Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 

RCA imens Imens IMENS !

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#19
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Acum 2 ani am plătit puțin peste 500 lei pentru 12 luni.
Acum au băgat prețurile astea nesimțite.
Attached File  rca.jpg   215.95K   234 downloads

#20
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostNASTYPRIMUL, on 25 mai 2013 - 08:15, said:

Fiind asigurare obligatorie, poate creste teoretic la infinit, fiindca esti obligat sa o platesti.
Unde e economia de piata?
A papat-o cealalta.
Este obligatorie daca vrei sa circuli pe drumurile publice cu anumite tipuri de vehicule.
Economia de piata este - nu sint preturi diferite la diferite asigurari? In majoritatea legislatiilor (din tari cu economii de "super-piata") sint prevazute clauze anti-monopol si anti-fixarea preturilor pentru ca daca se apuca toti sa mareasca pretul la orice, de la lapte la hirtie igienica la procesoare este nasol.

PS Preturile par sa fie de la 700 la 3700 RON, pare super-rezonabil si "de piata".

#21
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
Un an de zile mașina a stat pe tușă că am avut mașină de servici. Dacă rca-ul e expirat e posibil să fie un motiv de scumpire?

#22
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,551
  • Înscris: 08.10.2007
La Astra cred ca e o greseala in calculatorul ala online sau o greseala de scriere. Nu are cum sa fie 691 pe 6 luni si peste 2000 de lei pe un an. Oricum RCA-ul este mare pentru persoanele sub 30 de ani.

#23
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Fa-ti RCA-ul cel mai ieftin, oricum nu te intereseaza pe tine ci pe cel pagubit, in caz de eveniment....

#24
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007

View Postammazon, on 25 mai 2013 - 08:27, said:

La Astra cred ca e o greseala in calculatorul ala online sau o greseala de scriere. Nu are cum sa fie 691 pe 6 luni si peste 2000 de lei pe un an. Oricum RCA-ul este mare pentru persoanele sub 30 de ani.

La astra rca pe un an e mai mult decat dublu, fata de jumatate de an. Cam de o saptamana a aparut modificarea asta. Se pregatesc scumpiri si la anul, si o asigurare pe un an, facuta acum, prinde jumatate acum, jumatate la anul.
Astra sunt primii care nu mai acorda nici reducere de pensionari.

#25
D3an

D3an

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,531
  • Înscris: 30.09.2006

View Postasasinuxp, on 25 mai 2013 - 07:38, said:

Eu am dat 580 de lei pentru un corsa 1248cc, pe juma de an, pe un an ma ducea la 920 de lei, cea mai ieftina. Plina lumea de hoti.
ma voi nush unde le aflati asa scumpe.
eu mi-am facut in martie motor 1.9 tdi  560 lei pe un an. masina VW Passat 2001. 1896 cm cubi motorul. aaa, si am 27 de ani. nu peste 30. permis cat. B, C, E. daca conteaza dar nu cred,
nu incercati pe nush ce site`uri.
mergeti direct la un broker de asigurari. ala iti va da cele mai bune preturi.

Edited by D3an, 25 May 2013 - 08:57.


#26
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013
De fapt pe net sunt cele mai rentabile chiar dacă nu poți să negociezi.

#27
horean

horean

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 19.01.2007
Le-au marit de curand, si au majorat si varsta la cei sub 35 de ani asigurari mai scumpe, fata de 30 cat era pana acum.

#28
Radu_Toretto

Radu_Toretto

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 08.05.2010
A facut tata acum 3 zile la Alianz Tiriac pe 6 luni, 248 lei.
Are 43 de ani. Masina: Dacia pick-up diesel, motor de 1,9.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Vorbiti cu brokeri calumea gen aia de la rca ieftin si lasati online-ul ca e teapa. In aprilie am, facut cu 290 lei pe 12 luni la 1390cm cubi la city. Evident conteaza varsta, zona, puterea si eventualele reduceri care se aplica (copii, bugetari etc).

#30
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,577
  • Înscris: 11.06.2010
Cand a intrat in vigoare legea cu sub 30 de ani?

#31
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
aceaiasi problema o are toata lumea,mai ales daca ai sub 30 de ani,este clar. Mie imi expira asigurarea la inceputul lunii si mam decis sa trec masina pe numele tatalui meu,ies mai ieftin si recuperez "investitia". Am mai icercat cu contractul de comodat,dar asigurarea se face doar pe numele propietarului..          am deschis si eu un topic....http://forum.softped...-asigurare-rca/

#32
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
ASa-i romanu`.  Se scandalizeaza dar pune capu in pamint si plateste.Preturile astea sunt unul din "beneficiile" actualei guvernari.... Desi daca vei face un sondaj 74% iti vor raspunde ca Basescu a ordonat preturile astea mari .....

#33
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Poate ar trebui sa te interesezi cat e o asigurare prin alte tari...

#34
botelucian

botelucian

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,217
  • Înscris: 23.03.2007
ar tebui sa vedem cat e asigurarea in procentaj  fata de un salar in " alte tari"

#35
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
nu stiu cum or fi salariile, dar masinile sigur sunt la fel ca in alte tari. si preturile la reparatii tot la fel ca in alte tari.

View Postadybnt, on 25 mai 2013 - 09:26, said:

aceaiasi problema o are toata lumea,mai ales daca ai sub 30 de ani,este clar. Mie imi expira asigurarea la inceputul lunii si mam decis sa trec masina pe numele tatalui meu,ies mai ieftin si recuperez "investitia". Am mai icercat cu contractul de comodat,dar asigurarea se face doar pe numele propietarului..   am deschis si eu un topic....http://forum.softped...-asigurare-rca/

te du cu acel contract la un broker care are in oferta euroins, si zii sa-ti faca un calcul, tu propitar, tata utilizator.

#36
Pejeu

Pejeu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,662
  • Înscris: 21.05.2012
Ai accidente din culpă la activ?

Eu am dat de curând 324 de lei pe 6 luni și am motor de 1997 cmc.

Prețul ar mai putea fi mare și pentru că ai mașina de curând și ești B0 la bonus/malus.

Edited by Pejeu, 25 May 2013 - 10:18.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate