Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contractul pentru Salubrizare est...

Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou
 Packet Loss la Digi

Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...
 Electrica Furnizare + Poșta ...

Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...
 Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 

acumulatori aparat foto digital

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
diteradrian

diteradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 09.07.2011
Salut,de curand am intrat in posesia unui aparat foto digital kodak easyshare c1530,dar nu am la el nimic (tin sa precizez ca nu e furat :)) in caz ca v-ati gandit imediat la asta,din moment ce am zis ca nu am niciun accesoriu la el,afara de card ) .ok,intrebarea mea ar fii urmatoarea : ce acumulatori si ce incarcator imi recomandati ? adica care ar fii cele mai ok,care are 'autonomia ' mai mare ? functioneaza pe baterii AA/lithium,AA/Ni-MH,AA/Alkaline.

Multam fain!

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Acumulatori Sanyo Eneloop si incarcator Sanyo: http://www.altex.ro/...mqn04-e-2-3utga
Sau orice cu tehnologia asta LSD. Nu clasicii NiMh. Cei de mai sus sunt foarte buni pentru compacte, nu se descarca singuri, etc.

Nu au puterea unor NiMh de 2700mAh spre exemplu, dar acestia din urma se vor descarca singuri dupa cateva zile, saptamani, inca nu vor tine deloc mult decat daca ii folosesti imediat dupa incarcare.
Asta e un mare dezavantaj pentru utilizatorii normali pentru ca nu fotografiaza sute de cadre zilnic, dupa ce cu o zi inainte a incarcat acumulatorii. Daca faci azi cateva zeci, peste cateva zile altele, peste o saptamana altele si tot asa, Eneloop sunt cei mai buni.

#3
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
+1 pentru Sanyo Eneloop.

Eu as zice insa ca un incarcator gen Maha 9000 e o alegere mai buna pe termen lung. Mai ales daca mai sunt sau vor fi si alte aparate alimentate cu NiMH AA sau AAA (alte aparate foto cu NiMH, lanterne cu LED, statii PMR, etc.).

#4
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013
Cine naiba ar da >250lei pe incarcator si acumulatori pentru o compacta de 48 de dolari, adica de 170lei? Posted Image
E foarte bun incarcatorul de la Sanyo pentru ca isi face treaba. Incarca.

Daca avea "alte aparate alimentate cu NiMh" (in sensul de multe si care necesita acumulatori) in mod sigur avea si acumulatori sau nu mai intreba care sunt mai ok. Zic eu. Posted Image

#5
diteradrian

diteradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 09.07.2011

 d4m4g3, on 18 mai 2013 - 18:07, said:

Cine naiba ar da >250lei pe incarcator si acumulatori pentru o compacta de 48 de dolari, adica de 170lei? Posted Image
E foarte bun incarcatorul de la Sanyo pentru ca isi face treaba. Incarca.

Daca avea "alte aparate alimentate cu NiMh" (in sensul de multe si care necesita acumulatori) in mod sigur avea si acumulatori sau nu mai intreba care sunt mai ok. Zic eu. Posted Image

Multumesc mult pentru raspuns,o sa iau acel incarcator de la sanyo eneloop si acumulatorii . Camera o voi folosi rarut,merg in vacanta si probabil voi face cateva fotografii.Am 2 acumulatori NiMh,dar cred ca sunt de proasta calitate,ma tin cam 20-30 de fotografii cu flash si zoom folosite.

#6
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Am zis "daca sunt sau vor fi". Un incarcator bun il pastrezi mai multa vreme decat un aparat foto compact.

Cu incarcatorul ala ieftin nu poti incarca independent acumulatori (doar perechi de cate 2 acumulatori) - lucru ce dauneaza acumulatorilor (si uite asa ajungi sa tina doar 20-30 de poze). Iar incarcarea dureaza foarte mult (ei zic minim 7 ore).

Edited by Seb, 18 May 2013 - 20:47.


#7
diteradrian

diteradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 09.07.2011
Eu sunt total pe langa subiect :)) deci habar nu am care-i treaba cu aparatele foto,incarcatoare,acumulatori :)) eu as vrea ceva care sa ma tina cat de cat..si nu dupa cateva fotografii sa se descarce.

#8
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Pentru folosire ocazionala, poti merge pe baterii alcaline. Scapi de incarcator (si de asteptat sa se reincarce acumulatorii), nu se descarca in timp (daca nu sunt folosite), le gasesti peste tot, platesti cate putin odata.

Edited by Seb, 18 May 2013 - 20:55.


#9
diteradrian

diteradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 09.07.2011

 Seb, on 18 mai 2013 - 20:52, said:

Pentru folosire ocazionala, poti merge pe baterii alcaline. Scapi de incarcator, nu se descarca in timp (daca nu sunt folosite), le gasesti peste tot.
Si alea de exemplu cam cat ma tin?

Si alea de exemplu cam cat ma tin?
folosire in regim normal,cu/fara flash,zoom

#10
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Cat te costa sa cumperi 2 alcaline AA si sa faci o proba? Te lamuresti singur asa.

#11
diteradrian

diteradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 09.07.2011

 Seb, on 18 mai 2013 - 20:56, said:

Cat te costa sa cumperi 2 alcaline AA si sa faci o proba? Te lamuresti singur asa.
Ce-mi recomanzi? :D

#12
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013

 Seb, on 18 mai 2013 - 20:45, said:

Am zis "daca sunt sau vor fi". Un incarcator bun il pastrezi mai multa vreme decat un aparat foto compact.
Cu incarcatorul ala ieftin nu poti incarca independent acumulatori (doar perechi de cate 2 acumulatori) - lucru ce dauneaza acumulatorilor (si uite asa ajungi sa tina doar 20-30 de poze). Iar incarcarea dureaza foarte mult (ei zic minim 7 ore).
Si incarcatorul ala tot multa vreme il pastrezi. Il am de 5 ani impreuna cu acumulatorii de atunci, chiar de din astia am tot cumparat ulterior.
Cine naiba incarca independent acumulatorii? Care om normal? Utilizatorii inraiti care folosesc acumulatori cu zecile la flashuri, receivere, etc, da.
In rest aproape toate aparatele au numar par de acumulatori, asadar 2/4 vor fi folositi in 99% din timp, motiv pentru care nici nu e nevoie sa se streseze cu incarcatul independent.
Incarcarea este lenta, overnight, este foarte ok. Cea rapida in 2 ore stiu ca nu-i ok.
Singurul dezavantaj e ca are timer pentru 16h, dupa care se opreste. Dar acumulatorii se incarca in ~12 ore, apoi stau si se incing ceea ce nu e bine, se incalzesc si tot asa.
Dar tot au tinut 5 ani. Posted Image
Eu stiu ce zici, nu zici prostii deloc. Dar chiar nu-i cazul sa aduci discutia aia aici cand omul vrea ceva pentru un aparat foarte ieftin ce va fi folosit ocazional.

 diteradrian, on 18 mai 2013 - 20:49, said:

Eu sunt total pe langa subiect Posted Image) deci habar nu am care-i treaba cu aparatele foto,incarcatoare,acumulatori Posted Image) eu as vrea ceva care sa ma tina cat de cat..si nu dupa cateva fotografii sa se descarce.
Folosesc din 2008 numai Sanyo Eneloop cu incarcatorul lor, ala alb, simplu.
Setul de 2 acumulatori din 2008 il mai am si acum si functioneaza la fel ca atunci. 5 ani!
Am avut acumulatori NiMh normali care nu au functionat deloc, ii incarcam, se descarcau singuri in cateva zile incat mai puteam face 20 de poze si pa.
Oricum se stie ca astia Sanyo Eneloop sunt buni, stai linistit! In banii astia nu gasesti altceva mai ok.

 Seb, on 18 mai 2013 - 20:52, said:

Pentru folosire ocazionala, poti merge pe baterii alcaline. Scapi de incarcator (si de asteptat sa se reincarce acumulatorii), nu se descarca in timp (daca nu sunt folosite), le gasesti peste tot, platesti cate putin odata.
Asta e o prostie.

Fix pentru asa ceva este tehnologia asta LSD de la Eneloop. Ultima generatie se lauda cu 1800 de cicluri incarcare/descarcare si mentinerea a ~90% in primul an de la incarcare, si a ~70% in primii 5 ani.
Si costa 15 lei acumulatorul. O baterie buna costa 5 lei si o folosesti odata. Fa calculul. :)

#13
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 diteradrian, on 18 mai 2013 - 20:58, said:

Ce-mi recomanzi? Posted Image
Din ce se gasesc peste tot: Duracell sau Varta. Alcaline normale, nu variantele cele mai scumpe de la ei.

Daca mergi pe acumulatori Eneloop, ai grija sa nu fie Eneloop Lite.

 d4m4g3, on 18 mai 2013 - 20:59, said:

Si incarcatorul ala tot multa vreme il pastrezi. Il am de 5 ani impreuna cu acumulatorii de atunci, chiar de din astia am tot cumparat ulterior.
Cine naiba incarca independent acumulatorii? Care om normal? Utilizatorii inraiti care folosesc acumulatori cu zecile la flashuri, receivere, etc, da.
In rest aproape toate aparatele au numar par de acumulatori, asadar 2/4 vor fi folositi in 99% din timp, motiv pentru care nici nu e nevoie sa se streseze cu incarcatul independent.
Incarcarea este lenta, overnight, este foarte ok. Cea rapida in 2 ore stiu ca nu-i ok.
Singurul dezavantaj e ca are timer pentru 16h, dupa care se opreste. Dar acumulatorii se incarca in ~12 ore, apoi stau si se incing ceea ce nu e bine, se incalzesc si tot asa.
Dar tot au tinut 5 ani. Posted Image
Eu stiu ce zici, nu zici prostii deloc. Dar chiar nu-i cazul sa aduci discutia aia aici cand omul vrea ceva pentru un aparat foarte ieftin ce va fi folosit ocazional.
La una din statiile mele PMR trebuie 5 acumulatori AA. Am o lanterna cu un AA si o frontala cu 3 AAA. Nu toate aparatele folosesc un numar par de acumulatori. Dar principalul avantaj e, asa cum zicem, ca fiecare acumulator e incarcat individual. Incarcarea se opreste exact cand trebuie pentru fiecare acumulator. Plus posibilitatea de a incarca fie rapid, fie lent, posibilitatea de a testa capacitatea reala (si de a imperechea mai bine acumulatori cu capacitati cat mai apropiate), etc.

 d4m4g3, on 18 mai 2013 - 20:59, said:

Folosesc din 2008 numai Sanyo Eneloop cu incarcatorul lor, ala alb, simplu.
Setul de 2 acumulatori din 2008 il mai am si acum si functioneaza la fel ca atunci. 5 ani!
Daca ai fi masurat capacitatea reala la inceput si ai masura-o acum sunt destul de sigur ca ai fi constatat o scadere.

 d4m4g3, on 18 mai 2013 - 20:59, said:

Asta e o prostie.
Fix pentru asa ceva este tehnologia asta LSD de la Eneloop. Ultima generatie se lauda cu 1800 de cicluri incarcare/descarcare si mentinerea a ~90% in primul an de la incarcare, si a ~70% in primii 5 ani.
Si costa 15 lei acumulatorul. O baterie buna costa 5 lei si o folosesti odata. Fa calculul. Posted Image

Daca face poze doar in vacanta, mare diferenta de pret nu va fi. Sa zicem ca foloseste 3 seturi pe vacanta. Adica 30 de lei daca ia baterii de care zici tu, cu 5 lei bucata (desi poti lua de 5 lei si o pereche). Da, va depasi costurile fata de situatia in care ar avea acumulatori. Dar nu are grija incarcatorului, nu umbla dupa prize. Nu asteapta cateva ore sa se reincarce acumulatorii (care de multe ori au prostul obicei sa se descarce complet chiar in timp ce faci poze, nu seara in camera de hotel). Iar sumele platite odata pe cateva seturi de alcaline nu sunt exorbitante.

Edited by Seb, 18 May 2013 - 21:30.


#14
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,759
  • Înscris: 23.05.2013

 Seb, on 18 mai 2013 - 21:20, said:

1. Daca mergi pe acumulatori Eneloop, ai grija sa nu fie Eneloop Lite.

2. La una din statiile mele PMR trebuie 5 acumulatori AA. Am o lanterna cu un AA si o frontala cu 3 AAA. Nu toate aparatele folosesc un numar par de acumulatori. Dar principalul avantaj e, asa cum zicem, ca fiecare acumulator e incarcat individual. Incarcarea se opreste exact cand trebuie pentru fiecare acumulator. Plus posibilitatea de a incarca fie rapid, fie lent, posibilitatea de a testa capacitatea reala (si de a imperechea mai bine acumulatori cu capacitati cat mai apropiate), etc.

3. Daca ai fi masurat capacitatea reala la inceput si ai masura-o acum sunt destul de sigur ca ai fi constatat o scadere.

4. Daca face poze doar in vacanta, mare diferenta de pret nu va fi. Sa zicem ca foloseste 3 seturi pe vacanta. Adica 30 de lei daca ia baterii de care zici tu, cu 5 lei bucata (desi poti lua de 5 lei si o pereche). Da, va depasi costurile fata de situatia in care ar avea acumulatori. Dar nu are grija incarcatorului, nu umbla dupa prize. Nu asteapta cateva ore sa se reincarce acumulatorii (care de multe ori au prostul obicei sa se descarce complet chiar in timp ce faci poze, nu seara in camera de hotel). Iar sumele platite odata pe cateva seturi de alcaline nu sunt exorbitante.
1. Atat timp cat am zis Eneloop, e clar ca nu am zis Eneloop Lite. Poate merita atentionarea, nu zic nu. Dar e o diferenta si cred ca e clar, mai ales ca am dat link.

2. Una din statiile tale... Daca el avea o statie din aia in mod sigur stia si de problema cu numarul impar de acumulatori si oricum avea din start mai multi prin casa. :)
Am zis clar ca nu toate folosesc numar par de acumulatori, dar in mare parte folosesc. Ai repetat, ai dreptate, e ok.
Ai avantaje cu ala dar nu e nebun nimeni sa dea mai mult pe incarcator decat face aparatul cu tot cu acumulatori.
Nici eu nu as da atatia bani, chiar de am mai multi Sanyo Eneloop si folosesc la compacta si flash-ul pentru DSLR.

3. O scadere exista, evident, ca si capacitate totala a acumulatorului. Dar rezista excelent dupa 5 ani, oricum.
NiMh simpli - Sanyo, Serioux, Varta, Duracell, toti au tinut MULT mai putin, plus ca au dezavantajul descarcarii rapide.
Mai ales aia Serious i-am aruncat de noi, atat de buni erau. Noroc ca erau foarte ieftini.

4. Este diferenta, ca sunt sigur ca era un exemplu ca face poze in vacante. Daca foloseste 3 seturi pe vacanta, mai bine cumpara acumulatorii. Aia ii folosesti cativa ani de cate ori vrei.
E drept ca nu are grija incarcatorului dar... Trebuie sa stea mereu cu kilogramul de baterii dupa el. Cu seturi de rezerva. :)
Daca incepem cu fiecare avantaj si dezavantaj... Cert e ca nu are sens pentru el sa ia asa.
Daca foloseste atat de rar in aparat acumulatorii, poate sa  ii scoata si sa ii puna la o telecomanda intre timp, la o jucarie, la o lanterna si tot asa.

Ma rog, nu caut acum discutii in contradictoriu dar a trebuit sa zic astea. Acum ma retrag. :)

#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

 d4m4g3, on 18 mai 2013 - 21:43, said:

1. Atat timp cat am zis Eneloop, e clar ca nu am zis Eneloop Lite. Poate merita atentionarea, nu zic nu. Dar e o diferenta si cred ca e clar, mai ales ca am dat link.
Pentru tine e clar. Pentru el (care s-a declarat "total pe langa subiect") am considerat ca e necesara atragerea atentiei. Poate nu cumpara de unde i-ai dat tu link.

 d4m4g3, on 18 mai 2013 - 21:43, said:

2. Una din statiile tale...
Statie PMR, lanterna - erau exemple de aparate relativ uzuale ce folosesc un numar impar de acumulatori (unele modele). Nu sunt chiar asa de exotice, incat "sa nu le foloseasca un om normal".

#16
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006

 d4m4g3, on 18 mai 2013 - 20:59, said:

...
Cine naiba incarca independent acumulatorii? Care om normal? Utilizatorii inraiti care folosesc acumulatori cu zecile la flashuri, receivere, etc, da.
In rest aproape toate aparatele au numar par de acumulatori, asadar 2/4 vor fi folositi in 99% din timp, motiv pentru care nici nu e nevoie sa se streseze cu incarcatul independent.
...
Peace of mind: eu mi-am marcat acumulatorii, cate 2, cate 4, in functie de utilzare. In acest fel ma asigur ca am acu cu capacitati asemanatoare in consumator si la incarcare (adica Rint cvasi-egale). Sincer nu stiu daca ajuta, ca n-am testat cum e daca ii amestec. Teoretic e mai bine sa ai acu cu Rint similar intr-un consumator. Vorbesc de Eneloop. NiMH conventionali pierd rapid din cei +2700mAh initiali si capata capacitati de ordinul a 700-1200mAh dupa numai cateva utilizari Adica si Rint deteriorat si, mai rau, neuniform --> se deterioareaza suplimentar unul pe celalalt in lant in consumator.

Consumatori cu nr. impar de baterii: Da, am si eu o lanterna cu 3. I-am alocat 6 acu, intrucat o folosesc des si trebuie sa ma pot baza pe ea. In Delta ma mai prinde noaptea pe balta si trebuie sa pot guverna barca printre insulitele de vegetatie. Acuma - sa iau un incarcator cu canale independente numai pentru lanterna mi s-a parut deplasat, chiar daca unii fac asta si pentru telecomenzi - vedeti un topic inrudit. Posted Image.  Dar am observat ca incarcatorul meu de toate zilele, MQR06 (2 canale) tine cam aceeasi tensiune la incarcare pe cele 3 baterii. Tensiune masurata cu un aparat normal. Tensiunea joaca - de unde deduc MQR06 incarca in impulsuri, dar tensiunea variaza in aceeasi plaja pe toate 3 acu si toate 3 termina incarcarea cam in acelasi timp (variatii de 5-20 minute). Nu stiu exact cum lucreaza incarcatorul. Pana acum, de cca. 2 ani, cele 2x 3 acu merg normal, nu am observat caderi de performanta, asa, "la ochi". La PMR e posibil sa fie mai sensibila treaba decat la lanterne.

Edited by calexe, 18 May 2013 - 23:02.


#17
diteradrian

diteradrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 09.07.2011
Oameni buni ,eu am deschis subiectu' asta in speranta ca voi afla care sunt cele mai bune acumulatoare si incarcatoare pt modesta mea camera :)) nu inteleg o iota din ce dezbateti voi aici

#18
calexe

calexe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,722
  • Înscris: 21.11.2006
Ei, ne mai delectam si noi sambata seara, pe prispa, cu berea-n nas.
Raspunsul scurt pentru tine: baterii alcaline sau acu eneloop cu incarcator chior marca sanyo pentru eneloop; de ex. MQN04. Acu eventual luati acu impreuna cu incarcatorul. Se gasesc pe la altex / flanco / media galaxy / domo. Trust me.
Tot eventual, un set de alcaline in buzunar pe post de backup, daca nu vrei sa te incurci cu 2 seturi de acu.
Ok?

Edited by calexe, 18 May 2013 - 23:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate