Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat reparatii

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...
 De ce nu se fac profesori doar ol...

imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...
 Baterie externa solara vs baterie...

Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu
 Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

datasheet crawling

Sanse refinantare
 

"japca" asigurare rca

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012
problema este in felul uramator:ca orice sofer constiincios,am zis sa ma interresez din timp pentru reinoirea politei rca,care expira in 2 iunie,am o masinuta de 1297 cc si 44kw(varsta mea 25 de ani)...intru pe net,mi-am bagat datele pentru calcularea politei si stupoare...mai iefitn de 450 de lei pe juma' de an,nu am gasit nimic.Iar ultima asigurare care am platit-o  la aceiasi firma in decembrie a fost de 250 roni.  CUM este posibil sa creasca asa de mult ? (IN dec 2011 am avut un motor de 1600cc pentru care platisem doar 170 ron)  Si asta in conditiile in care nu am avut nici macar un incident ! Asta este japca pe fata ! Ce este de facut oameni buni? Posted Image

#2
pxrotcenoc

pxrotcenoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 16.01.2013
Bicicleta si transport in comun .
Ei sunt constienti ca este RCA  deci obligatorie si profita de asta .

Edited by pxrotcenoc, 19 May 2013 - 10:29.


#3
ammazon

ammazon

    Active Member from Bucharest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,552
  • Înscris: 08.10.2007
Au bagat acea clauza tampita precum careia, daca ai sub 30 de ani, trebuie sa platesti mai mult daca nu dublu, pe motiv ca, tanar fiind, esti expus accidentelor mai mult decat un sofer peste 30 de ani.
O asemenea aberatie numai in Romania noastra putea sa existe. Societatile de asigurare sunt mana in mana cu guvernantii asa ca sunt slabe sanse sa se reglementeze ceva pe aceasta tema. Posted Image

Edited by ammazon, 19 May 2013 - 10:43.


#4
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,785
  • Înscris: 27.01.2009

View Postammazon, on 19 mai 2013 - 10:42, said:

Au bagat acea clauza tampita precum careia, daca ai sub 30 de ani, trebuie sa platesti mai mult daca nu dublu, pe motiv ca, tanar fiind, esti expus accidentelor mai mult decat un sofer peste 30 de ani.
O asemenea aberatie numai in Romania noastra putea sa existe. Societatile de asigurare sunt mana in mana cu guvernantii asa ca sunt slabe sanse sa se reglementeze ceva pe aceasta tema. Posted Image
Cine ti-a zis ca numai in romania e asa ceva ?

#5
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View Postammazon, on 19 mai 2013 - 10:42, said:

Au bagat acea clauza tampita precum careia, daca ai sub 30 de ani, trebuie sa platesti mai mult daca nu dublu, pe motiv ca, tanar fiind, esti expus accidentelor mai mult decat un sofer peste 30 de ani.
O asemenea aberatie numai in Romania noastra putea sa existe.

cine ti-a zis ca este aberatie?

#6
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012

View Postammazon, on 19 mai 2013 - 10:42, said:

Au bagat acea clauza tampita precum careia, daca ai sub 30 de ani, trebuie sa platesti mai mult daca nu dublu, pe motiv ca, tanar fiind, esti expus accidentelor mai mult decat un sofer peste 30 de ani.
O asemenea aberatie numai in Romania noastra putea sa existe. Societatile de asigurare sunt mana in mana cu guvernantii asa ca sunt slabe sanse sa se reglementeze ceva pe aceasta tema. Posted Image

de acord cu tine,dar clauza asta,s-a "actualizat" de vreo doua ori pana acum,ma refer din 2011...Foarte muuult

Am doua solutii: ori bicicleta,ori trec masina pe numele batranului,care e pensionar...mor##i lor...

View PostHDDGuru, on 19 mai 2013 - 11:22, said:


cine ti-a zis ca este aberatie?

cel putin in afara preturile se raporteaza  la nivelul de trai,pe cand la noi,dupa mofturile bula#giil@r

#7
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011
Statul dicteaza ce si cum, noi doar pupam in dos toti mafiotii...
Si la anul va fi si mai mult. De ce? Pentru ca asa trebuie... Posted Image

Edited by Elihu_66, 19 May 2013 - 11:38.


#8
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,088
  • Înscris: 19.12.2012
Cacaturi deastea sunt posibile numai intr o tara ca romania....

#9
Clerik

Clerik

    Fan Zalmoxis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,633
  • Înscris: 02.02.2013

View PostA10, on 19 mai 2013 - 11:45, said:

Cacaturi deastea sunt posibile numai intr o tara ca romania....
Caz concret: Adult la 45 ani, cu permis de vreo 20 ani plătește asigurare 1800 euro/an. Și nu, nu vorbesc de casco. (Italia)
La noi încă sunt mici asigurările.

Cât despre japcă și la mine se manifestă fenomenul. Mai ieftin de 1500 lei/an nu găsesc. Spre deosebire de acu 2 ani când plăteam vreo 500 lei.

Edited by Clerik, 19 May 2013 - 12:13.


#10
ady_95

ady_95

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,474
  • Înscris: 23.12.2009

View PostClerik, on 19 mai 2013 - 11:59, said:

La noi încă sunt mici asigurările.
Și veniturile de asemenea...

#11
rayden26

rayden26

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 20.07.2009
Daca ai vrea sa treci masina pe numele unei persoane cu varsta > 30 de ani, este necesar ca aceea persoana sa detina permis de conducere ?

#12
Figo_jr2006

Figo_jr2006

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,488
  • Înscris: 10.04.2006
Dar eu ce sa mai zic am 22 de nai permis de la 19 ani fara incidente si pe un 1.9d m au sunat ca imi expira asigurarea si cea mai ieftina ma costa 1050 RON pe un an. :))

#13
GaMeR

GaMeR

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 740
  • Înscris: 15.04.2007
nu va faceti sperante ca fentati rca-ul scump daca schimbari proprietarul caci va veti lovi de o alta taxa care numai in romania este posibila.

#14
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012
Sa spunem ca exista 100 de clienti care isi fac RCA. O medie de 500 lei pe masina, pe an.
Asta inseamna 100*500 = 50.000 lei. BRUT. Nu am luat in calcul diverse comisioane si salarii.


Daca se intampal sa fiti unul dintre cei 100, care pateste un accident si din nefericire, decedeaza..... sa spunem ca familia va primi 50.000 lei.. Adica tot fondul adunat.

Dar daca se intampla la 2 persoane, din cele 100 ? Ce vor primi ?...... (va ganditi oare de unde vin supararile oamenilor cand nu sunt despagubiti ?)



Daca extrapolati acest mic exemplu, si il extindeti la nivelul unei societati de asigurari care are sute de mii de clienti.
Limitele de despagubire in Romania, pentru deces, sunt in limita a 5 MILIOANE de EURO.
1 milion Euro fiind pentru pagube materiale.
Cum credeti ca este posibil sa fiti despagubiti, cand vreti sa platiti cat mai putin posibil ?
Nu-i asa ca nu are de unde sa despagubeasca pe toti compania, (in cazul accidentelor) ?

Edited by alexxxxyy, 19 May 2013 - 14:08.


#15
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012

View Postrayden26, on 19 mai 2013 - 12:51, said:

Daca ai vrea sa treci masina pe numele unei persoane cu varsta > 30 de ani, este necesar ca aceea persoana sa detina permis de conducere ?

nu este necesar,dar daca e pensionar platesti si mai putin

View Postalexxxxyy, on 19 mai 2013 - 14:04, said:

Sa spunem ca exista 100 de clienti care isi fac RCA. O medie de 500 lei pe masina, pe an.
Asta inseamna 100*500 = 50.000 lei. BRUT. Nu am luat in calcul diverse comisioane si salarii.


Daca se intampal sa fiti unul dintre cei 100, care pateste un accident si din nefericire, decedeaza..... sa spunem ca familia va primi 50.000 lei.. Adica tot fondul adunat.

Dar daca se intampla la 2 persoane, din cele 100 ? Ce vor primi ?...... (va ganditi oare de unde vin supararile oamenilor cand nu sunt despagubiti ?)



Daca extrapolati acest mic exemplu, si il extindeti la nivelul unei societati de asigurari care are sute de mii de clienti.
Limitele de despagubire in Romania, pentru deces, sunt in limita a 5 MILIOANE de EURO.
1 milion Euro fiind pentru pagube materiale.
Cum credeti ca este posibil sa fiti despagubiti, cand vreti sa platiti cat mai putin posibil ?
Nu-i asa ca nu are de unde sa despagubeasca pe toti compania, (in cazul accidentelor) ?

cred ca lucrezi in cadrul asigurarilor...de ce ar face toata lumea accidente in acelasi timp?,si doar unul din 2 este despagubit(accidentatul),celalat nu...

#16
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,340
  • Înscris: 14.06.2006

View PostFigo_jr2006, on 19 mai 2013 - 12:54, said:

Dar eu ce sa mai zic am 22 de nai permis de la 19 ani fara incidente si pe un 1.9d m au sunat ca imi expira asigurarea si cea mai ieftina ma costa 1050 RON pe un an. Posted Image)
Am permisul din '95 si o dauna prin '97 :)  Platesc la RCA de borăsc. Sau asa credeam, pana sa vad cat platesti tu :)

#17
alexxxxyy

alexxxxyy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 215
  • Înscris: 12.01.2012

View Postadybnt, on 19 mai 2013 - 20:16, said:

cred ca lucrezi in cadrul asigurarilor...de ce ar face toata lumea accidente in acelasi timp?,si doar unul din 2 este despagubit(accidentatul),celalat nu...
Si tu nu lucrezi in domeniul asigurarilor.

Repet... Vorbeam doar de cei care au accidente (am si specificat)....nu am spus nicaieri ca toti o patesc.... in fine.

#18
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
vopsitul unei piese oarecare (usa, aripa..) la o masina costa 400-500 lei
adica cam cat un rca :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate