Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

acumulatori aparat foto digital

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
diteradrian

diteradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 09.07.2011

 calexe, on 18 mai 2013 - 23:05, said:

Ei, ne mai delectam si noi sambata seara, pe prispa, cu berea-n nas.
Raspunsul scurt pentru tine: baterii alcaline sau acu eneloop cu incarcator chior marca sanyo pentru eneloop; de ex. MQN04. Acu eventual luati acu impreuna cu incarcatorul. Se gasesc pe la altex / flanco / media galaxy / domo. Trust me.
Tot eventual, un set de alcaline in buzunar pe post de backup, daca nu vrei sa te incurci cu 2 seturi de acu.
Ok?
Thanks a lot ,asta vroiam sa 'aud' scurt si la obiect.
Stima,o seara faina!

#20
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013

 calexe, on 18 mai 2013 - 22:46, said:

Peace of mind: eu mi-am marcat acumulatorii, cate 2, cate 4, in functie de utilzare. In acest fel ma asigur ca am acu cu capacitati asemanatoare in consumator si la incarcare (adica Rint cvasi-egale). Sincer nu stiu daca ajuta, ca n-am testat cum e daca ii amestec. Teoretic e mai bine sa ai acu cu Rint similar intr-un consumator. Vorbesc de Eneloop. NiMH conventionali pierd rapid din cei +2700mAh initiali si capata capacitati de ordinul a 700-1200mAh dupa numai cateva utilizari Adica si Rint deteriorat si, mai rau, neuniform --> se deterioareaza suplimentar unul pe celalalt in lant in consumator.

Consumatori cu nr. impar de baterii: Da, am si eu o lanterna cu 3. I-am alocat 6 acu, intrucat o folosesc des si trebuie sa ma pot baza pe ea. In Delta ma mai prinde noaptea pe balta si trebuie sa pot guverna barca printre insulitele de vegetatie. Acuma - sa iau un incarcator cu canale independente numai pentru lanterna mi s-a parut deplasat, chiar daca unii fac asta si pentru telecomenzi - vedeti un topic inrudit. Posted Image.  Dar am observat ca incarcatorul meu de toate zilele, MQR06 (2 canale) tine cam aceeasi tensiune la incarcare pe cele 3 baterii. Tensiune masurata cu un aparat normal. Tensiunea joaca - de unde deduc MQR06 incarca in impulsuri, dar tensiunea variaza in aceeasi plaja pe toate 3 acu si toate 3 termina incarcarea cam in acelasi timp (variatii de 5-20 minute). Nu stiu exact cum lucreaza incarcatorul. Pana acum, de cca. 2 ani, cele 2x 3 acu merg normal, nu am observat caderi de performanta, asa, "la ochi". La PMR e posibil sa fie mai sensibila treaba decat la lanterne.
Si eu ii am la fel, insemnati cu markerul ca sa-i stiu 2 cate 2. Asta ca sa nu ajunga zapaciti, sa pun la incarcat unul descarcat cu unul incarcat.
Doua puncte cu markerul si rezolv problema supra incarcarii a unui acumulator cand altul e gol, sau alte lucruri pe care un incarcator simplu nu le stie.
De cei NiMh am zis si eu fix la fel, ca sunt cam apa de ploaie pentru utilizatorul ocazional. Pentru power user, cei care au nunti, nebunii si descarca 2 seturi pe zi, sunt buni ca ofera putere mare si nu ai timp sa se descarce de la stat.

Incarcatorul tau e mai destept decat modelul ieftin pe care-l am eu, MQN04. Tu poti incarca si cate 1 acumulator, incarca rapid, etc.
Nici macar MQN09 care are procesor si "-deltaV Charging Control" nu e scump si cred ca e foarte ok. Oricum...

Eu nu am masurat nimic la al meu. Pus ascumulatorul, incarcat, de cele mai multe ori intreg intervalul de 16h care e mai mult decat este necesar si tot a fost ok. Posted Image

 diteradrian, on 18 mai 2013 - 23:23, said:

Thanks a lot ,asta vroiam sa 'aud' scurt si la obiect.
Stima,o seara faina!
Ti-am zis de prima oara ce sa iei... Posted Image
Pana acum trebuia sa-i ai sa te joci cu ei. Posted Image

#21
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 d4m4g3, on 19 mai 2013 - 00:06, said:

...
De cei NiMh am zis si eu fix la fel, ca sunt cam apa de ploaie pentru utilizatorul ocazional. Pentru power user, cei care au nunti, nebunii si descarca 2 seturi pe zi, sunt buni ca ofera putere mare si nu ai timp sa se descarce de la stat.
...
Pai n-ai inteles. NiMH clasici au capacitate mare numai cand sunt noi. Dupa cateva cicluri de incarcare / descarcare ajung rapid la 700-1200mAh (de la 2700mAh sau cat o fi scris pe ele). Iar in consum se deterioreaza in lant, unul pe celalt, datorita Rint drastic diferite. Altfel spus, nu prea te poti baza pe ei in nici o situatie si nici macar ca Power User. Erau unii mai demult, sub 2000mAh, care erau ceva mai fiabili. Dar astia de acum cu 2700-3000-3200-... mAh sunt varza. Ma rog, poate o mai depinde si de producator, n-am stat sa analizez in detaliu. Eu am avut mai demult Sanyo, GP si Varta clasici de +2500mAh si toti au fost foarte slabi.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate