Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

RCA imens Imens IMENS !

- - - - -
  • Please log in to reply
229 replies to this topic

#37
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostFriskey, on 25 mai 2013 - 03:29, said:

Mergi fara asigurare.

Proasta idee.

#38
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
Sunt TOTAL irelevante aceste posturi in care spuneti ca .. pe mine m-a costat x lei, la mine e inca mica asigurarea etc. Daca tot postati, postati datele complete si aici ma refer in special la varsta,localitatea de domiciliu (in Bucuresti te arde rau, in schimb daca esti dintr-un oras mic de provincie sau un sat preturile sunt mult mai mici), clasa de bonus/malus (cine e cu masina la b7/b8 cat e maximul acum plateste mult mai putin decat daca ar fi avut b0). Din pacate cam astea de sus conteaza, motorul masinii nu mai conteaza de mult, decat extrem de putin.Ca se plangea initiatorul ca el are corsa de 1.0.

Sa va faceti o idee, eu la o masina am platit ~600lei (si asta acum 3luni, acu o fi mai scump), iar luna trecuta un coleg care are fix aceeasi masina si motorizare ca si mine, aceeasi clasa bonus/malus a platit 210 lei. Amandoi am facut la cea mai ieftina (euroins parca) dar diferenta provine din faptul ca eu am 25 de ani, locuiesc in Bucuresti iar el are masina pe numele tatalui sau care are 52 de ani, pensionar si locuieste intr-un oras mic din provincie.

Edited by bossake, 25 May 2013 - 10:24.


#39
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012
Daca ai vreo 20 de ani si esti la prima asigurare a masinii, daca mai stai si-n Bucuresti, cam astea-s preturile. Nu le vad preturi mari.

(si masina ce 1 litru produce aproape aceleasi pagube in cazul unui accident)

#40
remshm

remshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.02.2007
SOLUTIA:

Schimbarea de proprietar (mama,tata frate sau chiar bunic(a)) eventual cu domiciliul la tara si astfel scade pretul asigurarii chiar si cu 80%, si este si perfect legal.

View Postremshm, on 25 mai 2013 - 10:29, said:

SOLUTIA:

Schimbarea de proprietar (mama,tata frate sau chiar bunic(a)) eventual cu domiciliul la tara si astfel scade pretul asigurarii chiar si cu 80%, si este si perfect legal.


#41
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postremshm, on 25 mai 2013 - 10:29, said:

SOLUTIA:

Schimbarea de proprietar (mama,tata frate sau chiar bunic(a)) eventual cu domiciliul la tara si astfel scade pretul asigurarii chiar si cu 80%, si este si perfect legal.

Atentie; la intocmirea unei polite, este si optiunea "utilizator". S-ar putea sa fie o conditie pentru despagubire, in viitor.

#42
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012

View PostPejeu, on 25 mai 2013 - 10:14, said:

Ai accidente din culpă la activ?

Eu am dat de curând 324 de lei pe 6 luni și am motor de 1997 cmc.
Prețul ar mai putea fi mare și pentru că ai mașina de curând și ești B0 la bonus/malus.
Nu are importanță dacă nu ai făcut accident.  Eu,  de aproape 3 ani îmi făceam asigurarea la astra. Acum doi ani am plătit aproape 400lei, anul trecut cca 300 lei (vorbesc de asigurare de 12 luni) iar anul ăsta îmi cerea aproape 1100 lei. Adică,  cu istoric la ei,  zero accidente/evenimente,  și tot sunt bun de plata.  Motiv:am sub 30 ani. Bine că babalacii, cu probleme de vedere/auz (și ceva început de schizofrenie) nu prezintă pericol în trafic.  Doar tinerii sunt blamați și buni de Plată.

View Postf300, on 25 mai 2013 - 07:38, said:



Si solutia normala: nu-ti permiti masina nu te dai cu masina unde este?
Să mori tu?



#43
adybnt

adybnt

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 26.10.2012

View Postslai, on 25 mai 2013 - 10:08, said:

nu stiu cum or fi salariile, dar masinile sigur sunt la fel ca in alte tari. si preturile la reparatii tot la fel ca in alte tari.



te du cu acel contract la un broker care are in oferta euroins, si zii sa-ti faca un calcul, tu propitar, tata utilizator.

     nu influenteaza cu nimic pretul:eu propietar si tatal utilizator. RCA-ul se face pe numele din certificat,am vorbit la mai multi broSkari...

#44
remshm

remshm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 01.02.2007

View PostZorbaGrecu, on 25 mai 2013 - 10:31, said:


Atentie; la intocmirea unei polite, este si optiunea "utilizator". S-ar putea sa fie o conditie pentru despagubire, in viitor.

deocamdata functioneaza foarte bine varianta asta.  Posted Image Posted Image Posted Image

#45
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostLolopoco, on 25 mai 2013 - 10:39, said:

Nu are importanță dacă nu ai făcut accident.  Eu,  de aproape 3 ani îmi făceam asigurarea la astra. Acum doi ani am plătit aproape 400lei, anul trecut cca 300 lei (vorbesc de asigurare de 12 luni) iar anul ăsta îmi cerea aproape 1100 lei. Adică,  cu istoric la ei,  zero accidente/evenimente,  și tot sunt bun de plata.  Motiv:am sub 30 ani. Bine că babalacii, cu probleme de vedere/auz (și ceva început de schizofrenie) nu prezintă pericol în trafic.  Doar tinerii sunt blamați și buni de Plată.

Corect, 3 ani fara incidente asigurarea mea e de 2,5 ori mai mare. Cand am cumparat masina a fost ambitia mea sa fie actele pe numele meu,chiar daca plateam ceva mai mult ca era luata strict pe banii castigati de mine si ma mandream oarecum cu asta. Cum mandria nu tine de foame, cat de curand o trec pe numele tatalui meu.

#46
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

View Postremshm, on 25 mai 2013 - 10:46, said:


deocamdata functioneaza foarte bine varianta asta.  Posted Image Posted Image Posted Image
cine stie cat o mai functiona... Insa, este bine sa faca pe numele sau, chiar de are varsta ce o are. In cativa ani va ajunge cu plata politei la un pret mai rezonabil. S-apoi, nu putem sti ca nu vor creste si preturile pentru cei mai in varsta.

#47
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,871
  • Înscris: 25.01.2007

View Postadybnt, on 25 mai 2013 - 10:41, said:

nu influenteaza cu nimic pretul:eu propietar si tatal utilizator. RCA-ul se face pe numele din certificat,am vorbit la mai multi broSkari...

erau aia prosti. te du si zi sa calculeze pentru euroins. sau mai bine, cauta un sediu euroins.

#48
Plicea

Plicea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 693
  • Înscris: 22.04.2013

View Postammazon, on 25 mai 2013 - 08:27, said:

La Astra cred ca e o greseala in calculatorul ala online sau o greseala de scriere. Nu are cum sa fie 691 pe 6 luni si peste 2000 de lei pe un an. Oricum RCA-ul este mare pentru persoanele sub 30 de ani.

       Nu este o greseala daca se asteapta ca in mai putin de 6 luni preturile sa se dubleze, ceea ce presupun ca se va intampla.

#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Articol din februarie:

http://www.gorjtv.ro...i-sub-30-de-ani!
"Tinerii care au vârsta mai mică de 30 de ani plătesc Asigurare Auto Obligatorie mai mare! Motivul pentru care se întâmplă acest lucru este stabilit în urma unor statistici conform cărora cei care provoacă accidente rutiere frecvente sunt tinerii şoferi."

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AGsWQ_eIiJI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Sint de aceeasi parere.
Care e autoreglajul acestor tarife?
Nici unul.
Daca erau asigurari libere, de toate felurile, acum aveau toti acces la orice fel de asigurare in functie de cit puteau plati.
Asa, singurii care cistiga sigur sint asiguratorii.

#51
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostZorbaGrecu, on 25 mai 2013 - 10:31, said:

Atentie; la intocmirea unei polite, este si optiunea "utilizator". S-ar putea sa fie o conditie pentru despagubire, in viitor.

Nu numai atit dar s-ar putea sa si coste, considerabil. Nu cred ca asiguratorii o sa fie atit de timpiti sa nu realizeze ca frecventa accidentelor facute de masinile care erau inmatriculate inainte de soferi de 20 de ani si acum sint inmatriculate de pensionari fara carnet e la fel de mare ca a celor inmatriculate de soferi de 20 de ani direct.

View PostNASTYPRIMUL, on 25 mai 2013 - 13:45, said:

Care e autoreglajul acestor tarife?
Nici unul.
Daca erau asigurari libere, de toate felurile, acum aveau toti acces la orice fel de asigurare in functie de cit puteau plati.
Asa, singurii care cistiga sigur sint asiguratorii.

Cum sa nu fie nici unul, dupa cum s-a vazut poti sa platesti de la 700 la 3700 RON, mi se pare o plaja destul de larga si o piata activa, sanatoasa. Nota: cheltuielile tale minime tot ramin si nu poti sa le influentezi prea mult. Daca un sofer de 20 de ani face in medie daune de 700 RON pe an nu poti sa dai polita la mai putin decit daca iesi in pierdere. Bineinteles, poti sa iesi in pierdere si sa speri ca o sa-l mai ai client si peste X ani si sa maresti din politele celor mai batrini sperind ca il prinzi atunci. Doar ca atunci cind o sa imbatrineasca o sa se duca la un asigurator care NU scumpeste inutil politele batrinilor ca sa acopere pierderile cu tinerii.

#52
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Voi chiar luati in considerare faptul ca firmele de asigurari platesc daunele?

#53
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostZorbaGrecu, on 25 mai 2013 - 10:25, said:

Nu le vad preturi mari.
Bravo Frantz! Tu comunist de omenie sa zici ca e bine ca te jupoaie asiguratorii !!!?

#54
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@oauzor
Conteaza la RCA? (ca posesor, evident)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate