Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Smartphone –ul, mai putin util, rentabil, decat credeam?!

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,594
  • Înscris: 30.10.2003

 dobrotescunicol, on 24 octombrie 2012 - 12:27, said:

Concret:
- la serviciu, la o întîlnire în mediu business, cînd scot din buzunar telefon clasic mă fac de rușine. Au fost situații în care mi s-a atras atenția să nu-l mai scot că ...ne facem de rîs, deși eu nu sunt om de vînzări ci om de tehnic

Sper ca glumesti!


Primul meu smartphone a fost un HTC SPV3100

[ http://vandtelefon.com/pictures/2009/12/07/htc_tynti_36422.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inainte l-am incercat vreo 2 saptamani! De atunci mi-am zis ca nu voi mai avea alt telefon decat smartphone! Si acum il mai folosesc pe post de GPS!

#38
gamer8martie

gamer8martie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,503
  • Înscris: 26.11.2010

 dobrotescunicol, on 24 octombrie 2012 - 12:27, said:

Raportul utilitate/pret  arată că nu merită. Totuși, un smartphone conferă un statut în societate. E snobism, dar asta e realitatea.
Din acest motiv mă gîndesc să iau unul. Am avut pînă acum unul primit, acum am rămas la telefonul clasic. Pur și simplu pe unde merg se vede că sunt tratat altfel.

Concret:
- la serviciu, la o întîlnire în mediu business, cînd scot din buzunar telefon clasic mă fac de rușine. Au fost situații în care mi s-a atras atenția să nu-l mai scot că ...ne facem de rîs, deși eu nu sunt om de vînzări ci om de tehnic
- la mărire de salariu, dacă te îmbraci bine, arăți bine, ai telefon scump, mașină, IMPUI un statut ridicat (fie că-l ai în realitate sau nu) altfel discută angajatorul cu tine. Cînd te vede un amărît cu haina cîrpită-n cot și cu telefon de 3 ani vechime încearcă să te momească cu 2 lei că suntem în criză și mai vedem la următoarea mărire ce s-o putea face
- la școală, cu prietenii și în multe alte ipostaze

Asta este realitatea. Fie ne adaptăm, fie suntem ușor-ușor excluși din societate.

Pînă acum nu mi-a păsat de smarthone, am zis (frate, eu am cu ce, nu sunt complexat, nu-mi trebuie smartphone sau cine știe ce Audi). Totuși, cînd ieși în trafic cu o Solenza și toți se uită la tine ca la ultimul fraier de la baza societății, cînd mergi într-un magazin să cumperi ceva, răspunzi la telefon și deja vînzătorul ia mîna de pe pantofii ăia de calitate și-ți arată niște chinezării de sub tejghea la juma de preț, începi să înțelegi că telefonul face parte din IMAGINEA ta. Nu contează că este snobism, că nu merită (raport funcții utile/RON). Cum te văd alții, așa te tratează, iar prima impresie contează.

Nu ne putem opune, am încercat, am văzut. Se investesc milioane, miliarde, se face lobby, marketing, știri, propagandă, orice împotrivire este un eșec.
Right in my hearth bro.Vad ca vezi si tu lumea cum o vad si eu adica realitatea :)

#39
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

 gamer8martie, on 26 octombrie 2012 - 19:59, said:

Right in my hearth bro.Vad ca vezi si tu lumea cum o vad si eu adica realitatea Posted Image
Nokia 103 http://www.go4it.ro/...ezilor-9508257/ urmasul lui 1100, 3310, 5110.

Edited by costables, 26 October 2012 - 21:37.


#40
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
corect, face parte din imaginea ta. conteaza cum te imbraci, cu ce parfum te dai, conteaza si ce scoti din buzunar.

#41
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

 dobrotescunicol, on 24 octombrie 2012 - 12:27, said:

Raportul utilitate/pret  arată că nu merită. Totuși, un smartphone conferă un statut în societate. E snobism, dar asta e realitatea.
Din acest motiv mă gîndesc să iau unul. Am avut pînă acum unul primit, acum am rămas la telefonul clasic. Pur și simplu pe unde merg se vede că sunt tratat altfel.

Concret:
- la serviciu, la o întîlnire în mediu business, cînd scot din buzunar telefon clasic mă fac de rușine. Au fost situații în care mi s-a atras atenția să nu-l mai scot că ...ne facem de rîs, deși eu nu sunt om de vînzări ci om de tehnic



- la mărire de salariu, dacă te îmbraci bine, arăți bine, ai telefon scump, mașină, IMPUI un statut ridicat (fie că-l ai în realitate sau nu)   altfel discută angajatorul cu tine. Cînd te vede un amărît cu haina cîrpită-n cot și cu telefon de 3 ani vechime încearcă să te momească cu 2 lei că suntem în criză și mai vedem la următoarea mărire ce s-o putea face
- la școală, cu prietenii și în multe alte ipostaze

Asta este realitatea. Fie ne adaptăm, fie suntem ușor-ușor excluși din societate
Pînă acum nu mi-a păsat de smarthone, am zis (frate, eu am cu ce, nu sunt complexat, nu-mi trebuie smartphone sau cine știe ce Audi). Totuși, cînd ieși în trafic cu o Solenza (aici ar fi o discutie referitoare la siguranta ta) și toți se uită la tine ca la ultimul fraier de la baza societății, cînd mergi într-un magazin să cumperi ceva, răspunzi la telefon și deja vînzătorul ia mîna de pe pantofii ăia de calitate și-ți arată niște chinezării de sub tejghea la juma de preț, începi să înțelegi că telefonul face parte din IMAGINEA ta. Nu contează că este snobism, că nu merită (raport funcții utile/RON). Cum te văd alții, așa te tratează, iar prima impresie conteaza

Nu ne putem opune, am încercat, am văzut. Se investesc milioane, miliarde, se face lobby, marketing, știri, propagandă, orice împotrivire este un eșec.
din pacate asta e nivelul la noi, asta este scara de valori in prezent.
- la faza cu "rusinea" eu as proceda altfel: daca firmei ii este rusine cu telefonul meu nonbussines, atunci sa faca bine si sa ma doteze cu un model pe care-l considera ei potrivit pretentiilor lor si in concordanta cu imaginea firmei. si neaparat abonament scump. nu cartela :))
- mai ai atunci nevoie de marire? eu am avut un sef, scotian la propriu si figurat care se uita urat daca te imbracai prea elegant, etc. cei cu care colaborez in prezent, au telefoane nokia cu 100 lei si nu pun pret pe chestiile astea. in viata privata folosesc tableta, smartphone, dar nu te judeca prin prisma asta sau dupa cum esti imbracat)
- decat sa traiesc intr-o astfel de societate, propun sa facem o comunitate bazata pe alte principii, concepte si valori. daca toti asculta manele la maxim in masina, ce faci sa nu fi exclus din societate? te dai dupa ei?
- nu ar trebui sa conteze prea mult ce cred altii despre tine. aia nu te cunosc si te judeca prin prisma nivelului lor de perceptie. tu si numai tu te poti judeca si daca nu iti place ceva sa schimbi la tine. nu ce zice Al Bundy cand vrei sa cumperi papuci. Hai sa fim seriosi, cine e ala sau piti aia blonda sa te judece ca folosesti un nokia 1100? cumpara tu o pereche de papuci cu 70 - 80 euro si ai sa vezi ca se gudura pe langa tine...
si mai e un aspect, iti cumperi un smartphone cu 400 lei. chiar asa "bazat" esti? sau iti cumperi un blackberry si toti te vad ca pe un om de afaceri Posted Image
ontopic. am avut un iphone4 si am folosit foarte mult navigatorul -desi puteam cumpara un gps, iar fiul meu tom the cat. aplicatii cu duiumul (nu am inteles nici acum pentru ce era aia cu flacara de lumanare pe care o plimbai cu degetul pe ecran), wikipedia, skype, speedtest.  
situatii urgente...pot sa spun ca am folosit odata mail-ul in strainatate deoarece m-am speriat ca am listat alte bilete si mi-o trag aia pe tren. in rest, nu.
de obicei forum si mailuri pe telefon dimineata. rar facebook. cateodata messenger. nimic special. dar imi place sa am posibilitatea ca intr-o situatie sa pot sa vad ceva pe mail, pe net. atat. pentru asta am smartphone.

#42
octvian

octvian

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 22.03.2008
Salut!

Fara a fi politic, o sa impac ambele variante,numai din perspectiva experientelor personale.
Ca angajat, si prin prisma mobilitatii, accesul la informatii, mailuri, fisiere, centralizari de date, harti, update-uri la tot felul de situatii, accesul on line la informatiile de business dar mai ales, tot ceea ce inseamna viteza corporatista, toate acestea sunt de neimaginat, as spune in luni, nici macar in ani.Totul este la secunda si fara indoiala exista o utilitate clara aici. Plus alte mici placeri, gen un clip, o medie pe care o auzi, iti place si vrei sa vezi cine o canta, etc(un fel de "lalele-lalele!"). Plus pentru altii, conturi sociale, harti (foarte utile cand esti intr-un oras nou si te grabesti), plus alte mici lucruri care-ti fac viata mai usoara (sau in aeroporturi, gari, asteptarea mai usoara). Si ce misto, "chiar ti-au luat din ala, mama, ce tare!"(citat din cunoscuti de ai mei, searala o iesire impreuna ei beau bere, mie mi se explicau campurile vitale dintr-un fisier ce tocmai il primisem cu cateva minute in urma)!
Si dintr-o data, mi-am dat seama ca m-am saturat de sutele de mailuri pe care le citesc cand nu sunt la birou, ca pot sa opresc pe un colt si sa intreb de o directie sau o strada, ca este placut sa te mai orientezi dupa banca cutare sau cladirea cutare, la dreapata-stanga, etc. Si astfel marele, unicatul, avansatul(n-o sa mentionez pretul), "creatorul de statut" a disparut si m-am intors la telefonul de 8 ani, cu 507.5 ore vorbite si care merge si acum., suficient ca sa vorbesc 2-3 minute, maxim pe o conversatie, etc, etc. Si ma descurc, si de vreo doua saptamani, m-am obisnuit sa nu mai caut browser-ul de net.

Probabil ca urmatorii ma vor astepta cu....un smartphonefull dpv acces la informatii, pentru ca nu-i asa,"trebuie sa-ti cream un mediu modern si sa ai tot ceea ce iti trebuie!".
Finalmente, inclin sa cred ca este o chestiune de nevoi. Si, intr-o oarecare masura, de cat de mult control si dependenta iti doresti in viata ta. Si de o foarte buna intelegere a avantajelor si dezavantajelor oferite(statusul nu este inclus aici).

Am sa-l contrazic si eu pe colegul de mai sus:nu sunt de acord cu ideea de status:indivizi care la mall isi etaleaza statusul la cafenele iefine fara ca macar sa vorbeasca limba romana corect, intr-o prima faza, nu trebuie tratati si considerati mai mult decat ceea ce sunt.

#43
Alex-Ali-CaineRAU

Alex-Ali-CaineRAU

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 237
  • Înscris: 19.07.2012
pentru facebook e numa bun pentru ca cand vrei sa pui o fotografie nu mai e nevoie sa il pui la calculator
pentru jocuri,mess,etc.
daca il folosesti doar pt. vorbit nu se merita,dar tinand cont e un smart"faun" e doar 400 de lei in ziua de azi,cred ca s-ar merita investitia + ca daca vrei,iti poti cumpara tableta(ecran mai mare,unele costa chiar 300 de lei)+dumbphone
daca ai wifi in casa,te-ai scapat de griji :D

#44
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Vad ca nu se prea utilizeaa capacitatea telefonului de a trimite documente catre o imprimanta, prin wireless.
Eu am avut nevoie de un document in Word care continea numai 15 cuvinte. Imi trebuia in 5 minute. Am intrat pe net in Docs, am preluat documentul si l-am trimis spre imprimare la secretariat. Fara un telefon capabil de asa ceva, sau ma rog, un dispozitiv portabil, as fi avut mare bataie de cap.
GPS, s-a punctat.
Numere de telefon: ai nevoie de un anumit numar de telefon, cauti pe net, pac-pac!
Poze. Cu totii avem aparate foto. Am si eu, sta cuminte la pastrare. Am trei sute de poze facute cu senzorul de 12 al apartului meu foto si mii, cu camera de 8 a telefonului.
Muzica. Eu sunt dependent de muzica, oricand. In 32 gica, am tot ce vreau, ba am pus si un mixer, asa ca daca ma intalnesc cu nicte amici, puteam sa dam un mic party cu telefonul pe post de player si un sistem audio, pentru amplificare.
Radio...cand nu ai alternativa, nu strica sa mai auzi o stire ceva...la pescuit de exemplu.
Note... ce m-as face fara un programel care sa-mi permita sa-mi las o nota vocala (suna-l pe X), un cuvant cheie sau o lista de cumparaturi, intr-o clipa.
Blacklist....Omg....as muri fara multitasking.
Player video cu posibilitatea conectarii telefonului la un TV. Sunt in vacanta, am facut cateva poze si filmulele, iar seara mergem cu totii sa le vedem.
Game on! Telefonul iarasi conectat la TV, pe post de volan, sau direct, pe ecarnul sau, te ajuta sa te recreezi putin.
Cititor de carti electronice. Poate nu cea mai fericita optiune, dar isi scoate banii cand ai de pierdut 30 minute si nimic altceva de facut intre timp.
Yahoo Messenger pentru primit un document, niste poze, un fisier oarecare.
Facebook, pentru ca ne place sau nu, dracia ne-a integrat perfect in viata sa :)
Ecrane mai mari (nu exagerate), bune pentru orientarea intr-un site.
Capacitate mare de calcul pentru viteza mare de raspuns.

Poti folosi bicicleta pentru a ajunge la Paris, dar eu as lua totusi avionul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate