Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

RCA imens Imens IMENS !

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#217
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
O lasa pe parinti pana cand implineste....50 ani.

#218
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
pana atunci schimba vreo 4 masini :) pentru inceput eu zic ca cel mai oke ar fi o masina cu motor mic si sa platesti pe numele tau asigurarea, si apoi o sa fie din ce in ce mai mica. de exemplu cat platesc eu asigurarea la masina mea (motor 1.4) pe jumate de an, tata plateste asigurarea (motor 1.6) pe 2 ani.

#219
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006

View Postsailor62, on 18 martie 2014 - 13:54, said:

O lasa pe parinti pana cand implineste....50 ani.
Si vezi dupaia probleme adevarate la o cearta serioasa cu parintii sau la decesul parintelui care e proprietarul din acte al masinii.

Edited by LunaCrystal, 18 March 2014 - 14:04.


#220
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View Postdebusy, on 18 martie 2014 - 14:01, said:

pana atunci schimba vreo 4 masini Posted Image pentru inceput eu zic ca cel mai oke ar fi o masina cu motor mic si sa platesti pe numele tau asigurarea, si apoi o sa fie din ce in ce mai mica. de exemplu cat platesc eu asigurarea la masina mea (motor 1.4) pe jumate de an, tata plateste asigurarea (motor 1.6) pe 2 ani.
Si? Tu platesti pe an cat plateste tata pe 4 ani la o masina mai mare...Unde-i ghesheftul?

#221
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
Si nimic! doar un exemplu. :) nu inteleg ultima fraza!

#222
Shoky-one

Shoky-one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.10.2007
Tarifarile pe politele RCA se fac pe categorii de varsta , deoarece statistic asa se pot clasifia si numarul daunelor !
Pe categoria 18-25 ani s-au inregistrat cele mai multe daune , chiar daca unii sunt discriminati Posted Image neavand incidente (
cei drept putini )

#223
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
eu ma numar printre ei. nici-o zgarietura, nici-o atingere macar in gard sau in parcari. nah, parca nu era de-ajuns faza cu "cine face accident plateste mai mult la asigurare", mai trebuia sa discrimineze si pe altii (cu varste intre 18-25-30) care conduc de "n" ori mai bine decat oameni de 40-60 ani. plus ca multi din aceasta categorie de varsta sunt inca la scoli, deci nu au venit ,de unde rezulta si posibilitate redusa de a plati niste taxe astronomice. pai mai degraba iti cumperi o masina cu motor de 2600 cmc si platesti pe an acest impozit (de 900-1000 ron, cat costa asigurarea) si o inmatriculezi cum zicea cineva mai devreme, pe un parinte si iesi exact tot acolo.

#224
Shoky-one

Shoky-one

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 15.10.2007
Sisitemul asigurarilor RCA din Romania e facut foarte aiurea.
Este o raspundere civila care acopera un bun si nu o eroare umana cum ar fi normal. Corect ar fi asigurarea RCA sa o faca soferul - pe el ( asa cum e in Anglia de ex. ) si nicidecum sa fie facuta pe masina.
Cunosc persoane care au avut 3 accidente pe masina firmei la care lucreaza si totusi pe masinile pesronale beneficiaza de bonus ( deci reducere )

#225
debusy

debusy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,219
  • Înscris: 25.04.2012
si cum se calculeaza pretul asigurarii la ei?

#226
ugly_cat2003

ugly_cat2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.05.2008
In UK, cu 3 ani NCD (No Claim Discount, mai pe scurt: fara sa cer daune) , varsta peste 30 de ani, Insignia 2.0 CDTI din 2010... 18 mil. lei vechi pe an... echivalentul asa numitei polite  Casco din Ro.... in primul an am plecat de la 80 mil pe an ptr o Vectra 2.2 , diesel, din 2003.

#227
aghy

aghy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 13.06.2011

View Postugly_cat2003, on 17 februarie 2015 - 01:29, said:

In UK, cu 3 ani NCD (No Claim Discount, mai pe scurt: fara sa cer daune) , varsta peste 30 de ani, Insignia 2.0 CDTI din 2010... 18 mil. lei vechi pe an... echivalentul asa numitei polite  Casco din Ro.... in primul an am plecat de la 80 mil pe an ptr o Vectra 2.2 , diesel, din 2003.

Acolo nu se tine cont si de orasul/zona in care locuiesti? Parca asa tin minte ca era, in functie de cat de "naspa" e zona in care stai creste si asigurarea.

#228
ambrozie

ambrozie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 13.02.2007
"acolo" se tine cont de o groaza de alte chestii, adresa este una dintre ele, dar ai si unde este parcata masina noaptea sau la servici, modelul de masina este in 50 de grupe, daca ai asigurare si pe alta masina, daca esti proprietarul masinii sau gradul de rudenie cu proprietarul, varsta soferului, NCD (doar pe ultimii 9 ani), valoarea pagubelor, nr de km de il faci pe an, valoarea masinii la momentul asigurarii, modificarile aduse masinii fata de standard si in ce valoare, daca conduci in afara tarii, daca vrei sa conduci si alte masini etc
Asigurarea este pe combinatia masina + sofer, daca vrei sa conduci si alte masini trebuie sa platesti extra sau sa ai asigurarea si pe respectivele masini

#229
ugly_cat2003

ugly_cat2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 09.05.2008

View Postambrozie, on 17 februarie 2015 - 16:12, said:

"acolo" se tine cont de o groaza de alte chestii, adresa este una dintre ele, dar ai si unde este parcata masina noaptea sau la servici, modelul de masina este in 50 de grupe, daca ai asigurare si pe alta masina, daca esti proprietarul masinii sau gradul de rudenie cu proprietarul, varsta soferului, NCD (doar pe ultimii 9 ani), valoarea pagubelor, nr de km de il faci pe an, valoarea masinii la momentul asigurarii, modificarile aduse masinii fata de standard si in ce valoare, daca conduci in afara tarii, daca vrei sa conduci si alte masini etc
Asigurarea este pe combinatia masina + sofer, daca vrei sa conduci si alte masini trebuie sa platesti extra sau sa ai asigurarea si pe respectivele masini


Ai dreptate, mai putin ultima parte. Daca poti sau nu sa conduci alte masini depinde ce tip de asigurare iti faci . Exista "Third party" care plateste daunele pentru celalalt sofer (daca tu esti vinovatul) iar asta este un fel de RCA din Ro, mai exista "Third party fire and theft" care este la fel ca prima numai ca, in plus, esti asigurat pentru foc sau furt pe propria masina si mai exista "Fully Comprehensive Car Insurance" care acopera daunele celuilalt sofer, pe ale tale plus alte chestii pe care nu stau sa le detaliez aici. Pentru primele doua tipuri de asigurari, nu sunt sigur dar nu cred ca poti conduce si o alta masina. In ceea ce priveste ultimul tip de asigurare iti spun sigur -ca numai de-asta am avut- poti conduce o alta masina dar in caz de accident acopera daunele doar celuilalt sofer



#230
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
ma uitam azi pe o asigurare, 40 ani, Opel vectra 1.6, B9, domiciliu rural, 180 lei pe an...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate