....

ce ziceti?

Edited by ApologetX, 12 August 2006 - 20:38.


#36
Ravy

Ravy

    Don't be sad, get MAD!

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,235
  • Înscris: 05.01.2006
eu zic ca daca nu poti sti ce si cum face furnizorul tau de net... lasa router-ul sa-si faca treaba... mai ales ca nu am vazut sa fi scris ca ai probleme daca il lasi pe dhcp enable...

Bafta!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate