Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...
 Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...
 Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche
 recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti
 

De ce un smartphone?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
ZeyZ

ZeyZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.04.2013
Acasa am inceput o dezbatere generala.
De ce ti-ai cumpara un smartphone?
Din punctul meu de vedere,stie sa faca de toate,dar nimica..
Cum vine asta?! Simplu:
E inutil fara internet
Cate din aplicatiile pe care le aveti instalate,functioneaza si chiar dau randament atunci cand nu aveti conexiune la internet?
2)Gps, moare cand ti-e mai mare dragul si nevoia..
3)Bateria proasta..Nu plec prea mult de acasa,dar cand plec trebuie sa am incarcatorul legat de gat.
4)Camera foto,pentru pasionati,este mediocra (pe cateva terminale,ce-i drept).
Si inca mai cate..
Da,este adevarat ca stie sa faca de toate,dar practic nu este axat pe nimic..cine imi zice ca isi cumpara "smartphone" doar pentru apelat,e absolut idiot.
Deci,ce motive va determina sa va achizitiona un astfel de produs?

#2
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,739
  • Înscris: 28.12.2008
http://forum.softped...-decat-credeam/

#3
ZeyZ

ZeyZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.04.2013
Da,ma scuzati pentru topic,care evident nu are niciun rost :D

#4
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,454
  • Înscris: 26.02.2012
Cred ca nici tu nu stii ce vrei sa spui de fapt. Cum adica stie sa faca de toate, dar practic nu este axat pe nimic?
Cand ai nevoie de o poza poti sa o faci decent. Cand vrei sa intri pe un sait pe un mail pe un mes poti chiar daca esti pe tren in autobuz pe wc la unele chiar si in piscina, cand vrei sa ajungi undeva si nu stii cum sa ajungi ai gps care functioneaza f bine si te duce acolo unde ai nevoie, cand vrei sa dai un tel il dai , cand vrei sa asculti muzica asculti.
Deci ce ai vrut sa spui pana la urma?

#5
ZeyZ

ZeyZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.04.2013

View Postalin62, on 25 mai 2013 - 14:36, said:

Cred ca nici tu nu stii ce vrei sa spui de fapt. Cum adica stie sa faca de toate, dar practic nu este axat pe nimic?
Cand ai nevoie de o poza poti sa o faci decent. Cand vrei sa intri pe un sait pe un mail pe un mes poti chiar daca esti pe tren in autobuz pe wc la unele chiar si in piscina, cand vrei sa ajungi undeva si nu stii cum sa ajungi ai gps care functioneaza f bine si te duce acolo unde ai nevoie, cand vrei sa dai un tel il dai , cand vrei sa asculti muzica asculti.
Deci ce ai vrut sa spui pana la urma?

Ca nu este axat pe nimic..
Functioneaza "f bine" unde? Ma refer la GPS..sincer am stat in oras,pe strada si el nu isi gasea satelitii..pai daca erai in alt oras ce te faceai? In afara de varianta clasica de a intreba o persoana?
Mp3 player? Sa fim seriosi,in cate ore se epuizeaza bateria la un telefon decat la un player dedicat?
In calcul luam si luminozitatea ecranului,care intra si ea in discutie atunci cand vorbim de baterie,si de epuizarea ei..
Si,cateva telefoane au o camera "decenta",dintre care jumatate din ele costa cat un aparat dedicat fotografierii..

#6
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Daca nu iei si net degeaba ai smarphone. Cu net insa este foarte util.

#7
ZeyZ

ZeyZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.04.2013

View Postdanutz96, on 25 mai 2013 - 14:42, said:

Daca nu iei si net degeaba ai smarphone. Cu net insa este foarte util.

Nu mai vorbim.
Ma gandesc si eu,daca ai bani de "smartphone" ai bani si de abonament pentru internet.nu? Nu! In majoritatea cazurilor,un smartphone vine pe ideea ca are Wi-Fi!

#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
In loc sa deschizi inca un topic fara folos , nu mai bine iti cumperi tu cate un device pentru fiecare treaba in parte ? Adica cumpara-ti  mp3 , dslr , gps ,camera video si nu in ultimul rand un nokia 1100 ca sa nu te mai plangi de baterie Posted Image .
Am si eu o curiozitate . Ce telefon ai ?

Edited by emyboy, 25 May 2013 - 14:47.


#9
ZeyZ

ZeyZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.04.2013

View Postemyboy, on 25 mai 2013 - 14:46, said:

In loc sa deschizi inca un topic fara folos , nu mai bine iti cumperi tu cate un device pentru fiecare treaba in parte ? Adica cumpara-ti  mp3 , dslr , gps ,camera video si nu in ultimul rand un nokia 1100 ca sa nu te mai plangi de baterie Posted Image .
Am si eu o curiozitate . Ce telefon ai ?

Eh,de astia ca tine ma gandeam inainte de a deschide topicul!
Nu conteaza ce telefon am,ideea era ca in aceasta societate telefonul iti ofera statut.
De ce consideri acest topic fara folos? este o dezbatere,daca nu vrei nu intra,nu te obliga nimeni!

#10
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
Eu personal am ales un telefon normal la 100 de Ron, fara touchscreen, fara internet. In schimb mi-am cumparat un iPad pentru citit de pe net, jocuri, filme, etc.  de care sunt foarte multumit. Iar ca si camera foto am un DSLR care-si face treaba foarte bine.

Edited by alexandru_1988, 25 May 2013 - 14:56.


#11
xkos

xkos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,627
  • Înscris: 23.07.2007
fiecare isi ia ptr ce-i trebuie, sau ce crede ca-i trebuie, Cumparatorul decide pe barba si banii lui cum si pe ce isi sparge banii. Ce va doare pe voi? Cui nu-i place smarfonu" isi ia un clasic, am si eu un dual sim de tine o saptmana, zace prin sertar. Smartfonu" e ptr restu, care o ard cumva pe net, poze, muzici, gps ( care la nokia chiar merg offline fara net) etc.

Edited by xkos, 25 May 2013 - 15:04.


#12
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Am un feature phone, SE Elm. As lua smartphone doar pt ca face hotspot wifi dar nu cu touch sau full qwert, ci tot candy.
Pe'asta nu l-am luat intamplator, era singurul telefon clasic mai rsarit'care's mai gasea si era si asta ratacit prin vreun depozit ca am asteptat dupa el.
Am dat 450 de lei pe el acu vreo 2 ani parca.
Am net la el si-l folosesc.

Edited by undercoverbrother, 25 May 2013 - 15:09.


#13
ZeyZ

ZeyZ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 29.04.2013

View Postxkos, on 25 mai 2013 - 15:04, said:

fiecare isi ia ptr ce-i trebuie, sau ce crede ca-i trebuie, Cumparatorul decide pe barba si banii lui cum si pe ce isi sparge banii. Ce va doare pe voi? Cui nu-i place smarfonu" isi ia un clasic, am si eu un dual sim de tine o saptmana, zace prin sertar. Smartfonu" e ptr restu, care o ard cumva pe net, poze, muzici, gps ( care la nokia chiar merg offline fara net) etc.

Pai,aici vorbim,daca nu ai inteles,de o parere generala,nu vorbim la modul particular..

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostZeyZ, on 25 mai 2013 - 14:18, said:

E inutil fara internet

Cit de util e calculatorul pe care il ai daca nu are internet? Renunta la internet si spune cum e (s-ar putea sa nu fie asa rau probabil, unul mai putin care deschide topicuri stupide). Internetul pe telefon e de la gratis pina la maximum citiva euro pe luna, nu mai e citusi de putin un capat de tara.

View PostZeyZ, on 25 mai 2013 - 14:18, said:

2)Gps, moare cand ti-e mai mare dragul si nevoia..

GPS-ul e o chestie foarte buna, dar asta cu "moare" e valabila pentru orice tehnologic. Daca ar fi dupa tine nu am mai folosi masini, frigidere, telefoane, calculatoare si nenumarate alte chestii.

View PostZeyZ, on 25 mai 2013 - 14:18, said:

3)Bateria proasta..Nu plec prea mult de acasa,dar cand plec trebuie sa am incarcatorul legat de gat.

Depinde exact de model, daca il folosesti ca laptop te tine 5-10+ ore, ca un laptop, daca il folosesti ca telefon te tine cu zilele. Nu se pune problema sa nu te tina toata ziua decit daca faci cu el chestii pe care oricum nu le-ai face cu un telefon normal

View PostZeyZ, on 25 mai 2013 - 14:18, said:

4)Camera foto,pentru pasionati,este mediocra (pe cateva terminale,ce-i drept).
Nu te obliga nimeni sa o folosesti. Totusi mai toate telefoanele "non-petarde" fac poze perfect acceptabile. Ca nu se descurca noaptea e alta poveste.

View PostZeyZ, on 25 mai 2013 - 14:40, said:

Mp3 player? Sa fim seriosi,in cate ore se epuizeaza bateria la un telefon decat la un player dedicat?

Ai niste prejudecati absurde. Bateria la scule "smart" folosite ca mp3 player nu prezenta relevanta nici pe vremea Windows Mobile 2003, fiind de ordinul 10-20 ore minim la o scula decenta. Acum chiar nu merita discutia, ia trage un ochi: http://blog.gsmarena...-life-improved/ . In afara de o petarda de Nokia Lumia TOATE celelalte (10!) smartphone-uri scot intre 10-16+ ORE de VIDEO! Pentru mp3 care are nevoie de infinit mai putin procesor si transfer (din flash, ca si ala consuma) plus ca nu foloseste display-ul nici macar nu merita sa faci vreun test.

#15
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Eu mi-am luat smartphone pentru ca mi-am permis!!11!1
Nu folosesc in mod uzual nici 30% din capacitatile sale, poate doar sporadic restul.

#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu-mi permit sa dau copy>paste, asa ca va fac trimitere la motivatia mea, aici*.
*Link Softpedia.

#17
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Si acum ce ar trebui sa facem? Sa ne luam dupa ceea ce spui tu si sa renuntam la smartphone? Eu il vad foarte util si punct.

#18
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008
Strugurii acri ?   :naughty:

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate